Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633847 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« dnia: 06 Listopada 2009, 21:13:05 »
Witam.

Wiele ludzi zadawało mi pytania typu "Jak zbudować nastawnik do kompa?" (Na pewno nie tylko ja miałem takie przygody ;))  Z pewnością każdy MaSzynowiec chciałby mieć takie cudeńko, a co dopiero cały pulpit! Informacje na ten temat są często porozrzucane w różnych wątkach i to dawno nie odświeżanych. Wpadłem więc na pomysł aby założyć wątek w którym każdy mógłby przedstawić swój pomysł wykonania lub projekt takiego nastawnika bądź innych elementów pulpitu, współpracujących z MaSzyną. Każdy, kto chce zbudować sobie takie cudo miałby tu wszystko jak na dłoni i mógłby wybrać dogodny dla siebie sposób.
Mam nadzieję, że każdy kto kto chce pomóc młodszym i starszym konstruktorom doda tu coś od siebie i nie będzie tłamsił swego tajnego, genialnego mechanizmu.

Oto dotychczasowe projekty nadesłane przez użytkowników:

NASTAWNIKI:

1. (Załącznik) Dla przykładu przedstawiam mój projekt. Jest on połączeniem części mechanicznej, którą należy sobie indywidualnie skalibrować (w zależności od wymiarów części) oraz części elektronicznej. Zaleca się włączyć rezystor między styki a transoptory. Całość podłączona jest do klawiatury, należy więc sprawdzić biegunowość styków odpowiednich klawiszy. Tą samą metodą można również wykonać nastawnik kierunkowy oraz kran hamulca, należy tylko odpowiednio dobrać rozmiar tarczy mechanizmu, rozstaw bolców oraz szerokość końca ruchomego ramienia, aby rączka mogła obracać się o ten sam kąt co w rzeczywistości.

2. (Załącznik) Jest to elektroniczne rozwiązanie wysterowania odpowiednich klawiszy wraz z obrotem koła nastawnika. Wadą tego ustrojstwa może być konieczność budowy tylu zespołów sterujących ile mamy pozycji jazdy (dla EN57 koszt może wynieść około 50zł, najdrożej wychodzą przekaźniki monostabilne DPDT).
Koło nastawnika należy połączyć z przełącznikiem obrotowym, posiadającym tyle pozycji co w prawdziwym nastawniku (chyba najlepiej wykonać taki przełącznik samemu). Głównym elementem wykonawczym są tu transoptory (najlepiej 4N25) podłączone do odpowiednich zestyków w klawiaturze. Impuls prądu zasilający transoptor zapewniany jest przez kondensator, który odpowiednio ładuje się i rozładowuje zależnie od zasilania cewki przekaźnika a więc także od tego, czy na bazę tranzystora przyłożone jest napięcie. Jeśli ktoś odważyłby się na zastosowanie tego sposobu do budowy nastawnika np. EU07, to można również skojarzyć pozycje przełącznika obrotowego z lampką jazdy na oporach :)

KOMPLETNE PULPITY:

1. Projekt pulpitu zbudowanego przez Mariusz1970. Pozwala on podpiąć niezbędne urządzenia z pulpitu do klawiatury. Wysterowanie klawiszy odbywa się poprzez układy elektroniczne oraz zaprogramowanego Atmela.
    LINK:  http://mamut.mysza.eu.org/~krzysiek626/Pulpit.rar

WYSTEROWANIE KLAWISZY:

1. (Załącznik) Projekt układu do sterowania przełącznikami pantografów tak jak w ED72/EN57/EN71. Górny przełącznik podłączamy jako łącznik dźwigienkowy chwilowy tylnego pantografu, środkowy wyłącznik jako "grzybek" opuszczania obu pantografów a dolny jako łącznik dźwigienkowy chwilowy przedniego pantografu. Cała istota działania polega na tym, że w spoczynkowym położeniu przełącznika kondensator ładuje się. Z chwilą przełączenia go kondensator rozładowywuje się i przez odpowiedni tranzystor oraz transoptor przepływa impuls prądu. Całość należy odpowiednio podpiąć do klawiatury.

2. (Załącznik) Jest to projekt układu do wysterowania dowolnego klawisza z lub bez shift'u z jednego hebelka (musi być DPDT) Zasada działania jest podobna do pierwszego przykładu. Można tym sposobem podłączyć np. hebelki od świateł (Y,y/U,u/I,i)


Jeśli ktoś ma jakiś swój projekt, którym może się podzielić proszę o napisaniu o nim w tym temacie lub na PW. Wszelkie materiały będę aktualizował w tym poście.
Prosiłbym także o przyklejenie wątku aby się nigdzie nie zagubił.

