Ankieta

Czy postąpił byś tak jak Jan Psota?

Tak.
21 (56.8%)
Nie.
10 (27%)
Nie mam zdania.
6 (16.2%)

Głosów w sumie: 37

Autor Wątek:  Pobił złodzieja torów, teraz sam stanie przed sądem...  (Przeczytany 3591 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Pobił złodzieja torów, teraz sam stanie przed sądem...
« dnia: 27 Listopada 2013, 19:31:41 »
Cytuj
Sąd Rejonowy w Wodzisławiu zajmie się sprawą miłośnika kolei, który we wrześniu ubiegłego roku pobił złodzieja torów. Przestępca doznał ciężkiego złamania ręki i urazu głowy. Od tego czasu w okolicy z torów nie zginęła ani jedna metalowa podkładka.


REGION Nieczynny szlak kolejowy łączący Racibórz Markowice z Olzą i Pszowem to oczko w głowie pasjonatów z Towarzystwa Entuzjastów Kolei Ziemi Wodzisławskiej i Raciborskiej. Kilkunastu mieszkańców powiatu wodzisławskiego próbuje ocalić linię kolejową, która nie jest już potrzebna PKP, ale posiada wysokie walory widokowe. Na swoje niezwykłe hobby wydają własne oszczędności czy to patrolując szlak daewoo tico, którego rozstaw pasuje do torów czy kosząc chwasty własnoręcznie skonstruowaną samobieżną kosiarką. Jesienią ubiegłego roku jeden z takich patroli zakończył się dramatycznymi scenami. – Wówczas intensywnie patrolowaliśmy szlak, bo ginęły całe odcinki torów. Złodzieje byli świetnie zorganizowani a policja bezczynna – wspomina Jan Psota, jeden z miłośników, a teraz oskarżony w procesie karnym (chce, aby pisać pełne nazwisko).

Złodzieja zabrała karetka
Skąd kłopoty prawne kolejowego entuzjasty? Chodzi o zdarzenie z 5 września 2012 r. Jan Psota patrolując szlak na rowerze wypatrzył jednego ze złodziei – Stefana G. Psota miał wówczas zrobić użytek z pałki, którą miał przy sobie. – Mężczyzna ten jechał na rowerze, a w ręku miał kij bejsbolowy. Podjechał on do Stefana G., zsiadł z roweru, a następnie zaczął uderzać go tym kijem po całym ciele. Stefan G. usiłował się bronić, ale bezskutecznie. Po chwili nadjechała policja i zatrzymała agresywnego napastnika. Okazał się nim Jan Psota.

Inaczej cała sytuację wspomina sam Jan Psota. – Porzuciłem rower na środku drogi i ze sztylem podbiegłem do złodzieja, który znajdował się na brzegu kukurydzy jakieś 10 metrów od drogi. Wezwałem go do zatrzymania się, ale on tylko uniósł w ręce flaszkę pełną wódki trzymając ją za szyjkę, denkiem do góry.  Odebrałem to jako atak i zamachnąłem się, zanim złodziej zdążył trafić mnie – wspomina. Na miejsce zdarzenia wezwano karetkę pogotowia, która udzieliła pomocy pokrzywdzonemu – opisywał przebieg zdarzenia w akcie oskarżenia prokurator. Złodziej doznał obrażeń ciała w postaci otwartego, wieloodłamowego złamania prawego przedramienia z przemieszczeniem oraz ran tłuczonych głowy. Obrażenia te - w opinii biegłego sądowego - naruszyły prawidłowe funkcjonowanie narządów ciała pokrzywdzonego na okres powyżej 7 dni.

Wyroki w zawiasach
Na początku listopada Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim przesłała do wodzisławskiego sądu akt oskarżenia w sprawie pobicia. Jan Psota został oskarżony z artykułu 157 paragraf 1 kodeksu karnego, za co grozi mu do pięciu lat wolności. Nie ma wątpliwości, że Jan Psota okładał pałką rzeczywistego złodzieja, bo sąd skazał go już prawomocnym wyrokiem za kradzieże torów. Teraz czas osądzić Psotę.

Badając sprawę samych kradzieży torów,  Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim ustalił, że  na torach kradli Stefan G., Krzysztof Ż. i Władysław B. Sąd skazał ich za dwa czyny. Po pierwsze za to, że w okresie od 26 lipca do 4 września 2012 w Bełsznicy roku skradli na szkodę PKP PLK S.A. elementy torowiska o  wartości ponad 4 tys. zł. Drugi czyn dotyczył wieczoru, kiedy pobity został Stefan G. czyli 5 września 2012 r. Działając wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usiłowali dokonać zaboru w celu przywłaszczenia 55 metrów szyn kolejowych, 84 podkładek, 176 kompletnych śrub 184 wkrętów itp. Kradzieży nie dokonali, bo zatrzymała ich policja i Jan Psota. Krzysztof Ż. działał w warunkach recydywy. Władysław B. za ciąg przestępstw został skazany na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.  Stefan G. został skazany na półtorej roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, a Krzysztof Ż. na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat.

Oprócz tego oskarżeni otrzymali grzywny w kwocie od 800 do 1000 złotych. – Wyrok zapadł 17 stycznia 2013 roku. Jest już prawomocny – potwierdza sędzia Agata Dybek Zdyń z Sądu Okręgowego w Gliwicach. Jan Psota, który w najbliższą środę stanie przed sądem, nie ma wątpliwości, że sąd skazał ich tylko za część rzeczywistych kradzieży. – Na tym odcinku skradziono ponad dwieście metrów torowiska, czyli blisko pięćset metrów szyn. Złodzieje wzbogacili się kosztem tej linii – przyznaje Jan Psota.

Adrian Czarnota
Źródło:
http://www.nowiny.pl/patrol/95379-pobil-zlodzieja-torow-teraz-sam-stanie-przed-s

Nie dość że człowiek przyczynił się do udaremnienia kradzieży i narażenie państwa polskiego na stratę, to teraz państwo odpłaci mu się wyrokiem sądowym za pobicie. No czysty debilizm naszego systemu. A znając życie jak by ktoś nie zareagował jak ktoś kradnie to również by postawiono go pod sąd czemu nie zareagował?

Reg. obowiązki 7.
Brakuje przecinków. Poza tym:
Podając odnośniki do artykułów ze stron internetowych (np.: Rynek Kolejowy, TVN, Onet, WP, Interia, itp.), wklej również najbardziej istotną część jego treści.
Benek
« Ostatnia zmiana: 27 Listopada 2013, 21:29:27 wysłana przez Benek »

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Pobił złodzieja torów, teraz sam stanie przed sądem...
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopada 2013, 20:23:26 »
No ale jeżeli to pobicie nastąpiło, i gościu przekroczył tzw. "granice obrony koniecznej" - no to nie ma zmiłuj... Rozumiem jakiś gaz, paralizator albo coś w tym guście i potem gościa w kajdanki - ale żeby kijem bejsbolowym? No cóż, nie ma co gdybać, od wydawania wyroków jest sąd.

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pobił złodzieja torów, teraz sam stanie przed sądem...
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Listopada 2013, 21:06:55 »
Na kajdanki też trzeba mieć uprawnienia. Jak się nie ma i zastosuje je w trakcie zatrzymania to wówczas KPK i pewien paragraf można zastosować w kierunku osoby, która użyła  kajdanek nie mając uprawnień na ich stosowanie. Jeżeli dana osoba dodatkowo nie umiejętnie "kajdankowała" ofiarę, która: dostała np. zapalenia żył to dochodzi kolejny paragraf z KPK. Słyszałem, że bezpieczniejszą formą, na którą nie trzeba mieć pozwoleń są specjalne opaski uciskowe. Jednak nie widziałem tego nigdy osobiście, a tym bardziej - nie stosowałem.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopada 2013, 21:12:53 wysłana przez up5358 »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Pobił złodzieja torów, teraz sam stanie przed sądem...
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopada 2013, 21:17:38 »
Cóż, nie po raz pierwszy dowiadujemy się, że polskie prawo służy ochronie przestępcy, a nie prawego obywatela.

Offline intercity892

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pobił złodzieja torów, teraz sam stanie przed sądem...
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopada 2013, 21:22:55 »
Polska to kraj korupcji w którym bandytów się wypuszcza, a niewinni są zamykani. Ludziom już puszczają nerwy i zaczynają wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. I nie można się temu dziwić, skoro pijak na rowerze traktowany jest jak rasowy morderca, a bandyci jak celebryci...

Kropka nad i. Zamykam.
Benek
« Ostatnia zmiana: 27 Listopada 2013, 21:24:51 wysłana przez Benek »