Autor Wątek:  Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo  (Przeczytany 6250 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline robert-78

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
« dnia: 18 Października 2004, 23:44:30 »
Wszystko dziala dobrze ale z orginalnych tras w EU-07
Zainstalowalem trase Zwrotnicowo przy uruchamianiu po chwili wyskakuje
takie male okienko z wpisem  Event 1"prz_g_zamykaj"doesnot Exit
naciskając enter "g" zmienia się poczawszy od  "c"

Offline jaras

  • Wiadomości: 224
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Października 2004, 07:36:02 »
Cześć.

No, u mnie to działa dobrze...

...jak by napisało wielu z ludzi tutaj przebywających ;-), ale ja uzupełnię nieco tę wypowiedź, być może w jakimś stopniu udzielając Ci pomocy.

Prawdopodobnie Twój problem polega na błędnie wpisanych komendach w trasie "zwrotnicowo.scn" lub w plikach dołączanych komendą include. Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało, ale zobaczymy - może się to da naprawić.

Będę tutaj opisywał wszystko tak jak się to znajduje u mnie na dysku. Trasy tej nie przerabiałem w żaden sposób - żadnych ręcznych zwrotnic, żadnych zmian w taborze itp. Symulator mam zainstalowany ze wszystkimi poprawkami, a także dodatkowymi plikami dostępnymi na stronie MaSzyny. Zanim zaczniesz czytać dalej, sprawdź czy też masz zainstalowane wszystkie poprawki. Jeśli nie masz, pościągaj odpowiednie pliki i je zainstaluj. Kto wie, czy jednym z powodów Twoich zmartwień nie jest brak jakiegoś potrzebnego pliku.

Sceneria trasy Zwrotnicowo w swojej strukturze "symkowej" składa się z następujących plików (podaję lokalizację względem katalogu głównego symulatora):
    [*]scenery\zwrotnicowo.scn - główny plik, zawierający składy i komendy dołączające poniżej wymienione pliki;[*]scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo.scm - plik z układem torów;[*]scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo_bud.inc - definicje dla budynków i różnych obiektów w scenerii (w tym przejazdów kolejowych);[*]scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo_e.inc - zdarzenia (ang. event) i ich wyzwalacze;[*]scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo_teren.inc - jak sama nazwa mówi: teren scenerii;[*]scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo_tr.inc - układ trakcji elektrycznej.[/list]Zdarzenia "prz_x_zamykaj", gdzie "x", to literki: "a", "b", "c", "d", "e", "f", "g", "h", "i" odnoszą się do przejazdów kolejowych na trasie. Przejazdy, przez które przejeżdżamy, nazywają się "prz_x". Tory na przejazdach "prz_x" nazywają się "prz_xn", gdzie "n" jest cyfrą "1" lub "2" (dla drugiego toru w linii dwutorowej), ale nimi prawie w ogóle się nie będziemy zajmować.

    Najważniejsze są bowiem te tory, które w swojej definicji zawierają wyzwalanie zdarzeń zamykających przejazdy kolejowe pod wpływem przejeżdżającego pociągu. One akurat nazwy żadnej nie mają, za to mają wpisaną klauzulę "eventk prz_x_zamykaj", gdzie "k", to cyfra "1" lub "2". W pliku scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo.scm są tam one zdefiniowane tak jak dla przykładowego przejazdu "prz_h":node -1 0 none track normal 100.0 1.435
    0.25 25.0 20 0 Bridge vis
     Rail_screw_used1 4 TpBpS-new2.tex 0.2 0.5 1.1
    -8480.51 0.2 -436.399  0.0  //point 1
    0.0 0.0 0.0  //control vector 1
    0.0 0.0 0.0  //control vector 2
    -8580.51 0.2 -436.398  0.0  //point 2
    0
    event2 prz_h_zamykaj
    endtrack
    To one powodują pokazanie się komunikatu błędu, że zdarzenie "prz_x_zamykaj" nie istnieje (ang. does not exist).

    A jaki może być tego powód?

    Zajrzyj do pliku scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo_bud.inc, w którym znajdują się definicje przejazdów kolejowych. Jeśli używasz Notatnika, za pomocą komendy "Edycja"->"Znajdź..." poszukaj ciągu znaków "prz_" (z podkreśleniem na końcu). Notatnik swe poszukiwania powinien zatrzymać w treści komend include dołączających pliki z definicjami kolejnych przejazdów "prz_x".

