Witam, witam. Jakiś czas temu odwiedziłem moją szkolną bibliotekę (raz na jakiś czas wypada) i znalazłem pozycję "Dzieje Mokotowa" (praca zbiorowa, 1971r.). Zainteresowały mnie bardzo zdjęcia tam zamieszczone. Widok swojej dzielnicy sprzed drugiej wojny zafascynował mnie od samego początku. Nie umknęły mojej uwadze rozdziały o kształtowaniu się linii radomskiej (linia kolejowa nr 8) oraz piaseczyńskiej kolei wąskotorowej, która swego czasu docierała do placu Unii Lubelskiej (południowe granice Śródmieścia). Od jakiegoś czasu przeszukuję antykwariaty w Warszawie w poszukiwaniu różnych ciekawych pozycji opisujących architekturę, infrastrukturę (itp.) Warszawy. Tak natknąłem się na ten tytuł (patrz nazwa wątku). Tyle słowem wstępu...
"Dwudziestolecie komunikacji w Polsce odrodzonej." to "
przegląd dorobku odrodzonego państwa". Opisywane są tam głównie dokonania w dziedzinie techniki. Od strony 121 rozpoczyna się dział
KOLEJ i to właśnie te fragmenty szczególnie Wam polecam. Znajdziecie tam mnóstwo zdjęć jak i opisów. Dotyczą one nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. Mam nadzieję, że Was to zainteresuje.
Stosunkowo dużo miejsca zajmuje transport kolejowy, począwszy od krótkiego rysu retrospektywnego informującego o rozwoju dróg żelaznych na ziemiach polskich pod zaborami, poprzez przejmowanie infrastruktury i majątku kolejowego przez młode państwo polskie i trud ujednolicania różnorodnych systemów transportowych, aż po rozwój i modernizację kolei. A kolej ta w krótkim czasie osiągnęła wysokie standardy europejskie i była w świecie znana z wygody i punktualności.
http://zasoby.kangur.uek.krakow.pl/djvu/index.php?kat=51555&col=ksiazkiAby rozpocząć przeglądanie, należy zjechać suwakiem na sam dół strony i zlokalizować przycisk "Przeglądaj".