Autor Wątek:  Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)  (Przeczytany 9831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jaras

  • Wiadomości: 224
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
« dnia: 15 Lutego 2005, 21:39:44 »
Witam wszystkich.

Chciałbym napisać wstępną propozycję odnośnie statystyk obrazujących pracę naszych Pomocników. Proszę o zapoznanie się z nią i ewentualne uwagi.

Samo prowadzenie statystyki wydaje mi się sprawą dość prostą, gdyż zamierzam do tego użyć najzwyklejszej... "szukajki" oraz jakiegoś programu obliczeniowego, np. Excel-a, choć zapewne wystarczyłby tu i prosty kalkulator.

Mianowicie, na okres prowadzenia statystyki składałby się czas jednego miesiąca, od jego pierwszego do ostatniego dnia włącznie. Dla przykładu: od 1 do 31 marca 2005 i tak dalej, w każdy miesiąc. Obliczanie tych statystyk i podanie ich wyników następowałoby wówczas pierwszego dnia następnego miesiąca.

Przy użyciu wyszukiwarki łatwo jest znaleźć wszystkie posty napisane przez konkretnego użytkownika, posortować je według kolejności napisania, a nawet wyświetlić tylko posty z konkretnego działu.

Do statystyk zliczane byłyby posty tylko z działów: "Pomoc" oraz "EU07 Simulator english forum" (tam się udziela pomocy zagranicznym osobom).

Jako "jednostkowy" post podlegający punktacji uznawałoby się tylko taki post, który odpowiada na zadane pytanie. Innych postów nie brałoby się pod uwagę. Zatem, jeśli w którymś z działów ktoś nie poprosił o pomoc, a tylko podzielił się z innymi swoimi wnioskami, odpowiedzi na taki post nie liczyłyby się w statystykach.

A zatem, w pierwszej kolejności należałoby policzyć wszystkie posty spełniające powyższe warunki i zapamiętać ich ilość.

Ale, jak wspomniałem, nie na ilości ma polegać sztuka pomagania na forum, lecz na jakości.

Zatem, żeby to wymiernie ocenić, należy prześledzić wątki, w których owe posty zostały napisane.

Moja propozycja, to zacząć od następującego systemu oceniania:
    [*]Za każdy post napisany w dziale "Pomoc" i/lub "EU07 Simulator english forum" oraz spełniający podany warunek początkowa ocena wynosiłaby stałą ilość - proponuję 8 pktów.

    [*]Od tej bazowej ilości punktów za post odejmowałoby się punkty za różne nieprawidłowości, jakie są często irytujące dla ludzi, którzy oczekują od nas pomocy. Oto moje propozycje:

      [*]post z użyciem wulgarnych i chamskich słów, obrażanie osób: -8 pktów oraz dyskwalifikacja posta z ewentualnej premii;

      [*]post wyraźnie wprowadzające w błąd osobę, której pomagamy: -8 pktów oraz dyskwalifikacja posta z ewentualnej premii;

      [*]post, w którym Pomocnik dopuszcza się "trollowania" (ciągnięcia offtopika wraz z innymi userami): -5 pktów;

      [*]post jawnie kierujący pomoc na "priv", GG, e-mail czy jakiekolwiek inne prywatne sposoby komunikacji: -4 pkty;

      [*]post napisany przy użyciu tylko jednego zdania lub szczątkowej wypowiedzi: -3 pkty;

      [*]podanie w poście samego tylko linka do innego posta, bez żadnego komentarza: -2 pkty;[/list]
      [*]Wystąpienie więcej niż jednego przewinienia w danym poście skutkowałoby odjęciem od liczby bazowej sumy punktów karnych za każde przewinienie.

      [*]Uważam, że należy premiować stuprocentowo skuteczną pomoc, której objawem są podziękowania na forum (myślicie, że takich podziękowań jest mało? - bardzo się mylicie). Dlatego wówczas dla wszystkich postów kwalifikujących się do premii, do ich dotychczasowej ilości punktów dodawałoby się co następuje:

        [*]post od usera ze słowami typu: "dziękuję za pomoc": +1 pkt;

        [*]post, w którym user, oprócz podziękowania sam również przybliża problem i wyjaśnia skuteczny sposób jego rozwiązania: +1 pkt;[/list]
        [*]Za jeden post zatem można by było zdobyć od -30 do +10 pktów.

        [*]Sumę punktów uzyskanych przez przeanalizowanie ich indywidualnie (wraz z premiami) trzeba by było podzielić przez pomnożoną przez 10 (maksymalna ilość punktów, jaką można zdobyć za jednego posta) całkowitą ilość postów (tą policzoną i zapamiętaną na początku ilość) napisaną przez osobę w ciągu okresu trwania statystyki, a wynik wyrazić w procentach.S = P / T * 100%gdzie:
        S - skuteczność Pomocnika;
        P - suma punktów uzyskanych przez indywidualną ocenę jego postów;
        T - całkowita ilość postów podlegających ocenie pomnożona przez 10.

        [*]Nieistotne mogłoby być wówczas, że suma ilości punktów mogłaby być ujemna (a co za tym idzie: także uzyskany wskaźnik procentowy) - wskazywałoby to wówczas na natychmiastową potrzebę wyeliminowania osoby z grupy "Pomocnicy".

        [*]Wyniki statystyk mogłyby być publikowane w specjalnym zamkniętym wątku w dziale "Forum", aby wszyscy (i sami Pomocnicy też) widzieli, na ile skuteczny jest dany Pomocnik.[/list]Zatem nie pomogłoby tutaj nabijanie sobie statystyki wielką ilością postów, jeśli byłyby one marne pod względem skuteczności pomocy.

