Autor Wątek:  Niska prędkość downloadu  (Przeczytany 5878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5630
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 561
Niska prędkość downloadu
« dnia: 04 Grudnia 2012, 21:41:57 »
Jakiś czas temu robiłem formata na laptopie, wszystko si, tylko pomimo zainstalowania sterowników do WiFi ze strony producenta (Toshiby) prędkość pobierania znacznie spadła. Przed formatem spokojnie "doił" z pełną prędkością łącza, aktualnie może ściągać z prędkością maksymalnie 250KB/s na plik niezależnie od użytej przeglądarki. Karta to Atheros AR5007EG. Spotkał się ktoś z czymś podobnym? Dodam że ustawień routera nie zmieniałem, a na kablu nie ma problemów z prędkością.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2012, 22:02:15 wysłana przez szogun »
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudnia 2012, 22:03:39 »
W menedżerze urządzeń wszystko dobrze ustawione? Antywirus nie blokuje?

Offline popatrz

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudnia 2012, 22:41:53 »
Spotkałem się z przypadkiem że w wersji preinstalowanej systemu operacyjnego, ustawienia sterowników były dodatkowo "podkonfigurowane" pod daną kartę i model kompa. Jak zainstalowałem system z innego źródła a sterowniki wgrałem ze strony producenta, objaw był podobny jak u Ciebie. Spisałem ustawienia, wrzuciłem system dostarczony z kompem i okazało się, że ustawienia się różniły. Oczywiście wersja sterownika też. Wiem, że niewiele pomogłem. Może coś w necie wyczytasz?

Offline szogun

  • Wiadomości: 5630
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 561
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Grudnia 2012, 07:53:04 »
Poszukam, może coś będzie.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline TomKot

  • Wiadomości: 61
    • Zobacz profil
    • Moje foty
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudnia 2012, 03:28:07 »
Jakos niedawno miałem podobna akcję. Nagle internet dał mi pokaz czasów starych modemów.
Mnie uratowało wpisanie ręczne DNS (u mnie są dwa). Plus wyłączyłem DHCP. Jeżeli router wifi i nie pojawiają się nowi użytkownicy co jakąś chwilkę włącz filtrowanie adresów MAC (tylko dodaj swoje), obowiązkowo Hasło szyfrowane WPA2.
Włącz UPnP, i koniecznie WYłącz WAN Ping.
Chyba wszystko.
known as a Kitek

Offline szogun

  • Wiadomości: 5630
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 561
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudnia 2012, 19:39:38 »
Nie wiem co mam o tym sądzić. Zdarzyło mi się dzisiaj 600Kb/s przy "ściąganiu z YT", eu07.pl max 250KB/s a np. awril.pl ~170KB/s gdzie na kompie podpiętym kablem wszędzie leci po maksimum (~750). Wszystkie speedtest itd. pokazują że prędkość jest taka jak być powinna. Teraz Windows pokazuje 54Mb/s jako szybkość połączenia, przed formatem pokazywał 100Mb/s, instalowałem XP zamiast Visty.
@TomKot z tego co napisałeś to możliwe było u mnie tylko ręczne wpisanie DNS (albo nie umiem szukać). Konfiguracja routera czy coś nie wchodzi w grę (Netia SPOT), problem musi siedzieć gdzieś w kompie
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2012, 19:41:10 wysłana przez szogun »
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline popatrz

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Grudnia 2012, 20:29:28 »
Jeśli po instalacji nic w ustawieniach sieci nie zmieniałeś, to DNS przypisywany jest automatycznie przez router. Można sobie manualnie inne adresy wpisać - trzeba byłoby na stronie Netii poszukać ich listy DNSów. Można ewentualnie sprawdzić na adresach TP: 194.204.159.1 i 194.204.152.34, ale to może nie działać (Netia mogła wyłączyć zapytania DNSowe poza ich domenę). Coś mi tu jednak "brzydko pachnie" sterownikami. Próbowałeś jakichś starszych, albo nowszych gdzieś indziej poszukać? Jeszcze jedno: może to banalne - zadzwoń na pomoc techniczną Netii i postaraj się żeby przełączyli Cię do "magika" co zna się na konfiguracji router'a. Pewnie to ciężkie, ale spróbować można.
Jeszcze jedna mi do głowy przyszła - jakiś sąsiad mógł w międzyczasie ustawić router wifi z mocnym sygnałem na tym samym kanale, co Twój. Może to zbiegło się w czasie z przeinstalowaniem kompa i szukamy problemu nie tu gdzie trzeba... Może wystarczy zmienić kanał. Konfiguracja powinna być możliwa: http://www.netia.pl/files/_netia_spot/instrukcja_obslugi_panelu_konfiguracyjnego.pdf
Prędkość połączenia Wifi tego routera to 54Mb/s, więc system pokazuje bardziej realną wartość. Może poprzednio w Viście wszystko było zawyżone ;>

  Dodano: 07 Grudnia 2012, 21:04:43
Zdarzyło mi się dzisiaj 600Kb/s przy "ściąganiu z YT", eu07.pl max 250KB/s a np. awril.pl ~170KB/s
600Kb/s to jest w dużym uproszczeniu 75KB/s. Jak wiadomo: 1 B(ajt) to 8b(it).
Ogólnie, tak, czy siak, bardzo słabiutko... Na swoim podłym komórkowym 3G z Orangutana gdzie jest "niby 7.2Mbps" mam  transfery w porywach do 4Mbps (4092kbps). Niestety czasami zwalnia na dłuższe chwile do prędkości archaicznego modemu 56kbps.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2012, 21:13:03 wysłana przez popatrz »

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Grudnia 2012, 21:11:44 »
Co mają DNS'y do transferu? Zmiana DNS może pomóc, jeżeli po wpisaniu adresu długo czekasz na połączenie z serwerem, ale jeżeli połączenie jest już nawiązane (np. stream z youtube), to DNS'y nie mają nic do rzeczy. Jeżeli występuje u ciebie ta pierwsza sytuacja, to wypróbuj openDNS (chyba 208.67.222.222, 208.67.220.220 - ale sprawdź jeszcze) albo guglowe DNS (8.8.8.8). Mówisz że na kablu działa dobrze, ale chodzi o wpięcie do kabla przez NetiaSpot, czy od razu do kabla ETH "ze ściany"? O serwisach typu speedtest lepiej zapomnieć. Czasami zapytania do nich są uprzywilejowane na routerach u ISP, więc prędkość do nich będzie wyższa niż do innych. Najlepiej ciągnąć jakiegoś dużego FTP, albo jeszcze lepiej jakiegoś torretna (żeby wykluczyć ograniczenie po stronie hosta). Najprostszym co możesz zrobić jest test "krzyżowy" czyli:
  • Idziesz do sąsiada i sprawdzasz swojego lapka u niego na sieci
  • Bierzesz lapka od sąsiada i sprawdzasz na swojej sieci
Do sprawdzania szybkości polecam NetMeter (XP), albo NetSpeedMonitor (win7). Tylko zwróć uwagę na jednostki, b a B, kib a kb!
W ten sposób może uda się wykluczyć awarię routera.
Wygląda to tak, jakby stary system widział urządzenie jako "super G", a nowy jako "zwyły g" - http://pl.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11#802.11g. Obstawiam że po prostu sterownik jest jakiś lipny (może producent nie rozwija już wersji pod XP), albo może kwestia przestawienia czegoś we właściwościach urządzenia - o ile czujesz się na siłach (właściwości systemu -> menadżer urządzeń) - tylko pamiętaj o punktach przywracania systemu i takich tam.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2012, 21:38:25 wysłana przez muri »

Offline szogun

  • Wiadomości: 5630
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 561
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudnia 2012, 21:19:01 »
Właściwości urządzenia wszystkie po kolei próbowałem i nic, chyba faktycznie będzie tak jak piszesz w kwestii sterowników. Próbowałem kilku wersji ale na wszystkich standard to 802.11b, a powinno być 802.11g ZTCW.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline popatrz

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Grudnia 2012, 22:52:34 »
Może coś z tych sterowników: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic730818.html
Sterowniki do chipsetu Toshiby zainstalowałeś?
I przede wszystkim to: http://www.atheros.cz/atheros-wireless-download.php?chipset=22&system=1
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2012, 23:05:53 wysłana przez popatrz »

Offline szogun

  • Wiadomości: 5630
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 561
Odp: Niska prędkość downloadu
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Stycznia 2013, 12:47:25 »
Głupia sprawa, winnym okazała się ochrona dostępowa Avasta, która psoci tylko przy WiFi... Przerzuciłem się na Comodo i jest baja.
Dzięki za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2013, 13:29:29 wysłana przez szogun »
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio