Autor Wątek:  Film Instruktażowy: Operowanie widokiem  (Przeczytany 14153 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« dnia: 08 Lipca 2011, 20:42:49 »
Witam,
Po przełamaniu trudności ze współpracą poszczególnych komponentów oprogramowania i ekspresowym kursie tworzenia materiałów wideo pragnę zaprezentować postęp moich prac nad jednym z kilku w serii filmików typu "Naucz się sam, my tylko pokażemy jak", czyli popularne filmy instruktażowe.
Pierwszy film nosi tytuł "Operowanie widokiem", ma na celu ukazanie możliwości operowania kamery i poruszania się. Na chwilę wysyłania tej wiadomości jest to wersja beta oznaczona numerem 0.60.

Film ZAWIERA:
- czołówkę serii (Tak, ten efekt jest zamierzony)
- Wstęp do filmiku
- Film właściwy
- Opis tekstowy

Film NIE ZAWIERA:
- Ścieżki dźwiękowej
- Lektora
- Sugestii użytkowników

Link do filmu:

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lipca 2011, 20:49:43 »
Czołówka wraz ze wstępem jest zbyt długa (tzn. 30 sekund na to to za dużo). Poruszanie się w górę i dół działa również w kabinie. Działa również ustalenie kierunku patrzenia za pomocą lewego i prawego przycisku myszy. Wypadało by też wrócić do kabiny. Poza tym jest super i oby tak dalej.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lipca 2011, 20:55:23 »
Film naprawdę dobry, dopracowany. Wszystko jest napisane jedną czcionką, to również plus. Tylko jedno ale. W filmie napisałeś "MaSzyna - Symulator pojazdów trakcyjnych" a nazwa to "MaSzyna - ...szynowych". Jak widać jest to beta filmu więc będzie możliwość poprawy. Powodzenia.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lipca 2011, 20:59:22 »
No i operować widokiem można w osiach x, y, z, a nie tylko x i y:)

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lipca 2011, 21:01:58 »
Czołówka wraz ze wstępem jest zbyt długa (tzn. 30 sekund na to to za dużo). (...) Wypadało by też wrócić do kabiny.
Czołówkę planowałem tak na 15 sec. Zrobiłem trochę dłuższą by było z czego ciąć. Co do powrotu do kabiny, to rzeczywiście - jak najbardziej.
W filmie napisałeś "MaSzyna - Symulator pojazdów trakcyjnych" a nazwa to "MaSzyna - ...szynowych".
Kurczę, w pliku czołówki zmieniłem ale widocznie nie zmieniło się w reszcie. Dobra uwaga, zaraz to dopracuję.
No i operować widokiem można w osiach x, y, z, a nie tylko x i y:)
Rzeczywiście. To miałem na myśli. Człowiek czasami się zapędzi w skrótach myślowych.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lipca 2011, 21:46:28 »
Cytuj
Rzeczywiście. To miałem na myśli. Człowiek czasami się zapędzi w skrótach myślowych.
Ale nie używasz na filmie Pgup/Pgdown.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lipca 2011, 21:54:51 »
Cytuj
Rzeczywiście. To miałem na myśli. Człowiek czasami się zapędzi w skrótach myślowych.
Ale nie używasz na filmie Pgup/Pgdown.
Jest, na samym końcu.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Lipca 2011, 22:21:55 »
Fakt, ale zupełnie "po macoszemu". A jest to dość ważny element, bo bez niego z podpinania wagonów nici.

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Lipca 2011, 23:10:32 »
pragnę zaprezentować postęp moich prac nad jednym z kilku w serii filmików typu "Naucz się sam, my tylko pokażemy jak", czyli popularne filmy instruktażowe.
Pierwszy film nosi tytuł "Operowanie widokiem", ma na celu ukazanie możliwości operowania kamery i poruszania się.
Fakt, ale zupełnie "po macoszemu". A jest to dość ważny element, bo bez niego z podpinania wagonów nici.

