Autor Wątek:  Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...  (Przeczytany 49878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Lutego 2014, 20:57:04 »
Zasadą jest podawanie zarobku brutto.
Mogę ci tylko powiedzieć, że np stażysta dostaje minimalną krajową. A taki już ze świadectwem no to więcej że da się wyżyć.
Minimalna krajowa, czyli rozumiem brutto. Dobrze by było dla porównania podawać brutto.
3 tysiące złotych jako świeży, młody maszynista? Jakoś mi się nie wydaje. Mój znajomy pracuje 20 lat, każdego miesiąca przepracuje około 168 godzin i ma ok 3200.
Czyli rozumiem. Przy przepracowaniu 168 godzin miesięcznie, zarabia 3200 zł brutto.
Da się na rękę tyle wyciągnąć, przy normie godzin.
A norma to ile?
8 godzin na dobę, 40 godzin tygodniowo, czyli średnio 168 godzin miesięcznie.
Należałoby podawać jak spółka, system pracy, maszynista manewrowy, pociągu towarowego, pociągu pasażerskiego.

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Lutego 2014, 21:37:32 »
Cytat: Anrej
8 godzin na dobę, 40 godzin tygodniowo, czyli średnio 168 godzin miesięcznie.
To jak to w końcu z tymi godzinami na dobę jest u maszynistów? Jeden mech z Cargo mówił mi, że maszyniści pracują 12 h/dobę, a niektórzy mówią, że 8h/dobę. Już nie wiem komu mam wierzyć.
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2014, 21:38:42 wysłana przez RoboBatman »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Lutego 2014, 21:46:16 »
Prawdę mówiąc nikomu, nikt nie powie Ci, ile na prawdę dokładnie zarabia :) To czy mają 12-stki, czy ósemki zależy od specyfiki zakładu pracy, systemu zmianowego i obsługiwanego ruchu. Każda firma ma inne stawki, prywaciarze robią na godziny bez żadnego socjalu. Tutaj każdy dodatek czy premia, czy nadgodziny mają znaczenie przy wyliczaniu pensji.

Offline pachwał

  • Wiadomości: 119
  • CT Śląski
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Lutego 2014, 23:04:13 »
Nie można określić konkretnego zarobku, bo to wszystko zależy od podstawy jaką się dostaje i szeregu dodatków, który mają zasadniczy wpływ na wynagrodzenie takie jak np. wysługa lat, premia uznaniowa, dodatek za pracę w noc, za uciążliwe, świąteczne, kilometry, pojedynkę itd. Co miesiąc wypłata się różni w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Nie raz jest tak, że są to sumy nawet do 200zł netto przy takiej samej normie godzin. W każdej firmie jest inaczej, dlatego nawet takie "mniej,więcej" może być sporo zróżnicowane.
12.12.12 - Maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych
Autoryzacja: SM31, SM42, SM42-12xx (6Dg), ST44-12xx, ST48

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Lutego 2014, 23:15:19 »
A norma to ile?

Ilość dni pracujący x 8h i nie więcej jak 170.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Lutego 2014, 21:03:49 »
Poza tym, jeżeli wykonujesz zawód z pasją bądź jesteś z tego co robisz zadowolony i ów praca nie sprawia Ci żadnych problemów, to sprawy kasowe są drugorzędną sprawą.
« Ostatnia zmiana: 26 Lutego 2014, 21:05:12 wysłana przez hanys »

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Lutego 2014, 21:28:41 »
hanys Ty znasz jakiegoś maszynistę, któremu praca nie sprawia żadnych problemów?

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Lutego 2014, 22:03:15 »
Znam takich. I prawie codziennie mam z nimi styczność. Aczkolwiek są tacy co im nic nie pasuje, ale to już odrębny temat.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Lutego 2014, 22:26:58 »
Poza tym, jeżeli wykonujesz zawód z pasją bądź jesteś z tego co robisz zadowolony i ów praca nie sprawia Ci żadnych problemów, to sprawy kasowe są drugorzędną sprawą.

No chyba żartujesz? Pasji i zadowolenia do garnka nie włożysz.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline buczo

  • Wiadomości: 311
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Lutego 2014, 22:35:01 »
Poza tym, jeżeli wykonujesz zawód z pasją bądź jesteś z tego co robisz zadowolony i ów praca nie sprawia Ci żadnych problemów, to sprawy kasowe są drugorzędną sprawą.

