Autor Wątek:  Prypeć - Czarnobyl  (Przeczytany 16791 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Prypeć - Czarnobyl
« dnia: 05 Sierpnia 2012, 14:32:29 »
Cześć wam.
Jest takie oto pytanie. Jak wiadomo z historii, w 1986 roku awaria reaktora w Czarnobylu spowodowała ewakuacje mieszkańców Prypeci i samego Czarnobyla. Obecnie po 26 latach miasto jest kompletnie opustoszałe. Jednak, natknąłem się na zdjęcia taboru kolejowego (jak i samej linii) która przebiega tamtędy. Chciał bym się od was dowiedzieć, czy linia jest obecnie czynna, oraz co się dzieje z pozostawionym tam taborem?

Offline matikolejarz

  • Wiadomości: 240
  • EP07- 361
    • Zobacz profil
    • Shakes and Fidget
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Sierpnia 2012, 14:47:24 »
W linku jest opis jakiejś wyprawy do elektrowni. Piszą że dojechali tam pociągiem. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/czarnobyl_22_lata_po_katastrofie_64808-2--1-d.html

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Sierpnia 2012, 18:09:31 »
Cześć wam.
Jest takie oto pytanie. Jak wiadomo z historii, w 1986 roku awaria reaktora w Czarnobylu spowodowała ewakuacje mieszkańców Prypeci i samego Czarnobyla. Obecnie po 26 latach miasto jest kompletnie opustoszałe. Jednak, natknąłem się na zdjęcia taboru kolejowego (jak i samej linii) która przebiega tamtędy. Chciał bym się od was dowiedzieć, czy linia jest obecnie czynna, oraz co się dzieje z pozostawionym tam taborem?
Tabor oczywiście po takim czasie nieuzytkowania, pewnie tam stoi  i  rdzewieje, a linia jest czynna tylko do przewozu turystów.

Offline KlimaT

  • Wiadomości: 191
  • Rąbiniak.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sierpnia 2012, 18:47:04 »
I najprawdopodobniej jest napromieniowany jak (...).

Offline Grzywa

  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sierpnia 2012, 18:58:14 »
Cały napromieniowany tabor jest nie ruszany i raczej już nikt go nie ruszy, prędzej się rozsypie ze starości. Czynna linia kolejowa to eksterytorialna kolej pracownicza ze Sławutycza, drugiego miasta pracowniczego po Prypeci, ot kolejne szare nudne blokowisko. Na temat kolei w tamtych regionach dużo napisać nie można, ponadto sądzę że tam kolej nie jest główną atrakcją i jest o wiele więcej ciekawszych rzeczy do przeczytania na ten temat niż stare zniszczone radzieckie spalinówki. BTW biura podróży organizują "ekstremalne zwiedzanie" ewentualnie można się wybrać z grupą ludzi (nie pamiętam strony) którzy organizują o wiele ciekawszą wycieczkę niż z biurem, only for fun i wiele więcej zwiedzania niż z biurami.

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sierpnia 2012, 20:18:53 »
Jeśli chodzi o to co zostało w Czarnobylu ( tabor,samochody itp.) to wszystko znajduje się na złomowisku w Prypeci.A także "Oko Moskwy",można to zobaczyć na tym filmiku.

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Sierpnia 2012, 08:38:15 »
Byłem w tym miejscu. Ta stacja to Yanov. Stoi tam kompletny tabor, opuszczony w pospiechu. Niektóre loki są okradzione z tego co sie dało wynieść, ale niektóre podejrzewam po zalaniu by ruszyły. Nieprawda, że teren wokół elektrowni Czarnobyl jest opustoszały. Powoli zaczynają tam wracać ludzie. Generalnie, pisałem-byłem w Prypeci, na stacji Yanov, pod reaktorem nr 4,promieniowanie jest niewiele większe od promieniowania w dużych miastach w Polsce. Swoją drogą polecam wycieczki do tych miejsc. ok. 600zł na tydzień plus litr spiryta dla przewodnika i panów na rogatkach (strefa jest zamknięta przez wojsko-niby).

Offline oscyp

  • Wiadomości: 182
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Sierpnia 2012, 22:24:09 »
Jak ostatnio przeglądałem internet to widziałem, że na tej stacji Janów jeżdżą jeszcze różne lokomotywy w tym TEM2.
Pozdrawiam

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Sierpnia 2012, 12:58:14 »
@oscyp, jeżdżą Tamary, czasem można je zobaczyć. Są to pociągi wywożące różne żelastwo z Elektrowni. Również można zobaczyć transporty materiałów budowlanych na teren reaktora nr 4. Osobiście byłem na stacji Yanov koło Prypeci, powiem tak..tabor stoi faktycznie zardzewiały, natomiast nie można powiedzieć, że jest rozkradziony-zdewastowany. Sama stacja również jak na upływ czasu jest w bardzo dobrym stanie. Na terenie samej elektrowni pracują ciągle duże grupy ludzi, wiec i na stacji Yanov jest czasem ruch. Co do wycieczek to można znaleźć biura podróży, które organizują takie coś. Ja byłem na wycieczce Kijów-Prypeć-Czarnobyl-Sławutycz-Kijów, z obiadem na byłej stołówce pracowniczej elektrowni. Osobiście bardzo polecam. Tereny wokół robią niesamowite wrażenie. Klimatu nie oddaje żaden tam film. Jedyny wymóg na taką wycieczkę (oprócz kasy oczywiście)  to zorganizowanie minimum 10-co osobowej grupy, z tego co pamiętam. Co do promieniowania, jak już pisałem wyżej-jest niewiele wększe niż w dużych miastach. Zresztą promieniowanie tylko miejscami przekracza dozwolone normy. Jeśli weźmiecie miejscowego przewodnika, na pewno poprowadzi was bezpiecznymi drogami. Reasumując, nadal żyją tam ludzie którzy nie opuścili swoich domostw podczas wybuchu reaktora, mają się dobrze i dożywają sędziwego wieku. Spokojnie można jechać w tamte rejony. Co do "Oka Moskwy", komu się uda tam podejść to jego szczęście-teren "Oka" jest nadal pilnowany przez wojsko (mimo, że oficjalnie to złom).

Offline Grzywa

  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sierpnia 2012, 20:59:24 »
Tylko tak czy tak i dzisiaj przyda się tam licznik Geigera, wiele miejsc do dzisiaj jest pod silnym skażeniem. Do podziemi szpitala nie wszedłbym, czerwony las także wolałbym minąć w busie bez zatrzymania, wszelkiej maści mech, samochodziki, diabelski młyn i oczywiście złomowisko również z daleka. Dugę możesz zwiedzić o ile jesteś dobrym negocjatorem ;) ten klimat opustoszałego miasta jest naprawdę świetny a z każdym rokiem Zona coraz bardziej niszczeje, ludzie również swoje tam robią. Z drugiej strony radiacja która występuje w Zonie nie spowoduje żadnych skutków ubocznych dzień, tydzień, miesiąc po wizycie ale pod pryzmatem lat nie wiadomo jakie skutki może wywołać ponadnormatywna ekspozycja na Cez-135, a ten rozkłada się latami. Podziwiam ludzi którzy tam jadą, sam również co roku sobie obiecuje że pojadę a i tak guzik z tego wychodzi. Tomek, a na 16 piętrze byłeś ? ;)

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Sierpnia 2012, 07:33:42 »
...Osobiście byłem na stacji Yanov koło Prypeci...
Ciekawa nazwa. A ty jesteś z Lodzi ?

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Sierpnia 2012, 08:55:11 »
...Osobiście byłem na stacji Yanov koło Prypeci...
Ciekawa nazwa. A ty jesteś z Lodzi ?
Tak, jestem z Łodzi. @Krystiano89lodz, na 16 piętrze nie byłem, za mało czasu, ale byłem na basenie w tym słynnym domu kultury (bardzo mroczne miejsce). Co do Czerwonego Lasu, legenda jest mocno przesadzona. Faktycznie po wybuchu tamto miejsce było najbardziej skażone. Jednak parę miesięcy po wybuchu las został zasypany potężnymi ilościami ziemi. Obecnie, jeśli już coś jest skażone, znajduje się co najmniej metr pod ziemią. Licznik w tamtym miejscu nieznacznie wskazuje promieniowanie ponad normę. Na pewno nie jest ono szkodliwe dla zdrowia. Jedyne z czym należy się wstrzymać to konsumowanie grzybów i wszystkiego co dała tamtejsza matka natura. Niemniej jednak tamtejsi ludzie spożywają grzybki, jagody, sami uprawiają ziemię i mają się naprawdę dobrze. Opowieści o leśnych potworach z wieloma głowami są bzdurą. Można spotkać niedźwiedzie, sarny, dziki...Normalny krajobraz. Złomowisko, wesołe miasteczko możesz z powodzeniem oglądać z bliska. Wiem co piszę bo widziałem na własne oczy. W samochodziku nawet siedziałem. Przy wyjeździe z Zony każdy jest badany na poziom napromieniowania i zaręczam-wychodzisz "czysty". Ja przynajmniej na pewno nie świecę ;) Ogólnie-wiele opowieści na temat Zony to zwykła radziecka propaganda mająca na celu prawdopodobnie odsunięcie ludności cywilnej od instalacji wojskowych, których na tamtym terenie jest mnóstwo, i jak pisałem wcześniej są pilnowane, mimo że oficjalnie są nieczynne.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2012, 09:07:24 wysłana przez Tomaszek_Lodz »

