Autor Wątek:  Program do edycji RJ  (Przeczytany 5381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Program do edycji RJ
« dnia: 30 Kwietnia 2014, 23:37:41 »
Mniej więcej od lutego myślę nad konstruowaniem i formatowaniem rozkładów jazdy. O ile kwestia określania czasów jazdy jest w miarę prosta, o tyle problemy zaczynają się podczas składania tego wszystkiego do wydruku. Problem polega na tym, że konieczna tabela jest nieregularna. Dość powiedzieć, że wiersz odpowiadający danemu posterunkowi musi być dalej podzielony na dwie i na trzy części. Do tego dochodzą zmieniające się prędkości rozkładowe, które z jednej strony powodują poszerzanie wiersza danego posterunku, a z drugiej strony może być ich nawet kilka, przez co nie będą pasować do innych linii podziału wiersza.
Do tej pory próbowałem robić to w:
1) Word – komórki się szybko zaczynają rozjeżdżać; przy zagnieżdżeniu tabel czasami linie nie dochodzą do siebie,
2) Excel – niby wszystko fajnie, ale trzeba dokładnie myśleć nad każdym pojedynczym posterunkiem i czasami używać kilkunastu dokładnie zwymiarowanych wierszy, żeby to dobrze wyglądało; bardzo żmudne i męczące,
3) Inkscape – tutaj jest problem z ustawianiem i skalowaniem tekstu; kwestie podziału na 2/3 są proste, bo można przygotować sobie szablony, zmiany rozkładowej też nie stanowią problemu, natomiast bardzo trudno jest ustawić tekst w środku komórki; skalowanie szablonu powoduje skalowanie tekstu wzdłuż jednej z osi, którego nie da się w prosty sposób usunąć.
Ma ktoś jakieś inne propozycje dotyczące programów, które mogłyby się sprawdzić w tej roli (tj. rysowanie linii i tabel)? Myślałem też nad napisaniem własnej aplikacji do tego, ale to zajmie mi trochę czasu, który mógłbym spożytkować zupełnie inaczej…
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Program do edycji RJ
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Maja 2014, 08:56:53 »
Tutaj moze pomoc LaTex, gdzie mozna zdefiniowac kazdy wiersz osobno. Trzeba bedzie przemyslec strukture, jak w przypadku Excela, ale jej tworzenie sprowadza sie do pisania kodu. Pewnie w Excelu tez sie da kodowac... LaTex posiada darmowe srodowisko pod Windowsa LEd (LaTex Editor).

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Program do edycji RJ
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Maja 2014, 11:35:46 »
@youBy: Czy masz wystarczającą ilość oryginalnych rozkładów jazdy, na których możesz się wzorować?

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Program do edycji RJ
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Maja 2014, 13:12:46 »
LaTex posiada darmowe srodowisko pod Windowsa LEd (LaTex Editor).
Mogę też polecić TexMaker + MiKTeX. TexMaker jest dość przyjaznym i nowoczesnym edytorem (zrobionym na Qt), a MIKTeX jest potrzebny do skompilowania dokumentu. Do poważniejszych projektów LaTeX jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż Word, w którym nie zawsze masz pełną kontrolę nad wyglądem dokumentu. W LaTeXu (sic!) dokument będzie wyglądał dokładnie tak, jak będziesz chciał, musisz to tylko odpowiednio zapisać.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Program do edycji RJ
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Maja 2014, 13:26:57 »
Może JasperReports? Za jego pomocą można robić dosyć skomplikowane raporty i eksportować je potem do PDF. Trzeba by zrobić szablon, i zdefiniować jakieś źródło danych (bazy danych po JDBC, albo jakiś CSV, XLS).
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2014, 13:31:26 wysłana przez muri »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Program do edycji RJ
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Maja 2014, 15:51:19 »
@youBy: Czy masz wystarczającą ilość oryginalnych rozkładów jazdy, na których możesz się wzorować?
Do końca nie wiem, bo nie widziałem współczesnych rozkładów dla pociągów towarowych. Sądzę, że one mogą się różnić minimalnie treścią, natomiast zasady formatowania są raczej takie same.

Tutaj moze pomoc LaTex, gdzie mozna zdefiniowac kazdy wiersz osobno. Trzeba bedzie przemyslec strukture, jak w przypadku Excela, ale jej tworzenie sprowadza sie do pisania kodu. Pewnie w Excelu tez sie da kodowac... LaTex posiada darmowe srodowisko pod Windowsa LEd (LaTex Editor).
Akurat tutaj bardziej potrzebuję możliwość definiowania wysokości wierszy w poszczególnych kolumnach, niż szerokości kolumn w poszczególnych wierszach. Chodzi też o to, żeby nie trzeba było zbytnio przy tym myśleć i kombinować. W załączniku przykład z Excela. Wygląda to doskonale, ale każdy posterunek musi się składać z przynajmniej 4 wierszy. Jeśli po drodze coś się dzieje (zmiana prędkości rozkładowej, zmiana linii kolejowej, zmiana numeru), to automatycznie dochodzą kolejne wiersze składowe o coraz mniejszych wysokościach, żeby móc dobrze ustawić podziały i zawartość.
W MaSzynie mamy z reguły krótkie trasy, ale już przy L053-Całkowo może się okazać, że rozkład powinien być na dwóch stronach. Wtedy trzeba rozciągnąć koniec tabeli z pierwszej strony do końca pola zadruku. Poprawianie wszystkich wierszy mi się wtedy nie widzi…
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Program do edycji RJ
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Maja 2014, 19:49:45 »
Z tego co wiem, to w LaTeXu mozesz definiowac to, czego potrzebujesz. Warto bys sie zainteresowal. Sam opis formatowania tabel w manualu nie powinien byc zbyt dlugi. Jest dokumentacja w jezyku polskim.
« Ostatnia zmiana: 03 Maja 2014, 16:59:39 wysłana przez Benek »