Autor Wątek:  Jaki aparat wybrać?  (Przeczytany 25867 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Jaki aparat wybrać?
« dnia: 27 Sierpnia 2009, 20:10:01 »
Witajcie.
Mam w planach zakup aparatu. Tyle że kompletnie się na tym nie znam. Chciał bym was prosić o opinię na temat Cannonów i Niconów pod względem pracy w przyciemnionych pomieszczeniach, ruchu oraz np. na zdjęcia na tekstury. Słyszałem, że dość dobrym i tanim sprzętem (a to jest najważniejsze dla mnie) jest Nicon D80.
Bardzo was proszę o opinię, gdyż ta potrzebna jest jak najszybciej.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpnia 2009, 20:11:06 »
Nie znasz się na tym i chcesz zaczynać od lustra?
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Sierpnia 2009, 20:22:10 »
Nie wiem co to za moda, na kupowanie lustra. Co z tego, ze lustro jesli nie potrafi sie robic zdjec. Ja zaczynalem od FujiFilm S5500(kupilem go w 2004 roku) , zrobilem mnostwo zdjec(rowniez na tekstury), bylem z niego bardzo zadowolony. Jedyna wada to mala ilosc Mpix. Polecam taki aparacik - Nikon P80. Kolega go ma, jest bardzo zadowolony. Ma duzy zoom(co jest zaleta przy fotografowaniu na tekstury), wiekszosc potrzebnych funkcji obok siebie, prosta obsluga. Negatywy tego aparatu to dlugi czas wlaczania i nieporeczne zmienianie ustawien na trybie Manual.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Sierpnia 2009, 20:31:58 »
Jeśli wydatek rzędu 2500 - 3000 PLN jest dla Ciebie mało znaczący, to oczywiście polecam ;)  Zarówno Nikon jak i Canon tak właściwie mieszczą się w podobnej klasie aparatów - kwestia upodobań. Zastanów się jednak, czy nie mając o fotografii pojęcia (patrząc na to, co piszesz wnioskuję, że dopiero zaczynasz zabawę) warto kupować sprzęt - co tutaj dużo mówić - półprofesjonalny. Znam wiele osób, które mają wypasione lustrzanki, a nie potrafią zrobić dobrego zdjęcia w ruchu (efekt używania cały czas trybu AUTO), a na sprzęcie o - wydawało by się - dużo gorszych parametrach ktoś z doświadczeniem potrafi zrobić naprawdę dobre zdjęcie.

Offline Groszek

  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Sierpnia 2009, 20:36:53 »
Nie znasz się na tym i chcesz zaczynać od lustra?

A co to lustrzanka taka skomplikowana strasznie?W trybie auto też zdjęcie zrobi- co na początek starczy w zupełności a z biegiem czasu i nabieranego doświadczenia kolega sobie popróbuje w trybie P T AV aż dojdzie do pełnego manuala. Ja mam Canona 400D, już body trochę jest na rynku i jestem z niego zadowolony.Decydując się na konkretnego producenta decydujesz się na jego system (obiektywy). Więc radzę się dobrze zastanowić, Canon i Nikon to chyba najpopularniejsze firmy, wybór obiektywów zarówno nowych i używanych ogromny (nawet przez przejściówkę obiektywy z mocowaniem M42 - oczywiście bez autofokusa). Ten Nikon co podałeś to dobry wybór. Powodzenia w wybieraniu.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Sierpnia 2009, 20:40:14 »
No tak, ale pytanie czy aparat posluzy do konkretnego celu, czy do rodzinnych zdjec. Kuba podal, ze chce fotografowac na tekstury. Po co przeplacac, jesli mozna kupic cos tanszego (np. ten aparat, ktory podalem). To troszke smieszne, kupowac sprzet za 5 kawalkow, a strzelac foty na auto ;) Lustrzany to juz dla kogos, kto ma jakies pojecie o fotografii, a nie dla kogos, kto zaczyna.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Groszek

  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Sierpnia 2009, 20:52:05 »
No właśnie kolega napisał, że na tekstury więc lepszego wyboru jak lustrzanka nie widzę. A jak kolega ma środki na taki aparat, więc czemu nie. Na lustrzance też się nauczy robić zdjęcia. Przewaga lustrznek nad kompaktami to wielkość matrycy a jak wiadomo to w dużej mierze decyduje o jakości zdjęcia (szczególnie widoczne na powiększeniu).Masz pieniądze bierz lustro.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sierpnia 2009, 21:00:12 »
Patryk, ja miałem styczność już z lustrzankami, wiem że ich obsługa jest prosta, ale tak jak napisał @Groszek, zaczynałbym od Auto, potem powoli uczył bym się na innych programach. Właśnie tego typu aparaty były by dla mnie dobre tylko że nie wiem po prostu jaki model dobrać. I jaki obiektyw do niego.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Sierpnia 2009, 21:11:22 »
Jesli Ci nie szkoda kasy to kup Nikona D80(polecam). Ja w moim mam obiektyw Sigmy 18-125 mm HSM OS.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline _KAT_

  • Wiadomości: 425
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Sierpnia 2009, 21:58:57 »
Ile chciałbyś $ wydać na taki zakup?

