Autor Wątek:  Programy na użytek symulatora. [szczawik]  (Przeczytany 229036 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #90 dnia: 10 Kwietnia 2020, 12:03:42 »
Dałoby się zrobić tak, by nie było czegoś takiego jak np. EN57-RA,S,RB? Tylko same numery kibli (oczywiście nie tylko kibli, elfy itd też) i tworzy automatycznie skład z nich, myślę, że to dobry pomysł, albo chociaż taka opcja w ustawieniach.
Dla mnie osobiście zakładka "Składy" w Rainstedowym starterze jest bardziej czytelniejsza, są obrazki, jest lista wyboru składu z obrazkami a w tym starterze tego nie ma, jest tylko lista ze składami taka zwijana, według mnie w Rainstedzie ta lista jest lepsza. Często się mylę przy wyborze składu, wystarczy, że się przypadkowo naciśnie na inny pojazd to już zamienia :/. Fajnie by było, gdyby zakładka "Magazyn" wyglądała w miarę podobnie do tego Rainstedowego, ale to tylko moja opinia.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #91 dnia: 10 Kwietnia 2020, 14:42:26 »
@MaciejM, tak, dorzucę zmianę parametrów atmo, buttony i jakoś to wszystko złożę w całość.
Cytuj
Dałoby się zrobić tak, by nie było czegoś takiego jak np. EN57-RA,S,RB?
Skąd program ma wiedzieć, że jedno pasuje do drugiego? @Ra planował mechanizm zapisu połączeń w textures.txt, czy to zaimplementował to nie wiem, na pewno natomiast nikt takich połączeń nie wpisywał i finalnie to tak nie funkcjonuje.

Podział wagonów w Rainsted jest zrobiony w nie do końca przejrzysty dla mnie sposób. Teoretycznie jest znacznik grupy, ale wiele wagonów z niego nie korzysta. O ile się nie mylę, Rainsted w takich przypadkach sprawdza pierwszą literę miniaturki i po niej przyporządkowuje grupę. Dodatkowo Wprowadza to kolejny etap wyboru do przejścia przez użytkownika. Ponadto wydaje się to nieintuicyjne, że wagon 168A czy 111Arow znajdziemy w grupie B. U mnie po prostu wybiera się Wagony->168A i już mamy listę tekstur do wyboru. Nie musimy nawet przewijać listy, wystarczy wpisać pierwszy znak np. E i lista przeskakuje do wagonów Eaos. W każdym bądź razie zapewne coś się jeszcze zmieni.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #92 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:05:55 »
Jakie wagony nie mają znacznika grupy? Byłem przekonany, że mmd i grupa są obowiązkowe, a miniaturka opcjonalna.
Mój kanał youtube

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #93 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:11:12 »
Dla kogoś kto ogarnia temat, być może umieszczenie zarówno wagonów 168A czy 111Arow jest nieintuicyjne, natomiast dla kogoś, kto nie za bardzo ogarnia typy wagonów, wersja rainstadowa jest na pewno dużo bardziej przejrzysta. Wybiera wagony B i wie, że znajdzie tam drugą klasę. Następnie, dzięki miniaturom, może w łatwy sposób określić jaki typ wagonu chce dodać po składu. W Twoim starterze typowy użytkownik prędzej wyłączy to wszystko, bo nie będzie w stanie znaleźć głupiej węglarki. Mam wątpliwości czy rozwijana lista służąca jako narzędzie do ustawiania składów, jest najbardziej optymalnym wyborem. Nawet osoba trochę bardziej zaawansowana, ale nie znająca wszystkich typów na pamięć, może mieć problemy ze złożeniem składu.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2020, 15:13:05 wysłana przez Joachimowicz »
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #94 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:19:08 »
Jakie wagony nie mają znacznika grupy? Byłem przekonany, że mmd i grupa są obowiązkowe, a miniaturka opcjonalna.
Między innymi 1xxa_v1, 1xxa_v2, 14xa_v1. Zamiast grupy jest gwiazdka: !=* . Do końca nie wiem jak to działa.
Cytuj
Mam wątpliwości czy rozwijana lista służąca jako narzędzie do ustawiania składów, jest najbardziej optymalnym wyborem.
Bazuję na plikach które są standardem od kilku lat, zarazem są tematy takie jak przyporządkowanie wagonu do grupy co nie wszędzie jest zrobione w jednolity sposób. Bardzo możliwe że się to zmieni, natomiast najpierw musi być wypracowane jednolite rozwiązanie.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2020, 15:21:17 wysłana przez szczawik »

Offline DieselPower

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1968
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3740
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #95 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:22:10 »
Nie musimy nawet przewijać listy, wystarczy wpisać pierwszy znak np. E i lista przeskakuje do wagonów Eaos. W każdym bądź razie zapewne coś się jeszcze zmieni.