        Zauważcie też to, że również bez znaczenia by było to, że ktoś napisał bardzo mało postów (bo np. nie miał czasu często odwiedzać forum). Ważne, że gdy pomógł komuś, to zrobił to dobrze.

        Kwestią dyskusyjną pozostałyby następujące rzeczy:
          [*]jaką skuteczność pomocy przyznawać osobom, które w ciągu trwania okresu statystyki nie napisały ani jednego posta?[*]jak oceniać pomoc udzielaną prywatnie (mimo, że za kierowanie jej tam z forum byłaby obniżana ocena)?[*]jak traktować niską ilość napisanych przez wszystkich Pomocników postów w stosunku do ilości zadanych przez wszystkich użytkowników pytań?[*]jak traktować ludzi, którzy notorycznie łamią ustalone zasady, mają niskie wyniki, a jednak ponownie proszą o człokowstwo grupie?[/list]Jednak myślę, że wszystko dałoby się rozwiązać - jeśli macie jakieś swoje propozycje, to miło mi je bedzie przeczytać.

          Drodzy Pomocnicy.

          Ja wiem, że takie statystyki niekoniecznie mogą cieszyć się poparciem z Waszej strony. Wszak od tego, jak sumiennie będą one prowadzone, zależeć będzie Wasze być albo nie być w grupie.

          Jednak pomyślcie o tym w ten sposób, że dobro forum i całego projektu symulatora powinno być dla Was ważniejsze, niż nawet swoje własne dobro - zadeklarowaliście to automatycznie przez wstąpienie do grupy "Pomocnicy".

          W końcu Wy już wiecie to, czego nie wiedzą inni, mniej doświadczeni użytkownicy - niech zatem nie boją się oni zadawać pytania na forum, a Wy udzielajcie im rzetelnej pomocy, a do tego bądźcie mili i kulturalni - po prostu wzorem dla pozostałych userów.

          Zatem na końcu miesiąca uzyskany wynik od 80% do 100% powinien być traktowany jako bardzo dobry (100% = Superpomocnik? ;-), a wynik poniżej 40%, to według mnie już by była kwalifikacja do "wylotu" z grupy.

          Co sądzicie o tym?

          Pozdrawiam Was.
          Jarosław Krasuski (@ jaras)

          Doc: tutaj.
          No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

          Offline EU07-483

          • Zasłużony dla Symulatora
          • Wiadomości: 2307
          • EU07-483
            • Zobacz profil
            • Super spółka :)
          • Otrzymane polubienia: 168
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #1 dnia: 15 Lutego 2005, 22:42:37 »
          To ja podziękuje z tej zaszczytnej funkcji POMOCNIKA. Moim zdaniem pomaganie nowym userom w zamian za jakies punkty to jest porażka. Nie po to sie pomaga by zostać superpomocnikiem miesiąca. Ta grupa chyba mija się z celem...

          Ps. A najbardziej rozbawił mnie ten zakaz proponowania pomocy na GG (to za dzisiejszą pomoc straciłbym duuuużo punktów :) ).
          Jak będę duży zostanę maszynistą!

          Offline EP08_015

          • Zasłużony dla Symulatora
          • Wiadomości: 4338
            • Zobacz profil
          • Otrzymane polubienia: 312
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #2 dnia: 15 Lutego 2005, 22:51:46 »
          Ja juz tez podziekowałem. Tym niemniej chętnie udzielą odpowiedzi nie tylko na forum ale tez na tlenie i GG. Po to udostepniłem te numery.
          Przyłaczam się do słów kolegi EU07-483.

          Ja jesli tylko będę w stanie pomóc userowi to pomogę "bezpunktowo"

          Pozdrawiam.
          Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
          http://chomikuj.pl/EP08-015

          Offline EU07-483

          • Zasłużony dla Symulatora
          • Wiadomości: 2307
          • EU07-483
            • Zobacz profil
            • Super spółka :)
          • Otrzymane polubienia: 168
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #3 dnia: 15 Lutego 2005, 22:56:04 »
          Widze, że nie tylko ja tak myśle. Ja też już zrezygnowałem z tej funkcji. A pomagać na GG, Tlenie, przez PW czy maila nikt mi nie zabroni i nadal jeśli tylko czas i wiedza na to pozwoli - pomagać bede !
          Jak będę duży zostanę maszynistą!

          Offline jaras

          • Wiadomości: 224
            • Zobacz profil
          • Otrzymane polubienia: 12
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #4 dnia: 15 Lutego 2005, 23:06:08 »
          Słuchaj, nikt po Tobie nie będzie płakał, że odszedłeś.

          Zauważ, że ja nie ustaliłem jeszcze tych zasad, a tylko poddałem je dyskusji.

          Tu najlepiej pokazaliście, jak bardzo skorzy jesteście do takiej dyskusji już na tym etapie uczestniczenia w grupie.

          Dziękuję zatem Wam za udział w grupie "Pomocnicy".

          Pozostaną więc tutaj tylko najlepsi i Ci, którzy chcą pomagać tak, jak przystało to na forum.

          Od razu mówię, że jeśli wszyscy odejdą z grupy, to ja też zrezygnuję z tej funkcji, a wtedy róbta sobie co chceta.

          A tymczasem wciąż czekam na konstruktywną dyskusję od pozostałych Pomocników. Te zasady wciąż można dowolnie zmienić.

          Pozdrawiam Was.
          Jarosław Krasuski (@ jaras)

          Doc: tutaj.
          No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

          Offline EU07-483

          • Zasłużony dla Symulatora
          • Wiadomości: 2307
          • EU07-483
            • Zobacz profil
            • Super spółka :)
          • Otrzymane polubienia: 168
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #5 dnia: 15 Lutego 2005, 23:28:13 »
          Cytat: "jaras"
          Zauważ, że ja nie ustaliłem jeszcze tych zasad, a tylko poddałem je dyskusji.

          Tu najlepiej pokazaliście, jak bardzo skorzy jesteście do takiej dyskusji już na tym etapie uczestniczenia w grupie.


          Bo juz sama propozycja którą tutaj dałeś wydaje sie bezsensowna. Nie będe sie bawił w jakies rankingi itp. Zrezygnowałem z funkcji, i moim zdaniem nie masz rzadnego prawa aby to komentować, zresztą miło będzie patrzeć na "walke" pomocników o kazdego nowego usera który będzie miał problem, o to zeby im podziękował za pomoc itp.
          Jak będę duży zostanę maszynistą!

          Offline KowiEU

          • Wiadomości: 236
            • Zobacz profil
            • http://www.fotokolej.pl/search.php?search_user=KowiEU
          • Otrzymane polubienia: 0
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #6 dnia: 15 Lutego 2005, 23:59:42 »
          Mi tasz sie to niepodoba robienie tych całych rankingów. Poniżej 40% to wywalasz z grupy!!!!!!!!!!! to by oznaczało że nie było by czasu  wyjechać na weekend , iść do kupla ,lodówki tylko cały czas siedzieć na forum i jak to napisał EU07-483 "toczyć walke" z innymi pomocnikami

          Offline jaras

          • Wiadomości: 224
            • Zobacz profil
          • Otrzymane polubienia: 12
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #7 dnia: 16 Lutego 2005, 00:20:55 »
          Witam.

          Kurczę, jak bardzo okazuje się, że najprostsze sprawy są najtrudniejsze do zrozumienia.

          Ciekawe, czy przeczytałeś ze zrozumieniem zasady statystyk i szczegóły punktacji... Wydaje mi się, że nie.

          Przecież na 40%, to już trzeba nieźle nabroić. A wystarczy, że w ciągu całego miesiąca napiszesz dokładnie jednego dobrego posta w odpowiedzi na pytanie w jednym z działów i już masz skuteczność co najmniej 80%.

          No, ale skoro widzicie swoją pracę jako Pomocnicy jako walkę o userów i kłótnie z innymi Pomocnikami, to faktycznie - może i dobrze, że nie podoba się Wam ten pomysł.

          Jak napisałem - jakiekolwiek uczestnictwo na forum jest dobrowolne i nikt nikogo do niczego nie zmusza. Mnie też nie do tego, aby starać się o lepszy poziom tutaj pomocy.

          Dziwne, najpierw czytam tutaj zgorzkniałe posty administracji o poziomie wypowiedzi na forum, o ilości bezsensownych postów, o marnym poziomie ortografii itp. A kiedy jakiś człowiek próbuje zakasać rękawy i spróbować poprawić sytuację - spotyka się ze sprzeciwem. Co ciekawe, niektórzy ludzie "władni" na tym forum (którym podobno zależy na wysokim jego poziomie) milczą jak zaklęci lub wręcz mówią: "ja się tam nie odzywam". Hmmm...

          To nic, ja jeszcze sobie poczekam na dalszy rozwój sytuacji. Może sama administracja uzna ten pomysł za bezsensowny. A może faktycznie wszyscy odejdą z grupy. A może też, jeśli statystyki "wypalą", okażą się na marnym poziomie.

          W każdym z powyższych przypadków i ja podziękuję za udział w grupie. Przecież wszystko na forum jest dobrowolne.

          Pozdrawiam.
          Jarosław Krasuski (@ jaras)

          Doc: tutaj.
          No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

          Offline Nicolass

          • Wiadomości: 177
            • Zobacz profil
          • Otrzymane polubienia: 0
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #8 dnia: 16 Lutego 2005, 14:30:15 »
          Wszystkie twoje propozycje @ jaras uważam za bardzo trafne, nie zmieniaj ich,  poza obnizeniem dolnej granicy do 30% - 35% na okres jednego - dwóch miesięcy (bo ktoś może mieć zasów w szkole, maturę, egzamin, kolokium, lub coś podobnego w pracy). Myślę że takie "warunkowe" przejście pomocnika na kolejny miesiąc byłoby dużo lepsze od zapropowanego przez ciebie x < 40% = wylatujesz i nie ma mocnych.

          Odnosząc się do twoich wątpliwości:
          Cytat: "jaras"
          jaką skuteczność pomocy przyznawać osobom, które w ciągu trwania okresu statystyki nie napisały ani jednego posta?

          Myślę że to, czy powinni przejść na kolejny miesiąc "standardowo", "warunkowo", lub tej nie przejść w cale, powinno zależeć od ilości postów którer nie klasyfikują się do punktowania (cziyli od czasu, jaki dany Pomocnik miał, a zmarnował go na paplanie na forum, zamiast na pomoc): x < 15 - przechodzi standardowo, x < 30 warunkowo, x > 30, wypada.
          Cytat: "jaras"
          jak oceniać pomoc udzielaną prywatnie (mimo, że za kierowanie jej tam z forum byłaby obniżana ocena)?

          Nie oceniać [zgodnie z tym co proponowałem w tym wątku]
          Cytat: "jaras"
          jak traktować niską ilość napisanych przez wszystkich Pomocników postów w stosunku do ilości zadanych przez wszystkich użytkowników pytań?

          Hmm... trzeba wtedy ogłosić wielki nabór chętnych na pomocników? Bo jakoś ukarania Pomocników, zabierając im wszystkim np. połowę punktów nie widzę.
          Cytat: "jaras"
          jak traktować ludzi, którzy notorycznie łamią ustalone zasady, mają niskie wyniki, a jednak ponownie proszą o człokowstwo grupie?

          Zawsze należy dać każdemu szansę, do trzech razy sztuka (no chyba że delikwent ostro przegiął).

          I tak ową puntację zweryfikuje życie, i konieczne zmiany wyjdą "w praniu" i tak zostaną wprowadzone (też w praniu). Dlatego wszystko to trzeba przyjmować za dobrą monetę. Powtarzam raz jeszcze - wszystko zweryfikuje życie.
          Pozdrawiam, Nicolass

          Offline jaras

          • Wiadomości: 224
            • Zobacz profil
          • Otrzymane polubienia: 12
          Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
          « Odpowiedź #9 dnia: 16 Lutego 2005, 17:05:45 »
          Witajcie.

          @ Nicolass:
          Widzę, że Ty też nie do końca zrozumiałeś zasady prowadzenia statystyk. Wytłumaczę Ci to tak pokrótce, ale w sposób bardziej przystępny, choć nie ma tu nic skomplikowanego.

          Otóż, co prawda posty byłyby oceniane indywidualnie i za nie przyznawane by były punkty, ale nie od ilości postów zależałaby końcowa ocena.

          Byłaby ona wskaźnikiem procentowym obrazującym średnią skuteczność (a dokładniej: jest to średnia arytmetyczna) wziętą spośród wszystkich postów danego usera - niezależnie, czy to będzie jeden post w ciągu miesiąca, czy nawet tysiąc.

          No, to teraz sobie wyobraź, co by było w sytuacji, gdy user napisał tylko jednego posta w ciągu miesiąca:
            [*]Jeśli byłby on dobry (a przecież w tym naprawdę nie ma żadnej trudności, by taki post napisać) - to wtedy otrzymuje on ocenę 8 pkt, nic nie zostaje odjęte, a może nawet być dodana premia (powiedzmy: 1 pkt). Na końcu miesiąca liczymy, że user napisał jeden post i obliczamy:S = 9 / 10 * 100% = 90%Kurczę! 90% skuteczności! Za tylko jeden post! :-)

            [*]Jeśli Pomocnik "narobiłby boruty" swoim postem - powiedzmy, prowadził wkurzającą "trollową" dyskusję na forum, za taki post dostałby 8-5=3 pkty. Na końcu miesiąca liczymy:S = 3 / 10 * 100% = 30%Kiepsko. A to właśnie jest mniej niż 40% - zatem gość już nie ma czego szukać w grupie. Chociaż, miałby jeszcze szansę to poprawić, gdyby pomógł kilku jeszcze innym userom, jednak w sposób wzorowy.[/list]Zatem ktoś, kto pisze same takie wzorowe posty, niezależnie od tego, czy ich napisze więcej, czy mniej - może liczyć na skuteczność co najmniej 80%.

            I nie chodzi mi tutaj o jakiś ranking. Ocena od 80% w górę, to by była po prostu ocena, przy której nie ma wątpliwości, że dany Pomocnik jest dobrym Pomocnikiem: chętnie pomaga, jest kulturalny i nie błaznuje na forum - zatem bez żadnej dyskusji przechodzi na kolejny miesiąc. Oby tutaj byli sami tacy Pomocnicy!

            Aby zaś uniknąć bezsensownej rywalizacji, można by nie publikować szczegółowych wyników dla takich Pomocników. Po prostu można tylko zakomunikować, że taki i taki Pomocnik przechodzi na kolejny miesiąc, a do tego jeszcze jest polecany jako dobry Pomocnik.

            Czy teraz rozumiesz?

            A dlaczego zaś taka liczba 40%?

            Bo ja jestem przeciwny kierowaniu pomocy z forum na GG. Tylko, żeby było jasne: nie jestem przeciwny samej pomocy na "privie" (pisałem nawet o tym tutaj), lecz jawnemu o tym pisaniu na forum - wszak pod każdym postem są takie ikonki z namiarami dla każdego użytkownika i jeśli ktoś będzie chciał, to sam się skontaktuje na "priv" z Pomocnikiem lub kimkolwiek innym. A nie, żeby samemu usera o to prosić. Właśnie temu jestem przeciwny.

            Właśnie wczoraj miałem tu taką nieprzyjemną sytuację, bo gość spytał o coś, a kiedy już się chciałem zabierać do napisania odpowiedzi, jeden z Pomocników jawnie zaprosił usera na GG i nawet mu podał swój numer. To w takim razie, pytam się: po co istnieje forum?! Jak się niedługo potem okazało, user chyba z tej pomocy nawet nie skorzystał, poradził sobie sam i nawet napisał podziękowanie. Pomocnik ten za to już miałby na koncie właśnie 90% za ten post, gdyby nie to, że właśnie jawnie skierował pomoc na "priv". A ja czuję, że on to zrobił złośliwie.

            Zauważ też to, że za takie "przewinienie" za posta dostawałoby się 4 pkty (8-4=4), a to, w wyniku policzenia tej średniej, o której mówiłem daje wynik:S = 4 / 10 * 100% = 40%A 40% nie powodowałoby jeszcze usunięcia z grupy, tylko wynik mniejszy (np. przez chamstwo czy obrażanie usera). O warunkowe przejście można by się wówczas starać dla wyniku mniejszego, lecz bliskiego 40%.

            Jeśli chodzi więc o wspomniany wczorajszy przypadek, to i tak Pomocnik, o którym tu mówię, za tamten post dostałby 5 pktów (bo +1 pkt premii za podziękowanie od usera), więc na pewno nie miałby powodów do zmartwień. Gdyby więc był to jego jedyny post w ciągu miesiąca - miałby skuteczność 50%. A przecież widzę, że nie jest to jego jedyny post i Pomocnik ten tak naprawdę w ogóle nie miał (bo już nie jest Pomocnikiem) żadnych powodów do zmartwień, bo jego skuteczność z moich obserwacji wydawała się nawet dość wysoka. Cóż - jego wola, że zrezygnował ze swej funkcji.

            Powody do zmartwień powinni mieć natomiast ci Pomocnicy, którzy właśnie "trollują", zachowują się chamsko lub wprowadzają w błąd userów. Ci, których zachowanie właśnie sprawia, że początkujący user boi się zadać pytanie, w obawie, żeby nikt na niego nie naskoczył ("użyj szukajki!", "to już było! zamknąć temat!" itp.).

            @ Nicolass:
              [*]Jak to określiłeś, to "paplanie na forum" - ocenianie tego, to bardzo dobry pomysł. Ktoś bowiem może się tłumaczyć tym, że nie miał czasu, a jednak w sumie napisał dużo postów nie podlegających ocenie. Jednak z tym także trzeba ostrożnie: może się bowiem zdarzyć, że cały miesiąc Pomocnik "przepaplał", bo nie było konieczności pomagania komukolwiek :-). Zatem postaram się dla takiej sytuacji również opracować zasady.

              [*]Ja również to przemyślałem - nie będzie oceniania pomocy na "priv". Uważam, że jest to każdego prywatna sprawa i jak chce, to niech pomaga. Jak powiedziałem, sam też nie jestem temu przeciwny.

              [*]Co do karania za niską ogólną skuteczność pomocy wszystkim userom - też jakoś tego nie widzę. I znowu jest to dobry pomysł: ogłosić nabór na Pomocników. Każdy będzie miał okazję zapoznać się z zasadami i wówczas może coś z tego wyjdzie.

              [*]I wreszcie: notoryczne łamanie zasad. Rozmyślam nad wprowadzeniem pojęcia "recydywy" - kilkukrotnego złamania danej zasady. Postaram się również rozwinąć tą koncepcję.[/list]________________________________________________________________________________

              Kochani, ja naprawdę nie wziąłem tych liczb z sufitu. Zrobiłem taką małą analizę (w Excelu) dla przykładowego, wymyślonego Pomocnika i podstawiałem sobie różne dane. W sumie to na dzień dzisiejszy, najniższy próg 40%, według mnie jest wartością bardzo liberalną. Jednak 50%, to już by były "drakońskie zasady" i wtedy Pomocnicy mogliby sie wkurzać, że za byle co wylatują. A przy tych warunkach można nawet sobie nieźle "broić" i naprawiać to co drugim, wzorowym postem - najwyżej wynik będzie niższy, ale w grupie się pozostaje. Obniżenie, z kolei tej granicy do 30% sprawiłoby, że tolerowani byliby forumowi "trolle", którzy przeszkadzają w dyskusji nad problemem. I wreszcie, kiedy by obniżyć ocenę do 35%, podnieśliby raban ci, którzy pomagają ludziom na "priv" - nie mam przecież zamiaru tego nikomu zabraniać. Można tylko przeciwdziałać kierowaniu pomocy z forum na "priv" jako zjawisku "psującemu" forum.

              Na koniec napiszę tu coś, co może Was zdziwi. Ja tak czy tak mam zamiar wprowadzić statystyki. Chciałem tylko, żeby wszystko było jawne, uczciwe, obiektywne i sprawiedliwe. Mogłem jednak postąpić inaczej: robić sobie statystyki prywatnie, a gdy user popełni jakiś błąd - od razu wylatuje z grupy bez słowa tłumaczenia. Ale tak nie chciałem, bo każdemu trzeba zawsze dać szansę na poprawę. Stąd właśnie ten cały pomysł. Postarajcie się na to popatrzeć od tej strony.

              Inaczej, kiedy nie będzie możliwości oceny działań pojedynczego Pomocnika, wówczas każdy sobie będzie działał po swojemu i na forum zrobi się wielki bajzel. A kto wtedy dostanie po dupie? Nie Wy, tylko moderator grupy - osoba odpowiedzialna za jej pracę. Pomyślcie o tym także.

              Niestety, na forum nie mamy regulaminu, bo wówczas niepotrzebne byłyby jakieś tam statystyki, ale jako Pomocnicy powinniśmy być wzorem dla pozostałych userów. A jakoś nie wierzę w to, że każdy z Pomocników ma w sobie tyle samodyscypliny, że nigdy sobie nie pozwoli na jakieś nadużycie.

              Więc jak robimy? Oceniamy jawnie i sprawiedliwie, czy (według tylko mojego uznania) wykopujemy z grupy za jakiekolwiek przewinienie? Jak według Was jest lepiej?

              Według mnie, jednak ten pierwszy sposób jest lepszy. Tylko proszę, włóżcie w to odrobinę wysiłku: starannie przeczytajcie moje wszystkie posty na ten temat (w tym drugim wątku też). Prześledźcie też system punktacji. A potem sami powiedzcie, czy to naprawdę zły pomysł?

              Pozdrawiam wszystkich.
              Jarosław Krasuski (@ jaras)

              Doc: tutaj.
              No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

              • Gość
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #10 dnia: 18 Lutego 2005, 01:21:11 »
              @ jaras:
              Dotychczas wydawalo mi sie ze udzielenie pomocy userowi jest nie tylko oznaka dobrej woli osoby znajacej temat, ale jest wyrazem jego wiedzy, a przede wszystkim swego rodzaju swiadectwem, ja bym okreslil to utylitaryzmu. Wiekszosc uzytkownikow Maszyny, takze i tego forum byla kiedys "newbie" i ktos wyciagnal do nich reke i wprowadzil je w temat, i zrobil to, bo newbie's trzeba pomagac aby dalej noobami nie byli/-ly. Co wiecej nikt za ta pomoc niczego sie nie domagal, niczego nie oczekiwal poza skromnym "dziekuje bardzo", a teraz? Teraz zmierza to najwyrazniej w kierunku premiowania dobrej checi pomocy nowym uzytkownikom. A zatem teraz pomoc dodatkowo bedzie sie oplacac, bo bedzie mozliwosc uzyskania rangi pomocnika. Sorry, ale zapachnialo patosem a przeciez nie o to chyba chodzi... Pomagam bo chce, a nie bo mi sie to oplaca (bede w grupie pomocnikow). czy przynaleznosc do tej grupy ma byc jakims wyroznieniem? Przeciez kazdy, kto udziela porady - odpowiedzi jest na swoj sposob pomocnikiem. Jesli wiem, ze komus pomoglem to jestem z siebie dumny i chyba nie ma uzasadnionej potrzeby uwypuklac tego typu postepowania. Wprowadzanie statystyk i systemu punktowania jest imho lekkim nieporozumieniem, podobnie jak istnienie grupy "pomocnicy". Czy to, że pod panskim nickiem widnieje ranga powoduje, ze czuje sie pan przez to lepszy? Obawiam sie, ze moze dojsc do sytuacji, w ktorej utworzy sie pewien system kast wsrod uzytkownikow forum, w ktorym to systemie pewne grupy zaczna uzurpowac sobie prawo do okreslonych rzeczy, a tego chyba nikt z nas nie chce... Owszem nalezy nagradzac niesienie pomocy newbies bo to jest oznaka tego, iz nie jestesmy obojetni na problemy nowicjuszy, ale chyba nie tedy droga... Dziekuje, z mojej strony to wszystko.

              Offline Methody

              • Wiadomości: 37
                • Zobacz profil
              • Otrzymane polubienia: 0
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #11 dnia: 18 Lutego 2005, 02:20:52 »
              Cześć

              Moim zdaniem wprowadzenie takiego nowego systemu mogłoby wprowadzić w przyszłości różnorodne konflikty,niejasności i utrudnienia.

              A przecież nie na tym nam wszystkim zależy.

              Każdemu z nas rozchodzi się o to ( tak mi się przynajmniej wydaje ),żeby "modernizować" symulator Maszyny,podnosić jego realizm etc.

              Natomiast te statystyki przypadkiem mogłyby spowodować,iż część uczestników forum toczyłaby bój o przetrwanie w tej grupie zamiast wkładać wysiłek w tworzenie Maszyny.

              Czasem wystarczy jedna iskierka do wybuchu...

              Dlatego jestem raczej przeciwny wprowadzeniu w życie tego projektu.
              I niech pozostanie tak jak jest teraz.A kto będzie chciał pomóc to i tak pomoże w dowolnej formie.

              Poza tym wydaje mi się,iż dla nowych uczestników jest dość dobrze rozplanowane gdzie i jak mają szukać pomocy we własnym zakresie,wystarczy tylko jak troszkę się porozglądają.

              Pozdrawiam

              Offline jaras

              • Wiadomości: 224
                • Zobacz profil
              • Otrzymane polubienia: 12
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #12 dnia: 18 Lutego 2005, 04:55:02 »
              Witajcie.

              @ SherifF:
              Grupa "Pomocnicy" nie jest moim wymysłem. Proponuję, abyś najpierw przeczytał ten wątek. Jednak i ja doskonale rozumiem jej pomysłodawcę. I to nie dlatego, że sam jestem Pomocnikiem.

              Uważam, że taka grupa jest potrzebna, bo jak sam powiedziałeś dobrą wolą zwykłego usera jest komuś pomóc. Jednak forum powinno działać tak, że każdy user otrzymuje pomoc, niezależnie od tego, czy inny user miał taką dobrą wolę, czy nie. Wówczas, niejako obowiązkiem moralnym każdego Pomocnika jest udzielić rzetelnej pomocy takiemu userowi.

              Są tacy użytkownicy, którzy w momencie, gdy przestają być "newbie" mało się udzielają na forum i mało pomagają innym. Są też tacy, którzy chcą to robić. Ci drudzy dzielą się na Pomocników i, że tak powiem, "wolnych strzelców".

              Czym się różnią jedni od drugich?

              Nie chcę już powtarzać w kółko tego samego, ale chodzi o to, że Pomocnicy wstępując do grupy niejako zobowiązują się do tego, że będą pomagać rzetelnie i sumiennie - o tym też (i to nie tylko ja) było pisane z kolei w tym wątku. Ja, jako moderator grupy "Pomocnicy" wziąłem za to swoją odpowiedzialność i będę stał na straży porządku w tym zakresie, jak również staram się także rzetelnie i sumiennie pomagać.

              Za tą drugą grupę ludzi: "wolnych strzelców" ja już odpowiedzialności nie biorę. Owszem, mogą oni pomagać ludziom, ale mogą też być (i często są) takimi "przeszkadzajkami" na forum - jednym z zadań Pomocników wówczas powinno być takie kierowanie dyskusji, aby tłumić wszelkie kłótnie czy "trollowanie" i zawsze kierować dyskujsę na "właściwe tory". Ci Pomocnicy zaś, którzy będą się dawali wciągać w bezsensowne dyskusje z userami - będą eliminowani z grupy i staną się tym samym także "wolnymi strzelcami". A "wolny strzelec" zaś - gdy będzie robił dużo "smrodu" na forum - może się narazić nawet na "banicję".

              Chciałbym, żebyś Ty i wszyscy, którzy czytają tego posta zrozumieli jedną subtelną rzecz. Ranga "Pomocnik" nie oznacza, że jest się kimś lepszym. Na Twoje pytanie odpowiadam: nie, nie czuję się kimś lepszym z racji bycia Pomocnikiem. To nie o to chodzi. Pomocnicy nawet nie mają żadnych dodatkowych uprawnień na forum. Natomiast ja, w odróżnieniu od Ciebie - "wolnego strzelca", z racji bycia Pomocnikiem czuję na sobie pewien rodzaj presji, gdy od dłuższego czasu widzę posta, na który jeszcze nikt nie odpowiedział. Czemu? Bo zawsze można mi powiedzieć: "no dawaj, pomóż mu!" - nawet, gdy nie do końca jestem zorientowany w problemie usera.

              Tu chodzi zupełnie o coś innego, niż tylko "bycie lepszym" dla samej próżności. Jak napisałem - to jest dość subtelne i trzeba to dobrze zrozumieć.

              Na przykład, nowy użytkownik przychodzący na to forum może nie mieć pojęcia, kto z obecnych tutaj ludzi jest w stanie mu pomóc. Może nie być pewny nawet tego, czy jest tutaj w ogóle ktokolwiek, kto mógłby mu pomóc - a może "ludziki se zrobili foruma i sie cieszą, że se go mają" ;-).

              Zatem widząc u kogoś nad awatarem rangę "Pomocnik" taki user ma prawo oczekiwać, że taka osoba mu pomoże nawet w przypadku, gdy nikt inny na to nie będzie miał najmniejszej chęci. Przy braku Pomocników mogłoby się okazać bowiem, że nikt nie bedzie miał tej dobrej woli, o której pisałem na początku, a użytkownik nigdy nie doczeka się odpowiedzi na swój problem. Skutkiem tego może być nawet to, że się zniechęci i powie: "eee tam! do dupy takie forum!". Już dziś są tu tacy userzy, którzy mają opory przed zadaniem pytania w dziale "Pomoc" w obawie, że ktoś na nich naskoczy, że ktoś im wypomni niewiedzę albo to, że zadają pytanie, które sto razy było już zadawane.

              Pomocnik od "wolnego strzelca" różni się więc tym, że ten drugi może sobie pozwolić w pewnym stopniu na takie wybryki w stosunku do "newbies", a Pomocnik - w żadnym razie nie może. Statystyki zaś pomogą w ocenie, jak bardzo Pomocnik różni się od zwykłego "wolnego strzelca". Jeśli nie będzie się od niego różnił niczym - to po prostu się nim stanie :-).

              I wreszcie dochodzimy do, jak zauważyłem, kontrowersyjnej sprawy tych statystyk. One mają być wykonywane tylko na wewnętrzny użytek grupy, a nie po to, żeby stanowić powód do rywalizacji między sobą. Nie będą zaś dotyczyć zwykłych userów (no tak mi się spodobało to powiedzonko - "wolnych strzelców" ;-). Po prostu wspomniana moja odpowiedzialność za tę grupę ludzi sprawia, że chciałbym móc obiektywnie ocenić ich pracę. Nawet to premiowanie za podziękowania od userów ma tylko pomóc oceniać skuteczność ich pracy. Nie mam bowiem zamiaru "szarogęsić się" i dowolnie, według własnego "widzimisię" czy sympatii lub antypatii do poszczególnych Pomocników decydować o tym, kto ma taki status mieć, a kto utracić - niejedna osoba wówczas mogłaby mi zarzucić kumoterstwo czy w pewnym sensie korupcję (a jakże!).

              Jednak praca Pomocników nie może zależeć od tego, czy im się to opłaca lub nie. Dobry Pomocnik powinien pomagać zawsze - zależeć to powinno wyłącznie od jego sumienia i wiedzy, a nie od statystyk lub innych Pomocników.

              Dlatego też, idąc za usłyszanymi od kilku osób sugestiami, postanowiłem, że wyniki tych statystyk jednak publikowane nie będą. Po prostu, co miesiąc tylko wskażę ułożoną w porządku alfabetycznym (aby nikt nie czuł się na "pierwszym miejscu") listę ludzi, którzy będą mieli prawo mieć funkcję Pomocnika na następny miesiąc. Można tylko, ewentualnie, wyróżnić tych Pomocników, którzy swą pracę wykonują bardzo dobrze. Jakkolwiek, wyniki tych statystyk wyraźnie mi wskażą też te osoby, które do tej funkcji się nie będą nadawać.

              Mam też nadzieję, że z czasem, dzięki tym statystykom i starannemu dobieraniu ludzi na tą funkcję wykształci się grupa, w której będę mógł ręczyć za każdego jej członka: grupa ludzi rzetelnych i sumiennych.

              @ Methody:
              Albo ja nie rozumiem początkowej części Twojego posta, albo Ty nie rozumiesz sensu i zasad prowadzenia tych statystyk. Zatem przeczytaj sobie wszystko jeszcze raz od pierwszego posta w wątku i być może wtedy zrozumiesz.

              Powtarzam już to po raz n-ty: statystyki nie mają służyć jakiejkolwiek tu rywalizacji. Wydaje mi się, że sam już ich sposób prowadzenia wymyśliłem tak, że wyklucza to jakąś rywalizację.

              Po za tym, co napisałem wcześniej @SherifFowi - ranga "Pomocnik" nie służy do tego, aby toczyć jakąś "walkę o przetrwanie", tylko temu, żeby pomagać ludziom. A wszelkie tego typu akty, jeśli takie zauważę, będę surowo tępił. Jak słusznie zauważyłeś, powinniśmy się skupić na rozwoju symulatora, dbaniu do dobrą dokumentację, a także bezinteresowną pomoc, a nie na jakiejś rywalizacji.

