Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272402 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Lutego 2011, 01:15:21 »
...
Grzegorz KK Odstęp kanałowy na PKP wynosi 25kHz - Radmory nie trawią aż tak wąskiego nadawania.
Kiedyś siedziałeś na forum RS i wiesz o tym że w listopadzie 2008 roku nastąpiła nowelizacja art. 267 KK. Uważaj abyś przypadkiem na minę kogoś nie wsadził.
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2011, 01:39:20 wysłana przez Quark-t »
Interesant.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Lutego 2011, 01:38:43 »
Pozostaje tylko zacytować:
Cytuj
Art. 267.  § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1--3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1--4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Lutego 2011, 08:51:41 »
Definicja sieci telekomunikacyjnej jest w polskim prawie na tyle szeroka, że kolejowe walkie-talkie jako taka się raczej na nią łapie (choć moim zdaniem nie powinno). Pytanie tylko, czy nasłuch częstotliwości radiowej jest podłączaniem się do sieci telekomunikacyjnej. Moim zdaniem nie, ale tutaj przydałoby się zdanie kogoś, kto zna jakieś wyroki sądów (a, że w polsce precedensy nie obowiązują, to i to nie będzie ostatecznie rozstrzygające). Co do zabezpieczeń, to tych złamać się nie da, bo ich nie ma.

Podsumowując --- dopóki nikomu nie nabrudździsz, to nikt się Tobą nie zainteresuje. A jeśli komuś nabruździsz, to w takim prawodastwie jak nasze znajdzie się na Ciebie tyle haków, że i tak mogą Cię wsadzić do więzienia.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #33 dnia: 28 Lutego 2011, 10:13:32 »
...
153.15000 - WWO (Nastawnia - Rewidenci) Rozłączenie/Łączenie wagonów, manewry, zamiany lokomotyw i drobne naprawy.
Interesant.

Offline michalwm89

  • Wiadomości: 12
  • Powoli, ale dokładnie.....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #34 dnia: 28 Lutego 2011, 11:12:25 »
W kwestii prawnej o nasłuchach możemy przeczytać Rozdział XXXIII KK Art. 267 aktualna podstawa prawna na stronie
http://www.kodeks-karny.org/czesc-szczegolna/przestepstwa-przeciwko-ochronie-informacji.  Problem polega jednak na różnej interpretacji prawa przez służby. Zwykły krawężnik może narobić nam problemów słyszałem już o takim przypadku. Dlatego ze skanerem nie wypada się generalnie obnosić. 
 Policja interpretuje z reguły to prawo że nie można słuchać jednak niektórzy prawnicy mają zdanie że samo nasłuchiwanie informacji nie kodowanej nie jest przestępstwem. Podsumowując ze skanerem nie ma co się obnosić, nie wolno udostępniać informacji osobom trzecim np. w internecie prezentować swoich nagrań. Bo legalność nasłuchów jest sprawą dyskusyjną a ryzykować nie warto.
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2011, 14:47:29 wysłana przez michalwm89 »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #35 dnia: 28 Lutego 2011, 11:27:36 »
...
Kolego michalwm89 niestety ty przytoczyłeś starszą wersję wspomnianego przepisu który odnosił się do telefonii, i właśnie po nowelizacji skasowano w zapisie słowo "specjalne".
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2011, 11:48:05 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline rafista

  • Wiadomości: 26
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #36 dnia: 28 Lutego 2011, 18:24:27 »
Czyli w kwestii formalnej używanie odbiornika szerokopasmowego jest nielegalne?

Ja chciałbym kupić, ale tylko dla własnego nasłuchu. Nie mam zamiaru tego publikować, po prostu jestem ciekaw co się dzieje na świecie. Wsadzą mnie za to do więzienia ;D?

