Autor Wątek:  Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?  (Przeczytany 3794 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chyzy17

  • Wiadomości: 250
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?
« dnia: 10 Kwietnia 2010, 20:22:52 »
Wiem, wiem że w google znajdę wszystko ale...
No więc mam obecnie Windowsa XP zainstalowanego na partycji C  (posiadam 4 partycje C, D, E i F)  i chciałbym przetestować Windowsa 7 bez usuwania XP. Moje pytanie brzmi czy mogę Windowsa 7 zainstalować na np. partycji D i bez żadnych problemów mieć 2 systemy na komputerze ? I jeszcze jedno czy jak chciałbym usnąć Windowsa 7 to muszę sformatować partycje D  (zakładając że tam go zainstaluje)  czy jest jakiś inny sposób ?

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwietnia 2010, 20:50:32 »
....czy mogę Windowsa 7 zainstalować na np. partycji D i bez żadnych problemów mieć 2 systemy na komputerze ?...
Tak o ile instalujesz w kolejności - najpierw xp, potem 7. Nie należy instalować w odwrotnej kolejności.
...czy jak chciałbym usnąć Windowsa 7 to muszę sformatować partycje D  (zakładając że tam go zainstaluje)  czy jest jakiś inny sposób ?
Przed formatowaniem należy w win 7 w oknie uruchamianie i odzyskiwanie wybrać jako domyślny system win xp i usunąć zaznaczenie przy "czas wyświetlania listy systemów..." Potem restart i format dysku z 7 pod xp.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline chyzy17

  • Wiadomości: 250
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwietnia 2010, 21:24:53 »
Dziękuje @adsim za wyjaśnienie.

A pytanie odnośnie sterowników, wiem że do karty graficznej muszę ściągnąć nowe pod Windowsa 7 a do płyty głównej też ?
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2010, 21:33:15 wysłana przez chyzy17 »

Offline adsim

  • Moderator
  • Wiadomości: 3934
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Kwietnia 2010, 22:25:24 »
Nic nie musisz ściągać. 7 sam zainstaluje najodpowiedniejsze sterowniki, o ile sprzęt nie jest wyjątkowo leciwy, lub super nowy, a np. sterowniki dla karty graficznej powinny pojawić się w aktualizacjach windows update.
(: ɯɐıʍɐɹpzod

Offline chyzy17

  • Wiadomości: 250
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Kwietnia 2010, 09:41:21 »
Ok, ostatnie  pytanie czy po instalacji Windowsa 7 i pracy na tym systemie będzie mi wykrywało pliki na dysku które mam obecnie ?

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwietnia 2010, 12:57:50 »
Oczywiście. Ale programy, które masz zainstalowane w XP nie muszą działać w W7 (ze względu na brak np. wpisów w rejestrze). Ale programy samodzielne jak najbardziej.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Wdowa94

  • Wiadomości: 93
  • Elektro-Informatykowy MK
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jak zainstalować 2 systemy na jednym dysku ?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwietnia 2010, 10:55:19 »
programy, które masz zainstalowane w XP nie muszą działać w W7 (ze względu na brak np. wpisów w rejestrze).

Istnieje również opcja eksportowania rejestru z XP, usunięcie wpisów systemu (zostawić tylko software), oraz import takiego rejestru do Windows7 i wszystkie programy powinny działać. W razie braku zgodności (wyskoczy odpowiedni komunikat) włączamy w zgodności z Windows XP, jednak zrobienie czegos takiego w odwrotną stronę już nie jest takie pewne, ponieważ takie programy mogą wogóle nie działać.

Inna bajka jest, jeżeli masz XP 32bitowy, a Windows 7 64bitowy- wtedy są to 2 odrębne systemy, przy których zgodność ze sobą jest prawie niemożliwa (ale jest możliwa, trzeba umieć ;))
Gdyby MaSzyna działała na ATi....
...świat byłby piękny