Autor Wątek:  EN71 "Gomułka" aparatura  (Przeczytany 5024 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maupex

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
EN71 "Gomułka" aparatura
« dnia: 22 Lutego 2014, 23:03:01 »
Jak wiadomo, na bazie naszych EN57 stworzono elektryczne zespoły trakcyjne eksportowane do Słowenii - trzy, ale i czterowagonowe.

http://www.railfaneurope.net/pix/si/electric/emu/311-315/221-228/315-223.jpg

I moje pytanie - co one mogą mieć w tych skrzyniach na dachu? Wiadomo, że ze zmian, to miały przekonstruowane silniki i wymuszoną wentylację tychże, ale przyrządy na dachu? Może opory, ale czy tam by je wywalali?

Przesunąłem.
Quark-t
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2014, 23:10:56 wysłana przez Quark-t »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: EN71 "Gomułka" aparatura
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lutego 2014, 10:42:56 »
Jeśli miałyby hamowanie ED, to i tak hamowanie odbywało by się na oporach rozruchowych, nie montowali by dodatkowych na dachu. Chyba, że opory dali tutaj na dachu a nie pod pudłem w celu lepszego chłodzenia. Zastanawiam się czym się różni wentylacja tamtych silników od naszych. To my mamy wymuszoną, bo powietrze wpada samo przez wloty nad drzwiami w członie silnikowym.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: EN71 "Gomułka" aparatura
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lutego 2014, 10:51:19 »
W naszych jest wentylacja naturalna. Wentylacja wymuszona jest wtedy, gdy powietrze do chłodzenia silników jest tłoczone na silniki przez wentylator.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: EN71 "Gomułka" aparatura
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lutego 2014, 10:53:25 »
A ja zawsze byłem święcie przekonany, że wymuszona to jest jak wpada samo przez wloty :) To może to na dachu to wentylatory?

Offline Maupex

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: EN71 "Gomułka" aparatura
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lutego 2014, 15:26:18 »
Ale u nas powietrze też wcale samo nie wpada, tylko wciąga je wentylator umieszczony na wale silnika. Jak się kręci, to wciąga powietrze, wentylacja jest więc zależna od prędkości obrotowej wirnika, a więc i pociągu. Myślę, że ten podział najlepiej oddają słowa: przewietrzanie własne/przewietrzanie obce. Bo nasze też jest w zasadzie wymuszone, tyle że nie oddzielnym silnikiem.

A co do Gomułek, to myślę, że tak, bo w sumie trudno by było zmieścić wentylatory "na dole". Z drugiej strony podobne daszki na dachu miała lokomotywa EU20, a tam chyba znajdowały się opory. W każdym razie dzięki za odpowiedzi, może kiedyś zajrzy tu ktoś, kto miał coś do czynienia z tymi pojazdami, choć po tylu latach wątpię. Pozdrawiam.