Nie osłabiaj mnie...

Twoja metryka zobowiązuje już do bardziej dojrzałych przemyśleń - piszę to jako odpowiedzialny mąż i ojciec.
Z tego co koledzy podają na temat zarobków to jest to mimo wszystko "nędza totalna" w relacji do trudu podjętej pracy jak i czasów w których żyjemy.
Gdy zbudzi nas dźwięk potłuczonego szkła....

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Lutego 2014, 22:48:57 »
Z tego co koledzy podają na temat zarobków to jest to mimo wszystko "nędza totalna" w relacji do trudu podjętej pracy jak i czasów w których żyjemy.
No można patrzeć na to pod kątem odpowiedzialności stresu i temu podobnych, ale przytoczone tu stawki są znacząco powyżej średniej krajowej, więc z perspektywy 'czasów w których żyjemy' nie jest chyba tak źle... Chociaż to świadczy bardziej o tym, w jak dziwnych czasach żyjemy. Niestety.
« Ostatnia zmiana: 26 Lutego 2014, 22:57:43 wysłana przez EU07-483 »
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #41 dnia: 27 Lutego 2014, 02:08:43 »
Naczelnik maszynistów PKP Intercity Szczecin (do oddz. Gdynia Grabówek) proponuje 2 lata szkolenia. Lekko ponad pół roku na warsztacie i półtora jako szkoleniowiec. Tzw. zapoznanie się z zawodem i technika pracy. W czasie szkolenia 1500zł brutto. Po ukończonym kursie egzamin w Warszawie podzielony na kilka części. Dwukrotne niezdanie wyklucza dożywotnio z pracy w PKP IC na stanowisku Maszynisty i obliguje kandydata do zwrócenia wszystkich kosztów szkolenia. Jeśli jednak zda egzamin, 1800zł brutto. Około oczywiście, bo to jest liczone za kilometry. Co innego w Warszawie, bo tam jeszcze dodatek stołeczny itp. I nadmienię jeszcze, że Grabówek przyjął teraz na kandydatów między innymi ludzi po budowlance czy samochodówce, więc nie straszcie ludzi, by kończyć kolejówkę. Kolejówka to po prostu pewniak, by się załapać na kandydata.
Tak wyglądają realia na dziś na PKP.

A swoją drogą, mało konkretów Panowie, dużo dyskusji. Niepotrzebnych. "Wieczne niezadowolone polaczki" I wyścig, kto lepiej i więcej powie. A to zdaje mi się, że nikomu nie jest potrzebne.

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #42 dnia: 27 Lutego 2014, 03:21:24 »
Dwukrotne niezdanie wyklucza dożywotnio z pracy w PKP IC na stanowisku Maszynisty[...]
@szymoniak: a można wiedzieć czemu tak jest? Według mnie, powinno się dawać następną szansę kandydatowi po jakimś okresie czasu (na przykład po roku), a nie dożywotnio go skreślać (chyba, że PKP IC nie chce się paprać z "odstrzelonymi", to trudno się mówi). Zwracanie kosztów szkolenia rozumiem. Powinno być jak na prawie jazdy na kategorię A/B/C/D-nie zdasz za pierwszym czy drugim razem to zdasz za trzecim lub czwartym. Dzięki za wytłumaczenie mojej wątpliwości.

Offline djuzi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 144
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #43 dnia: 27 Lutego 2014, 08:27:07 »
Prawo jazdy tutaj nie ma nic do rzeczy. Kolej rządzi się swoimi prawami i w wielu przypadkach ma dużo bardziej restrykcyjne przepisy. Praca maszynisty jest naprawdę bardzo odpowiedzialna i każdy drobny błąd może się źle skończyć, ale o tym kandydaci dowiadują się dopiero po roku szkolenia. Ktoś kto nie miał w tym doświadczenia raczej nie ma o tym pojęcia.
Jeśli chodzi o ten dożywotni zakaz pracy w IC - nigdzie o tym nie słyszałem. Jedynie o tym, że jeśli niezdanie egzaminu będzie jakoś sensownie uzasadnione przez kandydata, to firma skłonna jest "dać jeszcze jedną szansę" na kolejny, ponadprogramowy egzamin. A jeśli ktoś się po prostu nie nadaje na to stanowisko, to nie lepiej, żeby sam zrezygnował?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Lutego 2014, 10:50:32 »
Kandydat, który po dwóch latach szkoleń dwa razy nie zdaje egzaminu nie nadaje się na stanowisko maszynisty i nawet 10 lat szkoleń nic nie zmieni. Zdarzają się ludzie (żeby nie powiedzieć ograniczeni) którzy wybitnie nie łapią o co w tym fachu chodzi. Odcięcie takiemu przypadkowi drogi do samodzielnego prowadzenia pociągów jest jak najbardziej słuszne. To nie jest prawko gdzie można zdawać po 20 razy. W tym zawodzie nie ma miejsca na popełnienie błędu.

