Autor Wątek:  GIMP - narzędzie teksturowców  (Przeczytany 6897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
GIMP - narzędzie teksturowców
« dnia: 29 Maja 2013, 23:12:17 »
Poszperałem trochę w necie i nie znalazłem pomocy, a ponieważ technicznych tematów na tym forum jest niewiele, to założę wątek o... Gimpie. Oczywiście w kontekście przygotowania elementów do symulatora.

Na chwilę obecną pytanie jest następujące. Czy można stworzyć osobną warstwę, która będzie posiadała szereg obszarów typu zaznaczenie? Zdaję sobie sprawę, że można oderwać zaznaczenie. Jednak oderwać można tylko jedno zaznaczenie, a oderwany obszar usuwa kawałek tekstury, na której ów zaznaczenie zostało utworzone.

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maja 2013, 23:23:59 »
Nie wiem czy do końca o to chodzi, ale narzędzia zaznaczania mają na samej górze ustawienia trybu (takie cztery prostokąciki). Jeśli zaznaczysz drugi - "Dodaje do bieżącego zaznaczenia", będziesz mógł zaznaczyć wiele fragmentów.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maja 2013, 23:42:47 »
Tak, chodzi o to. Jednak problem nie jest jeszcze do końca rozwiązany, ponieważ przeniesienie oderwania do nowej warstwy, powoduje że odkleja się także część tekstury i przenosi się do nowej warstwy. Chciałbym tylko przenieść obszary zaznaczenia, bez ingerencji w samą teksturę.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6093
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2069
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Maja 2013, 07:13:43 »
Tak, chodzi o to. Jednak problem nie jest jeszcze do końca rozwiązany, ponieważ przeniesienie oderwania do nowej warstwy, powoduje że odkleja się także część tekstury i przenosi się do nowej warstwy. Chciałbym tylko przenieść obszary zaznaczenia, bez ingerencji w samą teksturę.
A to przypadkiem nie wystarczy przełączyć się na tą drugą warstwę?
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Maja 2013, 12:28:02 »
Z tego co pamiętam to Ctrl-C i Ctrl-V na nowej warstwie.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 744
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Maja 2013, 12:37:09 »
Warstwę dodajemy jedynie przed nakładaniem kolejnego elementu na teksturę roboczą. Czyli kopiujemy sobie dany element, który nas interesuje na tą teksturę i dodajemy warstwę. Przykładowy filmik
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2013, 12:41:36 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Maja 2013, 13:38:59 »
Oddając się lekturze tego tematu doszedłem do wniosku, że Świat programów do obróbki grafiki jest duży, lecz podstawowe zasady tworzenia są niemal identyczne. Nie znam GIMP-a. Tworzę w Adobe Photoshop Creative Studio 6, wcześniej w wersji 4. Zasady, które na końcu zamieścili @Gfirlejczyk, oraz @Sawi odnoszą się nie tylko do głównego w tym wątku programu, ale także i do CS6. W nim także przenoszenie elementów na nową warstwę (layer) (bez szkody dla warstwy, z której element jest kopiowany) odbywa się poprzez:
1. Ustawienie warstwy z tła dla obydwóch pól roboczych (pierwsze to, z którego ma być skopiowany fragment, drugie to, na który ma być "wklejony" skopiowany z pierwszego pola fragment")
2. Mając już obydwa tła przekształcone w warstwy, bierzemy i zaznaczamy na pierwszej warstwie fragment, który chcemy skopiować (kilka metod).
3. Zaznaczony fragment kopiujemy poprzez ctr+c.
4. Na drugiej warstwie wklejamy skopiowany fragment poprzez ctrl+v
5. Na nowej warstwie skopiowany fragment przekształcamy wedle potrzeb poprzez ctrl+t (zmiana rozmiaru, zmiana proporcji skopiowanego pliku, "rozciąganie",  przenoszenie w ostateczne miejsce na warstwie, itp).

Napisałem, jak ja to robię. Proszę o pozostawienie tutaj tego postu pomimo iż wątek stanowi o GIMP-ie. Nie ma sensu dla jednego postu zakładania tematu o Photoshopie.

W załączniku "pdf", w którym zobrazowałem opisaną wcześniej technikę.
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2013, 14:42:26 wysłana przez up5358 »

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Maja 2013, 16:26:33 »
Chyba żaden z Was nie zrozumiał o co mi chodzi. Mam kilka tekstur do przerobienia, które to tekstury mają podobny schemat (rozkład elementów). Muszę rozmyć pewne obszary na tych teksturach. Aby jednak nie tworzyć kilkanaście razy tych samych zaznaczeń, chcę je przenieść na inną warstwę, a potem sobie tę warstwę zaimportować do kolejnej tekstury uruchomionej w GIMP-ie.
Żeby Wam to zobrazować. Tworzę zaznaczenie na teksturze, obraz 1. Następnie za pomocą Ctrl+C i Ctrl+V wklejam ją do nowej warstwy, obraz 2. Ja chcę mieć warstwę tylko z obszarem zaznaczenia, obraz 3. Jak to zrobić?

Offline mamut

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 30
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Maja 2013, 16:46:55 »
Nie jestem pewien czy to jest to co chcesz osiągnąć: zaznaczenie rozmiaru poprzednio wklejonej warstwy.
W momencie kiedy zaznaczamy coś i wklejamy, nowo utworzona warstwa ma rozmiar tego co wkleiliśmy (żółta obwódka). Żeby uzyskać zaznaczenie rozmiaru takiej warstwy wystarczy Ctrl+A (Zaznaczenie > Całość) (skróty i opisy zgodne z gimp 2.8)

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 744
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Maja 2013, 16:58:01 »
Przemo obejrzyj (12:04 do 12:50) ten przykładowy filmik, który Tobie wyżej zamieściłem. Wybierasz powiedzmy sobie daną warstwę i ją skalujesz.
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2013, 17:00:37 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Maja 2013, 17:17:46 »
@Benek wypróbuj narzędzia "ścieżki". Zaznaczasz obszar, potem zakładka ścieżki, klikasz w pustym białym polu prawym i wybierasz "zaznaczenie na ścieżkę" i potem znowu prawym i "wyeksporuj ścieżkę". W nowym obrazku wchodzisz na zakładkę "ścieżki" i klikasz prawym "importuj ścieżki", a potem znowu prawym i "ścieżka na zaznaczenie". No chyba, że źle Cię zrozumiałem...
O to Ci chodziło @Benku?
« Ostatnia zmiana: 31 Maja 2013, 09:47:02 wysłana przez adsim »
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Maja 2013, 10:35:35 »
...wybierasz "zaznaczenie na ścieżkę"...
Chodzi Ci o Zaznaczenie > Przekształć na ścieżkę?
..."wyeksporuj ścieżkę"...
I tu jest problem, bo ja już tej opcji nie mam. Mógłbyś zrobić screena lub nakierować gdzie tego mam szukać? Może mamy inne wersje GIMP-a.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwca 2013, 19:39:21 wysłana przez Benek »

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Czerwca 2013, 19:55:48 »
Gimp 2.8. Klikasz w to białe pole po prawej i wyświetla się lista (patrz screen).
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: GIMP - narzędzie teksturowców
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Czerwca 2013, 20:20:34 »
Tak. To o to chodziło. Dziękuję, uprościłeś mi mocno zadanie.