Autor Wątek:  Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO  (Przeczytany 9409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bibex05

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Witam

Mam na imię Bartek i jestem studentem jednej ze szczecińskich uczelni.

Będąc studentem dojeżdżam codziennie pociągiem PKP na uczelnie. Trasa ta to 21 km odcinek  GRYFINO - SZCZECIN położona na linii kolejowej numer 273 ( inaczej znana jako magistrala nadodrzańska łącząca WROCŁAW - SZCZECIN ), która jest jedną z najbardziej popularnych i uczęszczanych tras w moim regionie. I tutaj wpadłem na pomysł zaprojektowania scenerii pod ten właśnie odcinek.

Bardzo chciałbym zrealizować projekt utworzenia scenerii do symulatora kolei MASZYNA EU07 wzbogacając go o kolejną trasę, która odzwierciedlałaby rzeczywisty jakże piękny przygraniczny odcinek linii 273 łączący GRYFINO - SZCZECIN.

Bardzo prosiłbym o posty na forum gdyż chciałbym poznać Waszą opinie na temat mojego pomysłu.
Bardzo chciałbym móc uczestniczyć w rozwoju symulatora i stworzyć taką też trasę.
Dużą zaletą, sprzyjającą realizacji przeze mnie tego zadania jest miejsce mojego zamieszkania, a także to, że codziennie przebywam tę trasę pociągiem, w związku z czym mógłbym dokładnie odzwierciedlić stan rzeczywisty ( stacje, torowiska, budynki itd. )

Prosiłbym o pisanie opinii co sądzicie o tym pomyśle jak również przybliżyć mi jakich programów należy użyć aby sceneria była akceptowana przez silnik symulatora.

Liczę na Waszą pomoc a na pewno wspólnymi siłami damy radę i stworzymy coś wielkego ;)

Pozdrawiam

Offline queuedEU

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1265
    • Zobacz profil
    • Celebrity Maszyna
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudnia 2014, 21:35:23 »
No. Ja tworze cos wielkiego od 2004r i konca nie widac :D. Ale spoko, mozesz... hmmm, nagrac np cabview z loka lub koncowego wagonu, mozesz zrobic gps path a najlepiej by bylo jak bys wyznaczyl punkty wysokosciowe szlaku z reperow ;d - wtedy mozna mowic o realnej trasie bo zrobienie imitacji to 2-3 mce.
Programy do tworzenia 3DS Max Studio, RaInsted, notatnik. Jak cos sluze pomoca, pozdro.

sebastian82

  • Gość
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Grudnia 2014, 21:40:55 »
Pomysł jest ciekawy. Pomocne też będą dane z geoportalu oraz inne materiały zamieszczone w sieci. Pamiętaj, że podejmując to wyzwanie musisz liczyć się z tym, że poświęcisz na to dużo czasu. Często powstanie scenerii trwa kilka lat. W jakim programie chcesz tworzyć? Jeśli będziesz miał jakieś pytania to wal śmiało. Życzę powodzenia w tworzeniu.

Offline bibex05

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudnia 2014, 15:39:40 »
Kto byłby chętny wesprzeć i pomóc w rozpoczęciu projektowania nad odrzanki GRYFINO - SZCZECIN? :) Jak już wcześniej pisałem chciałbym zrealizować taki też pomysł. Będąc początkującym potrzebowałbym troszkę pomocy z Waszej strony. Na początek chodzi mi od czego zacząć. Ja właśnie uczę się Rainsteda oraz 3Dsmaxa ;)  Czekam na wiadomości od Was ;)

Teraz jest dobrze, ale nie usuwaj nigdy samodzielnie wpisu moderatora. Zapoznaj się z Regulaminem.
Benek
« Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2014, 16:46:36 wysłana przez Benek »

Offline dodulec

  • Wiadomości: 163
  • Zgłaszacz błędów - i nie tylko
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Grudnia 2014, 17:10:29 »
Ja właśnie uczę się Rainsteda oraz 3Dsmaxa ;)
Uczysz się na e-mailowych kursach edytora Rainsted? I tak trudno jak na początkującego robić trasę w Rainsted. Tym bardziej, że ja sam to robię, a Rainsted zawiera wiele bugów, których nie ma w 3dsie. Najlepiej zrób właśnie tym 3dsie trasę zbliżoną do rzeczywistości.