Fakt jest taki, że kategoria 'Eaos' już nie istnieje, więc pod E nie będzie żadnych Eaosów. Widać to po liście taboru w aktualnej rewizji.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #96 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:22:54 »
A, tam w nagłówku to istotnie. Rainsted łyka tylko jedną kategorię na plik, a takie wagony wpisują się do kilku, to nie mają. :/
Mój kanał youtube

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #97 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:26:34 »
wersja rainstadowa jest na pewno dużo bardziej przejrzysta. Wybiera wagony B i wie, że znajdzie tam drugą klasę. Następnie, dzięki miniaturom, może w łatwy sposób określić jaki typ wagonu chce dodać po składu. W Twoim starterze typowy użytkownik prędzej wyłączy to wszystko, bo nie będzie w stanie znaleźć głupiej węglarki. Mam wątpliwości czy rozwijana lista służąca jako narzędzie do ustawiania składów, jest najbardziej optymalnym wyborem. Nawet osoba trochę bardziej zaawansowana, ale nie znająca wszystkich typów na pamięć, może mieć problemy ze złożeniem składu.

Zgadzam się z tym w 100%.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline Cookie

  • Wiadomości: 272
  • Dzień dobry, jak leci?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #98 dnia: 10 Kwietnia 2020, 17:56:05 »
Znalazłem jeszcze trochę mankamentów. Dodawanie EZT jest mocno utrudnione przez to że gdy pojazd jest oznaczony to od razu się podmienia. Może by tak wprowadzić to co jest w Rainsted, czyli przeciąganie myszką pojazdu na skład? Druga sprawa, nie wyświetlają nam się w magazynie tory które nie są obsadzone (najprostszy przykład, drugi tor na TD). Plus mały błąd estetyczny, przycisk "Pokazuj pociągi AI" pokrywa się z napisem "Składy na scenerii". Ewentualnie jeszcze niektórym może przeszkadzać to że kliknięcie na dany pojazd nie blokuje podglądu, aczkolwiek dla mnie nie jest to jakoś uporczywe. Dzięki za wprowadzone zmiany :)
Ta piękna stalowa MaSzyna... Która wozi mnie na wakacje...

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1492
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1119
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #99 dnia: 10 Kwietnia 2020, 18:44:37 »
[...]dla kogoś, kto nie za bardzo ogarnia typy wagonów, wersja rainstadowa jest na pewno dużo bardziej przejrzysta. Wybiera wagony B i wie, że znajdzie tam drugą klasę.
Tutaj jeszcze trzeba wspomnieć, że w kategorii Z mamy również wagony 1 i 2 klasy, które też wypadałoby poprzenosić (w Rainstedzie nie ma takiej możliwości, mam nadzieję, że szczawik to zaimplementuje).

Od siebie jeszcze dodam propozycję możliwości zaznaczenia wielu wagonów. Uporczywe jest przeklikiwanie 40 wagonów i nadawanie im ładunku z osobna.
10 lat na forum MaSzyny!

Offline DzordZ

  • Betatester
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 392
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #100 dnia: 10 Kwietnia 2020, 18:49:25 »
Dodając do poprzednika, zaznaczając zbiór wagonów, mogłaby być spójna lista ładunków, co uniknęłoby kolizji np. coal i wegiel3.

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #101 dnia: 10 Kwietnia 2020, 18:53:45 »
Od siebie jeszcze dodam propozycję możliwości zaznaczenia wielu wagonów. Uporczywe jest przeklikiwanie 40 wagonów i nadawanie im ładunku z osobna.

Abstrahując od startera Szczawika, w Rainstedzie jest taka opcja. Dodajemy wagon, powiedzmy węglarkę wypełnioną 40 jednostkami węgla, potem wybieramy kolejną, wciskamy dodaj na koniec, a ładunek zostaje przeniesiony.
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #102 dnia: 10 Kwietnia 2020, 18:57:01 »
Dodając do poprzednika, zaznaczając zbiór wagonów, mogłaby być spójna lista ładunków, co uniknęłoby kolizji np. coal i wegiel3.
Ktoś by musiał pierwej edytować wszystkie wagony w paczce, unifikując nazwy ładunków i zmieniając wszystkie node dynamic w sceneriach.
Mój kanał youtube

Offline Tomnord15

  • Wiadomości: 603
  • Fan ET21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #103 dnia: 10 Kwietnia 2020, 19:04:17 »
Uważam że dodaje się o wiele szybciej np. wagony do składu w starterze niż w Rainsted. Sposób kopiowania ilości ładunku np z pierwszego wagonu jest podobny do tego w Rainsted, jedynie brak kopiowania z poprzedniego wagonu, tylko fajnie byłoby gdyby po ustawieniu ładunku zaznaczenie przemieszczało się na następny wagon. Gorzej tylko gdyby był to skład z różnymi wagonami o różnym przeznaczeniu.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2020, 19:10:41 wysłana przez Tomnord15 »
T.N

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #104 dnia: 10 Kwietnia 2020, 19:07:22 »
"Goopi problem". Jak mam uruchomiony starter, nie działają mi w innych programach klawisze Insert + Delete + Print Screen. Testowane na Klawiaturach zarówno USB, radiówce jak i PS2.

Offline DzordZ

  • Betatester
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 392
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #105 dnia: 10 Kwietnia 2020, 19:12:42 »
Ktoś by musiał pierwej edytować wszystkie wagony w paczce, unifikując nazwy ładunków i zmieniając wszystkie node dynamic w sceneriach.
Myślę tylko o starterze, jeśli nie ma wspólnych ładunków to lista będzie pusta.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #106 dnia: 14 Kwietnia 2020, 00:12:28 »
Nowa wersja, zmiany:
  • Można wybrać teksturę bez podmiany bieżącego pojazdu; podmiana następuje po dwukliku,
  • Dodatkowy podział wagonów na grupy,
  • Ustawienia pogodowe,
  • Kopiowanie ładunku przy dodawaniu pojazdu,
  • Przycisk kopiowania ładunku z poprzedniego pojazdu obok pola ładunku,
  • Poprawka na niedziałające skróty poza aplikacją,
  • Przy dodawaniu pojazdu następuje przejście do niego i inne drobne poprawki.

Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/13_04_2020_starter.7z

Online RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #107 dnia: 14 Kwietnia 2020, 00:22:41 »
@szczawik : moja sugestia i pytanie zarazem : czy dałoby radę zrobić rozwijano-zwijaną listy scenariuszy która segreguje scenariusze po nazwie scenerii? Fajnie by było jakby to wyglądało jak jest to na przykład na Steam co pokazałem na obrazku poniżej. Kiedyś kolega @queuedeu zrobił to samo w swoim starterze. Sugęstię i prośbę moją uzasadniam tym, że scenariuszy jest dużo i prawdopodobnie będzie wiecej i powoli lista robi się mało przejrzysta już. A gdyby były rozwijane listy to zawsze jest jakiś porządek.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwietnia 2020, 00:27:31 wysłana przez RoboBatman »

Offline koszowy

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 497
  • MZK Koszalin
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 372
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #108 dnia: 14 Kwietnia 2020, 00:32:33 »
Z tego co kojarzę coś podobnego co opisałeś było nie tylko w starterze Q, ale i też w milkowym. Mimo to zgadzam się z Twoim zdaniem na ten temat. Potem jakiś zwykły użytkownik będzie szukał jakiegoś scenariusza i go prawdopodobnie przeoczy, bo przypuśćmy będzie ich więcej niż jest teraz. Klikając od razu w np. l053 znajdzie to, czego szuka. Będzie wszystko ładnie uporządkowane, bez zamieszania.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwietnia 2020, 11:22:24 wysłana przez koszowy »
Lubię MANy. Ale Scanie też okej.

Offline Tomnord15

  • Wiadomości: 603
  • Fan ET21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #109 dnia: 14 Kwietnia 2020, 12:02:23 »
Jaki jest podział na pory roku w symulatorze? Czy wg. kalendarza astronomicznego? Bo w starterze po kliknięciu np. na jesień ustawia mi dzień na dopiero 297 dzień roku a zimę na 15 dzień. Chyba tak nie powinno być. Tutaj podział na meteorologiczne pory roku i astronomiczne:
https://www.kalendarz-365.pl/pory-roku.html
« Ostatnia zmiana: 14 Kwietnia 2020, 12:07:53 wysłana przez Tomnord15 »
T.N

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #110 dnia: 14 Kwietnia 2020, 12:07:47 »
Widocznie jest wybrany trochę dalszy dzień od pierwszego dnia pory roku.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Tomnord15

  • Wiadomości: 603
  • Fan ET21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #111 dnia: 14 Kwietnia 2020, 12:09:09 »
Tyle że np.15 stycznia to grubo po początku astronomicznej a tym bardziej meteorologicznej zimy.
T.N

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #112 dnia: 14 Kwietnia 2020, 13:05:23 »
    std::vector<dayseasonpair> seasonsequence {
        {  65, "winter:" },
        { 158, "spring:" },
        { 252, "summer:" },
        { 341, "autumn:" },
        { 366, "winter:" } };
Przykładowo między 65 i 158 dniem masz wiosnę.
Mój kanał youtube

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #113 dnia: 14 Kwietnia 2020, 13:28:20 »
Rozwijaną listę scenerii mogę zrobić, choć bez znacznika w pliku .scn może to być co najwyżej rozpoznawanie po pierwszych znakach nazwy. Co do pór roku, zrobiłem tak jak zaproponował @MaciejM- podał wartości przypadające na mniej więcej środek danej pory roku.

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #114 dnia: 15 Kwietnia 2020, 22:14:28 »
Nie wiem czy nie za dużo wymagam, czy da radę, żeby starter respektował alowedflag  sprzęgów podane w fiz? Flagi mogą być inne dla przodu i inne dla końca.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #115 dnia: 15 Kwietnia 2020, 23:24:59 »
Niebawem wrzucę nową wersję, postaram się o implementację sprzęgów.

Nowa wersja, zmiany:
  • możliwość grupowania scenariuszy,
  • kontrola połączeń między pojazdami,
  • po najechaniu na okienko sprzęgu wyświetla się flaga sprzęgu i parę innych drobnych poprawek.
Uznałem, że grupowanie po kilku znakach nazwy nie ma sensu. Aby scenariusze znalazły się w jednej grupie w danych plikach .scn powinien być wpis:
//$l nazwa grupyZasadniczo można tworzyć nawet głębsze struktury drzewa (o ile dalszy element jest wczytywany po nadrzędnym); przy "zwykłym" grupowaniu nie ma to jednak znaczenia.

https://eu07.pl/userfiles/7492/160420_starter.7z
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2020, 19:43:22 wysłana przez szczawik »

Online RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #116 dnia: 16 Kwietnia 2020, 20:26:57 »
@szczawik: posegregowałem sobie scenariusze w MaSzynie. Właśnie o to mi chodziło. Dzięki wielkie za to. Zrobiłem sobie w końcu porządek.

EDIT: Tak to powinno IMHO wyglądać.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2020, 21:30:19 wysłana przez RoboBatman »

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #117 dnia: 17 Kwietnia 2020, 00:30:06 »
    std::vector<dayseasonpair> seasonsequence {
        {  65, "winter:" },
        { 158, "spring:" },
        { 252, "summer:" },
        { 341, "autumn:" },
        { 366, "winter:" } };
Przykładowo między 65 i 158 dniem masz wiosnę.
Tak na marginesie to dokladne momenty przejscia z jednej pory roku w druga mozna sobie latwo zobaczyc ciagajac suwaczkiem dnia roku w exe roboczym i obserwujac pole nazwy pory roku umieszczone obok :>

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #118 dnia: 19 Kwietnia 2020, 14:41:25 »
Nowa wersja, zmiany:
  • Wyświetlanie miniatur modeli,
  • Uproszczone opisy składu pociągu,
  • Mechanizm przeciągnij i upuść,
  • Wiele poprawek w kodzie mogących poprawić jak i pogorszyć działanie programu. :)
Upraszczanie opisów najlepiej opisać na przykładzie, zamiast:
ET22-1075 + RES + RES + RES + RES + 430W +  406R + 406Rzobaczymy:
ET22-1075 + RES(4) + 430W + 406R(2)Upraszczanie nie dotyczy lokomotyw. Graficzny podgląd pozostaje bez zmian. Mechanizm przeciągania opiera się na przeciąganiu miniaturki na graficzny podgląd pociągu w miejsce, w które chcemy wstawić pojazd.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter190420.7z

Online RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« Odpowiedź #119 dnia: 19 Kwietnia 2020, 14:47:36 »
Fajnie by było jakbyś upraszczanie opisów dał pod opcję do wyboru, bo sporo osób (w tym ja) jednak lubi sobie (przepraszam za spolszczenie angielskiego wyrazu) kastomizować składy które będzie ciagnąć lokomotywą na konkretnym scenariuszu.