Autor Wątek:  Modyfikowanie scenerii - pytania  (Przeczytany 5652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AK2012

  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 150
Modyfikowanie scenerii - pytania
« dnia: 29 Października 2014, 22:48:06 »
Witam. Od jakiegoś czasu modyfikuję pewną scenerię. Już dawno opanowałem najprostsze rzeczy, takie jak wstawianie drzew itp. Chciałbym się jednak spytać, w jaki sposób mogę wykonać rowy koło torów, jakie są na przykład na scenerii Mydelniczka? Czy mogę to zrobić w notatniku, czy potrzebuję już do tego jakichś programów?

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Modyfikowanie scenerii - pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Października 2014, 22:53:03 »
Te konkretne rowy zostały wykonane z pomocą Rainsted. Ja kiedyś zrobiłem rowy w Maxie, ale były dużo gorszej jakości niż te w scenerii Mydelniczka. Z drugiej strony te w Mydelniczce są jakby rysowane od linijki, co wygląda trochę nienaturalnie.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Modyfikowanie scenerii - pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Października 2014, 13:24:54 »
Rowy w Mydelniczce to była pierwsza próba wykonania rowów automatem na niepłaskim terenie, w tym ręcznego połączenia ich z trójkątami terenu na granicy dwóch scenerii. Rowy w Tarniowo2 są już zrobione znacznie lepiej, ale nadal ręcznie wszywane w teren. Nadal nie jest to gotowe rozwiązanie, które można by opisać pod hasłem "tak róbcie rowy". Między innymi nie jest kontrolowane pochylenie dna rowu. Jeśli ktoś ma jakiś lepszy algorytm generowania rowów, to chętnie się z nim zapoznam i przetestuję.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Modyfikowanie scenerii - pytania
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopada 2014, 00:24:16 »
Algorytmu gotowego nie mam, ale jakiś zarys pomysłu tak. Potrzebna jest nam linia biegnąca wzdłuż toru. Pomysł opieram na oscylacji. Może to głupie, ale wydaje mi się, że łącząc wartości szczytowe można uzyskać coś lepszego. Sinusoida posiada pewne specyficzne wartości, takie jak amplitudę, pulsację i przesunięcie fazowe. Wypełniamy 2 tablice liczbami z wybranego zakresu, oczywiście losowo. To będzie podstawa do tworzenia. Pierwsza tablica to pulsacja, a druga to amplituda. Cały zamysł opiera się na tym, żeby nasza sinusoida zmieniała swoje cechy z losowym krokiem czasowym, który trzeba przechowywać w 3 tablicy. Przebieg kończymy wraz z końcem naszej linii podstawowej. Wybieramy wartości "największe" i traktujemy je jako punkty. Następnie zmieniamy fazę i modyfikujemy o jakąś wartość tablice amplitudy. Rysujemy sinusoidę zgodnie z wygenerowanym wcześniej krokiem czasowym i analogicznie wyławiamy kolejne punkty. Podejrzewam, że można wym załatwić szerokość rowu jak i dno. Co zaś do pochylenia... Ruch po okręgu... Dawno mnie w domu nie było, ale nie sądzę aby poprawiły się rowy na L359.

Jako, że internet za chwilę mi się skończy (voooooodafone DE) załączam rysunek. W razie pytań pisać :)