Autor Wątek:  Pytanie o SN61  (Przeczytany 4683 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2959
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 320
Pytanie o SN61
« dnia: 24 Czerwca 2011, 13:16:30 »
Chciał bym się dowiedzieć, czy wagony typu SN61 były wyposażone w czuwaki. Otóż znalazłem schemat dwóch wersji kabin (od numerów 1 - 130 i od 130 w zwyż), gdzie na schemacie drugiej wersji kabiny zaznaczono "Lampka CZUWAK". Schemat poniżej. Czy obecnie Claytony posiadają jakieś zabezpieczenia? Czy dawniej jeździły na czuwakach pasywnych?

Przenoszę wątek do bardziej odpowiedniego działu.
/ Żuk
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2011, 13:22:26 wysłana przez Żuk »

Offline Gagarin323

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytanie o SN61
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Czerwca 2011, 11:28:08 »
Zajrzyj sobie na stronę 265.
Jeśli posiadasz tą książkę, co ja, czyli: Wagony Spalinowe serii SN61, autorstwa R.Krause i R.Meissner (1977).
Jak coś to pisz na gg to wyślę ci skan.
Miłośnik niepowrotnej historii kolei

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Pytanie o SN61
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lipca 2011, 14:53:52 »
A inni, których może to zainteresować w przyszłości, tez mają pisać do Ciebie na GG? Masz wiedzę - podziel się nią tutaj.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline wojtazz

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
    • Kolejowy Szczecin
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Pytanie o SN61
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipca 2011, 21:22:17 »
A inni, których może to zainteresować w przyszłości, tez mają pisać do Ciebie na GG? Masz wiedzę - podziel się nią tutaj.

Wiedzy w głowie to ja może nie posiadam, ale rzeczoną książkę posiadam więc pozwolę sobie zacytować fragmencik:
" Urządzenia oraz obwody czuwaka i SHP
Są one przeznaczone dla zabezpieczenia wagonów i całego składu pociągu przed skutkami zaśnięcia lub zasłabnięcia maszynistów podczas jazdy, w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
   W wagonach spalinowych SN61 jest stosowanych kilka typów urządzeń czuwakowych. I tak: wagony o numerach 1-130 zostały wyposażone początkowo w urządzenia czuwaka biernego, później zaś w urządzenia czuwaka aktywnego, wagony o numerach 131-150 - w urządzenia czuwaka biernego, a wagony o numerach od 151 - w urządzenia czuwaka aktywnego "odwróconego". Oprócz tego w niektórych wagonach zainstalowano urządzenia SHP typu punktowego. Urządzeniami SHP zostaną najprawdopodobniej zastąpione w najbliższym czasie wszystkie urządzenia czuwakowe wagonów."

Dalej są kolejno opisane:
- Urządzenie czuwaka aktywnego typu AR-726
- Urządzenie czuwaka biernego
- Czuwak typu Intendon.

Gdyby kogoś to interesowało to mogę ewentualnie później przepisać odpowiedni fragment :) Ze swojej strony dodam, że w szczecińskim Ganzu 183 odkąd mam z nim styczność, czyli około 2001 roku żaden czuwak ani SHP nie działało :) Nie wiem jak w tym egzemplarzu z Chabówki.
Pozdrowienia ze Szczecina, gdzie stacjonuje jeden z dwóch Ganzów - mianowicie SN61-183.