Autor Wątek:  Skaner nasłuchowy z nadawaniem  (Przeczytany 7461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1651
  • stonko majster
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1053
Skaner nasłuchowy z nadawaniem
« dnia: 06 Maja 2014, 14:07:57 »
Witam, zakupiłem sobie skaner nasłuchowy, jest odblokowany na nadawanie i moje pytanie jest do was takie, czy zwykły cywil może używać nadawania w każdym obszarze? czy w razie "przyłapania" przez służby mundurowe czeka mnie jakaś kara?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Skaner nasłuchowy z nadawaniem
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Maja 2014, 14:24:52 »
Nadawać możesz tylko na paśmie amatorskim ok. 400MHz (i nie wiem czy nie potrzeba do tego licencji). Nadawanie na pasmach służbowych jest przestępstwem.

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Skaner nasłuchowy z nadawaniem
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Maja 2014, 14:25:09 »
Nie ma czegoś takiego jak skaner nasłuchowy z nadawaniem. Jeżeli masz możliwość nadawania, to masz radiotelefon, bądź CB radio przestrojone na częstotliwości kolejowe. Skaner nasłuchowy jak sama nazwa wskazuje służy tylko i wyłącznie do nasłuchu - jest to legalne. Posiadanie radiotelefonu natomiast wiąże się z posiadaniem licencji krótkofalowca, ale ten temat już pominę, bo nie za bardzo w nim siedzę. Nadawanie bez licencji jest NIELEGALNE.

Offline marek_n0

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Skaner nasłuchowy z nadawaniem
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Maja 2014, 19:34:48 »
W tzw. ręczniakach są zwykle pasma 2 metry i 70 centymetrów. Częstotliwości, na których mogą nadawać krótkofalowcy dla pasma 2m to od 144MHz do 146MHz, a dla pasma 70cm to od 430MHz    do 440MHz.
Żeby zostać krótkofalowcem, trzeba zdać egzamin na operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej i uzyskać pozwolenie radiowe. Czyli nadawanie na pewnych częstotliwościach bez pozwolenia jest nielegalne i są wyciągane pewne konsekwencje
(jakie to za bardzo nie wiem, ale chyba m.in. kara grzywny, ponoć konfiskacja urządzenia nadawczego i chyba coś jeszcze).     
A nadawać bez pozwolenia można m.in. na CB radiu, na PMR-ze (pod pewnymi warunkami).

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Skaner nasłuchowy z nadawaniem
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Maja 2014, 11:12:13 »
Witam, zakupiłem sobie skaner nasłuchowy, jest odblokowany na nadawanie i moje pytanie jest do was takie, czy zwykły cywil może używać nadawania w każdym obszarze? czy w razie "przyłapania" przez służby mundurowe czeka mnie jakaś kara?

Nadawać możesz tylko na paśmie amatorskim ok. 400MHz (i nie wiem czy nie potrzeba do tego licencji). Nadawanie na pasmach służbowych jest przestępstwem.

W tzw. ręczniakach są zwykle pasma 2 metry i 70 centymetrów. Częstotliwości, na których mogą nadawać krótkofalowcy dla pasma 2m to od 144MHz do 146MHz, a dla pasma 70cm to od 430MHz do 440MHz.
Żeby zostać krótkofalowcem, trzeba zdać egzamin na operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej i uzyskać pozwolenie radiowe. Czyli nadawanie na pewnych częstotliwościach bez pozwolenia jest nielegalne i są wyciągane pewne konsekwencje
(jakie to za bardzo nie wiem, ale chyba m.in. kara grzywny, ponoć konfiskacja urządzenia nadawczego i chyba coś jeszcze).     
A nadawać bez pozwolenia można m.in. na CB radiu, na PMR-ze (pod pewnymi warunkami).

@andriu: Nie ma takiego urządzenia, jak skaner z możliwością nadawania, kupiłeś urządzenie nadawczo-odbiorcze.

Cytuj
Art. 144. Prawa Telekomunikacyjnego
1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.

2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego:
1) używanego przez zagraniczny statek powietrzny, morski lub statek żeglugi śródlądowej, zgodnie z międzynarodowymi przepisami radiokomunikacyjnymi, jeżeli urządzenie zostało dopuszczone do używania przez właściwy organ;
2) używanego, zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w służbie amatorskiej przez cudzoziemca oraz obywatela polskiego stale rezydującego za granicą podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jednorazowo pobyt taki nie jest dłuższy niż 90 dni;
3) końcowego:

@andru, marek_n0, Niebugoclaw:
Cytuj
Art. 208. prawa telekomunikacyjnego
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
4. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Nadawać nie może, z powodu braku licencji (nawet w paśmie PMR 446MHz, radiotelefon nie spełnia wymogów radiotelefonu PMR 446MHz - wymienna antena i przekroczenie mocy wypromieniowania > 0.5W ERP).
« Ostatnia zmiana: 22 Maja 2014, 11:49:02 wysłana przez Interesant »
Interesant.