Cytat: adzik
Właśnie... małymi kroczkami... a dojdziemy do sedna. Jeżeli mogę zaproponować, to z własnego doświadczenia wiem, że lepiej podzielić taki film na kilka odrębnych części i realizować je po kolei. Podział zrobić można następująco:
1. Wprowadzenie do MaSzyny - takie Intro co ma do zaproponowania dla użytkownika program, możliwości prowadzenia spalinowozów, elektrowozów, EZT...
2. Opanowanie widoku - Widok kabiny, widok zewnętrzny, poruszanie się po pojeździe;
3. Ruszanie lokomotywą elektryczną - Pantografy, Wyłącznik szybki, sprężarka, przetwornica, światła, nastawnik, odhamowanie i jazda!
4. Ruszanie lokomotywą spalinową - wyłącznik szybki, pompa paliwa, silnik, kierunek jazdy, odhamowanie i jazda!
5. Ruszanie EZT - podobnie jak wyżej, do momentu ruszenia.
6. Technika jazdy lokomotywą elektryczną - słupki semaforów, przyspieszanie, jazda bezoporowa, SHP/CA, Czuwak, tryb hamulca (posp/osob/tow) kran hamulca zasadniczego, kran hamulca pomocniczego, syrena...
7. Technika jazdy lokomotywą spalinową - przyspieszanie, jazda, SHP/CA, Czuwak, kran hamulca zasadniczego, kran hamulca pomocniczego, syrena...
8. Technika jazdy EZT - jazda I, jazda II, SHP, kran hamulca zasadniczego, kran hamulca pomocniczego, obsługa drzwi...
9. Technika jazdy manewrowej - zmiana kabiny, wyjście z kabiny, podpinanie/odpinanie wagonów, zmiana zwrotnic, sygnał końca pociągu, światła manewrowe...
10. pozostałe funkcje - Opis klawiszy funkcyjnych, włączanie autopilota z ostrzeżeniem, tutaj można zawrzeć co mechanik robi przed służbą na linii (jakie czynności wykonuje w lokomotywie).

Punkt 1. robię sobie na razie "dla siebie" i realizuję zbieranie materiałów na dysku (a jak ktoś nie wie, niekompresowane pliki wideo potrafią skonsumować DUUUŻO miejsca - przykład? pokazany filmik bez kompresji zajmuje... 1,66 GB). Punkt 2. zaprezentowałem, reszta sukcesywnie i myślę, że z tego coś wyjdzie.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Lipca 2011, 10:23:03 »
Mi tylko chodzi o to że sformułowanie "istnieje możliwość" brzmi jakoś tak głupio, jakby nie wiadomo co trzeba było zrobić żeby tego dokonać. Po prostu będąc w kabinie tam gdzie omawiasz że strzałkami sie chodzi przód/tył/lewo/prawo, dodaj że za pomocą pgup/pgdown zmieniamy wysokość kamery (skokowo), a po przejściu na zewnątrz, że "Analogicznie jak w kabinie, ale tym razem już płynnie". No i że również przy nich działają modyfikatory, czyli ctrl/shift. Tyle.

Online chyzy17

  • Wiadomości: 250
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Lipca 2011, 10:31:28 »
(a jak ktoś nie wie, niekompresowane pliki wideo potrafią skonsumować DUUUŻO miejsca - przykład? pokazany filmik bez kompresji zajmuje... 1,66 GB).

W jakim Ty to formacie zapisujesz i jakim programem składasz? Ja też miałem taki problem, że filmiki zajmowały dużo miejsca, pomogła zmiana zapisu z avi do mpeg.

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Lipca 2011, 11:52:38 »
Składam od nagrania w HyperCam2, poprzez obróbkę materiału źródłowego w VirtualDub, następnie właściwa edycja następuje w Sony Vegas Pro. Od nagrania do edycji używam nieskompresowanego materiału, dopiero plik wynikowy kompresuje albo do .avi z użyciem Xvid'a albo do wmv z użyciem kodeca WMV11. Do tego jeszcze eksperymentuje z różnymi formatami, by zarówno obraz jak i rozdzielczość były na dobrym poziomie.

Ok, małe zmiany w wersji 0,75, którą renderowałem w nocy:

A teraz właśnie renderuję wersję 0.77. Link wrzucę jak tylko skończy się upload na serwer.

Online szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Lipca 2011, 12:01:06 »
Lepiej było by nagrywać Fraps'em. Nie dość że byłaby ścieżka dźwiękowa, to FPS też byłby lepszy.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Lipca 2011, 12:04:22 »
Świetnie! Ale LPM i PPM w kabinie powodują różne efekty, jeśli nie jest się na miejscu mechanika. Ustawianie kamer w scenerii działa pod warunkiem, że nie zostały one określone w pliku scenerii (aktualnie nikt tego nie użył). Kamerę zapamiętuje się samym klawiszem z cyfrą. Przytrzymanie PPM niweluje efekt przestawienia kamery (może co najwyżej powodować drganie obrazu). Również ciekawy efekt można uzyskać trzymając LPM i poruszając się na bok.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lipca 2011, 12:21:23 »
Lepiej było by nagrywać Fraps'em. Nie dość że byłaby ścieżka dźwiękowa, to FPS też byłby lepszy.

Mi wystarczy rzędu 40 FPS :) Co do ścieżki audio, specjalnie jest wyłączona

Online chyzy17

  • Wiadomości: 250
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lipca 2011, 12:40:14 »
@adzik

W Sony Vegasie polecam przy renderowaniu materiału wybrać: MPEG-2. Materiał zajmuje dużo mniej niż avi.  Jako przykład napisze, że składałem filmik, który trwał z 15 minut. Format avi zajmuje coś ok 2 gb, a mpeg-2 coś ok 300 mb. Ewentualnie później konwertuje sobie materiał programem Total Video Converter do divixa i zajmuje dużo dużo mniej. Kilkadziesiąt mb.  Ale jak kto woli ;)

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Lipca 2011, 13:37:30 »
Tak jak obiecałem, zamieszczam link do filmiku jeszcze bez lektora, bo w sumie malutka mi strasznie marudzi a niewskazanym jest za tło muzyczne wstawiać arię kilkumiesięcznej córeczki, dlatego głos podłożę wieczorkiem.
Zastanawiam się jeszcze czy wstawiać muzykę jako tło czy zostawić samego lektora (czytaj mnie).

@Ra, nie będę wstawiać tego jako tekst, opowiem o tym na filmiku.
@chyzy17 - Zależy jaki format kompresji ustalasz - dla mnie np. filmik w dobrej jakości trwający te 3 minuty zajmuje 50 mb. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę, że wszystko ma być dobrze widać - szczególnie detale.

Link:


P.S. Ładnie wygląda w jakości HD - ale to dopiero jak zrobie wersję RC1 :)
« Ostatnia zmiana: 09 Lipca 2011, 14:04:36 wysłana przez adzik »

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Lipca 2011, 15:17:30 »
Nooo, film spodobał mi się, działaj dalej.
Pozdrawiam

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Lipca 2011, 21:03:01 »
Hmm... Mam problem. Podczas dodawania jednego tracku audio do Sony Vegas Pro, renderowaniu i wrzuceniu na Youtube - działa. Natomiast po dodaniu drugiej ścieżki z nagranym głosem, rendering przebiega pomyślnie, jednakże wrzucenie na serwis online skutkuje zielonym obrazem (
) i zawieszaniem się serwisu po 3 sekundach odtwarzania. Czy ktoś wie czego może to być przyczyna? Przyznam się, że męczy mnie to od 4 godzin i nie mogę znaleźć jakiegoś logicznie powiązanego zjawiska. Czyżby lektor był aż tak straszny by nie dał się opublikować? :P

Online szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Lipca 2011, 21:06:01 »
Pewnie masz coś z Flash Player'em, u mnie odtwarza się bezproblemowo.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Lipca 2011, 21:13:02 »
@adzik to przyspieszenie turbo mógłbyś zademonstrować dłużej, bo tak oglądając ten filmik nie jestem za bardzo pewien czy to do końca pokazałeś.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Lipca 2011, 21:28:07 »
Dobra, zaraz sprawdzę jaką w ogóle wersję teraz mam a jaką wrzuciłem, bo w sumie cholera mnie trafiała i eksperymentowałem "na całego". Skoro mówicie, że działa to zapewne wina leży w moim flash playerze - popatrzę na to później.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2011, 12:11:30 wysłana przez kamils »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Lipca 2011, 21:41:11 »
Trochę masz przesterowany dźwięk i za dużo dmuchasz w mikrofon. Napisz sobie scenariusz, co chcesz powiedzieć i unikaj fraz typu "w ogóle", "jak widzimy (na filmiku)", "tak jak widać", "pokażę parę rzeczy". Z kolei "I to by było na tyle" to zwrot wymyślony przez jednego z satyryków...

No i do przypisania kamery nie jest potrzebny [Ctrl]. Miał być używany do wybiórczego łączenia sprzęgu...
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Lipca 2011, 00:07:33 »
Chyba nareszcie uda mi się przedstawić wam kandydata na wersję stabilną ;-) Dokonałem drobnych poprawek, jednak w moim przekonaniu ukazywanie trybu TURBO nie ma sensu, wystarczy wskazać że takie coś jest - użytkownik sam wypróbuje/poeksperymentuje. Następnie lektor - myślę, że już jest dużo lepiej, jednak nadal nie jest to ideał. Aczkolwiek na chwilę obecną nie będę w stanie zrobić, dwa mikrofony w koszu, a z pozostałych trzech jeden jako tako się nadaje do nagrywania w moim pokoju. Rozmieszczenie mikrofonu względem źródła głosu i ustawienia podbicia sygnału do dopracowania.
Postanowiłem zrobić dwie ścieżki dźwiękowe, nie wiem która bardziej Wam przypadnie do gustu. Mnie się podobają obie z lekkim wskazaniem na blues'a. I tutaj do Was pytanie: Poziom dźwięków pomiędzy tło a lektor - głośniej/ciszej? Starałem się dobrać poziomy, jednak bardziej obiektywnym będzie test wśród innych zestawów audio i słuchu końcowego odbiorcy.

Link 1, RC1, Lektor 2, Podkład 1:

Link 2, RC1, Lektor 2, Podkład 2:
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2011, 16:11:51 wysłana przez adzik »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Lipca 2011, 00:38:45 »
Masz tendencję do modulowania głosu i przeciągania na wysokie tony, co trochę dziwnie brzmi. Ja co prawda nie nagrywałem dużo, ale musiałem poćwiczyć mówienie każdego zdania kilka razy, zanim udało mi się nagrać bez modulowania. Niemniej jest lepiej. Co do podkładu, to jak dla mnie jest OK.

Nie wiem, skąd wziąłeś klawisze od [1] do [6], bo powinny działać od [1] do [9], a [0] to na ogół jest ustawiany w eu07.ini.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline adzik

  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Film Instruktażowy: Operowanie widokiem
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Lipca 2011, 00:44:45 »
U mnie działały tylko klawisze 1-6, Sceneria TD, nie wiem czemu pozostałe nie dostawały przypisanego widoku... Ale skoro mówisz, że powinno być od 1-9 to sprawdzę to jutro. Nad głosem poćwiczę.

EDIT
Mój błąd. @Ra, rzeczywiście działa ustawianie kamery od [1] do [9].
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2011, 16:49:58 wysłana przez adzik »