Autor Wątek:  Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami  (Przeczytany 12182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« dnia: 05 Kwietnia 2014, 15:03:15 »
Cześć. Ostatnio Was pytałem się, jak poradzić sobie z MaSzyną bez klawiatury numerycznej w laptopie p. dyżurnego, który chciał z wielką chęcią poznać ten symulator - z tym problemem poradziłem sobie dzięki Wam, ale pojawiły się nowe takie bardzo prawdopodobne banalne problemy, które po ,,zainstalowaniu'' pojawiły się m.in. nie można włączyć oświetlenia urządzeń, otworzyć drzwi czy okien i podobnych ,,dodatków'' w kabinie, jak wiatraczek czy zasłonka - ten problem jest w każdym modelu lokomotywy do tego grafika się ,,tnie'' już od samego początku włączenia symulatora i do tego gdy odejdziemy od lokomotywy 5 - 10 metrów to choć reflektory są włączone to wyglądają na wyłączone. Co do samej grafiki próbowałem zmniejszyć nawet jakość obrazu, aby nie była ,,za duża'', jak można tak to określić i nic. Cały czas się tnie i nie można włączyć tych elementów w kabinie lokomotywy.
Dane laptopa:
Marka / model: Dell Inspiron
Karta graficzna: Intel HD Graphics 3000
Procesor: Intel Core 2.50 GHz
Ram: 6 GB
System: Windows 7 64 - bit

Chciałbym dodać tyle, że pozostałe dyski mają po 210GB z czego zajmowane miejsce przez pliki i inne programy to tylko 10 - 15%, a średnie zajęcie ram-u to 20 - 25%, nawet gdy włączy się Maszynę to max 30% zajmie. Teoretycznie patrząc na dane laptopa to jest wymarzone miejsce na ten symulator i choć ja mam ,,zawalony'' i trochę słabszy od tego laptopa swój PC jest lepszy i nie tnie się, a grafika miodzio. Więc proszę Was kolejny raz o jakąś świetną i trafną poradę w tych problemach, jak to można tak ująć. Dziękuję ja i za razem p. dyżurny za każdą odpowiedź.

Offline R4TCH3T

  • Wiadomości: 246
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwietnia 2014, 15:41:42 »
Karta graficzna dość problematyczna. Nie wiem jakiej metody użyłeś do obsługi klawiatury numerycznej, ale jeżeli korzystasz z funkcji klawisza Fn to po jego włączeniu działają tylko cyfry, aby użyć klawiszy typu : ; , < > musisz wyłączyć Fn i użyć ich, i aby dalej obsługiwać hamulec znów musisz użyć Fn. Niech też udzielą się Ci, którzy pomogli Tobie wcześniej.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5629
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 560
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Kwietnia 2014, 17:39:31 »
Intel, nie wymagaj za dużo... Poza tym log.txt by się przydał.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwietnia 2014, 17:48:04 »
Karta graficzna dość problematyczna. Nie wiem jakiej metody użyłeś do obsługi klawiatury numerycznej, ale jeżeli korzystasz z funkcji klawisza Fn to po jego włączeniu działają tylko cyfry, aby użyć klawiszy typu : ; , < > musisz wyłączyć Fn i użyć ich, i aby dalej obsługiwać hamulec znów musisz użyć Fn. Niech też udzielą się Ci, którzy pomogli Tobie wcześniej.

Dobra. Klawiaturę postaram się ogarnąć - mam nadzieję, że to przynajmniej uda się.  Szogun, ja rozumiem, ale przynajmniej minimum by można z tej karty wyciągnąć, ale jak ? Jak pisałem wcześniej; wszystko płynnie chodzi, a symulator tnie się jak szalony.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2014, 17:52:00 wysłana przez trojan983 »

