Autor Wątek:  Jak stworzyć własną misje?  (Przeczytany 6391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mechanik12

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Jak stworzyć własną misje?
« dnia: 14 Czerwca 2011, 20:26:40 »
Witam.
Jestem nowy na tym forum. Chciałbym się dowiedzieć jak stworzyć własna misję do obojętnie jakiej trasy?

Offline KormaK

  • Wiadomości: 152
  • pizzapizzapizza
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Czerwca 2011, 20:36:56 »
Musisz bardzo dobrze znać strukturę eventów. To podstawa, aby zrobić własny scenariusz. Właśnie eventy odpowiadają za to, jaki sygnał wyświetli się na semaforze, która zwrotnica się zmieni, jaki odtworzy się dźwięk etc. Ja sam się na tym nie znam, ale z tego co kojarzę jest to po części opisane w "Scenery.doc". Jest gdzieś na forum. :)
everybody lies

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Czerwca 2011, 20:43:16 »
1. Scenery.doc - podstawa przy każdym trasopisarstwie.
2. Szukajka - wątków takich było już mnóstwo. Przejrzyj też manualnie dział Pomoc w tworzeniu, zwłaszcza wątki przyklejone. Zdaje się, że Wasyl opublikował dobry poradnik n/t eventów. Ś.p. Jaras też trochę opisywał przy okazji jET'a. Bo tak, jak powiedział kolega wyżej, wszystko opiera się na eventach. No i oczywiście, jak już poznasz postawy, to o pewne niuanse możesz pytać doświadczonych scenarzystów (jak trochę poczytasz forum to będziesz wiedział, o kogo mi chodzi. A nie podaję nicku w prost, żeby uchronić kolegę od tłumaczenia podstaw).
Także musisz być wytrwały i czytać, czytać, czytać... A potem popróbować, bo dobrze jest się uczyć na własnych błędach. Co ode mnie - najpierw próbuj na prostych przykładach - tak, jak na przykład Jarek opisywał. Bo jak rzucisz sie od razu na napisanie pełnego scenariusza to zapewne się spalisz. W każdym razie - powodzenia.
A może by tak własny pulpit...

Online Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Czerwca 2011, 20:48:14 »
Misje można stworzyć w notatniku, polecam WordPada. Przede wszystkim najpierw trzeba zapoznać się z konstrukcją eventów, poznać komórki pamięci, wgłębić się w pliki *.inc znajdujące się w katalogu scenery. Jeśli chodzi o literaturę to polecam (choć przyznam, że dla początkującego nie jest to prosty przewodnik) dokument scenery.doc. Można go znaleźć na forum. Kolejną pomocą mogą być inne scenariusze, rozwiązania w nich użyte mogą naprowadzić Cię na poprawną konstrukcję składni i zasady działania eventów. Doświadczenie jednak uczy, że ciężko ludziom zrozumieć eventy. Częściowo może się to brać z dość zawiłej składni. Np. długo musiałem się oswajać z eventem typu multiple.
Większość zdarzeń podczas przebiegu takiego scenariusza wywoływanych jest poprzez najechanie pojazdu na odpowiedni odcinek toru. Na który? To zależy od nas. Warto więc mieć podgląd na układ torów. Może kiedyś był i to problem, lecz obecnie wystarczające jest posiadanie startera autorstwa kolegi Ra. Trzeba zatem znać odpowiednie parametry w torze, które to pomogą taki tor odnaleźć, przypisać mu event i dla łatwości wyszukiwania w starterze podpisać. Często zachodzi potrzeba poprawy przechyłek, więc też warto wiedzieć, gdzie te parametry możemy znaleźć. Większość tych informacji znajduje się we wspominamy scenery.doc.
Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, iż znam się na eventach. Niestety rozpisanie tego co i jak działa jest zbyt czasochłonne, a objętość tego posta musiałaby wzrosnąć około 100 razy, by opisać to co już wiem. Warto również znać się na przepisach kolejowych, to pomaga, choć w razie czego kompetentne osoby są w stanie wyłapać na testach niepoprawnie stworzone sytuacje na szlaku.
Pamiętam doskonale jak w wakacje 2010 postanowiłem rozpocząć swoją przygodę z eventami. Byłem w domu bez całodobowego dostępu do internetu. Posiadałem tylko scenery.doc i jeszcze jakiegoś pdfa tłumaczącego również eventy (można znaleźć na forum). Przez 3 dni patrzyłem na to wszystko i byłem bezsilny. Dopiero potem się coś ruszyło i tak powstało Całkowo-Orlen. Myślę, że duża część osób, która zaczynała przygodę ze zdarzeniami nie wytrzymała nawet tych 3 dni. Może stąd taka mała ilość scenarzystów?

Skasowałem puste linijki.
Krzysiek626



« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2011, 10:12:09 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline mechanik12

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Czerwca 2011, 21:05:13 »
A co trzeba mieć do tłumaczenia eventów?

libertyn89
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca 2011, 22:41:08 wysłana przez libertyn89 »

Online Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Czerwca 2011, 21:06:46 »
Hm? Zdarzenia są opisane w dokumentach, które wymieniono w postach wyżej.

Offline mechanik12

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Czerwca 2011, 21:09:25 »
Czytałem to wszystko, ale to jest trudne do zrozumienia.

Offline KormaK

  • Wiadomości: 152
  • pizzapizzapizza
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Czerwca 2011, 21:10:27 »
event ns_eu07 multiple 1.0 none updatememcell_eu07-061 en57_dz-update_1-1 ns_eu07-1 eu07_ns-update_1-1 ns_ai-start endeventTakie coś to jest event. Po prostu - jak napisali koledzy wyżej - trzeba czytać i próbować do oporu, aż z czasem się zrozumie, o co tu chodzi. Wiesz, nie każdy ma smykałkę do tego. No i raczej nikt nie połapie się za pierwszym razem po przeczytaniu takiej lektury. ;)
everybody lies

Online Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Czerwca 2011, 21:10:49 »
Wiem, tylko upartość może Ci pomóc. Chyba że ktoś zechce Ci to wyjaśnić, ale wątpię w to.

Offline mechanik12

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Czerwca 2011, 21:12:09 »
Benek, może ty byś mógł mi to wyjaśnić?

Offline Żuk

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1085
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Jak stworzyć własną misje?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Czerwca 2011, 21:12:14 »
Napisałeś pierwszego posta o 20:44 jest 21:28 wniosek- jeszcze nie znalazł się nikt kto w godzinę lekcyjną nauczył się eventów.
Jeszcze zacytuję @Benka
Cytuj
Przez 3 dni patrzyłem na to wszystko i byłem bezsilny. Dopiero potem się coś ruszyło i tak powstało Całkowo-Orlen. Myślę, że duża część osób, która zaczynała przygodę ze zdarzeniami nie wytrzymała nawet tych 3 dni
.