Autor Wątek:  SN61-183 do kasacji?  (Przeczytany 13559 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
SN61-183 do kasacji?
« dnia: 17 Stycznia 2010, 21:25:33 »
Z pewnych, nieoficjalnych źródeł, dotarła do mnie informacja, iż wagon motorowy SN61-183 (ex.189), znajdujący się na stanie CT Szczecin, został z tegoż stanu skreślony z dniem 13 stycznia 2010. Wszczęto także procedurę kasacyjną... Komuś z dyrekcji PKP Cargo zależy, aby "ganza" fizycznie skasować. Jutro przez Towarzystwa Miłośników Kolei Drezynowych i Zabytków Kolejnictwa, podejmie próby rozmów z dyrekcją PKP Cargo w Szczecinie, przy wsparciu Miasta Szczecin, spróbujemy przejąć ganza, żeby uratować go przed palnikiem...

O postępach - lub ich braku - będę informował na bieżąco w tym wątku.
Pozdrawiam, Sławek

Offline JONIN_EZT

  • Wiadomości: 918
  • Dalej student. Linia 202 maker
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Stycznia 2010, 00:30:05 »
Niech Cargo się odczepi od Ganza. Jedna z dwóch jeszcze żyjących maszyn, która ma jeszcze szanse pojeździć przez parę lat ma być skasowana? Beton za betonem. Życzę powodzenia w pozytywnych rozmowach z Cargowcami (innej możliwości nie może być)

Czy SN61-168 też jest na stanie Cargo, czy jako własność Muzeum w Chabówce? Żeby do niego Ganza też się nie przyczepili.

Czekamy na informację
Linia 202
Układ torowy (tory główne) - 100%
Układ torowy (reszta) - 15%

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Stycznia 2010, 01:35:17 »
Stoi złom zajmując tory przez tyle lat, nikt się tym nie interesuje. Gdy ktoś wreszcie chce to posprzątać nagle się oddzywają jakieś organizacje miłośników zabytków itp. Powinni jeden egzemplarz dać do skansenu, a resztę skasować. Moje patrzenie na sprawę może zdawać się drastyczne, ale jest prawdziwe. W Polsce nie brakuje tego typu zabytków, poukrywanych gdzieś w krzakach, gnijących na bocznicach.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Stycznia 2010, 01:36:42 »
Cytuj
nikt się tym nie interesuje.

Tu się mylisz. W tym przypadku ganz był w kręgu zainteresowania (i jest nadal).

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Stycznia 2010, 09:58:16 »
Stoi złom zajmując tory przez tyle lat, nikt się tym nie interesuje. Gdy ktoś wreszcie chce to posprzątać nagle się oddzywają jakieś organizacje miłośników zabytków itp. (...) W Polsce nie brakuje tego typu zabytków, poukrywanych gdzieś w krzakach, gnijących na bocznicach.(...)
Na jakim Ty świecie żyjesz mikolu... Złom? Zajmuje tory przez tyle lat? W krzakach stoi więcej czynnych wagonów SN61? No w Ełku stoi jeden, prawdopodobnie sprawny.

Szczeciński SN61 nie stał w krzakach, był wykorzystywany do jazd specjalnych dla entuzjastów kolejnictwa oraz pracowników PKP Cargo (w dawnych czasach). Znajdź mi proszę, ganza w krzakach, w pełni sprawnego. PROSZĘ, NIE PISZ WIĘCEJ BZDUR! A organizacje miłośnicze, interesują się ganzem nie od teraz, tylko od roku 2005, kiedy to powstało TMKDiZK.

NIE WIESZ JAKA JEST PRAWDA, NIE PISZ NIC!
Pozdrawiam, Sławek

Offline Kozi

  • Wiadomości: 791
  • Prosto z Serca Europy...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Stycznia 2010, 11:37:21 »
Może go przeniosą do Chabówki. Coś wierzyć mi się nie chce, że sprawnego potną na złom.
"... W Moich Snach Wciąż WŁOSZCZOWA !!!"

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Stycznia 2010, 12:02:05 »
Może go przeniosą do Chabówki. Coś wierzyć mi się nie chce, że sprawnego potną na złom.

