Autor Wątek:  Wiek osoby a podróż pociągiem  (Przeczytany 17288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #30 dnia: 18 Lipca 2011, 10:04:54 »
Z ciekawości zadam pytanie: Skąd podawana granica 16 lat? Tego nijak nie rozumiem i się zastanawiam ponieważ odpowiadamy np: za przestępstwo jak dorosły od 17 lat, osobowość prawną nabywamy w wieku 13 lat, napiszcie proszę skąd ta granica?
Pozdrawiam

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #31 dnia: 18 Lipca 2011, 12:06:38 »
Chyba zdolność do czynności prawnych (ograniczoną). Dziecko przecież istnieje, ma imię, nazwisko, PESEL itp. ;)
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline TheArejon

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 170
  • I like horn ST44!
    • Zobacz profil
    • Youtube
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #32 dnia: 18 Lipca 2011, 13:42:55 »
Mam 15 lat, podróżuję bardzo często pociągiem SKM trójmiasto jak i przewoźnikiem IC lub PR. Nigdy mi się nie zdarzyło, żeby kierownik się o coś przyczepił. Dla niego to nie jest chyba bardzo ważne ponieważ pociąg może nabyć opóźnienie poprzez czekanie na jakąkolwiek służbę.
Kolejowa Galeria TheArejon'a thearejon.cba.pl

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #33 dnia: 18 Lipca 2011, 18:46:46 »
Z ciekawości zadam pytanie: Skąd podawana granica 16 lat? Tego nijak nie rozumiem i się zastanawiam ponieważ odpowiadamy np: za przestępstwo jak dorosły od 17 lat, osobowość prawną nabywamy w wieku 13 lat, napiszcie proszę skąd ta granica?
Wiek 16 lat jest granicą niektórych czynności, za zgodą innej osoby/instytucji. Od 16 lat można pracować legalnie(za zgodą inspektora), wziąć ślub(za zgodą sądu), pielgrzymować(za zgodą rodzica) oraz podróżować samolotem(Rayair takie ograniczenie stosował).  Jeśli się mylę to przepraszam.
Solo oración!

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #34 dnia: 18 Lipca 2011, 19:15:40 »
Tak, ja również różne już rzeczy słyszałem, chodziło mi o prawne namiary.
Pozdrawiam

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #35 dnia: 18 Lipca 2011, 20:16:43 »
Z braku odpowiedniego przepisu wycofuję się ze swojego stanowiska.  Przepraszam, za zamieszanie.
Solo oración!

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #36 dnia: 18 Lipca 2011, 21:32:55 »
Spokojnie, nic się nie stało. Myślałem, że masz może jakąś wykładnię.
Pozdrawiam

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #37 dnia: 19 Lipca 2011, 21:47:39 »
Ja w wieku 15-16 lat jeździłem do rodziny do Szczecina z Krakowa pociągiem i nigdy nie miałem problemów.....
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Lipca 2011, 07:59:03 »
Tak, ja również różne już rzeczy słyszałem, chodziło mi o prawne namiary.

Temat zainteresował mnie na tyle, że pogrzebałem trochę. Namiary prawne, które znalazłem:
1. Kodeks cywilny --- 13 lat jako granica częściowej zdolności do czynności prawnych, 18 lat jako granica pełnoletności (poniżej małoletni)
2. Kodeks rodzinny ---16 lat jako granica dla wyjścia za mąż za zgodą sądu dla kobiety (zamężna szesnastolatka jest pełnoletnia)
3. Kodeks karny --- 17 lat jako granica pełnej odpowiedzialności karnej (termin nieletni odnosi się w sprawach karnych do ludzi w wieku 13-17, młodociany 17-21)
4. Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty --- 16 lat jako granica od której wymagana jest zgoda pacjenta, a nie tylko opiekuna
5. Kodeks pracy --- 16 lat jako granica możliwości zatrudnienia (pracownik młodociany 16-18)
Pewnie jest jeszcze trochę przepisów szczegółowych.

Nie znalazłem nic o ograniczeniach dla podróży lub wymaganych zgodach. Co do samego zatrzymania małoletniego/nieletniego --- nie znalazłem nic, co by uzasadniało coś takiego. Zatrzymanie może nastąpić na wniosek sądu lub w wypadku uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa (w szczególnych wypadkach również wykroczenia) lub jeżeli osoba w sposób oczywisty i bezpośredni zagraża życiu, zdrowiu, mieniu lub jest nietrzeźwa. W przypadku nieletnich występuje jeszcze pojęcie "ujęcia", polegającego na doprowadzeniu na komendę i niezwłocznego przekazania rodzicom, jeśli nie występują przesłanki do zatrzymania. Ujęcie podjęte w celu zapobiegania demoralizacji (ucieczka z domu jest objawem demoralizacji zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich) może być chyba użyte w stosunku do nieletniego odbywającego samodzielną podróż bez pozwolenia, ale nigdzie wprost czegoś takiego napisanego w ustawach nie znalazłem --- to tylko domysły na podstawie dokumentów szkoleniowych dla policji, różnych niepopartych odnośnikami do podstawy prawnej opisów na stronach policji i dyskusjach na forach prawnych. Ponieważ pojęcie "ujęcia" występuje razem z terminem "nieletni", to można się zastanawiać, czy dotyczy ono siedemnastolatków, czy nie, gdyż termin "nieletni" dotyczy różnych zakresów wiekowych, w zależności od ustawy czy klasy zdarzeń z nim związanych.

