Autor Wątek:  Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?  (Przeczytany 14341 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« dnia: 27 Czerwca 2012, 19:10:32 »
"Dzisiaj w siedzibie Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. prezes Przewozów Regionalnych Małgorzaty Kuczewskiej-Łaski. Konferencja została zwołana po ogłoszeniu przez marszałka woj. śląskiego informacji o przyznaniu realizacji przewozów Kolejom Śląskim.

W dniu wczorajszym w związku z wcześniejszą decyzją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przekazano do wiadomości zarządu 22 czerwca informację, że cała realizacja przewozów w woj. śląskim zamawianych przez UM zostanie przekazana Kolejom Śląskim. W następstwie tej decyzji zarząd zmuszony jest podjąć jedyną słuszną decyzję ekonomiczną, czyli likwidację Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych – powiedziała Małgorzata Kuczewska – Łaska. Decyzja UM była dla nas zaskoczeniem. Jesteśmy zmuszeni do zwolnienia 1874 osób."

Źródło:
http://biznes.onet.pl/kuczewska-laska-blisko-2000-osob-do-zwolnienia-na-,18571,5173002,1,prasa-detal

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 744
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Czerwca 2012, 19:24:27 »
Szczerze to nie dziwi mnie to. To było do przewidzenia. Sam miałem okazję z @Rozi'm podróżować elfem z KŚ. Komfort, tanio i przede wszystkim cicho. A w PRach nie dość, że drożej to jeszcze komfort podróży pozostawia wiele do życzenia. Brutalne, ale prawdziwe.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Czerwca 2012, 19:25:37 »
Już gdzieś tam kiedyś, opowiadałem jak to jest z pieniędzmi na dany rok. Kolejowy rok rozpoczyna się w czerwcu. Teraz nasi włodarze mogą określić, co im potrzeba, i po co. Kończy się impreza piłkarska, i inwestycji, niestety będzie dużo mniej. Miasta już będą dziękować PR-om, za usługi, bo koncepcja się zmieniła. Kto za tym stoi? pewno włodarze miast. Powołują swoje spółki kolejowe, bo niby jest taniej.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 744
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Czerwca 2012, 19:36:13 »
Norma, jak nie wiadomo o co chodzi, to przeważnie chodzi o pieniądze.


  Dodano: 27 Czerwca 2012, 19:41:27
Nie ma się co oszukiwać PRy w porównaniu z KŚ wypadają słabo. Przede wszystkim pod względem taboru i opłat za bilety. Sami tego z @Rozi'm na własnej skórze doświadczyliśmy.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwca 2012, 19:41:40 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline selsyn

  • Wiadomości: 253
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Czerwca 2012, 19:43:07 »
No to zrobi się nagły wysyp maszynistów, mechaników taboru, pracowników drużyn konduktorskich itd. Kolej gwałtownie i dramatycznie zmienia swe oblicze. Niestety kasują przestarzałe maszyny wraz z ludźmi.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwca 2012, 19:47:22 wysłana przez selsyn »

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Czerwca 2012, 19:57:24 »
Nie ma się co oszukiwać PRy w porównaniu z KŚ wypadają słabo. Przede wszystkim pod względem taboru i opłat za bilety. Sami tego z @Rozi'm na własnej skórze doświadczyliśmy.
Może dlatego, że marszałek woli finansować swoją spółkę, a nie "wrogie" PR-y?

Offline Pawel205

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:11:29 »
Ciekawe czy ten dobry poziom, który reprezentuje KŚ, się utrzyma (ceny biletów)?
Bo jeśli chodzi o tabor to naprawdę wysoki poziom.
Taki mały offtop ale blisko tematu: Cargo też powoli siada, CT Łazy zmierza powoli ku likwidacji.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:21:01 »
Cytuj
Może dlatego, że marszałek woli finansować swoją spółkę, a nie "wrogie" PR-y?
Dokładnie trafiłeś w sedno.
Dlaczego od samego początku nie zrobiono tego po ludzku i jeśli chcieli już mieć te Koleje Śląskie to nie przejęli całości połączen na Śląsku.
KŚ przejęły od PR najbardziej rentowną linię (Częstochowa-Gliwice) zostawiając PR-om linie o wiele mniej dochodowe. Więc się nie dziwie, że w takim wypadku PR-y na Śląsku przestaną istnieć. A na tych ich potyczkach ucierpią jak dla mnie osoby najważniejsze w tej całej układance, czyli maszyniści, drużyny konduktorskie itd. Bo Ci na samej górze zawsze znajdą sobie gdzieś ciepłe posadki. Nie tu (w PR) to gdzie indziej (KŚ, IC).
Jak dla mnie to jakaś paranoja. Ciekawe kto po nowym roku przejmie kursy międzywojewódzkie, piszę tu o połączeniach Częstochowa-Radomsko, Koluszki, Piotrków Tryb. Bo obecnie cześć tych połączeń obsługuje Łódź, a część Śląsk.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:26:25 »
Ja się zastanawiam ile pociągów znów zostanie obciętych, gdy wywalą PeeRkę. Bo jak sami piszecie, nie mają tyle taboru, a połączeń trochę jest.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:33:44 »
No właśnie tabor. Gdy KŚ wykupią, wydzierżawią tabor od PR to już nie będzie tak luksusowo jak to do tej pory było.
Bo nie wiem skąd wezmą tyle kasy aby wyremontować jednostki to obsługi większości linii.

