Autor Wątek:  Problemy z dyskiem  (Przeczytany 1915 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Problemy z dyskiem
« dnia: 13 Października 2011, 14:53:36 »
Witam.
 Jakiś miesiąc temu padł mi komp. Przyczyną prawdopodobnie był zasilacz, który powodował baaaardzo częste zwiechy (często komputer dobrze się nie zabootował, a za moment się resetował). Oczywiście co by to była za awaria, gdyby nie padł również przy tym dysk. Objawy były takie, że komputer w zupełności nie widział dwóch partycji, które na nim były. Przeskanowałem dysk programem (cholera nazwy nie pamiętam) i znalazł jedną partycję (tą mniej ważną :/) zaś drugiej nie. Dysk nie był formatowany, nic na niego nie przenosiłem. Czy jest jakieś lekarstwo na wydobycie danych z tej drugiej niewidocznej partycji czy mogę zwijać modelarski „interes”?
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Winger

  • Administrator
  • Wiadomości: 1466
    • Zobacz profil
    • http://www.winger.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Problemy z dyskiem
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Października 2011, 14:58:27 »
Odepnij dysk i nic z nim nie rób, spróbuj poszukać kogoś kto ma jakieś doświadczenie w odzyskiwaniu danych. Trzymaniem tego dysku w kompie ryzykujesz że jakaś aplikacja będzie coś próbowała zapisać, co może zaprzepaścic szanse na odzyskanie danych. Pod koniec grudnia będę mógł zajrzeć, ale do tego czasu ktoś powinien się znaleźć.
Pozdrawiam,
Winger

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Problemy z dyskiem
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Października 2011, 16:13:59 »
HDDRegenerator. Jeden z lepszych programów do odzyskiwania danych. Wymaga 2 dysków. Jeden, który ma być odzyskiwany,  drugi, na który ma zapisywać odzyskane dane.

No i WAŻNE. Nic nie mogło być zapisywane po "utracie danych". Być może masz wszystkie dane, ale rozwaleniu uległa tablica alokacji plików tzw. FAT Może wystarczy go "odzyskać". Istnieją zawsze 2 kopie FAT-u. I jeśli jedna z nich ulegnie uszkodzeniu zostaje "z automatu" naprawiona. Gorzej, jesli w obszarze zapisanego FAT-u pojawi się badblock. Tu już może być problem z odzyskiem danych. Ale wpierw przeleć dysk na wypadek błędów programem MHDD (najlepszy programik wg mnie) do sprawdzania dysków i określenia żywotności.