Oczywiście, zawsze należy pamiętać --- prawo sobie, a praktyka sobie. Konstytucja mówi wyraźnie, że zakazuje się ekstradycji obywatela polskiego, a na podstawie europejskiego nakazu aresztowania już sporo Polaków zostało wydanych obcym państwom (i ekstradycje takie miały miejsce również zanim utraciliśmy suwerenność na rzecz UE). O szopce z Trybunałem Konstytucyjnym pochylającym się z troską nad tym problemem nie będę się rozwodził.

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Lipca 2011, 08:37:24 »
Kamils, dziękuję. Tak myślałem, dlatego byłem ciekaw czy znajdzie się jakaś wykładnia tego magicznego wieku "16" (jak podejrzewałem nie) o którym tutaj dyskutowano.
Pozdrawiam

Offline Proof

  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Sierpnia 2011, 15:57:41 »
Nie ma sie co martwić ja mam 15 lat i na święta jechałem, ponad 600km sam do babci, z Legnicy do Terespola. Na tamte wakacje Legnica-Koszalin też kawałek jest, jescze wcześniej jak miałem 14 lat, do Chabówki również sam , w środe jade do Torunia pewnie też nic sie nie stanie. Konduktorzy nie robią raczej z tym problemów.

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Sierpnia 2011, 17:17:27 »
A ja mam pytanie właśnie dotyczące "ujęcia". Jeżeli taka osoba, która ma 15 lat i nie zachowuje się niespokojnie oraz podejrzanie, siedzi na swoim miejscu konduktor może się przyczepić się o coś lub zawiadomić policję w celu zabrania na komendę, bo podróżny ma 15 lat?

Offline Proof

  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #42 dnia: 14 Sierpnia 2011, 17:25:05 »
Absolutnie, chyba, że będziesz wyglądał na takiego co uciekł z domu, to już prędzej kierownik przedzwoni czy nie było jakiegoś zgłoszenia, a najprawdopodobniej sie zapyta gdzie i po co jedziesz i już.

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #43 dnia: 14 Sierpnia 2011, 17:26:55 »
Niezależnie do bagażu?

Offline Proof

  • Wiadomości: 41
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Sierpnia 2011, 17:50:27 »
Słyszałem kiedyś, że kierownik zobaczył właśnie nieletniego chłopaka z torbą w pociągu dalekobieżnym, popytał gdzie młody jedzie, ten odpowiedział, że do cioci na ferie, kawałek rozmowy i skończyło sie na tym, że kierownik poprosił o numer do mamy (albo do tej cioci nie pamietam) i wszystko załatwił. Najważniejsze nie panikować tylko starać sie dogadać.

Offline lukaszqx

  • Wiadomości: 85
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #45 dnia: 05 Września 2011, 11:21:11 »
Tutaj po prostu chodzi o troskę.
Lepiej aby kierownik pociągu się spytał o numer telefonu i przedzwonił do rodziców niż potem żałował, że pozwolił uciec jakiemuś zbuntowanemu nastolatkowi.

Pozdrawiam
Pozdrowiam

Offline byczek

  • Wiadomości: 142
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Października 2011, 22:00:22 »
Przepraszam, że odkopuję temat, ale mam pytanie. Czy w wieku 12 lat, mogę pojechać pociągami REGIONALNYMI (czyli KM i PR) do Warszawy z Miś (to około 146 kilometrów)?

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Października 2011, 22:13:17 »
w KM-ie nikt Cię nie zaczepi, kierownikowi lub konduktorowi szkoda nawet czasu na marnowanie czasu jakim jest wypytywanie się "Gdzie jedziesz?", "A po co?", " A mama wie?". Ja w wieku 9 lat podróżowałem sam KM-ami i nie miałem problemów.
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2011, 23:11:24 wysłana przez Tyrystor »

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Wiek osoby a podróż pociągiem
« Odpowiedź #48 dnia: 19 Października 2011, 02:40:00 »
Podróż lokalnym transportem to trochę inna bajka...