    Dla wspomnianego wyżej przejazdu "prz_h" w tym pliku powinien być wpis:include;pkp/przejazd1tRe60ss.inc;prz_h;-9006.28;0.0;-436.427;90.0;prz_h1;;;;endW komendzie tej dołączony zostanie plik z definicjami dla przejazdu strzeżonego z rogatkami drewnianymi 6.0 m o napędzie elektrycznym oraz sygnalizacji swietlnej i dzwiękowej na linii jednotorowej (plik scenery\PKP\przejazd1tRe60ss.inc). Wśród najistotniejszych z punktu widzenia Twojego problemu parametrów tego pliku są:
      [*]pierwszy parametr - nazwa przejazdu: "prz_h";[*]szósty parametr - nazwa toru przebiegającego przez przejazd: "prz_h1";[*]siódmy parametr - nazwa drugiego toru przebiegającego przez przejazd (tylko dla linii dwutorowej, a więc nie w tym przykładzie).[/list]Jeśli nie ma tych komend, to już jest to jeden z możliwych powodów Twoich kłopotów. Oto lekarstwo na nie. Po prostu uzupełnij plik scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo_bud.inc o te komendy:include;pkp/przejazd2tRe60ss.inc;prz_a;-25026.1;0.0;13882.5;90.0;prz_a1;prz_a2;;;end

      include;pkp/przejazd2tRe60ss.inc;prz_b;-22500.0;0.0;13882.5;90.0;prz_b1;prz_b2;;;end

      include;pkp/przejazd2tRe60ss8.inc;prz_c;-19720.5;0.0;13813.4;-59.8103;prz_c1;prz_c2;;;end

      include;pkp/przejazd1t.inc;prz_d;-23995.0;0.0;10593.7;0.0;prz_d1;;;;end

      include;pkp/przejazd2tRe60ss.inc;prz_e;-16150.0;0.0;10737.5;90.0;prz_e1;prz_e2;;;end

      include;pkp/przejazd1tRe60ss.inc;prz_f;-19239.8;0.0;-1258.28;-44.9174;prz_f1;;;;end

      include;pkp/przejazd1tRe60ss.inc;prz_g;-17908.4;0.0;-2589.7;-44.3291;prz_g1;;;;end

      include;pkp/przejazd1tRe60ss.inc;prz_h;-9006.28;0.0;-436.427;90.0;prz_h1;;;;end

      include;pkp/przejazd1tRe60ss.inc;prz_i;-3019.63;0.0;-4359.29;90.0;prz_i1;;;;end

      Jeśli to nie pomogło albo te komendy już są w wymienionym pliku, to idziemy dalej.

      Przejazdy używane w scenerii Zwrotnicowo są zawarte w czterech plikach:
        [*]scenery\PKP\przejazd1tRe60ss.inc
        Cytuj
        //-- przejazd strzezony z rogatkami drewnianymi 6.0m o napedzie elektrycznym,
        // sygnalizacja swietlna i dzwiekowa, linia jednotorowa.
        [*]scenery\PKP\przejazd2tRe60ss.inc
        Cytuj
        //-- przejazd strzezony z rogatkami drewnianymi 6.0m o napedzie elektrycznym,
        // sygnalizacja swietlna i dzwiekowa, linia dwutorowa.
        [*]scenery\PKP\przejazd2tRe60ss8.inc
        Cytuj
        //-- przejazd strzezony z rogatkami drewnianymi 6.0m o napedzie elektrycznym,
        // sygnalizacja swietlna i dzwiekowa, linia dwutorowa,
        // droga o szerokosci 8m.
        [*]scenery\PKP\przejazd1t.inc
        Cytuj
        //-- przejazd niestrzezony na linii dwutorowej.
        [/list]Jednak istotne są tutaj tylko trzy pierwsze z nich, gdyż ostatni jest przejazdem niestrzeżonym, dla którego nie ma zdarzeń przypisywanych do torów, a samo zdarzenie "zamykania" przejazdu (tzn. ustawiania informacji dla samochodów, które jeżdżą po drogach, aby się zatrzymały przed nim) jest wyzwalane w momencie nadania przez lokomotywę sygnału Rp1 (po naciśnięciu klawisza A) w odległości nie większej niż 300 m od przejazdu.

        No, to zajmiemy się plikami: scenery\PKP\przejazd1tRe60ss.inc, scenery\PKP\przejazd2tRe60ss.inc oraz scenery\PKP\przejazd2tRe60ss8.inc. Są one w swojej budowie bardzo do siebie podobne, a różnią się tylko tym, że definiują zdarzenia odpowiednio dla jednego lub dwóch torów. To tutaj jest całe "serce" mechanizmu zamykania i otwierania przejazdów "prz_x".

