Autor Wątek:  Wideodomofon EMOS RL8-m  (Przeczytany 10767 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
Wideodomofon EMOS RL8-m
« dnia: 16 Grudnia 2014, 18:52:58 »
Witajcie. Pozwole sobie skorzystać z dzialu Ink i zapytam o mala kwestie. Pytanie kieruje do osob, które się orientują w temacie, bądź maja jakiś dostep do schematow i znających się na instalacjach domofonowych.

Pojawil się u mnie maly problem i już nie mam pomyslow jak go rozwiazac. Musialem wymienić przewod na nowy ponieważ został mechanicznie uszkodzony. Do tej pory wszystko dzialalo na nim. Był to przewod YTKSY 5x2x0,5. Odleglosc do bramy około 20m. Po wymianie na nowy w innej izolacji ale o takim samym przekroju zyl pojawil się problem z wizja. Otoz wszystko działa ale nie mam obrazu. Przewod sprawdziłem na przewodność i wszystkie zyly sa ok tzn przewodzą prad. Polaczenie tez prawidłowe. Co może być powodem?
Czy posiada ktoś opis dokładny zaciskow? CHodzi mi o konkretne tory. 1 2 3 4 od czego konkretnie sa? 5, 6 i 7, 8 to furtka i brama. Prubowalem podlaczyc krótkim przewodem i wszystko działa "na stole". Po zamontowaniu elementow na bramie i domu niestety wciąż brak wizji. Nowy kabel to xztkmxpw. Prubowalem także zamieniać zyly w razie jakiś przerw lub nadlaman i nic to nie dawalo.

Pozdrawiam.


Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2014, 18:54:31 wysłana przez EP08_015 »
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudnia 2014, 19:48:53 »
Wiesz... To tak jak ze skrętką FTP czy UTP (taka zwykła - komputerowa). Jak masz krótki odcinek, to możesz nawet pojedynczymi żyłami połączyć i będzie działało. Ale w pewnym momencie się okaże, że te skrętka nie dlatego się tak nazywa, że ją nakręcają na szpulę, tylko żyły ma poskręcane w pary. A to też nie dla wygody podłączania, tylko jest w tym głębszy sens :) (miałem w pracy taki przypadek - jak elektryko-hydrauliko-tynkarzo-murarze podłączyli gniazdka komputerowe i nie rozumieli czemu nie działa "jak omomierz pokazuje że jest przejście")
Może ten nowy ma słabsze ekranowanie? Łapie przesłuchy między żyłami, albo zbiera zakłócenia z otoczenia. Albo po prostu inną impedancję?


  Dodano: 16 Grudnia 2014, 19:57:26
Właśnie, może zrobiłeś to samo co ci elektrycy? Czyli "rozparowałeś pary" ? Taką sytuację obrazuje załącznik. Jest przejście galwaniczne? - jest. Będzie działać? - nie.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2014, 19:59:51 wysłana przez muri »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudnia 2014, 20:01:14 »
Przekazywanie mowy odbywa się w paśmie akustycznym i te częstotliwości są najwyżej do 3500hz w domofonach. Tu nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przewodu. Z obrazem już jest komplikacja. Tu przewód powinien być niskiej tłumienności na wysokich częstotliwościach. Powinien też mieć małą pojemność. Skoro działa sprzęt na stole, to znaczy że jest z nim wszystko dobrze i także dokonałeś dobrych połączeń. Wina leży tylko w przewodzie którego użyłeś. Nie należy też takich przewodów zwijać w pętlę (przykładowo robiąc jakiś zapas). Postaraj się kupić taki sam przewód, jaki był.

  Dodano: 16 Grudnia 2014, 20:10:20
Znalazłem taki opis:
Cytuj
Parametre prepojovacieho vedenia
Systém videovrátnika používa tienený osemžilový kábel. Približné maximálne vzdialenosti medzi
kamerou a monitorom vzhľadom k priemeru jednotlivých vodičov sú uvedené v nasledujúcej
tabuľke. V miestach s vysokou úrovňou rušenia možno na vedenie videosignálu použiť 75 Ohm
koaxiálny kábel.
Priemer jadra vodiče [mm]     0,5     0,65    0,8 1
Vzdialenosť [m]                      30     50 70    115
Tu zalecają kabel współosiowy 75 Ohm do przesyłania obrazu. Znalazłem to tu:   http://www.emos.pl/zbozi/3010000109-wideodomofon-kolor-rl-8b
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2014, 20:10:20 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudnia 2014, 22:21:17 »
http://www.emos.pl/soubory-ve-skladu/instrukcje/H1015%20RL-08B.pdf
Przecież jest instrukcja po polsku. Przyczyną mogą być sprężynowe zaciski.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudnia 2014, 23:08:02 »
Przyczyną nie są zaciski, skoro na stole układ działa! Przyczyną jest przewód niespełniający warunków potrzebnych do transmisji o szerokości pasma kilkuset kiloherców na odległość 20m.
Przyznaję nie dotarłem do polskiej części instrukcji. To nie zmienia faktu, że wymiana kabla jest jedynym faktem zmieniającym urządzenie na nieczynne, co oznacza konieczny powrót, do szukania właściwego zamiennika. Dodam, że skrętka telefoniczna YTKSY 5x2x0,5 ma specyficznie skręcone pary. Przeplot między parami jest właśnie z powodu eliminacji zakłóceń zewnętrznych o wysokich częstotliwościach radiowych, eliminowania ich detekcji w urządzeniach końcowych i zniesienia, lub przynajmniej zminimalizowania przesłuchów między torami przewodowymi. Poszczególne tory dzielimy na kolory: 1 - niebieski 2 - pomarańczowy 3 - zielony (trawa) 4 - brązowy (orzech) 5 - szary. Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2014, 23:17:47 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudnia 2014, 23:46:43 »
Ale wideodomofon mu działał. Co to znaczy?
Cytuj
Po wymianie na nowy w innej izolacji
Jak ma być taki przewód, to ma być taki. Żyły przewodu po to są skręcane, aby eliminować zakłócenia.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudnia 2014, 09:31:38 »
Anrej, nie umiesz czytać ze zrozumieniem, to nie zabieraj głosu. Epek napisał wyraźnie:
Cytuj
na stole przy krótkim połączeniu działa, na długim połączeniu przy odległości 20m nie działa.
To jednoznacznie określa, że przewód przy tej długości nie spełnia swej roli. Napisałem też po co są skręcane żyły w takim kablu, więc twój post jest zbędny i zawiera jedynie bełkot. Moderatora proszę o usunięcie zbędnej dyskusji, jeśli to uzna za stosowne.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudnia 2014, 16:44:36 »
No dobra ale czym ruzni się przewod YTKSY 5x2x0,5 od przewodu xztkmxpw 5x2x0,5? ten drugi z zalozenia jest do wkopywania bezpośrednio w ziemie. Oba sa parowane.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudnia 2014, 17:49:45 »
Jednakowa jest ilość par i przekrój. Reszta, czyli izolacja, jej wypełnienie i kolory par są różne. Izolacja i wypełnienie, także sposób skręcenia wpływa na tłumienność kabla. Aby dokładnie odpowiedzieć, należy poszukać pełnej metryczki z parametrami obu przewodów. Jak mniemam, masz oba przewody, ten stary i nowy, możesz porównać wykonanie. Nie mając instrukcji, zawsze obcinam przewody tak, by widać było poszczególne kolory i pary. Kolory podłączam jednakowo jak było sukcesywnie po jednym. Tylko tak można uniknąć pomyłek.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudnia 2014, 20:26:35 »
Ze schematu w angielskiej części wynika, że wideo leci kablem numer3. może zrób tak, żeby kable 2 i 3 (GND/VIDEO) były jedną parą podłączone? a drugą parą audio i PWR.
Gorzej, jak wtedy audio przestanie działać :P Możesz też próbować puścić podwójny GND - czyli na 1-2 dajesz jedną parę, a na 2-3 kolejną. a PWR osobnym przewodem z kolejnej pary.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Grudnia 2014, 20:33:56 »
Ja je laczylem parowo wlasnie. Sam nie wiem będę zmuszony 2 raz kabel wymienić na skretke komputerowa najlepiej ftp z ekranem.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Grudnia 2014, 22:00:53 »
Za nim wymienisz podłącz te 20m kabla na stole i sprawdź czy działa. Skrętka komputerowa moim zdaniem średnio nadaje się na przesył obrazu. Czemu nie kupisz kabla YTKSY? Nie jest drogi, a już jest sprawdzony. Zresztą, ja bym kupił na video kabel antenowy współosiowy 75ohm, w końcu to wydatek raz na paręnaście lat, a obraz miałby lepszą jakość. Reszta sprzętu obojętnie na jakim kablu pójdzie.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Grudnia 2014, 23:37:57 »
Anrej, nie umiesz czytać ze zrozumieniem, to nie zabieraj głosu. Napisałem też po co są skręcane żyły w takim kablu, więc twój post jest zbędny i zawiera jedynie bełkot. Moderatora proszę o usunięcie zbędnej dyskusji, jeśli to uzna za stosowne.
@Krzysiek626 za to pan czytasz ze zrozumieniem, znawca się znalazł. O skrętce napisał @muri. Pana wpis 16 Grudnia 2014, 20:01:14 to bełkot nic nie wyjaśniający. @EP08_015 napisał:
Cytuj
Po wymianie na nowy w innej izolacji ale o takim samym przekroju zyl pojawil się problem z wizja. Otoz wszystko działa ale nie mam obrazu.
@muri na stronie 20 jest instrukcja po Polsku.
Tylko kupisz 20m kabla, jak okaże się zły, to będą pieniądze wyrzucone w błoto. Dokupić 20 metrów przewodu antenowego koncentrycznego i puścić dwa przewody w peszelu. Dodatkowo będzie chronił kable.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Grudnia 2014, 08:29:00 »
Dzięki za oświecenie. Problem jest taki, że tylko w części angielskiej znalazłem opis który przewód co przesyła. Ale nie wczytywałem się za mocno, może w innych też jest...

