Autor Wątek:  Max. prędkości pociągów towarowych.  (Przeczytany 8010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LukaszBDG

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
    • FotoKolej
  • Otrzymane polubienia: 0
Max. prędkości pociągów towarowych.
« dnia: 22 Września 2011, 13:59:07 »
Witam.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Jaka jest maksymalna (dopuszczalna) prędkość pociągów towarowych. Sprawa jest dość łatwa, kiedy prędkość szlakowa nie przekracza 80/h. A co jeśli na szlaku jest >100. Wyhamować brutto 3200 przy dajmy na to 100/h to wydaje się niemożliwe. Interesuje mnie, czy istnieje sztywny przepis regulujący dopuszczalną prędkość przy szlakowych o większych prędkościach.

Offline Damo

  • Wiadomości: 194
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Max. prędkości pociągów towarowych.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Września 2011, 14:09:25 »
Ja wiem tylko że prędkość maksymalna pociągu towarowego zależy od masy hamującej. Czyli jak mamy ciężki pociąg to w tedy nie wolno nam przekraczać 70/80 km/h. Są również lekkie towary gdzie można lecieć 100 km/h. Więc jeśli mamy szlakową np. 120 km/h to my i tak nie możemy lecieć szybciej niż 70/80 czy 100 km/h - wszystko zależy od masy hamującej.

Offline mmaciek3905

  • Wiadomości: 161
    • Zobacz profil
    • Wortal o oświetleniu ostrzegawczym
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Max. prędkości pociągów towarowych.
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Września 2011, 14:21:16 »
Oraz z tego co wiem to cysterny max. 80km/h. Nie jestem oczywiście pewien tego, to jedynie info zasłyszane. Jeżeli mówie źle to poprawcie :)

Offline janek32

  • Wiadomości: 567
  • EMIT Ghp400M4C
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Max. prędkości pociągów towarowych.
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Września 2011, 14:24:03 »
Kiedyś @EU07-457 pisał o tym w temacie "Nasze taśmy ze służb":
Tak się zastanawiam dlaczego bardzo dużo ludzi jeździ pociągami towarowymi z prędkościami jak dla pociągów pasażerskich. Standardowa prędkość w ruchu towarowym to 70 km/h.
Natomiast nie wiem, jakie pociągi mają większe prędkości.
-Środa 844012.
-Zgłaszam się.
-Zapytaj energetykę, czy zapłacili rachunki, luzem ciągniemy i jest 2900.

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Max. prędkości pociągów towarowych.
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Września 2011, 14:44:45 »
Witam.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Jaka jest maksymalna (dopuszczalna) prędkość pociągów towarowych. Sprawa jest dość łatwa, kiedy prędkość szlakowa nie przekracza 80/h. A co jeśli na szlaku jest >100. Wyhamować brutto 3200 przy dajmy na to 100/h to wydaje się niemożliwe. Interesuje mnie, czy istnieje sztywny przepis regulujący dopuszczalną prędkość przy szlakowych o większych prędkościach.

Każdy przejazd odbywa się na podstawie rozkładu jazdy. Maksymalna prędkość na danym odcinku linii nie musi się pokrywać z prędkością określoną dla danego pociągu. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie należy ściągnąć gdzieś ze stacji wagony po wykolejeniu (Vmax = 30 km/h), a maszynista jedzie 120 km/h, bo widzi na W27 "dwunastkę". Maszynistę obowiązują prędkości zawarte w rozkładzie jazdy niezależnie od tego, czy są one niższe od maksymalnej prędkości na danym odcinku linii. Maksymalną prędkość określa przewoźnik składający wniosek o przydzielenie trasy pociągu.
Wykaz maksymalnych prędkości dla pociągów towarowych znajdziemy w załączniku do regulaminu przydzielania tras:
http://www.plk-sa.pl/fileadmin/Oferta/Regulamin_2010_2011/Zalaczniki_1-9/P_10-11_Z_2.1T_w.2.pdf

Tak nawiasem mówiąc, to te 3200 ton brutto czasami lepiej "trzyma" niż 700 ton z kontenerami ;)