Autor Wątek:  Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu  (Przeczytany 6983 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ArturLukaszMr

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
    • Artur-M Blog
  • Otrzymane polubienia: 0
Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu
« dnia: 10 Kwietnia 2010, 14:12:53 »
W sobotę 10 kwietnia 2010, od godziny 10 rano, każdy mógł wejść do pomieszczeń Dworca Głównego, które na co dzień nie były udostępniane pasażerom, w tym podziemnych tuneli, schronu pod przeddworcowym placem i części wschodniej stacji (od strony poczty), gdzie dawniej działał teatr. Było można wejść także na pierwsze piętro dworca, znajdujące się nad wejściem głównym od strony ulicy Piłsudskiego, gdzie mieści się m.in. dawna „sala posiedzeń zarządu kolei” z pięknym kasetonowym sklepieniem. Spotkanie tych, którzy chcieli wybrać się na darmową wycieczkę, zaplanowano przed wejściem od strony ul. Suchej.

Warunek był jeden: trzeba mieć skończone 18 lat i podpisać oświadczenie, że na teren obiektu wchodzimy na własną odpowiedzialność.

Ciekawie zapowiadało się zwłaszcza możliwość odwiedzenia owianych mgiełką tajemnicy tuneli. A konkretnie tzw. tunelu piwnego. Biegnie on pod peronami. Dawniej tamtędy dostarczano produkty spożywcze do sklepików na peronach, w tym również beczki z piwem (i stąd nazwa). Co kilkanaście kroków są tam wnęki z bardzo ciekawymi, kręconymi schodami, które prowadzą do góry.

Przed wejściem do tunelu na śmiałków, którzy zdecydują się do niego wejść, czekali aktorzy przebrani za oddział uzbrojonych od stóp do głów żołnierzy Wehrmachtu. To członkowie grupy rekonstrukcyjnej "Festung Breslau".

PKP nie zdecydowała się jednak wpuścić zainteresowanych do najciekawszych, zalanych wodą tuneli. Jeden z nich znajduje się nieco poza terenem dworca, na wysokości ul. Małachowskiego. - Chodzi o względy bezpieczeństwa - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami.

Sobotnia impreza miała trwać do godz. 13.30, została jednak skrócona z powodu bieżących wydarzeń (katastrofa lotnicza, śmieć Lecha Kaczyńskiego i pozostałych pasażerów samolotu).

Krótki materiał filmowy mówiący o podziemiach dworca:


P.S. Był ktoś z Was? Jeśli tak, zachęcam do podzielenia się wrażeniami.
P.S. I mamy w tle przejeżdżającą EN57 :)
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2010, 15:01:51 wysłana przez ArturLukaszMr »

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwietnia 2010, 14:50:39 »
Ja byłem, chociaż nie mam ukończone 18 lat. Impreza została skrócona, trwała do 11:30. Niestety nie udało mi się zwiedzić tych tuneli, był straszny tłok, nawet dobrego zdjęcia się nie dało zrobić. Szkoda że ten bardzo klimatyczny dworzec odszedł... Postaram się dać jakieś zdjęcia w najbliższym czasie.
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline ArturLukaszMr

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
    • Artur-M Blog
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwietnia 2010, 15:03:14 »
Podczas remontu dworca będą jednak prowadzone praca badawcze podziemi dworca i okolic, wyniki zostaną opublikowane w chwili, gdy skończy się przebudowa obiektu to jest w pierwszej połowie 2012 roku.

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Kwietnia 2010, 15:50:54 »
Umieszczam parę zdjęć z imprezy.
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline ArturLukaszMr

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
    • Artur-M Blog
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Kwietnia 2010, 16:28:27 »
To i ja zamieszczę kilka zdjęć. Mnie głownie interesowały sala posiedzeń zarządu kolei na pierwszym pietrze, no i wschodnie skrzydło dworca, zamkniętego dla pasażerów (zdjecia 3,4,5). Oraz dwie fotki z podziemi - winda na niższe kondygnacje w podziemiach przed dworcem (zdj 1) i tunel (zdj 6). A zdjęcie 2 to płyta (niestety zamknięta) rzekomo prowadząca do szpitala (z peronu 5).

Offline Krzysiek

  • Wiadomości: 200
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwietnia 2010, 10:28:08 »
Szkoda że ten bardzo klimatyczny dworzec odszedł...
Wraz z menelami i ich wonią...
Cieszę się bardzo, że po tylu latach w końcu chcą z tym obiektem coś zrobić. Wreszcie może uda się stworzyć przyjazny dworzec, aby czekanie na pociąg nie było męczarnią. Sytuacja z tej zimy: -20 stopni a ludzie czekają na peronach, bo w holu głównym jedzie tak smrodem, że można zwymiotować.
Szkoda, że nie widziałem na żadnych planach jakiegoś centrum przesiadkowego na tramwaj/autobus. Ponieważ po wyjściu z dworca mamy 5 przystanków.
Był pewien czas gdy sobie poradzono z bezdomnymi ale została przeprowadzona prowokacja dziennikarska i się okazało, że bezdomnych w zły sposób wyrzucają z dworca. Po czym pan dziennikarz zadowolony napisał artykuł do swojej, gazety siedzi w ciepłym biurze a Ty czekasz w doborowym towarzystwie na pociąg...
Jak dla mnie nie ma co płakać; trzeba się cieszyć.

Pozdrawiam
Krzysiek

Offline ArturLukaszMr

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
    • Artur-M Blog
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Tajemnice Dworca Głownego PKP we Wrocławiu
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwca 2010, 17:22:47 »
Odkopię temat, jednak dopiero teraz udało mi się wygrzebać pewne bardzo fajne zdjęcie z PhotoDay który się odbył na Dworcu Kolejowym "Wrocław Główny" dzień przed rozpoczęciem jego remontu.

Co do zdjęcia: aż dziw, że ten po lewej to kibel (bo do tego po prawej chyba nikt nie ma wątpliwości)