Autor Wątek:  Kurs Licencji Maszynisty  (Przeczytany 44288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sezamek

  • Wiadomości: 11
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Kurs Licencji Maszynisty
« dnia: 31 Maja 2014, 10:50:33 »

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Maja 2014, 11:13:48 »
"Koszt szkolenia pokrywa uczestnik" :) Paru znajomych ostatnio dostało się na kurs na licencje organizowany przez urząd pracy, który to załatwił też gwarancje zatrudnienia w jednej ze spółek na okres 12 miesięcy.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Maja 2014, 11:32:43 »
Zarobki do 12 000 zł, ale koszt szkolenia pokrywa uczestnik. Bardzo ciekawe. To ile ten kurs kosztuje?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maja 2014, 14:06:20 »
Przeciętnie 7 tys. zł. W koszty szkolenia wchodzą kawa, ciastka, oraz do pewnego czasu jazda na symulatorze w CSiD w Wa-wie. Obecnie na licencji już nie potrzeba symulatora, bo ktoś mądry stwierdził, że początkującym nie jest to do niczego potrzebne.

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maja 2014, 14:13:32 »
Mnie ostatnio jeden z mechaników z PKP CARGO którego miałem okazję poznać, podczas rozmowy zachęcał mnie do spróbowania pójścia do pracy na kolej (oczywiście po zaliczeniu wszystkich formalności czyli badania lekarskie, szkolenie, warsztat, egzamin, jazda z pomocnika i.t.d) gdyż jak określił (nie wiem czy jest to prawdą) w PKP Cargo na chwilę obecną brakuje około 600 mechaników a w przyszłym roku ma odejść na emeryturę ponad 2000 osób i powstaną braki w mechanikach za kołem.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maja 2014, 14:15:53 »
CARGO poszukuje teraz ludzi, bo odchodzą na emeryturę. Sam czekam na telefon z urzędu pracy w sprawie rozpoczęcia kursu. Jeśli chętny zakończy kurs, warsztat jeździ jako stażysta, z tym, że mechanik MUSI dopuścić za koło stażystę. Na dzień dzisiejszy jest tak, że trzeba przejeździć 200 godzin na spalinówkach i 800 godzin na elektrowozach, czyli łącznie 1000 godzin za kołem.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maja 2014, 14:27:11 »
@Woku owszem, musi ale dopiero po zdaniu przez Ciebie tzw. egzaminu ruchowego w połowie jazd :). A jazd wychodzi ok. 2000 godzin, nie wiem skąd wziąłeś 1000.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maja 2014, 14:30:47 »
Tata ma stażystów na każdej służbie, więc jestem na bieżąco. Więc nie wiem skąd u Ciebie 2000 godzin? Widziałem nawet papierek z góry, gdzie jest napisane, że stażysta pracuje w charakterze maszynisty. Na papierku napisane ''Do wszystkich zakładów''.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maja 2014, 14:31:40 »
Cóż, widocznie "co kraj to obyczaj", prawdę mówiąc sam nie wiem jak to teraz regulują przepisy.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Maja 2014, 14:36:29 »
Polska. Widzisz, ja jestem Śląski Zakład Spółki i czekam na kurs który ma się niby zacząć w sierpniu. Szociu jest Śląsko-Dąbrowski Zakład Spółki i ma kurs zaczynać w połowie lipca. Niby Rybnik - Katowice to tylko 45km pociągowych a już inny zakład, dyrekcja i ludzie...
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Maja 2014, 20:38:05 »
Zarobek 12000zł jest mocną przesadą - zarobek maszynisty lokomotyw
  • Mediana i dzieli zbór na dwie połowy. 50% zarabia poniżej a 50% powyżej 4282zł.
  • 1 kwartyl 25% zarabia poniżej 2875zł
  • 4 kwartyl 25% zarabia powyżej 5328zł
Zarobek maszynisty w PKP Cargo

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maja 2014, 22:00:36 »
Cytuj
z tym, że mechanik MUSI dopuścić za koło stażystę.