« Ostatnia zmiana: 06 Marca 2010, 12:42:33 wysłana przez RooteK »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopada 2009, 21:17:06 »
Tak niebezpiecznie diodę transoptora dawać bez rezystora. Można zjarać diodę...
Natoimast jeśli chodzi o wyjście transoptora, to skoro na wyjściu jest tranzystor npn, to ważna jest biegunowość potencjałów 'styczek' klawiszy. Szanse, że dobrze się wybierze jest 50/50. Trzeba o tym wspomnieć.
Emiter do niższego potencjału styczki, kolektor do wyższego.
Ogólnie może być :)
« Ostatnia zmiana: 06 Listopada 2009, 21:24:15 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Listopada 2009, 21:26:36 »
Fakt, rezystor lepiej dać :) A biegunowość styków na klawiaturze sprawdzałem sobie diodą prostowniczą (przewodzącą w jedną stronę) dzięki czemu wiadomo gdzie dać + a gdzie -.

Mariusz, pamiętam, że dawałeś kiedyś na forum schematy jak na kondensatorach wysterować przełącznik hebelkowy (wersja stabilna z shiftem i chwilowa) Może wystawiłbyś go do tego wątku ?

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopada 2009, 21:31:22 »
Aaaa szukaj gdzieś Rootek po wątkach :) i wtaw linki w tym wątku- mnie się nie chce :)
Był też gdzieś projekt całego pulpitu mego autorstwa w jakimś z wątków wraz ze schematami (chyba teraz wyszukiwarka plików gdzieś to ma). Pamiętam, że jeszcze parę osób przedstawiało swoje propozycje.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopada 2009, 21:54:39 »
Pod tym linkiem znajdziesz wszystko o Mariuszowym pulpicie. http://mamut.mysza.eu.org/~krzysiek626/Pulpit.rar



Offline puma2091

  • Wiadomości: 463
  • ...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopada 2009, 22:07:09 »
Za pozwoleniem RooteK-a przedstawiam wam przeróbkę jego rysunku na nastawnik ET22 lub podobnych. Jedyne co na pewno jest tu źle zrobione to ilość kołków. Blokadę obrotu trzeba samemu sobie dorobić lub poczekać aż ja zaprojektuję. Tak samo blokadę wajchy bocznika i nawrotnika.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
W kolejnych załącznikach kartonowy model blokady nastawnika jazdy nastawnikiem kierunkowym. Na 2,3,4 zdjęciu widnieje taki jakby patyk. Jest to ramię od nawrotnika na którego końcu jest umieszczony haczyk który blokuje nastawnik. 2 ostatnie zdjęcia to rysunki techniczne obu blokad.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopada 2009, 14:53:19 wysłana przez puma2091 »

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Listopada 2009, 14:08:00 »
Rozstaw kołków i rozmiar tarczy będą miały znaczenie jeśli chodzi o kąt obrotu koła nastawnika dla przeskoku na następną pozycję. Aby ustalić ilość pozycji nastawnika trzeba by np na wale nastawnika jazdy zamocować jakąś krzywkę, która zachaczała by w odpowiedniej chwili o jakieś klocki ograniczające ruch. Tu już się sprawa komplikuje aczkolwiek wykonać można. Drugim sposobem było by tu zostawienie małej tarczy z kołkami i połączenie z kołem nastawnika przez przekładnię zębatą.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Stycznia 2010, 19:31:48 »
Witam.
Ja również rozpoczynam pracę nad nastawnikiem do Maszyny.
Na razie projekt jest w powijakach ze względu na brak czasu (szkoła)
Poniżej przedstawiam fotki tego co do tej pory udało mi się zrobić.
Pierwsze zdjęcie przedstawia model ruchomego ramienia wraz z jego mocowaniem.
Ta śrubka na samym dole, będzie wstawiona do otworu na dnie obudowy nastawnika.
Drugie zdjęcie to tarcza, którą wykonałem z tej małej płyty CD(mini CD), otwory w tarczy wyżłobiłem pilnikiem
Trzecie zdjęcie to rozcięta śruba w którą, ma wchodzić ruchome ramię i ma być przykręcany od góry i od dołu nakrętkami, tak jak na zdjęciu 1
No więc na tą chwilę to by było tyle. Do zrobienia zostały jeszcze styki do biegunów kondensatora, oraz nastawnik i oś która będzie go łączyła z tarczą. Potem już tylko część elektroniczna.
Pozdrawiam

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Marca 2010, 12:37:28 »
W pierwszym poście aktualizacja. Dodany krótki opis oraz schemat elektronicznego rozwiązania budowy nastawnika.

