Autor Wątek:  Semafory  (Przeczytany 8929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Semafory
« dnia: 03 Września 2003, 14:36:26 »
Ja mam takie pytanie: co oznaczają różne symbole na semaforach: Tm2, ToA, Sz2 m ?

[%sig%]
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

MatEUzs

  • Gość
Re: Semafory
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Września 2003, 15:06:51 »
Tm2- tarcza manewrowa 2
ToA- Tarcza ostrzegawcza semafora

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Re: Semafory
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Września 2003, 19:28:48 »
Dzięki za słuszną rade ale akurat wiedziałem że Tm to tarcza manewrowa, To - tarcza ostrzegawcza, Sp sygnał powtarzający. Byłem właśnie na stacji Kęty i cóż zaobserwowałem: semafory wyjazdowe 4komorowe miały oznaczenia E 2 i F 2, 3komorowy miał G 1, a wjazdowy H 1/2. Domyślam sie że inne semafory z drugiego końca stacji to były B C D a wjazdowy A (nie chciało mi sie tam jechać bo tam straszne krzaki). Tak więc wszystko ładnie układa się w ciąg znaków uporządkowanych alfabetycznie chociaż mam dalej wątpliwości co do cyferek. Pozatym:
Co oznacza mała literka m pod symbolem? Symbole Sz1 Sz2 itd?

Moze Sz to sygnał zastępczy?

[%sig%]

Wiadomość zmieniona (03-09-03 19:32)
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

MatEUzs

  • Gość
Re: Semafory
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Września 2003, 19:50:17 »
literka m to moze cos z manewrami zwiazene, ale jestem pewien.

Offline OlO_EU

  • Wiadomości: 219
    • Zobacz profil
    • Outsourcing IT
  • Otrzymane polubienia: 3
Re: Semafory
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Września 2003, 20:32:09 »
1 to znaczy ze mozna podac wyjazd na raz czyli bez ograniczenia predkosci przy tym semaforze,  2 to ze tylko na "dwa" czyli z ograniczeniem predkosci do 40 lub 60 przy tym semaforze a 1/2 czyli i tak i tak

Sz1 sygnal zastepczy 1 przewaznie na wjezdzie do stacji po torze przeciwnym do zasadniczego gdy nia ma blokady a takze czasami przy wyjezdzie z torow niezabezpieczonych

[%sig%]

Offline mixer

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Re: Semafory
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Września 2003, 20:56:54 »
Paul - literka m pod kreską oznacza że semoafor spełnia również rolę tarczy manewrowej

Offline mixer

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Re: Semafory
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Września 2003, 21:11:39 »
A Sz1 lub Sz2 to semafory zaporowe. Z tego, co wiem stawiane są na niewłaściwych kierunkach szlaków dwu- i więcej torowych.
Sorry, że w 2 postach ale nie zauważyłem pytania o tabliczki Sz

Offline wasyl

  • Wiadomości: 276
  • Permanentny Inwigilator Sieciowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Semaforki - nie kumam :)
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopada 2003, 00:31:08 »
Witam!!!
Jestem laikiem w tej dziedzinie więc mam pytanko.
Przed dojazdem do stacji (chodzi mi o tą przy której jest lokomotywownia) widać semafor SBL trzystawny na którym pali się światło żółte i pomarańczowe, za nim zaraz widać semafor SBL czterostawny na którym pali się światło zielone i pod dołem białe (lub żółte i białe) a za nimi sygnalizator wjazdowy, który raz zezwala a raz nie na wjazd.

Szukałem co oznacza ten SBL 3stawny z pomarańczowym i żółtym światłem ale nie znalazłem - co on oznacza? Co oznacza też ten SBL 4stawny? Czy to błąd symulatora czy tak jest w realu?

Pozatym nie rozumię, czemu czasem na SBL pali się światło żółte a za nim jest semafor wjazdowy na którym jest zielone światło. Czy zaraz po zółtym nie powinien być sygnał czerwony?

Pozdrowionka...
Przygarnę fotki na tekstury obiektów!

Tomek

  • Gość
Semaforki - nie kumam :)
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Listopada 2003, 00:43:42 »
Wasyl, masz troche racji.  Tam jest blad w jednym miejscu.  SBL wskazuje nastepny stop o ile dobrze pamieta, dwa semafory powtarzajace na zakrecie daja ze jest stop a glowny wjazdowy wyswietla zolty, znaczacy ze nastepny dopiero jest stop.

Teraz co to jest SBL.  Jest to Samoczynna Blokada Liniowa.  Jest to automatyczny "semafor" ktory pilnuje porzadku na trasie i trzyma pociagi w bezpiecznych odleglosciach od siebie.  Nie jest on sterowany z nastawni.  Teraz SBL 3 stanowy jest ten ktory po przejezdzie loka wlacza sie na czerwony.  Przed czerwonym jest wlaczony zolty ktory moiwi ze nastepny jest czerwony.  A trzeci symafor, ten na samym poczatku jest zielony, droga wolna.  Wiec rysunkowo:  
<--Pociag___(czerwony)_____(zolty)_____(zielony) <--- kierunek jazdy

Zabardzo nie rozumie co to jest za pomaranczowy i zolte swiatlo.  Zapewne pomyliles sobie to z sygnalem powtarzajacym.  Zolty to jest bialy a pomaranczowy to zolty.  Znaczy to ze nastepny semafor jest stoj.  Swiatla powtarzajace daje sie tam gdzie zle widac jest semafor.

Jeszce jedno.  Czasami jak SBL pokazuje zolte to zanim sie dojedzie do nastepnego ktory powinien pokazywac czerwony wskazuje zolty.  To sie zdarza wtedy kiedy pociag przed toba opuscil nastepna sekcje blokady i swiatla sie zdarzyly zmienic.

Pozdrawiam

Offline wasyl

  • Wiadomości: 276
  • Permanentny Inwigilator Sieciowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Semaforki - nie kumam :)
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Listopada 2003, 02:18:11 »
THX. Juz wszystko czaje.
Pozdrowionka...
Przygarnę fotki na tekstury obiektów!