Nic nie musi.

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Maja 2014, 22:23:05 »
Wtrącę się co do ilości wyjeżdżonych godzin przez maszynistę stażystę u mnie w icc mamy do wyjeżdżenia 1200 godzin a w tych godzinach różne służby spalinówka jazdy pociągowe oraz służby MD czyli na szopie. Przed tymi 1200 godzinami jeździ sie 320 godzin na szlaku i 160 manewrów jako obserwator.

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Czerwca 2014, 09:57:14 »
Program na świadectwo maszynisty każdy przewoźnik ustala sam, po drugie coś tam ostatnio w ustawach pozmieniali i minimalna ilość godzin dla nowych kursów się zwiększyła.

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Czerwca 2014, 10:36:08 »
Tak jak napisał borys_q. Maszynista nic nie musi. Jeden Ci pozwoli jechać a inny nie. Mając "swojego" maszynistę jest dużo większa szansa. Oczywiście zależy to też od pociągu i "trudności" linii. Ja z ciężkim pociągiem jechałem dopiero po ok miesiącu jazd. Natomiast lekkiego prowadziłem już na pierwszej służbie. Mój maszynista stopniował mi trudności przez pierwsze kilka miesięcy. Później jeździłem już wszystkim. W ostatnim czasie zmieniamy się w połowie drogi, żeby żaden z nas za bardzo się nie męczył.  A szkolenie praktyczne w sumie trwało ok 15 miesięcy. Ale co zakład to trochę inne zasady i szkolenie.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Czerwca 2014, 13:20:57 »
Ja rozumiem, że to zależy od maszynisty z którym jest stażysta, ale jednak pismo przedstawia, że stażysta ma pracować w charakterze maszynisty, a nie pomocnika. No ale jeden do młodemu co pierwszy raz siedzi za kołem 3200, a jeden nie da jak jedziesz luzem.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Czerwca 2014, 14:21:30 »
ma pracować w charakterze maszynisty, a nie pomocnika.
I wszystko się zgadza :) Mało to razy maszynista z papierami jedzie za pomocnika u kolegi?
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Czerwca 2014, 20:29:29 »
Dobry Dzień.
 Jak wygląda egzamin na licencje maszynisty ? Zdaje się przed komisją UTK ustnie, czy przed instruktorami z danego zakładu ?. Jeszcze chciałbym spytać jaki zakres materiału obejmuje licencja. Ciężko zdać taki egzamin ?
^^PR Rzeszów^^

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Czerwca 2014, 20:49:57 »
Zdaje się przed członkiem/członkami UTK oraz swoimi instruktorami.

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Czerwca 2014, 16:36:55 »
W moim przypadku komisja była zupełnie zewnętrzna. Nie słyszałem, aby ktoś zdawał przed swoimi instruktorami licencji, zawsze jest komisja z zewnątrz, a goście z utk nie są zawsze - na moim egzaminie ich nie było.

Przecinki poprawiają czytelność. Czy Ty jak z kimś rozmawiasz, to wypowiadasz całe zdania jednym tchem? Chyba nie.
Benek


« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2014, 17:00:54 wysłana przez Benek »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Czerwca 2014, 17:10:38 »
UTK w takich przypadkach, jest jako "nadzór" i po prostu sprawdza, czy wszystko jest zgodne z procedurami, ale na nich jest prosty sposób ;-)
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Czerwca 2014, 20:01:34 »
To jest troszeczkę inaczej. W drodze szkolenia na licencję maszynisty instruktorom/kontrolerom/wykładowcom, którzy uczyli na kursie nie wolno jednocześnie egzaminować. Natomiast na egzaminie może być inny kontroler/instruktor tego przewoźnika, który wcześniej nie miał z kursantem styczności.

