Autor Wątek:  Czasy PRLu  (Przeczytany 28094 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Listopada 2013, 00:19:27 »
Tam nigdy nie odstawiali.. To był od zawsze podg ;)
Odstawiają do dziś - Gaj to w slangu kolejarzy tory prokocimskiej szopy za przejazdem na Półłanki.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Listopada 2013, 00:20:35 »
@Patrykos ja z tobą nie mam ochoty dyskutować i wałkować wszystko od początku. Wielce obrażony i do mnie ma pretensje, że musi płacić ZUS i podatek. Dlaczego ja mam ci odpowiadać, co doprowadziło do redukcji zatrudnienia. Może wychodzisz założenia, ja zadam pytanie, ciekawe co odpisze. Przecież ja nie mam obowiązku ci odpowiadać. Tak pracodawca chętnie by zatrudnił, gdyby nie musiał płacić podatków i ZUS. Ciekawe czy pracodawca wypłaciłby ci emeryturę? Do krachu finansowego doprowadziła zła polityka finansowa państwa. Jak kto sobie nie wypracuje emerytury, to mu państwo dopłaci. ZUS nie ma pieniędzy to państwo musi dopłacić. Wyrywasz z kontekstu. Przecież to ty do mnie masz pretensje, jakoby za czasów PRL nic nie robili i płacili za nie robienie. Ostatnio czytałem, że Przewozy Regionalne zapowiedziały strajk. Co nierobom nie chce się robić? Jakby co to sam sobie poszukaj w tym temacie, myślę, że umiesz informacji wyszukiwać w internecie. To czy ja się czuje wykorzystany, czy nie, to nie twoja sprawa. Dla ciebie to są lewackie śpiewki, że ludzie nie mają stałej pracy, pracują dorywczo, na czarno, czy umowach śmieciowych.
To był naprawdę chory ustrój, skoro dzisiaj ,,dziecko komunizmu" nie wie, co oznacza skrót UK,
Do mnie to pijesz? Kawał ile potrzeba milicjantów istniał już w czasie PRL. Nie rozumiem tego odwoływania się do UK.
Dzięki Bogu pomoc płynęła z Zachodu, poprzez paczki rozdawane przez księży.
Co mnie chcesz zarzucić? Czy ja gdzieś napisałem, że nie było paczek z zachodu?
W czasach Gierka nie tylko została wybudowana CMK. Zaczęto produkować FIATA 125, FIATA 126, Poloneza. Nie wiadomo  jakbyśmy długo klepali Warszawę i Syrenę. Byli tacy co odwołali się telewizorów radzieckich Rubin. Ale za czasów Gierka została uruchomiona produkcja telewizorów kolorowych Jowisz na licencji francuskiej. To już całkiem inna epoka była.
Za tym Anreju tęsknisz?
Czy ja napisałem, że tęsknie za tamtymi czasami? Tylko nie popadajmy w jakąś skrajność, euforię, jak to jest teraz wspaniale. Co może dyskutować ktoś, kto tamten okres zna z bajek i legend.
W tamtych czasach nie szło się do kantoru, aby kupić dolary. Dolary kupowało się u cinkciarza po cenie czarnorynkowej, nie pamiętam jaki był wtedy kurs dolara. Było jeszcze coś takiego jak bony towarowe Pekao SA, za które też można było kupować w Peweksie lub Baltonie. Tylko Baltona powstała później.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Listopada 2013, 00:22:13 »
Tam nigdy nie odstawiali.. To był od zawsze podg ;)
Odstawiają do dziś - Gaj to w slangu kolejarzy tory prokocimskiej szopy za przejazdem na Półłanki.
Widzę, że jesteś obeznany w temacie, to pozwolę zrobić małe odejście od tematu - kiedyś przejazdem przez Płaszów (zmiana czoła 53202) na radiu usłyszałem określenie "stołówki" lub coś podobnego, o co chodziło?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Listopada 2013, 00:23:19 »
Widzę, że jesteś obeznany w temacie, to pozwolę zrobić małe odejście od tematu - kiedyś przejazdem przez Płaszów (zmiana czoła 53202) na radiu usłyszałem określenie "stołówki" lub coś podobnego, o co chodziło?
Tor pod budynkiem stacyjnym (dokładniej to 107 - przedłużenie 7 pod budynek stacyjny).
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2013, 00:25:55 wysłana przez EU07-483 »
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Eisenmann

  • Wiadomości: 218
  • Eisenbahn und Maschinen Fan
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Listopada 2013, 01:00:18 »
Komunizm można oceniać w zależności od punktu siedzenia, jak komuś było dobrze w komunizmie to go chwali a jak źle to krytykuje. I tak jest w każdym systemie.