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwietnia 2014, 20:27:34 »
Który Inspiron? Nie masz dodatkowej karty dedykowanej (AMD, nVidia)?
Jeżeli chodzi o klawiaturę w laptopie, to niestety - nie ma części numerycznej pod Fn w Inspironie (przynajmniej moim - 7520). Zainwestowałem w Number Pad Logitecha: http://www.logitech.com/pl-pl/support/6355?osid=14&bit=64 Są też tańsze rozwiązania, kablowe, w pełni wystarczające.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Kwietnia 2014, 21:55:27 »
No właśnie okazało się, że ten laptop ma jednak numeryczną klawiaturę, lecz coś ma nie ogarnięte w klawiszach m.in. podstawowym klawiszem z jest z, a tam jest Y, robiłem oczywiście ctrl+shift, ale to chwilowy sposób (ale postaram się to sam rozkminąć co jest w nim pozmienianego). To nie jest mój laptop tylko p. dyżurnego, którego wprowadzam w świat kolei, ale na torach wirtualnych.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Kwietnia 2014, 22:25:06 »
Laptop ma fizyczny (czyli klawiatura QWERTZ) czy programowy język niemiecki klawiatury? Bo jeżeli nalepki na klawiaturze są niemieckie, to najprościej chyba zostawić też niemiecki język klawiatury (Panel sterowania -> Zegar, język, region -> Zmień klawiatury lub inne języki wprowadzania danych -> Klawiatury i języki -> Zmień klawiatury). Wtedy Z jest pod Z, choć fizycznie w innym miejscu. Tak samo można tam "na sztywno" ustawić układ polski (programisty) klawiatury, ale wtedy nalepki się mogą nie zgadzać.

Ponawiam pytanie - jaki to model Inspirona?
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwietnia 2014, 08:40:25 »
Model Inspiron-a - szczerze mówiąc większej wagi nie przykładałem jaki to model (przyznam się bez bicia). Nad tą klawiaturą to jeszcze popracuję i dziękuję za razem na radę. Martwi mnie tylko ta grafika, która po prostu nie umożliwia jazdę przez nawet metr. Może inaczej; można jechać, ale prędzej niż jeden metr przejechany wyłączysz symulator i wkurzysz się.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwietnia 2014, 13:38:12 »
Co do klawiatury, to trzeba ustawić Polski (programisty) i wyłączyć skrót klawiszowy do zmiany na inny układ, jeśli jest więcej niż jeden. Ewentualnie ustawić układ USA.

Co do grafiki, to na Intelu multisampling nie powinien się aktywować, na wszelki wypadek można wyłączyć. Być może trzeba wypróbować różne rozdzielczości ekranu. Ewentualnie sprawdzić, czy są sterowniki, bo jak jest OpenGL 1.1, to nie ma, a inne programy mogą działać na DirectX.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwietnia 2014, 13:52:12 »
Żeby to sprawdzić, przydałby się plik log.txt, można by wtedy coś więcej powiedzieć. Teraz to jest zgadywanka.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwietnia 2014, 14:16:35 »
Nie oczekujmy cudów. Ja na Intelu HD 4000 na TD, w oknie 800x600 i multisamplingu x1 mam 73FPS (po zatrąbieniu ;). Linia61_tlk uruchomiona z takimi samymi parametrami - po starcie ~15FPS i slowmotion 7. Exe 423.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Kwietnia 2014, 16:56:38 »
@Ra, dobrze. Zapamiętam Twoją wskazówkę. Co do rozdzielczości; kombinowałem też z nią i również zmieniałem jakość obrazu na niższą, aby porównać pracę symulatora, jednak te ..małe kroczki'' były zbędne i nic nie pomogły. @adsim co do log.txt; będzie na teraźniejszy czas ,,nie dostępny'', ponieważ p. dyżurny ma właśnie urlop, więc rozumiem, że log jest potrzebny, ale na tą chwilę ,, nie uchwytny''. Jednocześnie proszę administratorów, aby nie zamykali tego wątku przedwcześnie.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Kwietnia 2014, 17:08:14 »
Tak przy okazji, to jeśli już chcesz używać cudzysłowów typograficznych, to używaj znaków U+201E (8222), U+201D (8221), czyli „ oraz ”. Tekst z podwójnymi przecinkami/kropkami i apostrofami jest mocno nieestetyczny.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Kwietnia 2014, 02:26:36 »
Dziękuję za wszystkie Wasze rady. Dowiedziałem się, że laptop był dopiero po formatowaniu, a więc problem może być w nieaktualnych sterownikach karty graficznej. Po zetknięciu się z laptopem p. dyżurnego podam Wam log.txt, o którego prosiliście. Mam wielką nadzieję, że rozwiążę ten problem z Waszymi radami. Jeszcze po niedzieli napiszę czy udało się mi, jak tak to będzie można zamknąć ten wątek.

  Dodano: 27 Kwietnia 2014, 13:58:56
Problem z klawiaturą rozwiązany, lecz problem jest ze sterownikami, które nie chcą się zainstalować. Pamiętałem o wszystkich parametrach, lecz z każdej strony problem jest ten sam. Wyskakują błędy i tak jak by sterowniki były uszkodzone, albo nie przystosowane na ten komputer/laptop. Zamieszczam Wam log.txt, abyście się z nim zapoznali oraz proszę jeszcze raz o radę co zrobić z tymi sterownikami - bo w tym jest problem.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2014, 13:58:56 wysłana przez trojan983 »

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Kwietnia 2014, 14:45:39 »
Z logiem wszystko ok. Werja OpenGL jest dobra, widać, że scn się uruchomiła. jak masz niski FPS, to nic nie zrobisz. Zintegrowane grafiki Intela kiepsko sobie radzą z grami. Można by sprawdzić jeszcze, czy np. jakiś antywirus, lub inny program działający w tle nie spowalnia komputera, ale to już trzeba trochę czasu na to poświęcić.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2014, 14:47:41 wysłana przez adsim »
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Kwietnia 2014, 15:08:35 »
Tylko w tym jest mankament, że gdy włączy się symulator i chodzi się po nim to jest w miarę tylko jak późniejsze funkcje włącza się (silniki itp.) to pojawia się problem, że nawet metra nie da się przejechać.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Kwietnia 2014, 20:38:09 »
To może problem jest ze sterownikami od karty dźwiękowej?
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Artur PKP

  • Wiadomości: 153
  • Uwielbiam pojazdy szynowe. :D
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Kwietnia 2014, 20:40:38 »
Wyłącz  może dźwięk i spróbuj ponownie. Wtedy się dowiemy czy to karta dźwiękowa stwarza problem.
Pozdrawiam, Artur.

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Kwietnia 2014, 16:20:03 »
No właśnie, może macie racje. Z tego co dowiedziałem się jeszcze Pan ma drugiego laptopa Asus-a z Windows 8, ale dokładnych parametrów nie znam. Jak coś to jeszcze będę próbować. A wyłączyć dźwięk normalnie, bo chyba opcji wyłączenia dźwięku w symulatorze nie ma ? Jak coś będę kombinował na tych dwóch - mam nadzieję, że na którymś da radę odpalić w 100% symulator.  Choć, jak pisałem wcześniej, że przy włączaniu świateł i odejściu od nich 3 - 5 metrów to światło znika lub zanika przy wyłączonych silnikach itd. Może to jest problem rozłożony 50 na 50.
« Ostatnia zmiana: 28 Kwietnia 2014, 16:36:41 wysłana przez trojan983 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Kwietnia 2014, 16:34:01 »
Ja bym jeszcze proponował ustawić w eu07.ini parametr maxtexturesize 512 oraz ustawić też najmniejszą dostępną rozdzielczość. Dopiero po uzyskaniu dobrych efektów próbować coś zwiększać.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Kwietnia 2014, 16:47:44 »
@Ra później ten parametr zwiększać przy lepszym obrazie ?

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Kwietnia 2014, 17:08:05 »
Najpierw trzeba doprowadzić do tego, że symulacja zacznie działać. Na moim kiepskim sprzęcie uzyskuję ok. 5 FPS przy oknie 512×384. Przy 800×600 już się nijak nie da używać.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline trojan983

  • Wiadomości: 26
  • Wszystkie tory prowadzą do JSL-ki
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Problemy z grafiką i z klawiaturą i jej ustawieniami
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Maja 2014, 20:53:39 »
Temat można zamknąć definitywnie. Pan dyżurny doszedł do wniosku, że nie ma już co kombinować na siłę. Bardziej do jego serca przemówił ISDR co mnie nie dziwi. Choć mu pokazałem symulator MaSzyna (przez youtuba) i powiedział, że jest perfekcyjny. Chciałem podziękować za wszystkie rady i odpowiedzi pod moim wątkiem. Tak jak napisałem wcześniej; temat można zamknąć. Życzę miłej majówki !

Zamykam.
adsim
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2014, 21:13:38 wysłana przez adsim »