Autor Wątek:  Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?  (Przeczytany 98047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Marca 2013, 20:45:00 »
Przecież nr widać na jednym ze screenów wyżej. Tekstury zmieniać nie musisz, tylko dałeś zły wpis do scenerii i nałożyłeś teksturę na model 6d. Zmień sobie ręcznie we wpisie do scn 6d na 6da i tyle.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Marca 2013, 17:55:02 »
Ok, chciałem tylko powiedzieć że błąd jest już naprawiony i że niedługo ją udostępnię na forum.I jeszcze raz dzięki za pomoc.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Marca 2013, 18:11:18 »
Cytuj
i że niedługo ją udostępnię na forum.
Oczywiście musi przejść test dodatków, abyś mógł to oficjalnie opublikować.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Marca 2013, 18:27:12 »
No coś mi się zdawało że tak łatwo to nie jest. Dzięki.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Marca 2013, 18:30:08 »
Spokojnie bez obaw. Test dodatków nie jest aż taki straszny. Oczywiście warunek, trzeba dokonywać poprawek jeśli takowe zostaną zalecone.
« Ostatnia zmiana: 05 Marca 2013, 18:44:56 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Marca 2013, 18:39:37 »
Jeśli chodzi o poprawki to ja nie mam nic przeciwko, tyle razy tą teksturę przerabiałem że mogę ją jeszcze poprawić, wiadomo jakość najważniejsza, spróbowałem zrobić mini ale nieciekawie ono wyszło.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #66 dnia: 05 Marca 2013, 18:47:07 »
Mini na razie się nie przejmuj. Ważniejsza jest tekstura.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Marca 2013, 21:35:49 »
Będziesz miał gotowe, wrzucaj w test dodatków i zobaczymy :)
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline lalek

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 43
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #68 dnia: 31 Marca 2013, 00:07:49 »
Witam. Nigdzie tego nie wyczytałem, a jestem zielony jeżeli chodzi o maszynę, więc zapytam.
Czy mogę zwiększyć rozdzielczość tekstury i będzie ona w dalszym ciągu czytana przez program ?
Jaka jest najwyższa rozdzielczość tekstury jaką mogę zastosować ?
Jak nazywa się ten program, w którym mogę podglądać efekty prac (widziałem na screenach min. hanysa taką pustynię i tor na samym środku) ?
Mam kilka swoich tekstur do msts-a i kiedyś już pisałem o przerzuceniu ich do maszyny. Pomyślałem, że można spróbować.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #69 dnia: 31 Marca 2013, 00:23:28 »
Czy mogę zwiększyć rozdzielczość tekstury i będzie ona w dalszym ciągu czytana przez program ?
Tak. Jedynie bok tekstury (liczba pikseli) musi być naturalną potęgą liczby 2. Zwiększenie jest możliwe tylko przez skalowanie, dodanie marginesu nie zadziała prawidłowo.

Jaka jest najwyższa rozdzielczość tekstury jaką mogę zastosować ?
Obecnie ograniczenie jest ustawione na 16384×16384 (w przypadku TGA będzie to plik wielkości 768MB dla RGB, albo 1GB dla RGBA). Tekstura zostanie przeskalowana do maksymalnego rozmiaru akceptowanego przez kartę graficzną, bądź ustawionego parametrem maxtexturesize w EU07.INI (dotyczy TGA oraz DDS; BMP i TEX nie są skalowane i przy zbyt dużym rozmiarze obiekt będzie wyświetlany bez tekstury).

Jak nazywa się ten program, w którym mogę podglądać efekty prac (widziałem na screenach min. hanysa taką pustynię i tor na samym środku) ?
EU07.EXE. Wystarczy wstawić do scenerii TD.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #70 dnia: 21 Kwietnia 2013, 19:54:00 »
@hanys nie pytam Ciebie na PW tylko oficjalnie, gdyż może i jeszcze kogoś to ciekawi. Co robisz jeśli masz kijowy materiał? W sensie np przepalone fotki, szumy itp. Jakich narzędzi konkretnie używasz by taka tekstura wyglądała elegancko i jednolicie?
EDIT:
Pytam, bo po dość długiej przerwie zabrałem się za teksturę pewnej siódemki i materiał wiele pozostawia do życzenia.

Przenoszę do bardziej pasującego tematu.
adsim
« Ostatnia zmiana: 24 Kwietnia 2013, 11:21:15 wysłana przez adsim »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #71 dnia: 21 Kwietnia 2013, 20:52:31 »
Pierwsze co to ocenić trzeba materiał jaki posiadasz, czy jest warty świeczki. Potem dopiero robimy tex. Jest to trochę bardzo szeroki temat. Postaram się ci to jakoś objaśnić lecz niestety pcta położyłem spać. Jak już to jutro.

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #72 dnia: 21 Kwietnia 2013, 21:45:47 »
...
Pytam, bo po dość długiej przerwie zabrałem się za teksturę pewnej siódemki i materiał wiele pozostawia do życzenia.

Jeśli nie masz wprawy, to nie zabieraj się za coś takiego. Szczególnie, jak zdjęcia są mocno przepalone. Jeśli chodzi o standardowe szumy, to tu masz poradnik Sigmana do programu Neat image: http://sigman.kolej.org.pl/download/poradniki.html
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #73 dnia: 22 Kwietnia 2013, 18:21:43 »
Nie mam, ale nie oznacza to iż nie da się tego nauczyć po przybliżeniu tematu. Dlatego poczekam na odp @hanys'a.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #74 dnia: 13 Maja 2013, 16:13:02 »
Mam pytanko, który kwadracik ma nie potrzebnie przeźroczystość, że w ogóle schodki po bokach pojazdów nie są widoczne ? Sam bym nie zauważył ale Stachu miał robić na niej próbę i przyszedł twierdząc, że bez drabiny nie wejdzie z gruntu na nią. Na ss kwadraciki odpowiadające za różne kwestie w 303E. Różnica pomiędzy moją 334, a adsimową 310 to fakt dodania kwadracika odpowiedzialnego za stary typ ślizgacza i tyle.


Jakby ktoś mógł poradzić: jak przywrócić owe poręcze (tzn. na który kwadracik nałożyć teksturę) ?
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwca 2013, 14:42:48 wysłana przez up5358 »

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #76 dnia: 21 Czerwca 2013, 15:09:45 »
Dzięki @adsim. Jednak problemu to nie rozwiązuje. Jak można zauważyć na przedstawionych przeze mnie screenach, w miejscach, w których są kwadraciki odpowiedzialne za drabinki, poręcze, to ja nie mam nałożonej alfy. Jak widać na kolejnym screenie - nie widać owych elementów elektrowozu. Pytanie: czym jest to spowodowane i jak rozwiązać owy problem ? W tej chwili rozkładam już ręce, bo jedyne co mi przychodziło do głowy to przeźroczystość.

Edycja 2013-22-06 07:18pm:

Problem już rozwiązałem. Słowem wyjaśnienia dla osób, które w przyszłości miałyby podobny problem:  Wklejony prostokącik był mniejszy, jak kwadrat odpowiedzialny za stary ślizgacz. Wklejam jeszcze screen shota by zobrazować ową kwestię.
Wnioski końcowe: w przypadku nakładania jednego obiektu, na drugi pod nim leżący, należy zawsze obydwa spasować, bo inaczej różne kwiatki wychodzą. W moim przypadku: alfa się nałożyła wszędzie, gdzie tylko była przewidziana.

Informacja w sumie dla potomnych, początkujących, którzy przy okazji zabaw z kanałem alfa też mogą mieć podobne kwestie. Wówczas zamiast pytać, to przeczytają gotowca.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2013, 19:25:06 wysłana przez up5358 »

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #77 dnia: 02 Grudnia 2013, 18:41:14 »
Witam, mam następujący problem. Jak robię teksturę to wszystko ładnie i pięknie, aż dochodzi do sprawdzenia na scenerii. Jak się wszystko stworzy to mam taki efekt na czołach (patrz załącznik).Mam na myśli te literki co mi zjadło na jednym a na drugim dodało.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2013, 18:42:55 wysłana przez Pierog_SU42 »

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #78 dnia: 02 Grudnia 2013, 18:51:50 »
Nie równo nałożona tekstura na czoło. To jest przyczyna. Porada: wyrównaj by nałożony przez Ciebie fragment był identycznie z bazowym pod nim. Jako pomoc, daj krycie ok 50-70% na fragment, który będziesz wyrównywał. Dzięki temu będziesz widział, jak jest położona tekstura bazowa względem nakładanej przez Ciebie.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #79 dnia: 02 Grudnia 2013, 19:15:43 »
Raczej tutaj ewidentny błąd mapowania przejścia bok+czoło. Niby skąd by się wziął detal ucięty na łączeniu boku z czołem, gdzie widać na drugim obrazku Pieroga. Co nieznaczy że czasami trzeba iść na kompromis, więc spróbuj zmniejszyć logotyp orionu metodą skalowania z shiftem. Może napis wyjdzie mniejszy, ale będzie bynajmniej dopasowany do modelu.

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #80 dnia: 02 Grudnia 2013, 19:23:29 »
@Hanys, zwróć uwagę też na położenie loga "Fablok-u" względem górnego reflektora.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #81 dnia: 02 Grudnia 2013, 19:28:38 »
No tak. Zbytnio nie przyjrzałem się temu bliżej, ale nie nie zmienia faktu iż przejście mapowania bok + czoło jest troszkę skopane, ale da się to zrobić. Pierog, przesuń ten detal jak pisze up i wowczas zobacz jak daleko jeszcze ci ucina napis orionu. Jeżeli Ci dalej ucina w jakimś stopniu, to zrób jak Ci wyżej opisałem. Zmniejsz napis metodą skalowania z shiftem.

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #82 dnia: 02 Grudnia 2013, 20:10:50 »
Kolega up miał racje, wystarczyło dopasować znak Fablok-u pod górny reflektor i ładnie wyszło bez ucięcia,jak mi jeszcze z drugiej strony tak wyjdzie to będzie git. Dziękuje.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2013, 20:22:49 wysłana przez Pierog_SU42 »

Offline R4TCH3T

  • Wiadomości: 246
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #83 dnia: 04 Grudnia 2013, 18:49:26 »
Panowie, takie pytanko. Jak zwiększyć rozdzielczość tekstury? Po prostu otworzyć jakiś programem graficznym i zmienić wartości np. z 1024x1024 na 2048x2048. Wiem, że musi to być potęga dwójki. I jaka może być maksymalna rozdzielczość??

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #84 dnia: 04 Grudnia 2013, 21:26:25 »
Hm, zwiększenie rozdzielczości tekstury powinno pogorszyć jej jakość.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #85 dnia: 04 Grudnia 2013, 21:30:19 »
Teoretycznie powinno być bez zmian.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline R4TCH3T

  • Wiadomości: 246
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #86 dnia: 04 Grudnia 2013, 21:33:15 »
Chodzi mi o zwiększenie rozdzielczości starej tekstury, na którą będę kładł, nowe fototekstury, wysokiej jakości. Tak jak są tekstury np. wagonów jedne, 512x512 inne 1024x1024 a jeszcze inne 2048x2048. I ja właśnie chciałbym pewną teksturę "powiększyć" do tej największej rozdzielczości. I czy to tak działa jak opisałem.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #87 dnia: 04 Grudnia 2013, 23:21:34 »
Panowie, takie pytanko. Jak zwiększyć rozdzielczość tekstury? Po prostu otworzyć jakiś programem graficznym i zmienić wartości np. z 1024x1024 na 2048x2048. Wiem, że musi to być potęga dwójki. I jaka może być maksymalna rozdzielczość??
Nie koniecznie musi to potęga dwójki. Przecież obraz o rozdzielczości 1024x1024 można powiększyć do np. 1300x1300. Powiększenie rozdzielczości może prowadzić do zwiększenia pikseli. Chociaż są programy, które robią to bez pogarszania obrazu. Najlepiej robić to na kopi obrazu.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #88 dnia: 04 Grudnia 2013, 23:30:12 »
I tu się mylisz, bo tekstura musi być wielokrotnością liczby 2. Najprościej to otworzyć np Gimpa wybrać Nowy... ustawić Szerokość i Wysokość na 2048x2048 lub np 1024x256. Zależy od tego, jak sobie dany układ rozplanujesz. Grunt by tekstura była wielokrotnością liczby dwa.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2013, 23:32:29 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Jak zrobić nową teksturę dla lokomotywy ?
« Odpowiedź #89 dnia: 04 Grudnia 2013, 23:41:27 »
Nie koniecznie musi to potęga dwójki. Przecież obraz o rozdzielczości 1024x1024 można powiększyć do np. 1300x1300.
W przypadku tekstur właściwie musi, bo w razie czego karta graficzna sama sobie przeskaluje ją do właściwych wymiarów (czyli lepiej zrobić to wcześniej samemu), nie będzie jej wyświetlać (tym bardziej trzeba ustawić wcześniej odpowiedni rozmiar) lub będzie działać wolniej (czyli też bez sensu).

  Dodano: 04 Grudnia 2013, 23:42:27
I tu się mylisz, bo tekstura musi być wielokrotnością liczby 2. Najprościej to otworzyć np Gimpa wybrać Nowy... ustawić Szerokość i Wysokość na 2048x2048 lub np 1024x256. Zależy od tego, jak sobie dany układ rozplanujesz. Grunt by tekstura była wielokrotnością liczby dwa.
Potęgą, potęgą (oczywiście naturalną :P).
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.