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #37 dnia: 28 Lutego 2011, 19:12:54 »
Z tego co pamiętam (pamięć mam dobra ale krótką) to skaner może mieć i używać każdy ale nie możesz upubliczniać tego co usłyszysz (częstotliwości policyjne, wojskowe, kolejowe itd). Czyli jeżeli stoisz na peronie i wszyscy w około słyszą co twój skanerek odbiera to możesz mieć problemy.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #38 dnia: 28 Lutego 2011, 19:27:31 »
Czyli w sluchawkach na peronie mozna spokojnie i bez obaw nasłuchiwac? I czy nawet jak bede mial skaner na widoku, zaczepiony np. na pasku u spodni ze sluchawkami w uszach, to nikt nie ma punktu do zaczepki o to, ze nasluchuje? Przepraszam, ze nie mam polskich znakow, poniewaz pisze z laptopa.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #39 dnia: 28 Lutego 2011, 19:33:00 »
Wszystkie informacje które usłyszymy na odbiorniku musimy zachować dla siebie, i nie obnosić się z tym.
Krótko mówiąc, (sucha teoria) sami możemy słuchać a ktoś postronny już nie może.
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #40 dnia: 28 Lutego 2011, 19:47:07 »
Czyli w sluchawkach na peronie mozna spokojnie i bez obaw nasłuchiwac? I czy nawet jak bede mial skaner na widoku, zaczepiony np. na pasku u spodni ze sluchawkami w uszach, to nikt nie ma punktu do zaczepki o to, ze nasluchuje? Przepraszam, ze nie mam polskich znakow, poniewaz pisze z laptopa.
To, że ustawa na to pozwala i tak nie zmieni, że betonu nie przebijesz. Gdzieś na YT jest filmik, jak koleś próbował nagrać Dworzec Centralny podczas remontu. Ochrona się go uczepiła, choć nie miała za co. Tak samo służbiście nie wytłumaczysz, że ustawa Ci na to pozwala. On będzie śmiał twierdzić, że zna lepiej prawo niż Ty i i tak dopnie swego.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #41 dnia: 28 Lutego 2011, 19:58:28 »
Cytuj
Gdzieś na YT jest filmik, jak koleś próbował nagrać Dworzec Centralny podczas remontu.
Tak, też natknąłem się na ten film (dla niewiedzących: ktoś chce uwiecznić zdjęcia hali głównej, ochrona dworca w nisko kulturalny sposób wyrzuca fotografa siłą, do gry wkracza SOK i Policja, ostatecznie fotograf ma rację i sobie dalej robi zdjęcia). Tutaj jest ewidentny brak znajomości przepisów przez firmę ochroniarską.

Cytuj
Tak samo służbiście nie wytłumaczysz, że ustawa Ci na to pozwala. On będzie śmiał twierdzić, że zna lepiej prawo niż Ty i i tak dopnie swego.
Ten przykład z tym chodzeniem ze skanerem na widoku jest trochę wyolbrzymiony - jeżeli będę coś działał w tym kierunku, to z pewnością nie będę tak postępował, schowam go gdzieś w torbie czy plecaku. Co do policji/SOK - moim zdaniem przy takich sprawach warto mieć przy sobie wydruk tego artykułu -  (Rozdział 2Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.).  Dla świętego spokoju.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #42 dnia: 28 Lutego 2011, 20:58:13 »
Witam. Dostałem w posiadanie radiotelefon taki jak w załączniku (Yaesu FTH-2010)
Chciałbym zbudować do niego antenę, o której mowa w postach na pierwszej stronie (dipol półfalowy)
Na tej stronie podany jest wzór jak obliczyć długość tego dipola
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic896073.html
Cytuj
Wzór na obliczenie długości dipola 300 : f : 2 x 0.95. (przy f w MHz długość wychodzi w metrach)
Częstotliwość kolejowa to 150-155MHz. Czy w tym wzorze możemy przyjąć po prostu 150MHz? Jeśli tak to długość dipola wyszła mi 0.95m
I taki dipol muszę podzielić na dwie części po około 0.47m. Czy taka tak duża dokładność jest potrzebna? Czy można po prostu przyjąć jako dipol 1m?

EDIT: Jeszcze jedno pytanie, czy jest to bez różnicy czy zastosujemy kabel o impedancji 50ohm lub 70ohm ?
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2011, 21:25:28 wysłana przez Mytnik »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #43 dnia: 28 Lutego 2011, 21:43:22 »
Do wzoru należy podstawić wartość częstotliwości ze środka pasma które chcemy odbierać. W tym przypadku 152,5 Mhz. Potrzebna jest duża dokładność obliczeń, ze względu na dopasowanie anteny i zestrojenie jej z elementami wejścia antenowego odbiornika. Z tego samego powodu należy użyć kabla 50 ohm. O ile dobrze pamiętam, nie ma kabla 70 ohm. Miałeś na myśli 75 ohm.

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Lutego 2011, 21:52:41 »
Jest jeszcze kabel koncentryczny RG-62/U wykorzystywany w sieci ARCNET (przodek Ethernetu), cecha charakterystyczna to impedancja falowa 93 Ω.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #45 dnia: 28 Lutego 2011, 21:54:07 »
Oczywiście miałem na myśli kabel 75ohm.
Na forum RadioScanner.pl czytałem temat o antenach, i mówiono tam, że nie potrzebna jest "aptekarska dokładność".
Na tym radyjku chciałbym odbierać tylko kanał 2 czyli 150,150 MHz. Czy mogę wyliczyć długość dipola tylko dla tej częstotliwości?

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #46 dnia: 28 Lutego 2011, 22:43:48 »
Cytuj
...nie potrzebna jest "aptekarska dokładność".

Byłbyś bardzo zdziwiony, jak bardzo anteną można zepsuć czułość odbiornika. Dopasowanie anteny jest szczególnie ważne dla stacji nadających na granicy zasięgu. Niedopasowana antena może mieć gorsze parametry, niż ta oryginalna od skanera. Jeśli Ci zależy na dokładnie jednej częstotliwości, to oczywiście podstaw ją do wzoru.

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #47 dnia: 28 Lutego 2011, 22:53:48 »
Jeżeli jest to częstotliwość na której głównie będziesz prowadził nasłuch, to jak najbardziej, nawet wskazane.
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2011, 22:54:01 wysłana przez Quark-t »
A może by tak własny pulpit...

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Marca 2011, 03:46:41 »
Aczkolwiek dobre dopasowanie tyczy się bardziej anten innych typów, niż dipol. Z własnego doświadczenia wiem, że w dipolu 3 cm w jedną lub w drugą stronę różnicy Ci dużej nie zrobi. Bardziej się martw o kabel, który musi mieć solidny oplot.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #49 dnia: 01 Marca 2011, 08:03:07 »
Więc tak. Obliczyłem, wyszło mi 95cm. Czyli będę miał 2 rurki o długości 47.5cm, ale tu mam pytanie. Odkąd mierzymy długość tych rurek? Od miejsca wyjścia z puszki, czy może od miejsca gdzie przylutowane są kable?

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Marca 2011, 13:13:48 »
Od miejsca gdzie przylutowane są kable, te powinny łączyć się z rurkami jak najbliżej krawędzi. @Ziomal, te 3 cm mają duży wpływ (szczególnie dla tej długości fali). W niektórych antenach są stroiki ustawiane co do milimetra za pomocą miernika SWR. Zależy od tego współczynnik SWR (współczynnik fali stojącej), niektórzy "aptekarze" dobierają też długość kabla między sprzętem a anteną. Dotyczy to szczególnie nadawania kiedy niespasowana antena może uszkodzić nadajnik, ale takie same zasady obowiązują przy odbiorze (tu nie ma mowy o uszkodzeniach sprzętu).

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Marca 2011, 16:04:36 »
Kwestia nadajnika to co innego i dla nadajnika ma to ogromny wplyw, z tym sie zgadzam.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #52 dnia: 01 Marca 2011, 17:43:54 »
A co myślicie o zastosowaniu dwóch anten teleskopowych, takich jak te:
http://sklep.monster.pl/ANT-TELESKOPOWA-022-035%284,37209,8280%29.aspx
Tylko przyciąć je odpowiednio do długości 48cm każda. Czy takie anteny w ogóle się nadadzą?

Offline michalwm89

  • Wiadomości: 12
  • Powoli, ale dokładnie.....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #53 dnia: 01 Marca 2011, 18:56:17 »
Te dwie anteny teleskopowe proponowane przez Ciebie Mytnik są dobre do tego. Takie ładne teleskopy w połączeniu z kablem RG-58 50Ohm dają efekt przyjemny dla ucha.  Ja sam postawiłem na takie rozwiązanie. Jeśli chodzi o kabel czy ma mieć 50ohm czy 70ohm to myślę że ten 50ohm jest lepszy poza tym dosyć ważna jest długość zastosowanego kabla, im krótszy tym lepszy:) A co do aptekarskiej dokładności jest to kompletna bzdura. Tak jak powiedział kolega wcześniej te 3cm różnicy większej nie zrobią...
« Ostatnia zmiana: 01 Marca 2011, 19:02:24 wysłana przez michalwm89 »

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Marca 2011, 19:14:40 »
A czy taką antenę zrobioną z tych teleskopowych antenek  mogę zamocować w oknie?(zwykły dom jednorodzinny).Czy nie będzie problemów z odbiorem sygnału?
Czy lepszym rozwiązaniem było by umieszczenie tego gdzieś wyżej. np na dachu?

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #55 dnia: 01 Marca 2011, 20:03:42 »
A czy taką antenę zrobioną z tych teleskopowych antenek  mogę zamocować w oknie?(zwykły dom jednorodzinny).Czy nie będzie problemów z odbiorem sygnału?
Czy lepszym rozwiązaniem było by umieszczenie tego gdzieś wyżej. np na dachu?
Najlepiej dla anten  w paśmie 2 Metrów (136-174 Mhz) żeby to było możliwie w najwyższym punkcie czyli dach.
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #56 dnia: 01 Marca 2011, 20:16:05 »
Kolega @michalwm89 pisze:
Cytuj
dosyć ważna jest długość zastosowanego kabla, im krótszy tym lepszy:)
Więc jak tu dojść do kompromisu. Gdybym miał antenę na dachu to kabel musiał by być dość długi co pogorszyło by jakość odbioru.
Gdybym chciał zastosować krótki kabel, to albo antenę musiał bym trzymać w domu, albo mieć ją na dachu i na dach chodzić z radyjkiem aby sobie posłuchać/ponagrywać.
A jak jest z zasięgiem takiej anteny? Czy gdybym miał ją na dachu to udały by mi się posłuchać CO(Częstochowa Osobowa) oddalonej w linii prostej o około 20 km ?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #57 dnia: 01 Marca 2011, 20:17:07 »
Napisz jaką długość kabla musiałbyś zużyć do zamocowania na dachu :) Generalnie RG58 do 15 m. jest w miarę ok. Przy dłuższym trzeba już liczyć się z mniejszymi bądź większymi stratami w sygnale.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #58 dnia: 01 Marca 2011, 20:21:42 »
Z tym dachem trochę niejasno się wyraziłem. Dach mam z oby dwóch stron spadzisty, i jedyną opcją było by zamocowanie tego na istniejącym już maszcie do anteny TV. Gdybym zamocował na tym maszcie była by na wysokości ok 2-3m, wiem bardzo nisko. I kabel w tym przypadku miałby długość ok. 8m z zapasem.

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #59 dnia: 01 Marca 2011, 20:39:11 »
Jaka by to antena nie była, obowiązuje zasada "im wyżej tym lepiej". Do tego antena umieszczona w oknie będzie lepiej zbierała ze strony, na którą wychodzi okno - wystawiona na dach będzie miała charakterystykę bardziej dookólną. Podsumowując: jeśli masz możliwość, to wystaw na dach.
« Ostatnia zmiana: 01 Marca 2011, 20:40:34 wysłana przez libertyn89 »
A może by tak własny pulpit...