A Chabówka to z gumy jest?
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Stycznia 2010, 12:04:11 »
Wszystko do Chabowki, a wystarczy spojrzec na eksponaty, ktore tam 'spoczywaja'. Im wiecej eksponatow, tym mniej pieniedzy przeznaczonych na renowacje juz tam stojacych.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Kozi

  • Wiadomości: 791
  • Prosto z Serca Europy...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Stycznia 2010, 12:55:26 »
No to są inne skanseny chyba.
"... W Moich Snach Wciąż WŁOSZCZOWA !!!"

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Stycznia 2010, 13:10:16 »
Chyba. Dobrze powiedziane. Byłem w Jaworzynie, oprócz kolejowych eksponatów są tam motocykle, itp. Mimo, że raczej to właśnie kolejowe eksponaty budzą największe zainteresowanie (przynajmniej patrząc po ludziach, z którymi zwiedzałem skansen), a to motocykle są najbardziej wypucowane, eksponaty komputerowe w stanie bez skazy, a zaraz niedaleko wagony które niedługo załamią się pod własnym, przerdzewiałym ciężarem, albo ST43, do którego da się wejść, bo nie ma drzwi. W środku też nic nie ma. Sam, nędzny szkielet, pozostawiony po to, aby "wyrdzewieć" do końca. Nie dziwię się, że jak jest szansa zachowania jakiegoś eksponatu, to wszyscy krzyczą "do Chabówki", jako że tam większość zabytków jest zachowana na poziomie.

Offline prof_klos

  • Wiadomości: 618
  • Już nigdy nie będzie takiego lata...
    • Zobacz profil
    • http://www.prof-klos.yoyo.pl
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Stycznia 2010, 13:54:17 »
Muzeum w Warszawie, Karsznice... Wszędzie wszystko niszczeje.

Ktoś mądrze powiedział, że może błędem było niewydzielenie odrębnej spółki PKP Muzeum Zabytków czy coś w ten deseń. Wówczas taka mała spółeczka mogłaby się zająć przewozami imprezowymi, obsługiwać Wolsztyn, skanseny i sama na siebie zarabiać.
Kasacja SN61, jedynego z dwóch sprawnych, którym cyklicznie jeździło się na różne imprezy to jakiś żart. Porównywalne z decyzją, by skasować np Ol49-69..
Z MaSzyną od 2003!

Offline przem710

  • Wiadomości: 600
  • Tczew miasto kolejarzy :)
    • Zobacz profil
    • ForumKolejowe.pl
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Stycznia 2010, 15:06:31 »
Cytuj
Nie dziwię się, że jak jest szansa zachowania jakiegoś eksponatu, to wszyscy krzyczą "do Chabówki", jako że tam większość zabytków jest zachowana na poziomie.

No pewnie a Kościerzyna na poziomie nie jest. Tyle że tam już dwa "ganzy" stoją poza skansenem, nie wiem czy należą do tej placówki.
Jeżeli potną sprawny zabytek to będzie już naprawdę SKANDAL.

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Stycznia 2010, 15:30:03 »
Śpieszę donieść, iż dzięki swoistemu "szumowi", jaki wytworzył się wokół sprawy wagonu motorowego SN61-183, pojawiła sie szansa, na przejęcie wagonu przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Więcej szczegółów, w późniejszym terminie.
Pozdrawiam, Sławek

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Stycznia 2010, 15:40:49 »
A ja mam pytanie dotyczące części bo wiadomo że taka stara maszyna to się na pewno psuje i jeżeli  miał by być w stanie czynnym to trzeba go czasami naprawiać. Więc macie jakieś dojście do części czy raczej trzeba będzie kombinować różne zamienniki?

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Stycznia 2010, 17:35:21 »
Ogólnie, zawsze jak coś padło, to różnymi sposobami były ściągane części z innych ganzów, stojących w krzakach. Tak tez było po tym, jak uszkodzeniu uległ silnik w czasie jazdy z pociągiem specjalnym Kraków - Chabówka, podczas Parowozjady 2007. Wówczas pęknięta była chłodnica (wyciekała ciecz chłodząca silnik) oraz głowica w silniku - jako następstwo m.in. pożaru, który wybuchł w komorze silnika (od wysokiej temperatury zapaliły się smary zalegające na silniku). Wtedy chłodnicę ściągnięto z Chojnic, a elementy silnika były na stanie szopy w Porcie Centralnym (ściągnięte wcześniej z Kołobrzegu).
Pozdrawiam, Sławek

Offline samja

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Stycznia 2010, 17:41:27 »
Śpieszę donieść, iż dzięki swoistemu "szumowi", jaki wytworzył się wokół sprawy wagonu motorowego SN61-183, pojawiła sie szansa, na przejęcie wagonu przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Może to bedzie Szczecinek ? ;) chociaż dużo tam ST44 i innych "trupów" to moze dadzą rade :)

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Stycznia 2010, 20:02:25 »
Może to bedzie Szczecinek ? ;) chociaż dużo tam ST44 i innych "trupów" to moze dadzą rade :)
Ogólny pomysł został rzucony tutaj:

http://kolej.mkm.szczecin.pl/forum.php?detail=1263663308.news&which=02.01.01.01

To na razie jest pomysł, ale bardzo prawdopodobny, jeśli by się udało ganza przejąć. Urząd marszałkowski i Przewozy Regionalne są na "tak".
Pozdrawiam, Sławek

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Stycznia 2010, 20:30:08 »
@Sakorius, przyznaję, że do czasu przeczytania Twojego postu nie wiedziałem jak wygląda sytuacja z SN61, więc przepraszam. Przedstawiłem mój pogląd na to co się dzieje gdy nagle coś wyciągają z krzaków, i razem z tą kupą złomu miłośników historycznego taboru. Co do SN61 - przyznaję, że tak nie jest, ale z innymi niestety tak.

Edit. A co do tematu:

Offline 333Wojtas333

  • Wiadomości: 191
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Stycznia 2010, 21:01:35 »
SN61-183 raczej nie zostanie skasowany. Dowiedziałem się, że PKP Cargo będzie szukać nowego właściciela, gdyż Cargo nie chce dalej utrzymywać tego SN61. Może to i lepiej, gdyż wtedy będzie "bardziej aktywny". A tak po za tym to on ma ciekawą historię (http://www.km-forum.com.pl/topics25/sn61-183-do-kasacji-vt5947.htm).

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Stycznia 2010, 07:17:03 »
Podepnę się pod temat i zapytam: Ktoś ma informacje czy SN61 było także eksploatowane w innych krajach?

Offline P3t3r

  • Wiadomości: 13
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Lipca 2010, 22:28:35 »
Odświeżam. Jak potoczyły się dalsze losy tego ganza? Skończył jako żyletki, czy ktoś się nim zainteresował?

Offline hunter

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1126
    • Zobacz profil
    • kolej.banda.pl
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Lipca 2010, 22:30:58 »
Stoi przy szopie Cargo na SPC, skreslony z ilostanu CT Szczecin dnia 13.01.2010.
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Durbajło

http://www.kolej.banda.pl/ - moje kolejowe zdjęcia.

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Lipca 2010, 22:39:39 »
Ostatnio w Krakowie Bieżanowie widziałem na szopie zakładu Cargo stał jeden SN61, pewnie czekał na remont. Co najważniejsze był w b. dobrym stanie.
^^PR Rzeszów^^

Offline tomekilawa

  • Wiadomości: 258
  • na służbie...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Lipca 2010, 23:22:53 »
Ostatnio w Krakowie Bieżanowie widziałem na szopie zakładu Cargo stał jeden SN61, pewnie czekał na remont. Co najważniejsze był w b. dobrym stanie.
To pewnie SN61-168 ze skansenu w Chabówce. Teraz tylko jeden zostanie czynny :(.

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Lipca 2010, 23:53:55 »
Tak, zgadza się, to był SN61-168, przed chwileczką znalazłem zdjęcie.
^^PR Rzeszów^^

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Lipca 2010, 08:18:20 »
Ostatnio w Krakowie Bieżanowie widziałem na szopie zakładu Cargo stał jeden SN61, pewnie czekał na remont. Co najważniejsze był w b. dobrym stanie.
To pewnie SN61-168 ze skansenu w Chabówce. Teraz tylko jeden zostanie czynny :(.
Obydwa są czynne. Krakowski ma niestety, nieoryginalne wnętrze (miękkie siedzenia z ED72).
Pozdrawiam, Sławek

Offline przem710

  • Wiadomości: 600
  • Tczew miasto kolejarzy :)
    • Zobacz profil
    • ForumKolejowe.pl
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: SN61-183 do kasacji?
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Sierpnia 2010, 12:13:05 »