Offline Maxiu

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 338
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:02:12 »
Są wycieczki organizowane; http://www.alienatours.pl/index.php?op=str,3,9,0&j=

Po za tym, na Discovery oglądałem kiedyś zamkniętą strefę to w niektórych miejscach normalnie żyją ludzie..

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:15:59 »
Właśnie, w podanym linku przez @Maxia, w programie wycieczki jest mierzenie napromieniowania, tak jak wcześniej napisałem, poza tym widzę tam podejście na 100m do reaktora nr 4 i wycieczka w okolice Czerwonego Lasu. Poza tym spotkania z mieszkańcami Zony.  Jak sami widzicie, nie ma takiego zagrożenia o jakim się powszechnie pisze. Wycieczki do Czarnobyla są coraz bardziej popularne. Z oferty biura podróży widać, że to polskie biuro. Nie wiem może przeoczyłem, ale nie widzę ceny. Ja jechałem z polskiego biura na 2-dniową wycieczkę do Kijowa, natomiast już tam na miejscu przejazd do Prypeci i Czarnobyla załatwiałem na Ukrainie. Po prostu było więcej czasu na zwiedzanie samej Zony (3 dni), a i to jest za mało, żeby zobaczyć wszystko.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2012, 09:17:02 wysłana przez Tomaszek_Lodz »

Offline Maxiu

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 338
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:20:30 »
Obecnie mieszka w Czarnobylu (czasowo, w systemie zmianowym) ok. 2,5 tys. osób - głównie naukowcy, pracownicy różnych agencji, przewodnicy specjaliści. Działa tam również sklep. Ukraińskie normy dotyczące czasu przebywania ludzi na terenie "Zony" limitują czas ich obecności do trzech miesięcy w ciągu roku. Naukowcy mogą przebywać w Czarnobylu bez jego opuszczania przez dwa tygodnie, po upływie tego czasu wyjeżdżają na miesiąc a ich miejsce zajmują kolejni naukowcy aż do ich powrotu.

Pomiary wykonane 10 maja 2001 roku przez radiologów z Politechniki Warszawskiej wykazały w Czarnobylu promieniowanie o mocy dawki 1 mSv na rok, czyli tyle ile np. w Warszawie!

Jednym z dowodów świadczących o mniejszym od spodziewanego skażeniu jest nieoczekiwany powrót dzikiej fauny na pobliskie tereny. Z badań wynika, że 30-kilometrowy obszar wyłączony, czyli "martwą strefę" wokół elektrowni, zamieszkuje obecnie 66 gatunków ssaków, w tym dziki, wilki, jelenie, bobry, lisy, rysie i łosie.

A cenę przeoczyłeś :)

890zł od osoby.

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:34:28 »
Cytuj
W samochodziku nawet siedziałem
Czytałem gdzieś,  że samochodziki są najbardziej napromieniowane.
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline Maxiu

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 338
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:40:55 »
Najbardziej napromieniowane to jest Elektrownia.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:41:56 »
Czytałem gdzieś,  że samochodziki są najbardziej napromieniowane.
@KrzysztofGliwice nie wierz we wszystko co ludzie wypisują, bo nie raz to stek bzdur, który ma na celu wzbudzać sensacje.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Pierog_SU42

  • Wiadomości: 295
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:47:16 »
Czytałem gdzieś,  że samochodziki są najbardziej napromieniowane.
@KrzysztofGliwice nie wierz we wszystko co ludzie wypisują, bo nie raz to stek bzdur, który ma na celu wzbudzać sensacje.
Według mnie to oni to mówią tylko po to żeby ludzi po prostu nastraszyć,żeby tam się  nie wybierali.

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Sierpnia 2012, 09:50:35 »
@Sawi i bardzo trafnie podsumowałeś wszystko. Kto chce tam jechać gorąco zachęcam. Na prawdę jest dużo wrażeń. Co do napromieniowania to szkodliwy pył jest już dawno pod ziemią. Nawet w ofercie wycieczki przedstawionej wyżej przez @Maxia jest napisane-"karmienie sumów". To mówi samo przez się. Sumy raczej żyją w czystej wodzie. Co do ceny, wydaje mi się troszkę za wysoka. Tak jak wcześniej wspomniałem, najlepiej z Polski wyjechać do Kijowa i z Kijowa do Zony. Wychodzi taniej, dłużej i więcej atrakcji. W końcu kto się zna tak na Zonie jak nie "tamtejsi"? @Pierog_SU42, masz rację, po prostu ludzie zaczęli się za bardzo zbliżać do instalacji wojskowych, których w tamtym rejonie jest mnóstwo. Powoli jednak Zona się "cywilizuje", ale to jeszcze może długo potrwać.
« Ostatnia zmiana: 09 Sierpnia 2012, 09:52:44 wysłana przez Tomaszek_Lodz »

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Sierpnia 2012, 10:08:49 »
...Osobiście byłem na stacji Yanov koło Prypeci...
Ciekawa nazwa. A ty jesteś z Lodzi ?
Tak, jestem z Łodzi.
Nie zrozumiałeś mnie.
 Tłumacząc z Ukraińskiego na Polski lepiej jest tłumaczyć bezpośrednio a nie za pomocą języka angielskiego.
 Янов znaczy po polsku Janów a nie jakiś Yanov.
Bo potem wychodzą takie kwiatki jak Jahodyn zamiast Jagodzina, Vladymir Volyniski zamiast Włodzimerza Wołyńskiego albo Lviv zamiast Lwowa.

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Sierpnia 2012, 10:24:09 »
Co za różnica, każdy wie o co chodzi. Mi tam jak Yanov to wychodzi Yanov, nie wiem w czy problem. Z resztą przecież nie o pisowni wątek...

Offline Driver24

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 258
  • inż. Maszynista PKP IC
    • Zobacz profil
    • http://www.beladeda.cba.pl/palac_kultury.m3u
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Sierpnia 2012, 11:04:20 »
Cześć,
ciekawa dyskusja się tu zrobiła. Aktualnie jestem mocno zainteresowany Czarnobylem w szczególności elektrownią.
Bardzo chętnie wybrał bym się, ale ze zwiedzaniem nastawni 4 bloku.
@Tomaszek_Ludz czy masz jakieś informacje na temat zwiedzania bloku 4?

Gorąco polecam linki:
http://www.podniesinski.pl/portal/?p=2901 - znajdują się tu do kupienia filmy z penetracji zony,
http://czarnobyl.cba.pl/
Partia "Ruch poparcia Twarożka" ;) wcześniej Stowarzyszenie Wąchaczy Kota

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Sierpnia 2012, 12:53:55 »
@Driver24, jeśli chodzi o wycieczki organizowane przez polskie biura podróży prawdopodobnie możliwości podejścia blisko elektrowni nie ma, najwyżej na jakieś 100-150m. Jak już wyżej pisałem, ja jechałem z Kijowa do Czarnobyla z biura ukraińskiego. Wykupując wycieczkę z takiego biura można...prawie wszystko (w granicach rozsądku i bezpieczeństwa oczywiście). Ogólnie mówiąc, nastawnia reaktora nr 4 jest czynna do zwiedzania, tylko nie wiem czy "nasze" biura podróży mają to w programie. Od siebie dodam, że w nastawni od czasu wybuchu nic nie było ruszane. Tak jak "walnęło" tak zostało do dziś, aczkolwiek pomieszczenie zniszczone wcale nie jest. Jak jesteś zainteresowany, można się wybrać kiedyś wiekszą grupą, ale to dopiero w przyszłym roku może.

Offline Husarz

  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Sierpnia 2012, 13:30:07 »
Ogólnie mówiąc, nastawnia reaktora nr 4 jest czynna do zwiedzania, tylko nie wiem czy "nasze" biura podróży mają to w programie. Od siebie dodam, że w nastawni od czasu wybuchu nic nie było ruszane.

No jednak było ruszane. Główny panel sterowania reaktorem został "zabezpieczony"* przez wojsko. A tak już to pomijając to tylko tynk odpadł ze ścian.

* Zabezpieczony w sensie pulpit sterowniczy został rozbity najprawdopodobniej młotami. Kable zostały spalone lub przecięte.
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2012, 13:40:48 wysłana przez Husarz »

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Sierpnia 2012, 13:33:12 »
No tak @Husarz masz rację, ale generalnie nic się nie  zmieniło od 86 roku.

Offline Husarz

  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Sierpnia 2012, 13:37:47 »
No to ja zadam pytanie z zupełnie innej beczki. Co dzisiaj dzieje się z elektrownią? W 2000 roku pracę zakończyły wszystkie reaktory RBMK-1000, chociaż rozpoczęto budową bloków 5 i 6. I co dalej z tym? One zostały dokończone i działają? A co do Oka Moskwy: jest on strzeżony nie tylko ze względów militarnych, ale i dla tego że nadal jest poważnie napromieniowany.

A nawiązując do teorii spiskowych: wieży  ktoś w te tajne labolatoria? ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2012, 16:52:25 wysłana przez Husarz »

Offline oscyp

  • Wiadomości: 182
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Sierpnia 2012, 16:28:58 »
No to ja zadam pytanie z zupełnie innej beczki. Co dzisiaj dzieje się z elektrownią? W 2000 roku pracę zakończyły wszystkie reaktory RBMK-1000, chociaż rozpoczęto budową bloków 5 i 6. I co dalej z tym? One zostały dokończone i działają? A co do Oka Moskwy: jest on strzeżony nie tylko ze względów militarnych, ale i dla tego że nadal jest poważnie napromieniowany.

Bloki 5 i 6 nie zostały dokończone. Budowę przerwano po katastrofie.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CNPP-III_unfin_5_and_6_in_2008.jpg?uselang=pl
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chernobyl_2011-2.jpg?uselang=pl
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chernobyl_power_plant_reactor_5.JPG?uselang=pl

« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2012, 16:38:04 wysłana przez oscyp »
Pozdrawiam

Offline Tomaszek_Łódź

  • Wiadomości: 852
    • Zobacz profil
    • http://www.youtube.com/user/Tomaszek1980lodzlodz?feature=guide
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Sierpnia 2012, 18:18:12 »

A nawiązując do teorii spiskowych: wieży  ktoś w te tajne labolatoria? ;)
Nie wiem czy to są laboratoria, ale widziałem w okolicznych lasach sporo budowli typu bunkry, jak również wystające na polanach kominy wentylacyjne. Wejścia do tych kompleksów nie widziałem, ale jest to również strzeżone przez wojsko. Teren ten co prawda nie jest ogrodzony, jedynie są informacje na tabliczkach. Przewodnik powiedział, że pewna turystka, która samotnie zapędziła się samotnie w tamte rejony na motocyklu (tak sobie podróżowała), została "pouczona" przez "patrol wojskowy, że ma opuścić ten teren, ponieważ mają rozkaz strzelania bez ostrzeżenia. Swoja drogą, wydawało się, że kompleks jest całkowicie opuszczony, a tu nagle patrol w gaziku wyrósł jakby spod ziemi. Także w niektórych lasach mimo, że oficjalnie prąd jest odłączony z okolicznych rejonów, spotkać można budynki z zasiekami, w których widać, świeci się światło. Reasumując czegoś tam pilnują, ale czy są to jakieś laboratoria-nie wiem. Może kiedyś się dowiem;)
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpnia 2012, 18:23:54 wysłana przez Tomaszek_Lodz »

Offline Husarz

  • Wiadomości: 285
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Prypeć - Czarnobyl
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Sierpnia 2012, 18:42:23 »
Bardzo ciekawa twoja wypowiedź. Czyli jednak coś tam musi być. Amerykanie podobno mają zdjęcia z satelity jak masa betoniarek stoi w kolejce przed Prypecią.