              Niestety, to co piszesz na końcu, nie zawsze ma miejsce. Nie każdemu nowemu userowi, który się tutaj pojawia chce się używać "szukajki" czy przeglądać poprzednie posty w nadziei, że problem był już omawiany. Przerabiane już to było wiele razy, że wchodził user i po prostu pytał: "jak mam uruchomić loka? pomóżcie!" - nieważne, że zadał już setny raz pytanie z tego cyklu. No, ale trudno - skoro nie da się z tym walczyć, to trzeba temu stawić czoła i to w sposób kulturalny, a nie chamski.

              Zrozumcie to jedno: Pomocnik, to nie jest ktoś lepszy w złym tego słowa znaczeniu. To tylko osoba, która bez względu na dobrą wolę innych userów jest gotowa pomóc jakiemuś nowicjuszowi w jego problemie. To pewien rodzaj "służby" na forum. I, wierzcie mi - mimo, że grupa ta istnieje tak krótko, już widzę, że nie jest to łatwa "służba". Nie każdy zatem się do niej nadaje, a także nie każdy jest w stanie przyjąć ją na siebie (np. przez brak czasu). Porównywałem już Pomocników do policjantów, ale może porównanie ich do harcerzy byłoby bardziej trafne :-).

              Póki co jednak, każdy z Was, jeśli czuje się na siłach, może być Pomocnikiem. Bowiem, do czasu wejścia w życie tych statystyk grupa "Pomocnicy" pozostanie grupą otwartą. Zawsze jednak samodzielnie można zrezygnować z tej funkcji.

              A wszystkim Pomocnikom życzę dobrej "służby" innym ludziom :-).

              Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

              PS. Jak na razie, niewielu Pomocników wypowiada się na ten temat. Spodziewałem się, że moje działania wywołają "ruch oporu", lecz dziwi mnie tak niewielki odzew samych zainteresowanych.
              Jarosław Krasuski (@ jaras)

              Doc: tutaj.
              No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

              Offline TruckeR

              • Wiadomości: 309
                • Zobacz profil
              • Otrzymane polubienia: 0
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #13 dnia: 18 Lutego 2005, 14:17:44 »
              No jak za mało się tu wypowiadamy, to proszę ;-) Takie punktowanie to całkiem dobry pomysł, ale mogą z tym nastąpić pewne problemy (oby nie !!):

              1) Rywalizacja kto komu pomoże, walka o kogoś potrzebującego pomocy.
              Mam nadzieje, ze tak nikt nie będzie o to rywalizował, bo z tego mogą wyniknąć DUŻE kłopoty, a poza tym takie rywalizowanie to zabawa dla przedszkolaków :-P

              2) Brak osób, którym można pomóc. Co będzie jak nikomu nie zepsuje się coś w MaSzynie, jak wszyscy bedą mili i kulturalni, jak nikt nie będzie miał problemu z kartą graficzna, systemem itd  ? ;-P
              Pozdrawiam serdecznie!

              Offline jaras

              • Wiadomości: 224
                • Zobacz profil
              • Otrzymane polubienia: 12
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #14 dnia: 18 Lutego 2005, 14:55:31 »
              Witaj.

              Cytat: "TruckeR"
              1) Rywalizacja kto komu pomoże, walka o kogoś potrzebującego pomocy.
              Mam nadzieje, ze tak nikt nie będzie o to rywalizował, bo z tego mogą wyniknąć DUŻE kłopoty, a poza tym takie rywalizowanie to zabawa dla przedszkolaków :-P
              Czy na pewno dokładnie przeczytałeś wszystkie posty (a szczególnie CAŁY ostatni), które napisałem? To przeczytaj, bo tam jest odpowiedź, a ja dość długo siedziałem, żeby ją napisać. Nie mam już słów...

              Cytat: "TruckeR"
              2) Brak osób, którym można pomóc. Co będzie jak nikomu nie zepsuje się coś w MaSzynie, jak wszyscy bedą mili i kulturalni, jak nikt nie będzie miał problemu z kartą graficzna, systemem itd  ? ;-P
              Prace nad tym i podobnymi problemami w toku. Już niedługo przedstawię ich wyniki.

              Pozdrawiam Cię.
              Jarosław Krasuski (@ jaras)

              Doc: tutaj.
              No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

              • Gość
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #15 dnia: 18 Lutego 2005, 17:33:25 »
              @ jaras:
              OK, w takiej formie zgadzam sie z tym co proponujesz.
              Jesli te zalozenia pokryja sie z rzeczywistoscia, albo na odwrot, rzeczywistosc pokryje sie z tymi zalozeniami, to jestem jak najbardziej za twoimi propozycjami. Czas pokaze co z tego wyjdzie...

              Offline ShaXbee

              • Administrator
              • Wiadomości: 1984
                • Zobacz profil
              • Otrzymane polubienia: 2
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #16 dnia: 18 Lutego 2005, 18:11:09 »
              Przyjrzałem się propozycji statystyk. Uważam że pomysł jest dobry bo zmotywuje do pracy :) Oczywiście trzeba wziąść pod uwagę to że nie zawsze pomocnik będzie miał czas na odpowiadanie.

              Offline EP08_015

              • Zasłużony dla Symulatora
              • Wiadomości: 4338
                • Zobacz profil
              • Otrzymane polubienia: 312
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #17 dnia: 18 Lutego 2005, 19:37:09 »
              Ależ kolego szanowny Shaxbe.... wystarczy jeden post by miec 80% skutecznosci :)
              Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
              http://chomikuj.pl/EP08-015

              • Gość
              Pomocnicy rulez - no, to rules ;-)
              « Odpowiedź #18 dnia: 19 Lutego 2005, 18:59:05 »
              Oczywiscie pod warunkiem ze zna sie problem:P