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Sierpnia 2009, 01:19:06 »
Czemu nie miałby sobie kupić lustra, przecież każdym aparatem się tak samo zdięcia robi.
Aparat kompaktowy jest tańszy od lustra i bardziej poręczny. Aparatami kompaktowymi można robić zdjęcia w trybie; auto, manual, preselekcja czasu, preselekcja przysłony.
Lustro jest droższe, ma większe gabaryty. Wieksza matryca zapewnia lepszą jakość zdjęć. W przypadku lustra jest mozliwość wymiany obiektywów, podłaczenia lampy błyskowej. Posiada stopkę.
W przypadku zoomu należy pamietać. Nim większy zoom, czyli stosunek ogniskowej maksymalnej do minimalnej jest większy, tym bardziej mogą się pojawić znieksztalcenia obrazu.
Pytałeś się o mozliwości robienia zdięć w przyciemnionych pomieszczeniach.
Jest coś takiego jak jasność obiektywu. W moim przypadku Canon A710 IS, matryca 7,1 Mpx, 6 krotny zoom optyczny, na obiektywie można przeczytać: 5,8-34,8mm 1:2,8-4,8. Te liczby po dwukropku to jest jasność obiektywu, nim są mniejsze, tym lepszy jaśnieszy obiektyw. 5,8-43,8 jest odpowiednikiem 35-210 aparatu małoobrazkowego.
Musisz zwrocić uwagę, czy wyraźnie jest określony zoom optyczny a nie iloczyn optycznego i cyfrowego.
Jeszcze jedna uwaga - w przypadku lustra przeważnie nie ma mozliwości nakręcania filmów.
Warto zwrócić na wartość ogniskowej. Dla przykładu aparat ma zoom 6x, ogniskowa może się zmieniać od 35 do 210mm, ale może też od 45 do 270mm. W drugim przypadku mamy wprawdzie dłuższą ognikową tele, bardziej przybliża. Ale mogą być trudności z wykonaniem zdjęć na przykład w pomieszczeniach, po prostu ogniskowa 45mm nie zapewni objęcie całego kadru.

Jest jeszcze grupa pośrednia, są to hybrydy. Hybrydy gabarytowo są wielkości lustrzanek, ale nie mają lustra.
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpnia 2009, 07:26:25 wysłana przez Anrej »

Offline szczurek

  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Sierpnia 2009, 16:55:42 »
Co do dyskusji "dlaczego lustro", ja kupiłem dlatego, że w trybie manualnym można bardzo szybko ustawić, co potrzebne. W kompakcie bez grzebania w menu zazwyczaj się nie obejdzie, tutaj parę ruchów kółeczkiem + ostrość i wszystko ustawione. 

Co do samego aparatu, że swojej strony polecę coś, co się zwie Pentax. Osobiście kupiłem model K200D, i nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń, w tej chwili myślę nad kupnem przejściówki do M42, bo obiektywy tańsze, a jakość wysoka. Obsługa szybka, łatwa i przyjemna, do nauki nadaje się jak najbardziej.   
Optymista wie, że życie stoi do niego otworem.
Pesymista wie dokładnie którym...

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Sierpnia 2009, 17:01:04 »
Kupno lustra to początek wydatków... tak na prawdę te obiektywy standardowe to nie są wcale jakieś rewelacyjne... to samo lampy błyskowe, bo te standardowe to tak do 2-3 metrów są ok. Co do przyciemnionych pomieszczeń, to trzeba patrzeć jakie ISO obsługuje.  Jasne obiektywy to kwestia ok 1500-2000 zł. Ja focę Fuji S5600 (chyba z 4 lata już) oraz Sony Alpha350. Wiadomo, lustro to lustro.... tylko że standardowy obiektyw nie jest taki rewelacyjny i trzeba coś dokupić ;) Jednak najbardziej jestem zadowolony ze starej lustrzanki, jeszcze na klisze.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Sierpnia 2009, 17:08:32 »
Standardowy... co to za określenie? Obiektyw kit'owy tudzież KIT to obiektyw plastikowy i jak ktoś chce to doczyta więcej. Dla obiektywów ważna jest jasność szkła. Dobre szkło - dobre jasne zdjęcie. Ja bym polecił Nikona D60 albo Alfe 350. Aparat przy ustawieniu na AUTO, ostrząc "spłaszcza" obraz poprzez dobieranie wielu punktów ostrości... Wiekszość luster obsługuje ISO od 100 do ponad 1600.


btw:
Cytuj
Jeszcze jedna uwaga - w przypadku lustra przeważnie nie ma mozliwości nakręcania filmów.
Nikon D90 ;) HDTV :)

Tak z doświadczenia, stałka 50mm to portretówka, 18-50 szeroki kąt, a tak od 70... już zoomy ;)

Pamiętaj, że wybierając Body musisz myśleć o cenach szkieł, bo przyjdzie czas, że zechcesz kupić jakieś tele i zrobisz oczy jak "5 zł" na widok ceny.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Sierpnia 2009, 17:26:36 »
Standardowy... co to za określenie?