Offline PanMechanik

  • Wiadomości: 838
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:37:36 »
Ciekawe czy ten dobry poziom, który reprezentuje KŚ, się utrzyma (ceny biletów)?

Jeśli chodzi o cenę biletów ... Nie liczył bym na luksusy. Kiedy PR całkowicie zwinie manatki, ceny biletów w KŚ skoczy w górę. Teraz są tani bo mają konkurencję i dążą do zachowania poziomu. Konkurencja zniknie - zostanie tylko tabor na poziomie.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:47:08 »
A co z przetergiem na przewozy w Śląskim. Kiedyś coś było na ten temat, że startować mieli KŚ, Arriva i bodajże jeszcze jakiś brytyjski przewoźnik.

Offline Pawel205

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:49:11 »
No właśnie. Ci, którzy jeżdzą na "całych" biletach odczują to najbardziej.
Szczerzę watpię, że PR-y bezproblemowo wydzierżawią/sprzedadzą tabor do KŚ. Kto jeździ na tej trasie pamięta 2 zestawy: Traxx z Lotosu i czeskie pulmany i to calkiem nie dawno. Trasa dochodowa ale chyba szykuje się likwidacja międzywojewódzkich połączeń. KŚ tego nie ogarnie, co widać dzisiaj - dwa połączenia są regularnie przeładowane - o dziwo co jakiś czas jadą 2 turbokible ale nie zawsze.
Ponadto konflikt o zniżki dla pracowników PR w KŚ i odwrotnie. Kolorowo nie będzie.

Offline PanMechanik

  • Wiadomości: 838
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:53:36 »
Szczerzę watpię, że PR-y bezproblemowo wydzierżawią/sprzedadzą tabor do KŚ.

Też bym na to nie liczył. Śląski PR padnie, a tabor zapewne zostanie rozdzielony do innych sekcji.

Offline Pawel205

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:56:54 »
W taki sposób Cargo chce zlikwidować Łazy. Tabor rozdzielony ale pewna praca tylko dla 70% ludzi.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Czerwca 2012, 20:58:19 »
Jeszcze się wszyscy przejadą na tych KŚ, na początku wielki boom, nowy przewoźnik, nowy tabor, atrakcyjne ceny biletów. Ale teraz już tak różowo nie będzie, bo pieniążków w kasie coraz mniej.
Cytuj
Kto jeździ na tej trasie pamięta 2 zestawy: Traxx z Lotosu i czeskie pulmany i to calkiem nie dawno.
Z tymi czeskimi wagonami też były jaja. Jak KŚ skończyła się umowa na dzierżawienie tych wagonów i Traxx pojachał je zawieźć to czesi "zarekwirowali" Traxxa do czasu aż KŚ nie wypłacą im całej transzy za dzierżawę wagonów, i stał sobie ten Traxx tam kawałek czasu:)
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwca 2012, 21:01:34 wysłana przez Mytnik »

Offline niemiec

  • Wiadomości: 160
  • Główny nierob
    • Zobacz profil
    • Moje zdjęcia
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:00:10 »
Tu macie trochę informacji: http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=256709#256709
Byle tylko beton z PRów nie przeszedł do KŚ.

Offline Pawel205

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:00:43 »
A to nie wiedziałem, że takie jaja były. To się Lotos musiał wk****ć. Pamiętam, że ładna sumka za te Traxxy była.
Maszyniści niech przyjdą z PR-ów - bardziej doświadczeni, nie będą tak szarpać jak zbierający doświadczenie mechanicy KŚ.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwca 2012, 21:03:51 wysłana przez Pawel205 »

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:09:54 »
Ciekawe, co zrobią też z połączeniami typu Katowice - Kraków - Katowice. Tam składy z PR Katowice też zaglądają.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:13:13 »
Jeśli Kraków nie przejmie tych połączeń to przestaną one istnieć bo KŚ nie będzie miało taboru aby obsłużyć tyle połączeń. Teraz mają Czewa-Gliwice i Wisłę i taboru mają na styk, a co dopiero gdy dojdą im nowe połączenia.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:18:38 »
Jeśli Kraków nie przejmie tych połączeń to przestaną one istnieć bo KŚ nie będzie miało taboru aby obsłużyć tyle połączeń. Teraz mają Czewa-Gliwice i Wisłę i taboru mają na styk, a co dopiero gdy dojdą im nowe połączenia.

Jak przewozy Regionalne Wysłały pismo odnośnie przejęcia pracowników przez Koleje Śląskie (patrz zal1) na zasadzie 231 Kodeksu Pracy. W radiu już mówili że uzgadniają ile i kto ma przejść. Odnośnie biurokratów to niestety ale do widzenia...

Offline gajor911

  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:20:05 »
Koleje Śląskie zaklepały sobie od Sigmy 40 Wadloperów, które mają być sukcesywnie wymieniane na tabor własny.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwca 2012, 21:22:18 wysłana przez gajor911 »

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:21:30 »
Mało, mało, mało.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:23:04 »
Tu macie trochę informacji: http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=256709#256709
Byle tylko beton z PRów nie przeszedł do KŚ.
A powiedz kto ci w ciągu 5 miesięcy wyszkoli tylu maszynistów i kierowników aby móc obsługiwać połączenia na Śląsku? Za komuny to by szło, teraz nie. Bo musi być procedura zachowana. Czyli wnioski nie wnioski, komisje w UTK i etc. Jak napisałem wcześniej prawdopodobnie tylko maszyniści i kierownicy przejdą. Reszta niestety nie potrzebna.

Offline gajor911

  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:23:40 »
+10 nowych składów + obecny tabor + kilka kibli i zobaczymy. Potrzebują minimum ok70 składów. Zobaczymy

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2475
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1091
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:27:09 »
+10 nowych składów + obecny tabor + kilka kibli i zobaczymy. Potrzebują minimum ok70 składów. Zobaczymy

A masz potwierdzone te informacje? Może jakiś artykuł prasowy, informacja publiczna? A tak btw, jeżeli przejdzie  § Art. 231 kodeksu pracy i KŚ się zgodzi na ten układ to nie ma sensu brać jakiś złomów ze zagranicy.
§ Art. 231 - Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę wraz ze obsługą, taborem oraz infrastrukturą[...]

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Czerwca 2012, 21:38:04 »
Cytuj
+10 nowych składów + obecny tabor + kilka kibli i zobaczymy. Potrzebują minimum ok70 składów. Zobaczymy
Żeby obsłużyć całość połączeń na Ślaśku moim zdaniem potrzebują znacznie więcej. Weź pod uwagę to, że składy mogą ulec awarii i trzeba mieć coś w rezerwie. Chyba, że będą cieli na maksa wszystkie połaczenia, to wtedy im wystarczy. Ale po jakimś czasię to się na nich zemśći.

Offline niemiec

  • Wiadomości: 160
  • Główny nierob
    • Zobacz profil
    • Moje zdjęcia
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Czerwca 2012, 10:11:03 »
A powiedz kto ci w ciągu 5 miesięcy wyszkoli tylu maszynistów i kierowników aby móc obsługiwać połączenia na Śląsku? (...) Jak napisałem wcześniej prawdopodobnie tylko maszyniści i kierownicy przejdą. Reszta niestety nie potrzebna.
Głównie miałem na myśli związkoli, bo komu oni potrzebni?

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Czerwca 2012, 10:37:43 »
Wreszcie dzieje się to na co w woj. śląskim czekaliśmy od dobrych 2-3 lat, kiedy abstrakcyjny burdel w ŚZPR rósł z rozkładu na rozkład wykładniczo! Osobiście mam też nadzieję, że część załóg nie przejdzie do KŚ ponieważ, jak już tu kiedyś pisałem są w ich szeregach buraki jakich mało (oczywiście nie wszyscy). Nie mówiąc już o niewidocznej gołym okiem armii wąsatych biurw ze związków, naczelników i dyrektorów różnych pionów i pioników.

Maszyniści niech przyjdą z PR-ów - bardziej doświadczeni, nie będą tak szarpać jak zbierający doświadczenie mechanicy KŚ.

Nie muszę chyba przypominać z jakiej spółki był mechanik który wyoutował FLIRTa na 2 lata z ruchu, oraz za ja czasów której ze spółek Stadlery zostały tak rozklekotane? Mechanicy z PRów umieją jeździć świetnie Kiblami.

« Ostatnia zmiana: 29 Czerwca 2012, 00:02:24 wysłana przez kamils »
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Śląski Zakład Przewozów Regionalnych do likwidacji?
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Czerwca 2012, 11:03:56 »
No to będzie wesoło. Tu w moich okolicach to chyba tylko towarki będą jeździć jak KŚ nie "znajdzie" taboru, bo kible relacji Katowice - Tunel/Kozłów/Kielce śmigają właśnie te katowickie. W sumie mi to lotto, bo ilość pasażerów maleje proporcjonalnie do rosnących cen. 4zł za przejechanie 8km to jawne kpiny i każdy wybierze busa bo 2,50. Jak ktoś jedzie prawie cały odcinek tej relacji, to będzie w kropce, ale to już nie mój biznes, musi sam szukać alternatywy.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwca 2012, 11:12:11 wysłana przez LHS_ST40S »
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.