Autor Wątek:  Pytanie o aparat  (Przeczytany 5459 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Pytanie o aparat
« dnia: 10 Grudnia 2011, 13:59:15 »
Witam. Noszę się z zamiarem kupna cyfrówki. Myślałem nad Fuji S9600. Czy to dobry sprzęt? Może ktoś z was go posiada i mógły mi go polecić, jeśli nie tego Fujika to coś innego wartego uwagi w cenie około 650 zł. Zależy mi na tym, żeby posiadał zapis w RAw-ach oraz mocowanie różnorakich filtórw na obiektywie (bez żadnych adapterów itd).

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Grudnia 2011, 14:07:04 »
Kiedyś miałem Fuji S9600, ale to poprzednie, bo tu widzę, że jest nowy model... nie narzekam/narzekałem. Przesiałem się na inny sprzęt, aczkolwiek na spoko taki Fuji mi wystarczał. Nadal go używam jak mi się nie chce rozkładać nowego sprzętu. Jeżeli chcesz robić amatorsko zdjęcia to nie powinno być problemu.....
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Grudnia 2011, 14:56:08 »
A jak było z szumami? Czytałem że powyżej ISO 400 już je delikatnie widać. I AF podobno czasami głupieje. czy to prawda?
Miałem wcześniej Samsunga WB5000 i tam szumiło już powyżej ISO 200. I nie było w nim gwint na obiektywie do mocowania filtrów, jest do niego adapter ale to dość niewygodne rozwiązanie. I do tego ten fujik posiada mocowanie na lampę błyskową.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Grudnia 2011, 16:16:44 »
Takich samych tematów naliczyłem conajmniej 5. Nie można było dopisać do/poczytać ostatnich, tylko pisać nowy?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Grudnia 2011, 17:05:39 »
Rynek się zmienia, aparaty zmieniają ;) Można by utworzyć wątek fotograficzny — myślę że dość duża grupa osób zajmuje się fotografowaniem pociągów (i nie tylko). Poza tym archeologia nie jest lubiana ;)

Od razu i ja się podłączę:
planuję zakup cyfrówki, która będzie służyć do robienia zdjęć na tekstury. Budżet wynosi 1000 zł. Wymagania mam niewielkie:
  • zoom 10x (liczony od ekwiwalentu 35 mm, czyli musi być 350 mm),
  • niskie szumy, ostry obraz,
  • 8–10 MPix wystarczy,
  • mile widziane RAWy (ale nie jest to konieczność).

Ze wstępnego rozeznania skłaniam się ku segmentowi kompaktów (ultrazoomów).
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Grudnia 2011, 17:39:58 »
A jak było z szumami? Czytałem że powyżej ISO 400 już je delikatnie widać. I AF podobno czasami głupieje. czy to prawda?

U mnie nie było problemu z szumami, musiałbym pofocić, ale mówię to "nowa generacja S9600" więc nie wiem... jak będzie. Generalnie ja ze swojego starego jestem zadowolony. Obecnie szumy na lustrzance to mam, ale przy ISO3200 :D

Ja bym brał tego 9600 + kartę CF bo jest szybka, dodatkowo stopka na lampę - ogromny plus, bo wbudowane lampy są g... warte ;)
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Grudnia 2011, 18:30:59 »
Od razu i ja się podłączę:
planuję zakup cyfrówki, która będzie służyć do robienia zdjęć na tekstury. Budżet wynosi 1000 zł.
Ja mam Lumixa FZ45 i jestem z niego bardzo zadowolony. Pół roku temu kosztował trochę ponad tysiąc, ale jak dobrze poszukasz to myślę, że znajdziesz coś w cenie która Cię zadowala.
Cytuj
  • zoom 10x (liczony od ekwiwalentu 35 mm, czyli musi być 350 mm),
24x zoom optyczny.
Cytuj
  • niskie szumy, ostry obraz,
Tak też jest.
Cytuj
  • 8–10 MPix wystarczy
14 MPix.
Cytuj
  • mile widziane RAWy (ale nie jest to konieczność)
Są.

Jedyne zastrzeżenie jakie do niego mam, to zacinające się czasami kółko od zooma, często po przestawieniu w prawo lub w lewo nie chce wrócić w pozycję zasadniczą (co nie znaczy że u wszystkich tak jest). Poza tym sprzęt spisuje się bardzo dobrze.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline Sodabeer

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Grudnia 2011, 18:33:50 »
Fuji FinePix S9600 ma obiektyw zaopatrzony w gwint na filtry o średnicy 58 mm, z tego co ja wiem pracuje z niededykowanymi lampami. Z jednej strony to zaleta bo można korzystać z różnych systemów (tanich i drogich), wadą (poważną) jest fakt że lampą można sterować tylko z poziomu jej programów, bo aparat tylko wywołuje błysk. Kwestia do przyzwyczajenia się jeżeli trochę wie się o współpracy z lampą (współpracy manualnej).

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Grudnia 2011, 19:42:33 »
Fuji FinePix S9600 ma obiektyw zaopatrzony w gwint na filtry o średnicy 58 mm, z tego co ja wiem pracuje z niededykowanymi lampami. Z jednej strony to zaleta bo można korzystać z różnych systemów (tanich i drogich), wadą (poważną) jest fakt że lampą można sterować tylko z poziomu jej programów, bo aparat tylko wywołuje błysk. Kwestia do przyzwyczajenia się jeżeli trochę wie się o współpracy z lampą (współpracy manualnej).

Myślę, że kolega nie potrzebuje aparatu, który potrafi korzystać z kilku lamp (ustawienie w kilku miejscach i opóźnienie błysków) - działanie na podczerwień i nie tylko...
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Sodabeer

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Grudnia 2011, 19:46:47 »
Myślę, że kolega nie potrzebuje aparatu, który potrafi korzystać z kilku lamp (ustawienie w kilku miejscach i opóźnienie błysków) - działanie na podczerwień i nie tylko...

To tak napisałem tylko jako ciekawostkę. Możliwe, że komuś może się to w przyszłości przydać :)

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Grudnia 2011, 20:39:05 »
I teraz na horyzoncie pojawił się jeszcze panasonic FZ50. Cena troszkę wyższa niż S9600 ale jak z jakościa? Jedni piszą o nim dobrze inni znowu, że aparat do kitu, szumi itd. Ktoś z was go posiada?

Offline Sodabeer

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Grudnia 2011, 21:01:52 »
@Mytnik - posiadałem ten aparat. Jak dla mnie spisywał się dosyć dobrze. Robił dobre zdjęcia, miał dobre wykonanie oraz uniwersalność. Wadą był niestety słaby akmulator, który po zrobieniu zaledwie około 90 zdjęć rozładowywał się. Co do szumów, to jakoś za bardzo ich nie zauważyłem.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Grudnia 2011, 21:05:01 »
I własnie, dedykowany akumulator. Fujik nie ma dedykowanego akumulatora tylko zwykłe paluszki/akumulatorki AA.
Czytałem dość dużo o oby dwu modelach i jednak wybiorę Fujika S9600.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytanie o aparat
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Grudnia 2011, 08:42:37 »
I własnie, dedykowany akumulator. Fujik nie ma dedykowanego akumulatora tylko zwykłe paluszki/akumulatorki AA.
Czytałem dość dużo o oby dwu modelach i jednak wybiorę Fujika S9600.

Gwarantuje, że będziesz zadowolony z FUJI S9600. Co do dedykowanych akumulatorów, no może super nie są, ale ja swoją lustrzanką trzaskam ok 300 zdjęć spokojnie.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...