PRL zmieniał się w czasie, inny był PRL Gomułki, inny za Gierka i inny za Jaruzelskiego. Historia komunizmu w ogóle jest bardzo ciekawa, kto się nią zainteresuje zobaczy jak się zmieniał w czasie od rewolucji i w zależności kto urzędował na Kremlu:) Komunizm próbował się dostosowywać, reformować, ale zawsze wyszła kicha.

Obecna dyktatura demokratyczna, czy jak kto woli - demokracja ludowa skończy tak samo, a może i nawet jeszcze z większym hukiem:)
.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Listopada 2013, 07:15:01 »
Przecież ja nie mam obowiązku ci odpowiadać.
Nie masz też obowiązku jedzenia i picia, może skorzystasz z tego? :)

Widzę, że rozmowa z @Anrejem przypomina rozmowę konia z prądem. ;-)
Proponuję spuścić z siebie nieco powietrza, bo się nadymałeś jakbyś dostał zasilanie z żółtego węża. Ja się nie obrażam, tylko zadaję pytania, a Ty nie potrafisz na nie odpowiedzieć bo naturalnie nie masz argumentów do tego. W zamian twierdzisz, że nie masz obowiązku odpowiadać. To skoro nie masz obowiązku odpowiedzi to po co w ogóle wchodzisz na takie coś jak forum? Znasz genezę tego słowa? Forum? Agora? Nie? Ojej, widać
. Co może dyskutować ktoś, kto tamten okres zna z bajek i legend.
Argument na poziomie. Zatem kto nam dał prawo do oceny rozbiorów? Zastanów się nad sensownością argumentu zanim go użyjesz.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2013, 08:38:03 wysłana przez Patrykos »
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline up5358

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #36 dnia: 12 Listopada 2013, 14:49:13 »
Nie zrozumieliśmy się @jageer. Nie chodziło o odgałęźny, tylko o grupę torów odstawczych zaczynającą się za przejazdem na Półłanki, nie daleko hali wschodniej szopy na Prokocimiu. Na zdjęciu sprzed paru lat: dębicka ET22-514 wjeżdża na grupę Gaj, mechanik zmieni kabinę i potem wyjedzie podpiąć się pod swój skład na Prokocim Towarowy PrB. Wcześniej za tym przejazdem stało pełno jednostek (przed 2000 rokiem). Wujek właśnie o tym mówił. Grupa "Gaj" na szopie, a nie odgałęźny ;) Jak dopadnę skaner to Wam podam w innym temacie zdjęcie jednostek na Gaju w 1999 roku.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #37 dnia: 12 Listopada 2013, 19:19:47 »
Tam nigdy nie odstawiali.. To był od zawsze podg ;)
Odstawiają do dziś - Gaj to w slangu kolejarzy tory prokocimskiej szopy za przejazdem na Półłanki.

A, o to chodzi ;) U monterów prokocimskich było to zwane granicznikiem.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Listopada 2013, 19:21:22 »
A, o to chodzi ;) U monterów prokocimskich było to zwane granicznikiem.
Granicznik to punkt kontrolny przed przejazdem. Jest jeszcze 'środkowy' po drugiej stronie szopy.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Eisenmann

  • Wiadomości: 218
  • Eisenbahn und Maschinen Fan
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Listopada 2013, 20:26:39 »
PRL to ułamek historii Polski, chcę tu zauważyć, że jak na 1000 lat ponad istnienia państwowości polskiej i tysięcy lat cywilizacji, te 50 lat komuny to naprawdę mały epizod. Komunizm jest wynalazkiem stosunkowo nowym, a już go nie ma (na papierze). Oczywiście ktoś powie że w Chinach rządzi Komunistyczna Partia Chin i kraj kwitnie i to jest prawda, ale kiedyś na jakimś spotkaniu amerykańsko-chińskim jeden z dyplomatów USA mówi do towarzysza z KPC:
- Nazywacie siebie komunistami, ale widać u was sporo elementów kapitalizmu, takich jak np. wolny rynek.
Towarzysz z KPC odpowiedział krótko:
- So what?

No i właśnie, komunizm może być nawet na papierze, ważne żeby państwo nie ingerowało w życie prywatne obywateli i nie zabierało im ciężko zarobionych pieniędzy, przynajmniej nie w takim % jak 83%. W Normalnych czasach, jak król podnosił podatek z 4 na 5% to wybuchały marsze niepodległości i to w całym kraju, nie tylko pod ambasadami.
W Chinach może jeszcze ideału nie ma, ale można żałować że w 1989r. Polska nie poszła drogą chińską.

No ale dobra, dalej się nie rozwodzę, bo znowu będę tu posądzony o agitację polityczną, jako fan czego nie ukrywam, Janusza Korwin-Mikkego.
.

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Listopada 2013, 21:21:42 »
Zatrudnia się na najniższej stawce, lub na czarno, albo umowach śmieciowych.
? Na pewno nie dlatego, że nie panuje socjalizm. Otóż wracamy do kwestii chorych podatków, gdzie z obywatela ściaga się niemal 80% wypłaty. To kto kogo w końcu wykorzystuje?
To ciekawe, bo ja dostaję netto 72,8% kwoty brutto pracując na umowę zlecenia. To pracodawca / zleceniodawca wykorzystuje pracownika. Czy praca ze wszystkimi znamionami umowy o pracę na podstawie umowy zlecenia to nie czasem wykorzystywanie pracownika (i to łamiąc art. 22 par. 1 kodeksu pracy), bo zleceniowcowi nie przysługuje płatny urlop? Już nie wspominając o tym, że trudno uzyskać dzień wolnego na którym się tylko straci, bo wypadnie z grafika i będzie mniej kasy na następnego 10-go (u mnie na 20-go). Co dopiero nękanie przez sms / dzwonienie, by pracownik przyszedł na wolnym wg grafika dniu do roboty jeszcze płacąc mu za ten dzień jak za normalny dzień bez % za nadgodziny?
W innej firmie dwóch kolegów pracuje na cały etat mając umowę na pół a reszta forsy oficjalnie płacona w zleceniu.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2013, 21:26:27 wysłana przez LHS_ST40S »
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Listopada 2013, 21:31:24 »
Czy praca ze wszystkimi znamionami umowy o pracę na podstawie umowy zlecenia to nie czasem wykorzystywanie pracownika (i to łamiąc art. 22 par. 1 kodeksu pracy), bo zleceniowcowi nie przysługuje płatny urlop?
To się nadaje do zgłoszenia do PIP.
Oczywiście z wypłaty pobierają Tobie część, ale odlicz sobie pozostałe podatki, które są nakładane na Ciebie na każdym kroku.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Listopada 2013, 21:35:08 »
…po czym PIP nałoży karę, pracodawca zamknie działalność i pracy nie będzie?
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Listopada 2013, 21:37:40 »
Mam pytanie do osób, pracujących JUŻ za czasów PRL: czy w PRL zatrudniano również na umowy śmieciowe tak jak dzisiaj się to robi powszechnie, czy wszyscy byli zatrudniani na etat, pół etatu, 1/4 etatu itd? Z Góry Dzięki za odpowiedz.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Listopada 2013, 22:07:43 »
Mam pytanie do osób, pracujących JUŻ za czasów PRL: czy w PRL zatrudniano również na umowy śmieciowe tak jak dzisiaj się to robi powszechnie, czy wszyscy byli zatrudniani na etat, pół etatu, 1/4 etatu itd? Z Góry Dzięki za odpowiedz.
Za komuny nie było umów śmieciowych.