Offline Szymoniak

  • Wiadomości: 317
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Lutego 2014, 12:02:03 »
Dwukrotne niezdanie wyklucza dożywotnio z pracy w PKP IC na stanowisku Maszynisty[...]
@szymoniak: a można wiedzieć czemu tak jest?

Widzisz, bo gwarantuje Ci, że jak nie zdasz, to zwrot kosztów Cię zabije. Wychodzi do zwrotu Twoja pensja w czasie szkoleń jak i wydanie stosownych papierów, dodatek dla maszynisty prowadzącego Cb i cała reszta tej maskarady. Łącznie ok. 50 000/55 000 zł.
Więc podejrzewam, że nikt nie chciał już by wracać do InterCity.

A nawiasem, najelpiej iść do danej firmy w trakcie naboru i zapoznać się z ofertą pracy. Bo z tego co wiem, Cargo i Koleje Mazowieckie dobrze płacą w porównaniu z IC.
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2014, 12:04:31 wysłana przez Szymoniak »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Lutego 2014, 13:57:00 »
Poza tym, jeżeli wykonujesz zawód z pasją bądź jesteś z tego co robisz zadowolony i ów praca nie sprawia Ci żadnych problemów, to sprawy kasowe są drugorzędną sprawą.

Przestań, po roku i tak będziesz chodził do pracy, jak każdej innej i będziesz lał na to co się dzieje.
Podobnie myślałem, a teraz idę robię swoje i wyjazd z pracy.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Lutego 2014, 15:34:09 »
A nawiasem, najelpiej iść do danej firmy w trakcie naboru i zapoznać się z ofertą pracy. Bo z tego co wiem, Cargo i Koleje Mazowieckie dobrze płacą w porównaniu z IC.
Ale pieniądze to nie wszystko. W Cargo niestety niezbyt często idzie się na plan. Bardzo często dyspozytor przesuwa, odwołuje, zamienia itp. A najgorzej jak zaczyna dziwnie mieszać - niektórzy są z tego znani. W IC cała służba zaplanowana i tylko w wyjątkowych okolicznościach są zmiany. A wracając do pieniędzy, szkoleniec w Cargo gdy ma szkolenie praktyczne dostaje okolice minimalnej + dodatki, które wymienił pachwał (oczywiście bez pojedynki i kilometrówki) oraz dietę w zależności od czasu pobytu poza sekcją. W czasie kursu teoretycznego goła pensja + premia.

Przestań, po roku i tak będziesz chodził do pracy, jak każdej innej i będziesz lał na to co się dzieje.
Podobnie myślałem, a teraz idę robię swoje i wyjazd z pracy.
A ja nadal idę z uśmiechem na ustach do pracy... gdy jest ładna pogoda, nie muszę robić w nocy, w weekend, żona też poszła do pracy i jest to ostatnia służba przed długim przejściem.
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2014, 15:36:45 wysłana przez grzechu_k »

Offline Tortillas

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Marca 2014, 14:08:16 »
Czyli uważacie,że mimo 28 roku życia warto zrobić licencję i dalej rozwijać się w tym kierunku?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #49 dnia: 01 Marca 2014, 15:47:56 »
28 lat to żaden wiek :) A gra jest na pewno warta świeczki, maszyniści obecnie źle nie mają, a pracy jest dużo.