Chodziło mi, że jeśli kupuje się zestaw body + obiektyw (ten podstawowy najtańszy), wiadomo czasem jest body w zestawie z 2 obiektywami, lub jakimś już konkretnym. Ja akurat kupiłem Alphe, bo pasują mi obiektywy od lustra starego.
Co do iso A350 ma do 3200.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline 333Wojtas333

  • Wiadomości: 191
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Sierpnia 2009, 17:34:04 »
1. Jeżeli chcesz robić zdjęcia - aparat przynajmniej 4 mpx.
2. Jeżeli kręcić filmy - kamera/aparat przynajmniej 6-7 mpx.

Offline maciekmaciek

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 346
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Sierpnia 2009, 19:11:22 »
Że aparat ma 10mpx, to nie znaczy że jest lepszy od tego który ma 6mpx...

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Sierpnia 2009, 19:15:19 »
Nie chodzi o ilość Mpix tylko o przetwornik obrazu. Im lepszy przetwornik (szybsza transmisja danych) tym film będzie lepszej jakości. Przetwornik obrazu ma też duże znaczenie przy szybkości robienia zdjęć-im lepszy przetwornik tym zdjęcie będzie szybciej zapisywane (oczywiście zależy też to od karty pamięci).
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Sierpnia 2009, 19:38:29 »
Szopa, porównaj sobie    DSLR-A300 i DSLR-A350 jest różnica? Przetwornik to nie wszystko. A wielkść matrycy ma znaczenie. More pixels - better photo.

jageer, tylko zrób zdjęcie z 3200 ;) będą plamy i inne dziwactwa ;p
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpnia 2009, 20:15:50 wysłana przez pol102 »

Offline firefoxfan

  • Wiadomości: 244
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Sierpnia 2009, 19:49:17 »
A wielkść matrycy ma znaczenie. More pixels - better photo.
Aż do limitu rozdzielczości obiektywu, wtedy more pixels -> worse photo :P

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Sierpnia 2009, 20:16:59 »
FFF, szkło kupujesz pod body czy body pod szkło? :p

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Sierpnia 2009, 01:16:41 »
Standardowy... co to za określenie?
Obiektyw dołączany do aparatu o standardowej ogniskowej równej przekątnej kadru.
Cytuj
btw:
Cytuj
Jeszcze jedna uwaga - w przypadku lustra przeważnie nie ma mozliwości nakręcania filmów.
Nikon D90 ;) HDTV :)
Tylko że dopiero ostatnio pojawiły się lustrzanki z możliwością nagrania filmów.
Cytuj
Tak z doświadczenia, stałka 50mm to portretówka, 18-50 szeroki kąt, a tak od 70... już zoomy ;)
Tak z doświadczenia. Obiektyw 50mm - obiektyw standardowy dla fotografi małoobrazkowej 24x36mm. Portretówka - obiektyw o ogniskowej 85-135mm. Każdy obiektyw o ogniskowej krótszej od przekątnej kadru jest obietywem szerokokątnym, krótkoogniskowym. O ogniskowej dłuższej jest obiektywem długoogniskowym. Nie każdy obiektyw długoogniskowy jest teleobiektywem. A tak, każdy obiektyw o zmiennej ogniskowej jest zoomem.
Cytuj
Pamiętaj, że wybierając Body musisz myśleć o cenach szkieł, bo przyjdzie czas, że zechcesz kupić jakieś tele i zrobisz oczy jak "5 zł" na widok ceny.
Przecież nie musi kupować dodatkowych obiektywów. Mając aparat bez wymiennej optyki, nie będzie miał możliwości wymiany obiektywu.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Sierpnia 2009, 18:39:28 »
Chłopie, weź aparat i popstrykaj zamiast cytować jak leci z for i wiki. Taaa, słynne 85-135... Poczytaj porządne fora lub pooglądaj dobre zdjęcia zamiast nijakich ;)

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Sierpnia 2009, 22:37:06 »
Taaa, słynne 85-135...


To właśnie najlepsze ogniskowe do fotografi portretowej.

Offline firefoxfan

  • Wiadomości: 244
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Sierpnia 2009, 22:44:39 »
Dodajmy dla uściślenia i wykluczenia niedomówień, że chodzi tu o ogniskowe dla PEŁNEJ KLATKI (FF). Dla matryc mniejszych niż pełna klatka stosuje się tzw. ekwiwalent ogniskowej.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Sierpnia 2009, 23:22:09 »
Taaa, słynne 85-135...


To właśnie najlepsze ogniskowe do fotografi portretowej.

Odpal Firefoxa bo ortografię masz słabą. Na elektrodzie "mondrości ludowych" nikt nie kupił ;) Wiesz chociaż jakie efekty daje stałka 50mm? Dlaczego korzysta się z niej przy portretach? A wiesz, że jak wezmę 85-135 to w studio się nie ogarnę? Uważaj co piszesz bo w fotografii wiele rzeczy jest względnych. Ja osobiście bardzo sobie chwalę 50mm, dużo bardziej niż kitowe obiektywy 18-55 oraz 55-200. Dobre jasne szkło i zabawa prawie jak z moim Zenitem (też mam szkło 50mm) :)

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Sierpnia 2009, 23:44:23 »
Ja osobiście bardzo sobie chwalę 50mm, dużo bardziej niż kitowe obiektywy 18-55 oraz 55-200. Dobre jasne szkło i zabawa prawie jak z moim Zenitem (też mam szkło 50mm)
Czyżbyś miał na myśli kultową ostrą pięćdziesiątkę? Oczywiście zakładam że masz Nikona.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Września 2009, 00:10:03 »
Chłopie, weź aparat i popstrykaj zamiast cytować jak leci z for i wiki. Taaa, słynne 85-135... Poczytaj porządne fora lub pooglądaj dobre zdjęcia zamiast nijakich ;)
Inteligent się znalazł, ja wiem co mam robić. Inteligent jak ja to wiedziałem, to o for i wiki jeszcze wróble nie ćwierkały. Inteligent co takiego napisałeś w temacie, właściwie nic.
Inteligent a to z jakiego for wyczytałeś?
Cytuj
Tak z doświadczenia, stałka 50mm to portretówka, 18-50 szeroki kąt, a tak od 70... już zoomy ;)
Cytuj
Wiesz chociaż jakie efekty daje stałka 50mm? Dlaczego korzysta się z niej przy portretach?
Przy portretach stosuje się obiektywy i większej długości a wiesz dlaczego.
Cytuj
A wiesz, że jak wezmę 85-135 to w studio się nie ogarnę?
To sobie wymień obiektyw na szerokokątny

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #28 dnia: 01 Września 2009, 00:14:02 »
Obecnie mam dużo sprzętu :P ale jeśli chodzi o mój prywatny to mam Nikony D80 oraz D60. Właśnie do 80ki kupiłem Nikon AF Nikkor 50mm f/1.4D. Szkło, po prostu mistrzostwo świata :D  Szkoda, że współpraca z 60ką się wyklucza... 50mm do 60ki (Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.4G) kosztuje ponad 100zł więcej bo ma napęd... 
Myślę, że piszesz o tej co dawała taki mydlany obraz (Nikon Nikkor 50mm f/1.8 D AF? od przysłony 2,8 nie było już kłopotu ;p) ;) ale nie udało mi się jej upolować...

Na dniach zamierzam kupić Nikon AF-S DX Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR i będę miał 2 konkretnie wyposażone aparaty :) Nikon ROX

Edit:
Rozumiem, że chcesz mnie obrazić celowo stosując formę per "Inteligent"... Może się przewietrz bo zaczynasz się pienić i budować nieprzyjemną sytuację. Sam napisałeś, że do portretów mam brać długie szkło, a teraz piszesz o szerokim kącie - zdecyduj się. W portretach stosuje się to co da oczekiwany efekt, a słynne 85-135mm, ech - uwierz głęboko, że nie wszystko co jest w "necie" jest całkiem prawdziwe i dobre. A jeśli koniecznie chcesz wiedzieć, to swoją wiedzę zdobywałem na warsztatach oraz z książek i zagranicznych how to.


   « Dodano: 01 Września 2009, 00:23:33 »
ST44-003, pamiętaj, że D80 ma wbudowany napęd i obiektywy są tańsze niż do 60, która napędu nie ma. Zresztą widać różnicę w podanych przeze mnie modelach Nikorów (AF-S z VR i AF)
« Ostatnia zmiana: 01 Września 2009, 00:23:33 wysłana przez pol102 »

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #29 dnia: 01 Września 2009, 07:49:34 »
@pol102, to Ty zacząłeś od niestosownych uwag, przypominam => "Od poprawiania błędów są administratorzy/moderatorzy. Jeżeli widzisz naruszenie regulaminu użyj funkcji forum Zgłoś do moderatora".
Pozdrawiam