…po czym PIP nałoży karę, pracodawca zamknie działalność i pracy nie będzie?
Zatrudnianie pracownika na umowe zlecenia na stanowisku, które wymaga zatrudnienia na etat jest łamaniem przepisów. Zatem tolerujemy łamanie przepisów? To jest jak z jazdą po pijaku…dopóki się delikwenta nie złapie to sobie jeździ. W takim razie policja powinna go puścić luzem bo np. jest on jedyny w rodzinie, który posiada prawo jazdy i zapewnia sobie tym pracę? Nie sądzę.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6306
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 336
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #45 dnia: 12 Listopada 2013, 22:14:04 »
W PRL była fikcja zatrudnieniowa, np. często finansowanie dla sportowców było w formie etatu w fabryce (czasem nawet dwóch czy trzech). Taki sportowiec przychodził do fabryki tylko odebrać wypłatę.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Listopada 2013, 22:18:27 »
…po czym PIP nałoży karę, pracodawca zamknie działalność i pracy nie będzie?
Oj nie tak łatwo, szczególnie gdy zleceniodawca czyli agencja pracy tymczasowej jest tylko pośrednikiem między faktycznym pracodawcą (zwanym w umowie jako pracodawca-użytkownik) a zleceniobiorcą (tj. w rzeczywistości pracownikiem).
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Listopada 2013, 01:41:35 »
Nie tak szybko pracodawca zamknie działalność. Jaką karę może nałożyć PIP? Dwa tysiące, trzy tysiące złotych, przy recydywie pięć tysięcy złotych. Takiemu pracodawcy opłaca się zapłacić mandat. Straci tylko pracownik, gdyż zostanie zwolniony.
W PRL niebyło sportu zawodowego. Oficjalnie był sport amatorski, co doprowadzało do fikcyjnego zatrudniania. Teraz to się nazywa sponsoring.
W PRL w przypadku zakładów państwowych a większość była państwowa lub spółdzielcza. Natomiast w takiej budowlance w przypadku firm prywatnych, w czasach PRL były firmy prywatne, dochodziło do umów śmieciowych. Oczywiście wtedy ten termin nie istniał. Dla przykładu właściciel firmy zatrudniał oficjalnie dwóch pracowników. W sezonie zatrudniał nielegalnie dodatkowo trzech pracowników.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 312
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #48 dnia: 16 Listopada 2013, 18:45:03 »
Za czasów PRL nie do pomyślenia była taka sytuacja w jakiej ja i koledzy się znajdujemy. Pracujemy w firmie prywatnej (znana firma na podkarpaciu)  rozprowadzajaca wode do picia w szklanych butelkach. Sprzedaz odbywa się "z auta" wszystko by było ok gdyby nie fakt ze aby dostać urlop to musi być osobista zgoda szefa, ponadto jest zakaz dawania urlopow w okresie od marca do stycznia !!! Nie mamy możliwości zabrania rodzin na wakacje, nawet nie wiem co to jest. Urlop możemy dostać jedynie jak będą zaspy ponad metr lub mroz ponad -15. Inaczej jeśli tych warunków nie ma to urlopu nie dostaniesz. Ponadto jeśli nie przywieziesz utargu rzedu 12000zl miesięcznie ze sprzedaży to każdy brakujaca kwote kryjesz urlopem a wiec na urlopie cie nie ma a w papierach go wykorzystales prawie w calosci. Za tzw przepal jak auto pali więcej paliwa z powodu przeladowania w okresie letnim oraz z powodu rozruchu w okresie zimowym kryjesz z własnej kieszeni. Mamy stare fordy tranzity i mercedesy sprintery tez stare a tzw normy sa ustalone na około 9l/100km na sztywno. W lecie nie wolno ci zabrać butelki (033l) do picia bo za kare potraca ci za cala skrzynke a jak chcesz w aucie rozgrzanym pic to musisz se kupic. Kasa socjalna idzie na poczet firmy a nie dla pracownika. A wiec  PRL WROC !!!! Nie ma się gdzie i do kogo poskarzyc bo brat naszego szefa jest jest senatorem w senacie w wawie. Kazda instytucja czyli sanepid inspekcja pracy itp. sa w pewnym sensie w "kieszeni" i wrazie co kontrole przebiegają zawsze jak należy.

A wiec w dzisiejszych czasach u prywaciarza jesteś NIKIM zwykłym ZEREM i SMIECIEM. A perspektyw na zmiane pracy dzięki naszemu "kochanemu" rządowi nie ma.

PRL WROC!!!
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2013, 18:51:38 wysłana przez EP08_015 »
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #49 dnia: 16 Listopada 2013, 22:39:53 »
Nikt nie chce PRLu, no chyba tylko ci, którzy historii nie znają. Praca w niektórych przypadkach dzisiaj wynika z błędnie ustalonych przepisów.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline MasterYoda

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 839
  • Mistrz ściemy, Pan Andrzej.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 71
Odp: Czasy PRLu
« Odpowiedź #50 dnia: 16 Listopada 2013, 23:53:57 »
Każdy medal ma dwie strony. Z jednej praca pomoc społeczna były na przyzwoitym poziome, ale z drugiej ograniczenia zastraszanie i tego typu rzeczy. Każdy system ma dwie strony... nic się na to nie poradzi jedni patrzą na pozytywy inni na negatywy.

Myślę, że tym stwierdzeniem można zakończyć ten temat.
adsim
« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2013, 00:51:51 wysłana przez adsim »
Panie Darku, my też możemy prosić?