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Grudnia 2014, 08:50:57 »
Cytuj
@Krzysiek626 za to pan czytasz ze zrozumieniem, znawca się znalazł. O skrętce napisał @muri. Pana wpis 16 Grudnia 2014, 20:01:14 to bełkot nic nie wyjaśniający.
A tak jestem specjalistą (z wykształcenia i praktyki na centralach telefonicznych) od kilkudziesięciu lat w dziedzinie telekomutacji. @Muri napisał o skrętce, jednak nie powieliłem jego postu, tylko dopisałem jeszcze kilka informacji, czego nie potrafisz odróżnić. To, że @Anrej wskazał część angielską, a ja część czeską niczego nie zmienia, to samo jest tam napisane. Twoje przedostatnie zdanie, powiela moją propozycję, raz wskazałem w instrukcji, drugi raz napisałem co ja bym zrobił. Peszel jest do tynków ewentualnie do podłóg, do ziemi się nie nadaje. Ale jak ktoś chce, to kto zabroni peszel położyć do ziemi. Sknerstwa w wydatkach raz na kilkadziesiąt lat, nie będę komentował tak samo jak nieodróżnienia, że kabel YTKSY jest inny niż xztkmxpw i może to mieć zasadniczy wpływ na przesył wizji.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Grudnia 2014, 09:04:40 »
@EP08_015 - może wrzuć temat na elektrodę? Tam jest trochę więcej obcykanych gości...

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Grudnia 2014, 19:17:02 »
Wrzucilem i cisza.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Grudnia 2014, 00:35:15 »
kabel YTKSY jest inny niż xztkmxpw i może to mieć zasadniczy wpływ na przesył wizji.
Ale przecież nigdzie wcześniej nie zaproponowałeś zastosowanie kabla do instalacji zewnętrznej lub w ziemi, tylko jakaś teorię. http://www.videodomofony.net/product.php?id_product=432 Ciekawe jak miał wykonaną dotychczasową instalację i kto wykonywał? Może to był monter telekomunikacji.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Wideodomofon EMOS RL8-m
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Grudnia 2014, 10:52:02 »
@EP08_015 - może wrzuć temat na elektrodę? Tam jest trochę więcej obcykanych gości...
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14228566#14228566 Obcykani są, jak oni mają to do wykonania, oni też nie mają magicznej kuli i z fusów porad na odległość nie udzielają. A z tego co piszą, też trzeba umieć skorzystać, co widać w tym wątku. Nie proponowałem kabla do ziemi, bo to @Anrej nie mój wybór, a @EP08-15 nic o tym nie pisał. Nie pisał też czy w tym kablu idzie też para do otwierania zamka i para do otwierania bramy. Nie pisał o zasilaczu, ot same zagadki. Jedno jest pewne, skoro działało to musi zrobić dokładnie tak jak było.