        Popatrz: w każdym z tych plików jest komenda:event (p1)_zamykaj multiple 0.0 none (p1)_stop (p1)_0_sygn1 (p1)_0_sygn2 (p1)_rog1on (p1)_rog2on endevent
        Tutaj "(p1)" oznacza pierwszy parametr dołączanego przez scenery\zwrotnicowo\zwrotnicowo_bud.inc przejazdu kolejowego. Jak napisałem wcześniej, pierwszym parametrem jest nazwa przejazdu, więc jeśli plik scenery\PKP\przejazd1tRe60ss.inc zostanie dołączony przykładową komendą:include;pkp/przejazd1tRe60ss.inc;prz_h;-9006.28;0.0;-436.427;90.0;prz_h1;;;;endto wówczas "(p1)"="prz_h", a zatem zdefiniowane zostanie zdarzenie "prz_h_zamykaj" tak, jakby była następująca komenda:event prz_h_zamykaj multiple 0.0 none prz_h_stop prz_h_0_sygn1 prz_h_0_sygn2 prz_h_rog1on prz_h_rog2on endeventi wszystkie pozostałe zdarzenia także odpowiednio.

        Jednym z wniosków więc, które się nasuwają, jest taki, że jeśli w którymś z tych plików zabraknie komendyevent (p1)_zamykaj multiple 0.0 none (p1)_stop (p1)_0_sygn1 (p1)_0_sygn2 (p1)_rog1on (p1)_rog2on endeventto nie będzie zdarzeń obsługujących zamykanie przejazdów (tutaj "prz_x_zamykaj"). Jest to dość mało prawdopodobne (bo wtedy żadna trasa by nie działała), ale nie wykluczone. Oczywiście, gdyby u Ciebie tak było - wówczas uzupełnij wymienione pliki z przejazdami kolejowymi o tą komendę.

        Cóż... być może nawet wszystko jest OK, są odpowiednie pliki w odpowiednich folderach, są odpowiednie komendy w odpowiednich plikach, lecz gdzieś w jednym z nich zakradł się błąd. Na przykład: zamiast "prz_x_zamykaj" napisane gdzieś zostało "prz_x_zamykj" albo podobnie. Przyjrzyj się dokładnie i posprawdzaj wszystko, gdyby moje rady zawiodły.

        Jednak przede wszystkim zadbaj o to, aby mieć wszystkie potrzebne pliki, które znajdują się w najnowszej wersji symulatora.

        A jeśli ciekawi Cię, jak za pomocą odpowiednich komend możesz sobie zmieniać działanie danej trasy, polecam lekturę tego dokumentu. Ja sam go sobie wydrukowałem i uważnie przestudiowałem, aby wiedzieć więcej ;-).

        Mam nadzieję, że jeśli Ci się uda zlikwidować ten problem, to napiszesz tutaj cokolwiek, celem wyjaśnienia.

        Pozdrawiam Cię i życzę powodzenia.
        Jarosław Krasuski (@ jaras)

        Doc: tutaj.
        No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

        Offline robert-78

        • Wiadomości: 3
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 0
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #2 dnia: 19 Października 2004, 13:03:16 »
        Czesc

        Dzieki ze napisales ale zanim zaczne to sprawdzac chcialbym wiedziec jakie poprawki trzeba jeszcze zainstalowac.
        Mam symulatora zgranego z głownej strony z dzialu Download
        Pliki Symulatora i Aktualizacje

        Offline jaras

        • Wiadomości: 224
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 12
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #3 dnia: 19 Października 2004, 13:44:12 »
        Witaj.

        Zwróć uwagę na to, że oprócz tego co jest w dziale Download, np. poprawki z 22.06.2004, jest jeszcze taka nieoficjalna wersja z 16.07.2004.

        Ja, u siebie wykonałem taką "inteligentną" instalację polegającą na tym, że rozpakowywałem sobie wszystkie aktualizacje do osobnego katalogu, a następnie za pomocą Total Commander'a i jego polecenia "Synchronizuj katalogi" porównywałem zawartości podkatalogów symulatora z odpowiednimi podkatalogami w poprawce, a w czasie tej czynności sprawdzałem zarówno daty ostatniej modyfikacji plików, jak również porównywałem odpowiadające sobie pliki pod względem zawartości. A w niektórych plikach musiałem sam robić odpowiednie, poprawne wpisy (np. brakujące tekstury, błędy w sceneriach itp.). Skutkiem czego mój symulator jest takim zlepkiem wszystkich najlepszych rzeczy, jakie autorzy w nim zaimplementowali.