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Czerwca 2014, 20:15:54 »
Jaki zakres materiału jest mniej więcej na tym egzaminie na licencję ? Zapewne wszystkie instrukcje w tym Ie1.
^^PR Rzeszów^^

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Czerwca 2014, 20:30:30 »
Jaki zakres materiału jest mniej więcej na tym egzaminie na licencję ? Zapewne wszystkie instrukcje w tym Ie1.

Ie1 to dosłownie minimalna część wszystkiego. :) Wszystkie instrukcje musisz znać. :)
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Czerwca 2014, 20:54:19 »
Instrukcję spawania szyn termitem również? Zastanów się czasem co piszesz.
Jaki zakres materiału jest mniej więcej na tym egzaminie na licencję ?
Na dzień dzisiejszy zgodnie z Bt-1(PKP IC) : Ie-1, Ir-1, Ir-5, Ir-9, Br-34, Bt-1, Bt-2, Bw-28, Bw-56, Bt-3, Bw-62, Bbhp-1, Ct12, Cpn-1. Oczywiście jedną musisz znać bardzo dobrze, a z innej potrzebne są Ci tylko konkretne zagadnienia.

Reg. obowiązki 11a.
Proszę poprawić.
Benek
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2014, 22:24:51 wysłana przez maacius »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Czerwca 2014, 22:06:12 »
Jaki zakres materiału jest mniej więcej na tym egzaminie na licencję ? Zapewne wszystkie instrukcje w tym Ie1.
Pojdziesz to się dowiesz, zresztą wiele instrukcji jest zdublowanych. W kolejach śląskich obowiązuje między innymi instrukcja "K-4 instrukcja maszynisty koleje śląskie 2012".

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Czerwca 2014, 22:39:13 »
No nie wiem czy pójdę, już raz odmówiłem. Wydać 5500 zł za kurs + 1300 badania i nie zdać egzaminu to klęska żywiołowa. Wyjść z kieszeni, łatwo wyjdzie ale żeby zarobić taką kwotę to już nie tak łatwo. Dlatego chciałem popytać o kilka spraw. Co innego gdy zakład sponsoruje.
^^PR Rzeszów^^

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Kurs Licencji Maszynisty
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Czerwca 2014, 08:39:37 »
Egzamin na licencję to był pikuś. Bardzo rzadko ktoś nie zdaje, a nawet jeśli nie zda to ma poprawkę. Jeżeli przyłożysz się do nauki to nie ma mowy nie zdać tego. Trudno robi się później... :-)

A co do znajomości instrukcji na egzaminie:
Ie-1 - śpiewająco wszystko
Ir-1 - śpiewająco to co dotyczy maszynisty (szczególny nacisk na: wyjazd na tor lewy, rozkazy, wyjazdy na tor zamknięty, cofanie pociągu na szlaku itp.)
Cw-1 (hamulcowa) - ham. kontrolne, wykonywanie prób hamulca (kiedy, jak), obliczanie masy hamującej, przestawianie próżny/ładowny (również gdy tablica przestawcza nieczytelna), zestawianie pociągów (ile i które wagony mogą nie hamować), jak zachować się przy wstawkach kompozytowych, jak zimą itp.
Ir-9 prędkości manewrowe, ile osób musi być do jakich manewrów itp.,
No i z innych instrukcji (Ct-1, Ct-2, Ir-5, Cbhp-1, Cbhp-2 itp.) musisz wiedzieć jak ciągnąć/pchać jednostkę, jak postępować zimą, jak obsługiwać RadioStop, CA i SHP, jak postąpić w razie uszkodzenia urządzeń zabezpieczających, radia czy "trąbki", bezpieczne metody pracy...
Wszystkiego nie opisałem bo jest tego trochę, ale myślę, że taki mały zarys wystarczy, żeby się zorientować. Oczywiście wszystko było wytłumaczone na szkoleniu i jeśli wkłada się trochę pracy w to, co robimy to spokojnie można się nauczyć (pamiętaj, że kurs trwa ok 1,5mies, więc czas jest).
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca 2014, 09:00:11 wysłana przez grzechu_k »