Offline Yamaneko

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Maja 2010, 08:08:00 »
A może ktoś kto lubi majsterkować wpadnie na pomysł robienia takowych gadgetów na zamówienie np. na allegro :-)

Pozdrawiam :-)

Offline bartas

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Czerwca 2010, 19:20:05 »
Ja kończę prace nad pulpitem od ed72/en57-19xx i powiem, że niestety nie tyle że jest to bardzo pracochłonne (przy małej ilości czasu) to jeszcze ciężko znaleźć części lub ewentualnie zamienniki.

Ale z drugiej strony czemu nie. Tylko nie wiem ile można za taką usługę sobie życzyć.
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwca 2010, 09:09:27 wysłana przez bartas »

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Czerwca 2010, 16:02:53 »
Na allegro można by sprzedawać gotowe podzespoły elektroniczne, resztę każdy musiałby sam zrobić na własną rękę.

Offline bartas

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Czerwca 2010, 17:46:54 »
Jak wspominałem kończę pulpit od ED72/EN57-19xx, więc postanowiłem pokazać kilka zdjęć nad moją pracą... (Załączniki)

Piszcie i wypowiedzcie się co jest do poprawienia. Filmiki już nie długo na youtubie ze szlaku.

A oto filmik na youtubie:
« Ostatnia zmiana: 14 Września 2022, 20:33:53 wysłana przez Stele »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Czerwca 2010, 19:22:02 »
Cóż można napisać, wygląda ładnie. Gdybyś zapodał schematy i opis, można byłoby coś więcej napisać.

Offline bartas

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Czerwca 2010, 20:43:25 »
Cóż można napisać, wygląda ładnie. Gdybyś zapodał schematy i opis, można byłoby coś więcej napisać.

Schemat... Niestety mam go w głowie a cięzko go przelać na "papier". A tak to podstawowe elementy są podłączone pod klawiature i jakoś to chodzi :D. Oczywiście będę jeszcze ulepszał ten projekt, ale rozglądam się już za budową kolejnego pulpitu.

Chodziło mi o uwagi np. "Wszystko fajnie, ale te manometry w "Edycie" są bliżej siebie musisz to poprawić", więc ponawiam pytanie czy jest tu coś do poprawienia?

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Czerwca 2010, 20:43:43 »
No wygląda na prawdę ciekawie, ale ten wątek nie jest jedynie do chwalenia się więc tak jak wspomniał Mariusz mógłbyś zdradzić zasadę działania. "elementy są podłączone pod klawiature i jakoś to chodzi :D" niezbyt wiele wyjaśnia ;]

Ja obecnie jestem w trakcie robienia mojego nastawnika w oparciu o układ z enkoderem-impulsatorem który poprzez układ regulujący czas trwania impulsów jest podłączony wprost pod zestyki klawiatury. Część elektroniczna działa, gorzej z mechaniką ale małymi kroczkami do przodu. Jak będzie coś więcej do pokazania to na pewno wszystko opiszę.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Czerwca 2010, 21:05:30 »
Cytuj
Chodziło mi o uwagi np. "Wszystko fajnie, ale te manometry w "Edycie" są bliżej siebie musisz to poprawić", więc ponawiam pytanie czy jest tu coś do poprawienia?
To skoro w ten deseń idziesz, to zapodaj rysunek techniczny pulpitu (rozmieszczenia elementów), wtedy na podstawie dokumentacji oryginalnego pulpitu (jeśli ktoś będzie miał takowy), będzie można coś więcej powiedzieć. Ze zdjęć, aby dostrzec rozbieżności, potrzeba dużych różnic, a zakładam, iż z jakieś dokumentacji bądź ze zdjęć oryginalnego pulpitu korzystałeś. W związku z tym różnice te będą małe i jak na wstępie.

Cytuj
Schemat... Niestety mam go w głowie a cięzko go przelać na "papier". A tak to podstawowe elementy są podłączone pod klawiature i jakoś to chodzi :D.
Cały pic na tym polega, czyli jak?
Możesz opisać, niekoniecznie rysować, np. jak rozwiązałeś sprawę chwilowego wysterowania klawisza klawiatury na przełącznikach stabilnych pulpitu, tudzież sprawa nastawnika, hamulca itp.
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwca 2010, 21:15:18 wysłana przez REWIZOR »

Offline Paweł1992

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Czerwca 2010, 11:01:00 »
Przeglądałem ostatnio sporo stron w internecie, aż w końcu natrafiłem na stronę projektu mjoy  http://sites.google.com/site/mjoy16/home . To by się chyba nadało do budowy pulpitu? Z tego co widzę, to wszelkie przełączniki dałoby się podłączyć, nie wiem jedynie na jakiej zasadzie działałoby podłączenie sterowania nastawnika,nawrotnika, bocznika i hamulca.

Offline zbyszek300

  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Czerwca 2010, 12:36:12 »
Cytuj
A może ktoś kto lubi majsterkować wpadnie na pomysł robienia takowych gadgetów na zamówienie np. na allegro :-)
Witam myślę ze można było by zrobić coś podobne do tego:http://www.raildriver.com/products/raildriver.php.Dla szerszej grupy miłośników maszyny,  no wiadomo przystosowane do naszych lokomotyw.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwca 2010, 14:12:42 wysłana przez REWIZOR »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Marca 2011, 22:15:33 »
Od siebie dodam, że za 10zł kupiłem w sklepie komputerowym chiński konwerter z PS/2 na USB i bez problemu to działało. Klawiatura obsługująca pulpit była ze starszych i miała jeszcze dużą wtyczkę DIN.

Jednak oprócz takich konwerterów dostępne są też przejściówki złącza, które jedynie mają dwa gniazdka połączone czterema kabelkami. Nie każda klawiatura podłączona przez taką przejściówkę będzie działała - jedynie jeśli jest przystosowana do komunikacji zarówno przez PS/2 jak i USB. Starsze klawiatury tego nie potrafią.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Maja 2011, 16:40:37 »
W Technikum Kolejowym w Sosnowcu zaczynamy budowę kabiny EU07 w skali 1:1 współdziałającej z Maszyną. Tu należą się wielkie podziękowania dla spółki PKP Cargo, która przekazała (i przywiozła) szkole praktycznie wszystkie elementy kabiny (w tym kompletny pulpit, wraz z blachą), wiele rzeczy po 2 zestawy, 3/4 elementów pochodzi z lokomotywy EU07-478. Poza tym otrzymaliśmy także pantograf (ciężkie ustrojstwo, ale już stoi w pracowni) wraz ze sprężarką pomocniczą. Kabina będzie całkowicie obudowana, porównywalnie do symulatora EP09 w CSiD Warszawa.
Na razie takie jedno zdjęcie na gorąco z rozładunku transportu, później jak kolega mi podeśle wrzucę zdjęcia wszystkiego z bliska już w pracowni.

EDIT: Dołączam obiecane zdjęcia (wszystkie na razie porozkładane na podłodze i ławkach w pracowniach, także ogólny bałagan jest, tylko pantograf stoi już na swoim miejscu).
Pozostałe zdjęcia na serwerze EU07.pl:
http://eu07.pl/userfiles/2491/foto-100_2041.jpg
http://eu07.pl/userfiles/2491/foto-100_2058.jpg
http://eu07.pl/userfiles/2491/foto-100_2053.jpg
http://eu07.pl/userfiles/2491/priv-100_2055.jpg
http://eu07.pl/userfiles/2491/priv-100_2054.jpg
http://eu07.pl/userfiles/2491/priv-100_2044.jpg
http://eu07.pl/userfiles/2491/foto-100_2035.jpg
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2011, 22:04:02 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Maja 2011, 22:33:44 »
To teraz potrzebujecie tylko jakiś interfejs na usb (albo rs232, ale to już chyba bardziej muzeum) no i do takiego czegoś przydała by się przeróbka w exe, żeby feedback działał nie tylko na CA/SHP, ale wszystkie inne lampki/mano/ampery :)
Trzymam kciuki.

Offline hunter

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1126
    • Zobacz profil
    • kolej.banda.pl
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Maja 2011, 23:26:24 »
Pulpit na tekstury trzeba bylo sfocic.
Z pozdrowieniami,
Grzegorz Durbajło

http://www.kolej.banda.pl/ - moje kolejowe zdjęcia.

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Maja 2011, 07:30:37 »
Pulpit na tekstury trzeba bylo sfocic.
Postaram się dzisiaj to zrobić, niestety nie było nas przy demontażu tych części z lokomotywy, wszystko przywieźli nam do szkoły sami.
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Czerwca 2011, 11:18:29 »
Przeglądałem ostatnio sporo stron w internecie, aż w końcu natrafiłem na stronę projektu mjoy  http://sites.google.com/site/mjoy16/home . To by się chyba nadało do budowy pulpitu?(...)
Też tak pomyślałem i po przeanalizowaniu projektu uznałem, że jest on wręcz idealny. Wszem i wobec wszystkich chcących (tak jak ja :D) pójść na łatwiznę ostrzegam, że bardzo się myliłem! Owszem, układzik spełnia swą rolę i jest prosty w montażu, ale pracuje jako joystick, a nie klawiatura. Powstał co prawda specjalny program, który emuluje klawiaturę z sygnałów tego "joya", ale z MaSzyną nie chce współpracować. Ani żadne inne tego typu oprogramowanie. Osobiście po 3 dniach żmudnego ślęczenia w WinAPI dałem spobie spokój i teraz idę w ślady Mariusza programując ATmegę po swojemu :)
Tu pytanie do Ra: co takiego w kodzie MaSzyny blokuje jej czytanie emulowanych klawiszy (czy to przez keybd_event(), czy SendInput())?
A może by tak własny pulpit...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Czerwca 2011, 11:53:12 »
To pytanie raczej nie do mnie, bo ja nie mam pojęcia, co tam się blokować może. Ja tylko poprawiam błędy... Natomiast co do pulpitu, to wczoraj przerobiłem program do 2051 współpracujący z czujnikiem myszy tak, że zlicza wszystkie impulsy z dwóch fototranzystorów. A że ząbków jest 50, a 4 zmiany na ząbek, to wszystkich możliwych pozycji jest 200. To jest potem dzielone przez 4 w celu ustalenia, czy ma być wysłany [Num+], czy [Num-]. Na ile testowałem, to działało idealnie.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Czerwca 2011, 12:17:24 »
@Lorem, próbowałeś może korzystać z programu Xpadder?
Solo oración!

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Czerwca 2011, 16:42:40 »
Nie natknąłem się, ale skoro podpowiedziałeś, to spróbowałem. Działa z MaSzyną, źle działa z MJoyem. No to się nazywa ironia losu :D A działa źle, bo widzi tylko 32 ze 112 przycisków "joya". Można w układzie odwrócić mapowanie przycisków, przełączników itp. ale wtedy traci się możliwość użycia zwykłych, monostabinych przycisków/przełączników. Coś za coś. Ja zostaję przy pisaniu własnego programu...
Ra: Masz na myśli zrobienie optycznego enkodera ze starej myszki kulkowej? Patrz załącznik :)
A może by tak własny pulpit...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Czerwca 2011, 17:02:51 »
Tak zrobiłem, tylko zamiast oryginalnej tarczki z myszy użyłem mosiężnej o średnicy około 7cm, z 50 nacięciami na obwodzie. Nacięcia również służą do ustalania wyczuwalnej pozycji (użyłem pułapki na myszy, która ma dosyć silną sprężynę). Jeśli chodzi o obwód elektryczny, to nie użyłem rezystorów R3, R4, R7, R8, być może przez to jest dosyć czuły na zewnętrzne światło (wewnątrz pulpitu jest ciemno, więc to nie przeszkadza). Rezystory kolektorowe dałem 1kom, aby uzyskać odpowiednią amplitudę na wyjściu (w stanie zaciemnionym i oświetlaniem przez oryginalne diody). Ponieważ na wyjściu wyszły mi znaczne szumy, dodałem kondensatory 68nF do masy (trochę powinny być mniejsze) i zapiąłem to na wejście scalaka z histerezą (74LS244). W oświetleniu pozostawiłem 2 oryginalne diody, bo mi się nie chciało zmieniać rezystora na większy.

Ciekawym rozwiązaniem mogłoby być użycie myszki optycznej i wykorzystanie wyjść kwadraturowych z układu przetwornika, albo wręcz analizowanie obrazu przez mikrokontroler (można wtedy na tarczce umieścić kod paskowy z numerem pozycji).
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Paweł1992

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Lipca 2011, 12:13:01 »
Przekazałem ostatnio znajomemu elektronikowi oczekiwania jakie ma spełnić układ programowany do Maszyny, obecnie jestesmy w fazie budowy i projektów. tylko pytanie, czy istnieje inny sposób na zbudowanie samego przełącznika imitującego nastawnik? Bo używając zwykłego przełącznika. enkodera,szybko go uszkodzimy..