Autor Wątek:  Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?  (Przeczytany 5397 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek46

  • Wiadomości: 30
  • Początkujący fotograf teksturowy
    • Zobacz profil
    • Mój blog :)
  • Otrzymane polubienia: 1
Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« dnia: 04 Maja 2012, 22:57:52 »
Witam! Ostatnio przeglądając dział, gdzie umieszczane są zdjęcia na tekstury taboru kolejowego postanowiłem spróbować swoich sił w "repaintowaniu" tekstur lokomotyw czy też wagonów. Pobrałem przykładowe zdjęcia np. jakiejś lokomotywy.
Tutaj chciałbym zadać kilka pytań do osób bardziej zaawansowanych w tworzeniu tekstur.
- Jak Wy tworzycie swoje repainty? łączycie np. cały bok lokomotywy ze zdjęć i potem wycinacie z niego odpowiednie elementy i nakładacie na teksturę, która znajduje się już w symulatorze?
- Posiadam PC2010 w wersji DDS. Do tej pory otwierałem "wzorcową" teksturę w programie DXTBmp, tam korzystałem z opcji Image->Flip image and Alpha. Po tym procesie zapisywałem teksturę z rozszerzeniem .tga i potem próbowałem nałożyć cos na nią w Photoshop'ie. Po włączeniu danej lokomotywy z moją tekstrą na torze doświadczalnym, w miejscach naklejek z datą rewizji itp. pojawiało się czarne pole. Czy jest jakiś sposób aby tego uniknąć? Czy może robię coś źle?
 Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zależy mi na tym, aby nauczyć się teksturowania, gdyż chciałbym wspomóc rozwój naszego symulatora, a poza tym mieć frajdę, że coś, co sam wykonałem jeździ po MaSzynaowych szlakach :)

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maja 2012, 23:07:58 »
Po pierwsze - nie repaintujemy, tylko tworzymy tekstury:).
Po drugie - możesz sklejać i dopiero wstawiać, rób jak Ci wygodnie, byle byś odpowiednio przygotował zdjęcia przed obróbką: odszumić, wyprostować, usunąć bęczkę (wszystkie te zabiegi były opisywane na forum).
Po trzecie - dla osób tworzących coś do symulatora jest przeznaczona PC2010 w wersji TGA. DDS jest kompresją stratną i każdorazowa modyfikacja takiej tekstury powoduje utratę jej jakości. Nie wiem tylko czy jest sens pobierać teraz PC2010TGA, gdy na horyzoncie jest już wersja 2011.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2012, 23:10:29 wysłana przez adsim »
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maja 2012, 01:52:00 »
Po pierwsze - nie repaintujemy, tylko tworzymy tekstury:).
Po drugie - możesz sklejać i dopiero wstawiać, rób jak Ci wygodnie, byle byś odpowiednio przygotował zdjęcia przed obróbką: odszumić, wyprostować, usunąć bęczkę (wszystkie te zabiegi były opisywane na forum).
Po trzecie - dla osób tworzących coś do symulatora jest przeznaczona PC2010 w wersji TGA. DDS jest kompresją stratną i każdorazowa modyfikacja takiej tekstury powoduje utratę jej jakości. Nie wiem tylko czy jest sens pobierać teraz PC2010TGA, gdy na horyzoncie jest już wersja 2011.
W obecnej chwili jest sens. Dokładając jakąkolwiek cegiełkę do projektu, przyczyniamy się do jego rozwoju. PC2011 nie wyszła i wobec zapowiedzi Quarka szybko nie wyjdzie. Dochodząc do meritum złóż jakąkolwiek teksturę czegokolwiek (proponuję budynki na początek bo z zasady nie trzeba dopasowywać różnorakich zdjęć jednego boku).

guest4368

  • Gość
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Maja 2012, 18:15:33 »
Ostatnio próbowałem zrobić teksturę EN57. Używam GIMP. Przy skalowaniu używałem interpolacji sześciennej bądź żadnej. Przy braku interpolacji całość tekstury wydawała się ostrzejsza, jednak tabliczki i napisy były poprzerywane. Przy interpolacji napisy były lepiej widoczne, jednak całość tekstury wydawała się lekko rozmyta. W załączniku podaję wycinki tekstur. Który sposób interpolacji według was  lepiej prezentuje się w MaSzynie?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maja 2012, 18:17:41 »
Ta ostrość jest przesadzona...

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maja 2012, 19:50:40 »
Ostatnio próbowałem zrobić teksturę EN57. Używam GIMP. Przy skalowaniu używałem interpolacji sześciennej bądź żadnej. Przy braku interpolacji całość tekstury wydawała się ostrzejsza, jednak tabliczki i napisy były poprzerywane. Przy interpolacji napisy były lepiej widoczne, jednak całość tekstury wydawała się lekko rozmyta. W załączniku podaję wycinki tekstur. Który sposób interpolacji według was  lepiej prezentuje się w MaSzynie?
Spróbuj użyć interpolacji dwusześciennej - wyostrzanie.

guest4368

  • Gość
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Maja 2012, 10:04:08 »
Kolejny test interpolacji. Ten sam kawałek obrazu skalowany do tych samych rozmiarów z użyciem różnych metod interpolacji. Najwyższy obrazek wypadł kiepsko, pozostałe są niemal identyczne ze sobą. Tekstura miałaby rozmiar 1024x1024 tak jak pozostałe malowania EN57, wobec czego te wycinki praktycznie odpowiadają fragmentom tekstury. Czy według was taka jakość jest wystarczająca?

W złączniku po lewej testy interpolacji, po prawej test jasności tekstury.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Maja 2012, 12:31:31 »
W złączniku po lewej testy interpolacji, po prawej test jasności tekstury.

Trzeba było dopisać jeszcze która jest która - takie testy bardzo się przydają.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

guest4368

  • Gość
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Maja 2012, 13:39:28 »
GIMP 2.6, interpolacja od góry(symetrycznie lewo i prawo):
brak;
Liniowa;
Sześcienna;
Sinc (Lanczos3).

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Maja 2012, 14:11:27 »
Używaj normalnie sześciennej, a na koniec prac trzeba teksturę wyostrzyć.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

guest4368

  • Gość
Odp: Jak wykonać teksturę lokomowywy/wagonu?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Maja 2012, 16:57:26 »
Ten sam obrazek po wyostrzeniu. Usunąłem górne dwa fragmenty przy których nie była użyta interpolacja