Autor Wątek:  Problem z układem elektronicznym  (Przeczytany 3644 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline IC Forumowicz

  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Problem z układem elektronicznym
« dnia: 16 Sierpnia 2014, 14:22:57 »
Witam wszystkich :)

Długo się zastanawiałem czy umieścić ten wątek, ale myślę że rozwiąże moje wątpliwości. Oczywiście rzecz jasna ten temat kieruję tutaj do elektroników :D Ale każda pomoc się przyda. Otóż razem z kolegą zbudowaliśmy układ z wykorzystaniem NE555. Idea układu miała być taka, że po wciśnięciu przycisku NE555 wysyłało jeden krótki impuls trwający niecałą sekundę na przekaźnik, a po rozwarciu styków przycisku wysyłany był znów impuls na przekaźnik. I układ zadziałał zgodnie z założeniem, ale w "pajączku". Po zaprojektowaniu płytki, wytrawieniu i wlutowaniu elementów okazało się układ nie działa tak jak trzeba. Po podaniu napięcia przekaźnik nieustannie "cykał", a po zwarciu styków przycisku jedynie "cykał" wolniej. i teraz pojawia się pytanie: co zrobiliśmy źle? Do tematu załączam dwa pliki - jeden przedstawia schemat wykonany przez mojego kolegę (na podstawie tego schematu zrobiony był tan "pajączek"), a drugi to schemat przeniesiony już na komputer do programu z którego wykonana została płytka. Od razu zaznaczam że nie jestem elektronikiem, a jedynie od czasu do czasu majsterkuję oczywiście hobbystycznie ;)

Pozdrawiam serdecznie,

Offline Marconi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 410
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 62
Odp: Problem z układem elektronicznym
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpnia 2014, 17:37:39 »
Jest różnica w podpięciu kondensatora C2: w pierwszym przypadku podpięty jest pod końcówkę nr 2 scalaka, a w drugim pod końcówkę 6-7.
Pozdrawiam.

Offline IC Forumowicz

  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problem z układem elektronicznym
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpnia 2014, 20:21:38 »
Okej, teraz zwróciłem na to uwagę i rzeczywiście jest różnica. Więcej błędów się nie dopatrzyłem, no chyba że jeszcze ktoś coś wyłapie. Tymczasem dziękuję za dotychczasową pomoc @Marconi :)

EDIT: Zarówno schemat jak i płytka zostały jeszcze raz przeanalizowane. Błąd z kondensatorem usunąłem i poprawiłem jeszcze jeden rezystor. Układ znów działa poprawnie. Dziękuję za okazaną pomoc :) Temat można zamknąć.

OK.
Benek
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpnia 2014, 21:33:34 wysłana przez Benek »