Autor Wątek:  odstępy drutów  (Przeczytany 7233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dehu

  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
odstępy drutów
« dnia: 06 Czerwca 2005, 13:27:13 »
Jechałem ostatnio autem wzdłuż lini Tuchów - Gromnik, tuż obok biegnie linia kolejowa z Tarnowa, zaciekawiły mnie odległości w jakich są od siebie oddalone druty (w pionie). Jedne były w takiej odległości jak zazwyczaj (zgaduje ze jest to oko 50 cm), co drugi słup natomiast (nie wiem czy ma to szczególne znaczenie) miały tą odległość o połowe mniejszą.. ok 20 cm. Ma to jakieś znaczenie? Pociągi na tej trasie nie rozwijają jakiś większych prędkości, widzialem gdzieś znaczek, z ograniczeniem do 50, trasa jest kręta. Jeśli ktoś mógłby mi to wytlumaczyć to będę wdzięczny :)

P.S. Muszą być dwa druty? Nie wystarczy tylko ten dolny?
Teraz to mnie to lotto..
Dzień bez wazeliny dniem straconym..

Offline Piotrek

  • Wiadomości: 888
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
odstępy drutów
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Czerwca 2005, 14:25:09 »
Może tego nie zauważyłeś, ale na każdej linii trakcja tak "faluje" tzn. bliżej słupów te druty są bardziej od siebie oddalone niż dalej od słupa. Muszą być dwa, ponieważ ten górny podtrzymuje dolny.

Offline dehu

  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
odstępy drutów
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Czerwca 2005, 00:11:42 »
Cytat: "piotrek"
Może tego nie zauważyłeś, ale na każdej linii trakcja tak "faluje" tzn. bliżej słupów te druty są bardziej od siebie oddalone niż dalej od słupa.


To wiem :) ale na tej trasie właśnie w miejscu gdzie jest minimalna odległość między drutami jest postawiony słup.. pojęcia nie mam po co..
Teraz to mnie to lotto..
Dzień bez wazeliny dniem straconym..

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Re: odstępy drutów
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Czerwca 2005, 00:19:22 »
Cytat: "dehu"
(...) trasa jest kręta.

Być może to jest powodem. Może gdyby nie ten słup, to by trakcja wychodziła poza obrys pantografu.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Tomcio

  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
odstępy drutów
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwca 2005, 15:14:43 »
Z tego co wiem odleglosc sieci od slupa jest rozna na kazdym slupie dlatego by pantograf sie zuzywal na calej swej powierzchni styku z siecia. Slupy sa poustawiane czesciej gdy jest odcinek na ktorym jest siec naciagana, wisza wtedy na slupach ciezarki i przez chwile biegna obok siebie dwie sieci. Czesto siec sklada sie z dwoch "drutow" biegnacych obok siebie w jednej sieci. Pojedyncze sa tylko na stacjach gdzie nie ma duzego natezenia ruchu. Podwojny "drut" trudniej jest zerwac. Nad tymi dwoma "drutami" wisi linka ktora podtrzymuje linie. Na lukach slupy musza byc czesciej by jak napisal Quark-t siec nie wypadla po za pantograf. Jesli cos gdzies zle napisalem przepraszam i prosze o poprawienie mnie.
Poszukuje zdjęć Ep05-03, 22, 26 i Ep09-039 Eu/EP07 - 431 - 1046 najlepiej w rozdzielczości najlepiej minimum 1920/1080 im większe tym lepsze ;) Mogą być skany z dawnych lat. Potrzebne ze względów sentymentalnych. Nie będą rozpowszechniane. Z góry dziękuję

Offline Shield

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
odstępy drutów
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Czerwca 2005, 17:14:21 »
Jesli chcesz bardziej szczegółowo poczytać o sieci trakcyjnej, to zobacz pod tym adresem .

--
Pozdrawiam,
Shield.
Pzdr.
Shield.

Offline Tomcio

  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
odstępy drutów
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Czerwca 2005, 18:17:48 »
To juz wszyscy wiemy wszystko o sieci ;-)
Poszukuje zdjęć Ep05-03, 22, 26 i Ep09-039 Eu/EP07 - 431 - 1046 najlepiej w rozdzielczości najlepiej minimum 1920/1080 im większe tym lepsze ;) Mogą być skany z dawnych lat. Potrzebne ze względów sentymentalnych. Nie będą rozpowszechniane. Z góry dziękuję

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
odstępy drutów
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Czerwca 2005, 21:06:46 »
Cytat: "Tomcio"
Pojedyncze sa tylko na stacjach gdzie nie ma duzego natezenia ruchu.

Na torach na ktorych mozliwa jest jazda tylko z predkoscia 40 km/h( po zwrotce w bok).

Offline Mariusz W.

  • Wiadomości: 392
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
odstępy drutów
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Czerwca 2005, 13:05:09 »
Cytat: "Mateu"
Cytat: "Tomcio"
Pojedyncze sa tylko na stacjach gdzie nie ma duzego natezenia ruchu.

Na torach na ktorych mozliwa jest jazda tylko z predkoscia 40 km/h( po zwrotce w bok).

Nie zawsze. To zależy indywidualnie od każdej stacji. Ale ogólnie jest zasada, że na torach głównych zasadniczych są dwa, a na torach głównych dodatkowych jeden.

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
odstępy drutów
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Czerwca 2005, 17:29:08 »
Cytat: "Mariusz W."
Cytat: "Mateu"
Cytat: "Tomcio"
Pojedyncze sa tylko na stacjach gdzie nie ma duzego natezenia ruchu.

Na torach na ktorych mozliwa jest jazda tylko z predkoscia 40 km/h( po zwrotce w bok).

Nie zawsze. To zależy indywidualnie od każdej stacji. Ale ogólnie jest zasada, że na torach głównych zasadniczych są dwa, a na torach głównych dodatkowych jeden.

No a czy ja napisalem ze zawsze? Przykladow moze byc wiele... Np stacja Wieruszow, ktora jest na linii jednotorowej, a 2/3 druty są w systemie 2+1...
pozdrawiam

Offline dehu

  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
odstępy drutów
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Listopada 2005, 18:18:01 »
Wiem że nie należy odgrzebywać starych wątków ale nie widziałem sensu zakładać nowego.. Niech mi ktoś powie, na jakiej zasadzie działają sygnalizatory świtlne, tzn. ciagniete są pod ziemią setki km kabli? Każdy osobno do każdej żarówki w sygnalizatorze??
Teraz to mnie to lotto..
Dzień bez wazeliny dniem straconym..

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
odstępy drutów
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Listopada 2005, 19:03:21 »
Z tego co ja wiem, a może to być nieprawda, to sygnały są wysyłane szynami, prądem przemiennym.  Semafor odczytuje sygnał i odpowiednio zapala/gasi żarówki.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline dehu

  • Wiadomości: 84
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
odstępy drutów
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Listopada 2005, 19:16:35 »
Tak sądze że to może być nie prawda, bo szyny mają odstępy.. Mogło CI sie pomylić z uszynienem, o któym mowa tutaj: http://transportszynowy.200.pl/trakcja.html#uszynienie

Czyżby nikt nie znał odpowiedzi na to pytanie?
Teraz to mnie to lotto..
Dzień bez wazeliny dniem straconym..