Offline bibex05

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Grudnia 2014, 18:11:46 »
Tak. Uczę się się przez kursy Rainsted. Jestem na 4 lekcji, dziś będzie 5 ;) Mógłbyś mi przybliżyć 3dsmax?. Dziś zainstalowałem go wraz ze skryptem i nie wiem jak mogę zrobić podkład mapowy aby zrobić realne tory i rzeczywiste odległości :))

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2610
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Grudnia 2014, 18:22:53 »
Kładź tory w Rainstedzie. Jest zdecydowanie łatwiej dopasować do mapy, stworzyć poprawną geometrię i profil pionowy. Tego ostatniego w 3dsie nie zrobisz nijak by miało to ręce i nogi. Kaliska, l61 i l144 powstawały w 3dsie i próbując nałożyć je na mapę za głowę można się złapać.
Instrukcję do rainsteda masz gdzieś na forum w postaci jednego pdfa.
Ściągnij sobie rainstedem kafelki z geoportalu. Potem w 3dsie utwórz sobie pod mapą kwadraciki o odpowiednim boku i mapuj je tymi kafelkami by mieć podkład pod robienie terenu. Na Suwałkach (manewrowo3) Ra eksperymentalnie nałożył ortofotomapę na ziemię zamiast stepu szerokiego. Wygląda marnie, ale możesz poeksperymentować z tym rozwiązaniem.
Mój kanał youtube

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Grudnia 2014, 20:00:50 »
Nieśmiało przypomnę, już była przymiarka do tej scenerii. Mimo już mocno zaawansowanych prac, od projektu odstąpiono. Z realnymi sceneriami, jest problem na każdym kroku tworzenia.

Offline bibex05

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Grudnia 2014, 21:25:14 »
Wiem że Port Centralny będzie bardzo ciężki.

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Grudnia 2014, 11:18:06 »
Weź sobie na początek kilometr szlaku, biegnący przez jakąś wioskę i przez lasy. Połóż realistyczny układ torowy w rainstedzie, zelektryfikuj i wstaw sygnalizację. W 3ds maxie zrób teren, wstaw zieleń oraz inne dekoracje, typu domki w wiosce, przystanki pks, etc. Jak będziesz w posiadaniu czegoś takiego, to możesz proponować ludziom współpracę. Tzn. ludzie, którzy tak jak Ty teraz, nie wiedzą jak to robić, będą mogli dołączyć się do Twojego projektu, licząc na to, że to Ty nauczysz ich robić konkretne rzeczy i zorganizujesz im pracę. W drugą stronę to się nie uda.
Tzn. nie licz na to, że rzucisz pomysł, zaraz znajdzie się 10 osób chętnych do współpracy, które w sumie mają umiejętności i czas, żeby stworzyć scenerię, ale dotąd siedziały bezczynnie bo nie miały pomysłu którą konkretnie scenerię zrobić. Sytuacja jest zupełnie odwrotna, jeśli z tym forum jest związanych 10, czy 20 osób, które umieją coś zrobić przy scenerii, to na forum pojawia się rocznie 50 propozycji zrobienia czegoś, z których nic nie wynika. Osoba proponująca rozpoczęcie projektu nie ma ani pojęcia o tym, jak to zrobić, ani chęci nauczyć się to robić (jasne, jeśli masz ludzi, to nie trzeba umieć wszystkiego, ale trzeba mieć ogólne pojęcie o wszystkim, żeby móc ze swoimi podwładnymi rozmawiać o ich pracy oraz tę pracę im zorganizować) ani nawet wytrwałości, żeby ten pomysł utrzymać "żywym" przez miesiąc.
Tak jak mówię, zrób "coś", zwiększy to Twoją wiarygodność, naucz sam siebie tworzyć konkretne elementy scenerii, wtedy będziesz mógł wziąć ludzi "z ulicy", nauczyć ich robić i zorganizować im prace.
Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudnia 2014, 11:19:40 wysłana przez Tolein »
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Grudnia 2014, 15:44:30 »
Ciekawy, ambitny projekt. Najtrudniej będzie Ci chyba Port Centralny odwzorować. Bo Gryfino duże nie jest, Daleszewo (oidp) też, Podjuchy trochę pracy mogą zając. No i SG, samo :) Chyba, że jeszcze przewidujesz opcję "objazdową", jak konserwują most.

Tylko tak: 1 moderna SG. 2 mają przerabiać Podjuchy podobno? Ma być nowa linia po nowym moście, a ma ze starego zostać tylko podnoszone przęsło.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2014, 15:46:13 wysłana przez jageer »
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline pele

  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Stycznia 2015, 12:09:34 »
Na chomikuj była do pobrania sceneria "Szczecin". Miała ułożony odcinek od Zdunowa do Dziewoklicza, od Wzgórza Hetmańskiego (szopa PR) na główny i wyjazd na Port Centralny. Na porcie położone były tylko tory szlakowe. Może mógłbyś z niej skorzystać. Wydaje mi się, że trochę ułatwiło by to pracę.

Offline PiterCC

  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Stycznia 2015, 14:55:52 »
Paaanie, toć to nie BYŁO na chomikuj, tylko JEST na eu07.pl

http://eu07.pl/download/scenerie/szczecin.html

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Zaprojektowanie nowej trasy do symulatora Maszyna EU07 SZCZECIN - GRYFINO
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Stycznia 2015, 15:01:12 »
Ta sceneria nie trzyma wymiarów, więc proszę się nią nie sugerować. Mam w planach jej naciąganie na mapę.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni