Autor Wątek:  Witam, kurs na pomocnika maszynisty  (Przeczytany 5678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vitaralz1

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« dnia: 10 Lipca 2012, 16:18:27 »
Witam,
sprawa jest tego typu, że, niedawno znajomy powiedział mi, że zapisał się na kurs pomocnika maszynisty trakcji spalinowej i elektrycznej. Mój brat chce się zapisać na taki kurs lecz z racji tego że jestem nadopiekuńczy to mam pewne obawy.
Tyle, że kurs organizowany jest przez jakąś prywatną osobę że tak powiem - gość podobno robi to legalnie, wszystkie dokumenty posiada (tak twierdzi, ale jakie to muszą być dokumenty? jak potwierdzić ich autentyczność ?), robi to pod patronatem jednego z przewoźników( nie będę podawał nazwy firmy publicznie ).
Więc tak, nasuwają mi się pytania:
- czy w ogóle może organizować taki kurs? podobno teraz można zostać maszynistą tylko poprzez zrobienie 'licencji', a nie tak jak dawniej z pomocnika maszynisty na maszyniste..
- czy osoba prywatna/jako jakaś tam firma - może organizować taki kurs pod patronatem firmy kolejowej?
- jak można sprawdzić rzetelność tego faceta?

Rozmawiałem z dwójką ludzi którzy robili kurs przez owego pana, lecz nie wiem jak ma się to z prawem polskim. Świadectwo kwalifikacyjne to zwykły papierek, ale czy jest gdzieś jakaś baza/akta zdającego?
Pozdrawiam serdecznie,

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lipca 2012, 20:57:29 »
Jeżeli robi to, jak twierdzi, pod patronatem jednego z przewoźników - to idź do źródła i spytaj u tego przewoźnika czy ta firma ma prawo organizować taki kurs...

Offline Vitaralz1

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lipca 2012, 23:46:44 »
Próbowałem u źródła. Jednak jest to firma że tak powiem nie duża - dość niedawno otworzona bo w tamtym roku.
Generalnie w firmie nikt nic nie wie - sekretarki bynajmniej / czy też kadrowe.
Może po prostu ma układ z prezesem czy coś, ciężko określić.
Dzięki za odpowiedź ;-)
proszę o więcej
Pozdrawiam,

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lipca 2012, 10:34:37 »
Przede wszystkim aby móc organizować kursy firma taka musi być wpisana na listę podmiotów, które mogą organizować i egzaminować kandydatów na maszynistę. Listę znajdziesz pod adresem:
http://utk.gov.pl/portal/pl/196/855/Wpis_na_liste_podmiotow_uprawnionych_do_szkolenia_i_egzaminowania_osob_ubiegajac.html

Jeśli firma ta nie jest wpisana na te listę - odpowiedź nasuwa się sama...

EDIT:
Nie doczytałem dokładnie sensu wypowiedzi. Jeśli chodzi o pomocników, to cały czas można organizować kursy na "starych" zasadach, czyli na pomocników również. Oczywiście taki podmiot musi także mieć uprawnienia do przeprowadzania szkoleń.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipca 2012, 12:58:33 wysłana przez EU07-457 »

Offline Vitaralz1

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lipca 2012, 08:42:41 »
Witam,
podmiot nie musi byc na stronie podanej wyzej a moze przeprowadzac kursy na pomocnikow.
Kolega zapisal sie/ukonczyl/zdal i wszystko gra.
Pozdrawiam,

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lipca 2012, 16:07:30 »
podmiot nie musi byc na stronie podanej wyzej a moze przeprowadzac kursy na pomocnikow.

Nie musi, bo jak napisałem zapędziłem się - tutaj mowa jest o szkoleniu wg "starych" zasad a nie na licencję.

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Października 2012, 19:38:03 »
Witam.
Niechcę zakładać nowego wątku dlatego piszę tutaj. Chciałbym zapytać czy orientuje się ktoś gdzie we Wrocławiu znajduje się dyrekcja pkp intercity i jak do niej trafić. Może ktoś z was już tam był? Zamierzam sie tam wybrać w celu rozmowy o pracę, bo jak zauważyłem emailem cv niewarto wysyłać.

Offline pachwał

  • Wiadomości: 119
  • CT Śląski
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Października 2012, 23:36:24 »
Witam.
Chciałbym zapytać czy orientuje się ktoś gdzie we Wrocławiu znajduje się dyrekcja pkp intercity i jak do niej trafić.
Ja byłem tylko ulicy nie pamiętam dokładnie, ale biura znajdują się mniej więcej tam, gdzie wagonówka niedaleko dworca głównego. Tutaj masz bezpośredni numer do kadr (71)71-71-322 zadzwoń, powinieneś się wszystkiego dowiedzieć co Cię interesuje.
12.12.12 - Maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych
Autoryzacja: SM31, SM42, SM42-12xx (6Dg), ST44-12xx, ST48

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Witam, kurs na pomocnika maszynisty
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Października 2012, 09:02:08 »
Wielkie dzięki za numer. To już chyba mniej więcej wiem gdzie to morze może być. Mam nadzieję, że trafię.

Rozi
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2012, 13:53:28 wysłana przez Rozi »