        Spróbuj też tak zrobić, ale uprzedzam, że to zajmie Ci baaardzo dużo czasu. Nie mniej jednak, nie żałuj tego czasu, gdyż później będziesz się cieszył ze wspaniale działającej MaSzyny.

        Pozdrawiam Cię serdecznie.
        Jarosław Krasuski (@ jaras)

        Doc: tutaj.
        No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

        hunter

        • Gość
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #4 dnia: 19 Października 2004, 15:16:34 »
        A tak nawiasem, to może być wina błędnego archiwum.
        Ściągnij plik jeszcze raz, ale jakimś download managerem, np. DAP, GetRight, FlashGet itp.

        Wiele razy jak ściągam normalnie, to plik się urywa.
        Pozdrawiam.

        Offline wasyl

        • Wiadomości: 276
        • Permanentny Inwigilator Sieciowy
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 0
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #5 dnia: 19 Października 2004, 16:04:34 »
        Witam!!!
        W związku z błędami dotyczącymi przejazdów, wypuszczę aktualizację tej trasy. Pojecia nie mam czemu u jednych działa a u innych znowu zaś nie.
        Po prostu zlikwiduje przejazd kolejowy albo coś w tym rodzaju i postawie wiadukt :).
        Kiedy aktualizację zrobię tego dokładnie nie mogę powiedzieć, ponieważ równolegle tworzę nową trasę i zbieram materiały do kontynuowania trasy Bochnia-Brzesko. Bynajmniej w nowej aktualizacji postaram umieścić AI.
        Przygarnę fotki na tekstury obiektów!

        Offline robert-78

        • Wiadomości: 3
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 0
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #6 dnia: 20 Października 2004, 18:57:59 »
        Czesc

        Co do wyskakujacego błędu o przejazdach to nie sprawdzałem narazie tego gdzie tkwi błąd.
        Zamiast poprawki z dn. 22.06.04 zainstalowałem te nieoficjalna z dn. 16.07.04 i działa wszystko narazie dobrze ale sprubuje jeszcze poszukac wedlug Twojego opisu dlaczego to nie dziala na tej z dn.22.06.04
        Jeżeli uda mi się cos znalesc to napewno tutaj to opisze.

        Do Bizona pliki ściągam programem FlashGet tak wiec raczej przyczyna tkwi gdzies w samej trasie.

        Pozdrawiam

        Robert
        Wałbrzych

        Offline Doktor M

        • Wiadomości: 83
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 0
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #7 dnia: 21 Października 2004, 10:02:15 »
        Przepraszam za mały offtopic, ale użycie szukajki nie przyniosło rezultatu.
        Skąd można zassać ten nieoficjalny patch z 16.07.04?
        Pozdarwiam!

        Offline jaras

        • Wiadomości: 224
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 12
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #8 dnia: 21 Października 2004, 12:00:23 »
        Cześć.

        W moim poprzednim poście był link bezpośrednio do pliku z aktualizacją...

        OK, tutaj też jest ;-).

        Pozdrawiam Was.
        Jarosław Krasuski (@ jaras)

        Doc: tutaj.
        No cóż... trzeba się powoli zbierać do odejścia z tego forum - nic tu po mnie.

        Offline Doktor M

        • Wiadomości: 83
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 0
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #9 dnia: 21 Października 2004, 16:25:48 »
        Dziękuję. Nie zauważyłem, że pogrubiona czcionka kryje linki.

        Offline TruckeR

        • Wiadomości: 309
          • Zobacz profil
        • Otrzymane polubienia: 0
        Pomocy w Instalacji trasy Zwrotnicowo
        « Odpowiedź #10 dnia: 21 Października 2004, 18:31:41 »
        A ja nie mam juz z tym problemu. Błąd tkwił w eventach do EP09 w wersji DUMB. Gdy sobie wsadziłem do EP09 kabinkę z EU07 i dałem mozliwość jazdy nim samemu, błędy pzrestały się pojawiać. Potem zamiast niego dąłem jakieś EU07 (bo po patchu 220604 nie mogłem nim ri\uszać bo pantografy nie działały) i nic już się nie pojawia...
        Pozdrawiam serdecznie!