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Marca 2014, 17:57:39 »
Ja osobiście mam 30 lat w tym roku i postawiłem wszystko na jedną kartę przez 10 lat byłem mechanikiem samochodowym, niestety to nie było to co chciałem robić bo zawsze chciałem być maszynistą, wiec zrobiłem licencję i za miesiąc mam zacząć prace jako stażysta w icc. Spełniam swoje marzenia choć zarobki na początek dużo mniejsze. Także zachęcam wszystkich którzy mają takie marzenia a mogą je spełnić niech z nich nie rezygnują bo wiek nie jest przeszkodą. A mimo iż ja mam 30 to nie jestem najstarszy bo najstarszy ma w grupie 39.

Offline Trens

  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Marca 2014, 18:14:38 »
Witam, czy ktoś z was (maszynistów PKP IC szkolonych systemem: licencja + świadectwo) może odpowiedzieć na kilka poniższych pytań (na forum lub na pw).
- czy w trakcie szkolenia na świadectwo maszynisty w IC jest możliwość zakwaterowania w „mieszkaniu pracowniczym” na koszt pracodawcy, lub na własny koszt jednakże w placówce firmy. 
- czy w trakcie szkolenia kursant otrzymuje tylko zasadniczą pensję tzw. podstawę czy również dodatki: premia, zwrot za przejazdy koleją itp.
-  na jakich odcinkach linii pracują maszyniści lub maszyniści stażyści z Południowego Zakładu PKP InterCity z  oddziałów: Rzeszów oraz Skarżysko – Kamienna.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #52 dnia: 01 Marca 2014, 20:06:36 »
- czy w trakcie szkolenia kursant otrzymuje tylko zasadniczą pensję tzw. podstawę czy również dodatki: premia, zwrot za przejazdy koleją itp.
Gdy zostaniesz zatrudniony, dostajesz automatycznie legitymację kolejową (obecnie to się zwie poświadczenie na przejazd z ulgą) 99%. Tak więc nie zwrócą Ci kosztów dojazdów ponieważ masz legitkę a za bilet płacisz grosze.

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #53 dnia: 01 Marca 2014, 20:10:25 »
A czy legitymacja jest również do zdobycia w Warszawskiej SKMce? Obecnie mam taką, lecz ze zniżką 80% :)

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Marca 2014, 20:51:35 »
Nie. Tam dostajesz WKM.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #55 dnia: 01 Marca 2014, 20:53:31 »
Także zachęcam wszystkich którzy mają takie marzenia a mogą je spełnić niech z nich nie rezygnują bo wiek nie jest przeszkodą. A mimo iż ja mam 30 to nie jestem najstarszy bo najstarszy ma w grupie 39.

Ale zarobki na stanowisku "pomagiera" czy jak to się teraz nazywa póki co np. mnie ograniczają jakbym chciał iść. ;) A za "grosze" trzeba trochę pojeździć.
« Ostatnia zmiana: 01 Marca 2014, 20:54:42 wysłana przez jageer »
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #56 dnia: 01 Marca 2014, 20:59:19 »
No niestety jak to ładnie nazywają w icc jako maszynista stażysta dostanę 1300 plus dodatki jak już będę jeździł z instruktorem. Także na początek szału nie ma. I to może wiele osób odstraszyć mnie osobiście rok temu odstraszyło, ale wróciłem do tematu.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #57 dnia: 01 Marca 2014, 22:33:35 »
Ma ktoś może wzór bądź przykładowe podanie, na przyjęcie na jako kandydat na kurs maszynistów pojazdów trakcyjnych?
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #58 dnia: 02 Marca 2014, 01:12:57 »
Nie musisz mieć żadnego wzoru. Po prostu piszesz list motywacyjny dlaczego chcesz być zatrudniony w danej spółce, na jakie stanowisko (w tym przypadku na kurs maszynisty) plus dołączasz CV. Standardowa procedura ubiegania się o pracę.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Licencja maszynisty, ustawiacz i wymagania...
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Marca 2014, 11:42:06 »
Tylko, że pisząc ''na kurs maszynisty'' wtedy daje im do zrozumienia, że mam wszelkie papiery, które uprawniają mnie już do jazdy. Wiem, bo od miesiąca w tym siedzę i dlatego szukam pomocy, bądź wzorów jak napisać takie podanie z uwzględnieniem, aby zostać kandydatem, czyli człowieczkiem, który zaczyna od zera.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal