Autor Wątek:  Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?  (Przeczytany 144257 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dozer

  • Wiadomości: 209
  • TEM2-277
    • Zobacz profil
    • Kolejowa Galeria Dozera
  • Otrzymane polubienia: 1
Jak w temacie, z tym że opisujmy jedynie zakłady posiadające jakąś bocznicę, użytkowaną przez kolej.

W Lublinie było kilka takich zakładów. Najbardziej znanym i zarazem największym była odlewnia URSUS. Dochodziło do niej kilka bocznic z towarowej stacji Lublin Tatary. Części, które wyprodukowano w odlewni, przeciągały na stację towarową SM42. Obecnie po URSUSie nie ma śladu, pozostały jedynie nieczynne bocznice.

Kolejnym zakładem była lubelska cukrownia. Powstała na początku XX wieku. Posiadała dwie bocznice. Pierwsza z nich, starsza została wybudowana w 1926. Łączyła skład buraków na folwarku Konstantynów, dzisiejsze skrzyżowanie ulicy Nałęczowskiej z al. Kraśnicką. W okolicach ul. Glinianej zbudowano odgałęzienie do cegielni. Rozstaw szyn bocznicy wynosił 750 mm. Po wojnie stopniowo zrezygnowano z transportu kolejowego buraków. Poza tym w miejscu, gdzie przebiegała bocznica, zaplanowano budowę nowej dzielnicy, LSMu. Przyspieszyło to decyzję o rozbiórce linii, która nastąpiła w 1969. Druga bocznica, w pobliżu stacji towarowej,  była dosyć intensywnie użytkowana w czasach komunizmu.  Z czasem ruch na niej zamierał, na rzecz transportu samochodowego. Cukier zaczęto wozić TIRami. Kilka lat temu, gdy cukrownia istniała, można było przy odrobinie szczęścia, przynajmniej raz w roku spotkać jak przejeżdża tędy SM42. Obecnie trwa rozbiórka lubelskiej cukrowni.
Cukrownia posiadała własne spalinowozy: dwie SM30 i jedną 401Da.

Lubelskie zakłady zbożowe, obecnie Lubella, dawniej bardzo intensywnie używały swojej bocznicy. Do dziś na terenie zakładu stoi Ls60 z dwoma gagsami. Zakład posiadał również TGM40, radziecką spalinówkę, wyprodukowano ją w 1989 roku. Obecnie rdzewieje na złomowisku na Zadębiu. Na jesieni można zobaczyć, jak SM42 przyjeżdżają do Lubelli z Gagsami pełnymi zboża.

W 1934 w Lublinie powstały Zakłady Tytoniowe. Funkcjonują one do dziś. Dawniej posiadały bocznice, z której pozostały jedynie widoczne w niektórych miejscach fragmenty. Zakład posiadał Ls60 lub Ls40, która do dziś stoi schowana w jakimś garażu na terenie zakładu.

W pobliżu Zakładów Zbożowych oraz Tytoniowych znajdują się Zakłady Ziemniaczane. Do dziś prowadzą do nich tory. Niestety nie wiem, kiedy i co jeździło po bocznicy tej fabryki. Również w sąsiedztwie zbudowano budynki użytkowane przez Lubelski Borwar. Do dziś prowadzi do odgałęzienie od bocznicy Elektrociepłowni Wrotków.

Na terenie dzielnicy Tatary rozpoczynała się najdłuższa bocznica w Lublinie. Korzystała z niej Lubelska Fabryka Wag, Zakłady produkcji eternitu oraz Młyn Krauzego. W 1969 zaprzestano transportu do młyna, a rok później zdemontowano część bocznicy. Wysadzono również most na Bystrzycy, który był użytkowany przez składy jeżdżące do młyna. Bocznica funkcjonowała do 1991, od tej pory systematycznie demontowano kolejne odcinki torowiska. Obecnie jedynym śladem są tory przy wjeździe na teren Lubelskiej Fabryki Wag.

A teraz kilka zdjęć:
Zdjecie nr 1. bocznica część dzisiejszej bocznicy Elektrociepłowni Wrotków, gdzie dawniej jeździły składy do Zakładów Tytoniowych oraz Ziemniaczanych.
Zdjęcie nr 2. Tory w kierunku Zakładów Tytoniowych, po lewej stronie między drzewami znajduje się wejście na teren fabryki.
Zdjęcie nr 3. Ls60 na terenie Lubelli
Zdjęcie nr 4. W oddali widoczne Zakłady Zbożowe, dzisiejsza Lubella, bliżej za drzewami przebiega odgałęzienie do browaru.
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2009, 09:11:22 wysłana przez d0z3r »
Galeria kolejowa mojego autorstwa:
http://www.dozer.kolej.org.pl/

Offline MichałŁ

  • Wiadomości: 1179
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Maja 2009, 07:08:37 »
Cukrownia Rejowiec bocznica wchodziła ze stacji rejowiec fabryczny miała ok. 5 km na zakładzie rozdzielała się na kilka torów, ale cukrownie zamknięto bocznice rozebrano miejscami wdać jeszcze nasyp który jest coraz bardziej rozkopywany. Ze stacji w rejowcu odchodzi także bocznica do cementowni w rejowcu fabrycznym ta jest czasami używana. W mojej miejscowości było parę bocznic. Jadąc od rejowca pierwsza jest stacje Krasnystaw Fabryczny wychodzą stąd 2 bocznice jedna do elewatora zbożowego nigdy nie widziałem żeby tam coś jechało. Druga prowadzi do cukrowni jest czasami używana (kamień wapienny i węgiel). Dalej jest posterunek Borek tam wychodzą bocznice do Cersanitu Fermentowni tytoniu, skupu zboża i do zarośniętej rampy w lesie jednak wszystkie są nieużywane. dalej po minięciu Krasnegostawu najbliższa stacja to Ruskie Paski gdzie jest bocznica do małego terminala ,który przelewa gaz. Dalej na stacji w Klemensowie odchodzi bocznica do nieczynnej cukrowni Klemensów i zakładów tłuszczowych w Bodaczowie bocznica tam ma ok 4km i przechodzi najpierw przez teren cukrowni a potem skręca i dochodzi do zakładów tłuszczowych które nawet dość często coś przewożą. Następnie jest stacja Szczebrzeszyn (właściwie stacje jest w Brodach Małych) ty jest bocznica do terminalu przeładunkowego z toru normalnego i szerokiego (LHS). Dalej stacja zwierzyniec towarowy ty odchodzi bocznica do fabryki mebli w Zwierzyńcu bocznica to wraca się ok 1km wzdłuż toru szlakowego za liną LHS. dalej linia się rozdziela więc nie wiem w która stronę mam opowiadać. Dodam jeszcze ze w okolicy jest chyba największa bocznica na lubelszczyźnie (pod względem przewozów i długości) do Kopalni Bogdanka bocznica ta odchodzi od stacjo w Jaszczowie bocznica ma dobrze ponad 15km. Bocznice Bogdanki obsługują S200 reszta bocznic które są używane nie posiadają lokomotyw są obsługiwane przez SM48 z pociągów zdawczych jedynie zakłady w Bodaczowie mają SM30.

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maja 2009, 16:36:41 »
Bielsko-Biała:
  • Elektrociepłownia I - TEM2-111 i 409Da-xxx
  • Bielmar(Zaklad margaryn) 409Da-xxx i SM03, albo 04

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Maja 2009, 17:58:52 »
Załapią się byłe Zakłady Chemiczne Oświęcim, potem Dwory S.A., obecnie Synthos Dwory? Za czasów ZChO był Zakład Kolejowy (ZK), potem w trakcie przekształceń i rozbierania Zakładów, z ZK utworzono spółkę-córkę Kolex, obecnie Rail Polska. Układ torowy samego ZK praktycznie bez żadnych zmian, zaprojektowany razem z całymi Zakładami i budowany od 1941 roku, zmienił się układ torowy na firmie (w praktyce to tory zostały tylko w kilku miejscach). Tabor - kiedyś parowozy, głównie bezogniowe, dzisiaj na obsłudze bocznicy i firmy Tamary i Wibratory, natomiast na samej bocznicy to chyba każda jedna sztuka Railowskiego taboru (i loki, i wagony) przynajmniej raz gościła.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Gumis45

  • Wiadomości: 120
  • STRAŻ TO POWOŁANIE
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Maja 2009, 18:30:35 »
(istnieje dalej)Rockwool Polska Sp. z o.o. ,Cigacice k. Zielonej Góry-  SM30
Zastal- nie wiem co tam jeździło.
Polmos- SM42 PKP. Do tej pory są tory w Zielonej Górze.

Offline HornExpert371

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Maja 2009, 18:32:20 »
Szczecin:

O wielu zakładach słyszałem, ale tylko 1 zapamiętałem - Vulcan Floundry.

Wiem o istnieniu tego czegoś z wystawy w muzeum wąskotorówki Gryficach. Są tam zdjęcia z początku XX wieku. Nie wiem czy tam produkowali parowozy, czy tylko je składali. Jest fotka "latającego" parowozu, więc coś tam musiało się dziać ciekawego...

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Maja 2009, 18:55:45 »
Obok mnie są Zakłady Chemiczne Rudniki S.A, i jest jeszcze Cementownia Rudniki.

Offline puma2091

  • Wiadomości: 463
  • ...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Maja 2009, 19:26:35 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cukrownia_%22Wieluń%22
Przed wjazdem do cukrowni jest zwrotnica: na cukrownie lub rozlewnie gazu która jest zaraz za nią
acha bocznica jest rozebrana ;( . Cukrownia posiadała SM03-XXX oraz wagę wagonową.
ZUGiL:
Bocznica jest połączona z bocznicą do ciepłowni wieluńskiej (czasami przychodzą tam blachy)
Wieluńska Ciepłownia :
posiada SM03-XXX którą kupili od ZUGiL-u. Przyjeżdżają tam wachadła po 25 EAOS'ów przyciąganych przez TEM2 lub BR232 najczesciej od PTKiGK Zabrze lub Rybnik.
Rejon Dróg:
Byli podłaczeni do bocznicy cukrowni ale tego kawałka toru nie rozebrali. Nieużywana (Przyciągane tam były wagony samowyładowcze z grysem)
Były jeszcze dwie bocznice: do CPN-u
                                      i prywatna też do stacji paliw (ma być rozebrana w najbliższym czasie)
Wszystkie bocznice wychodzą ze stacji Wieluń-Dabrowa:
ttp://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=stacje&id=2668&okno=start
« Ostatnia zmiana: 18 Listopada 2009, 17:26:16 wysłana przez puma2091 »

Offline TeKatka

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maja 2009, 20:16:06 »
U mnie (Polanica-Zdrój) była huta szkła, gdzie była bocznica zarówno wąskotorowa jak i normalnotorowa, ale co tam jeździło to nie mam pojęcia.

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maja 2009, 21:03:29 »
Jaworzno:

Zlikwidowane zakłady:
  - KWK Jan Kanty
  - KWK Jaworzno szyb Kościuszko
  - Fabryka portland-cementu na Pieczyskach
"Ledwo ciągną":
  - HSO w Jaworznie Szczakowej (stoi tam jakaś Ls60, lecz już chyba nie korzystają z bocznicy)
  - Zakłady Organika Azot S.A. (tory są, kilka rozebranych. Chyba nie korzystają z bocznicy)
Funkcjonują:
  -Elektrownia Jaworzno II i III
  -ZGE Sobieski S.A.
Mogłem coś zapomnieć. Ewentualnie się dopiszę.
« Ostatnia zmiana: 20 Maja 2009, 14:24:47 wysłana przez RooteK »

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonują w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Maja 2009, 21:18:04 »
Jaworzno :
Elektrownia Jaworzno II i III (I zlikwidowana) - dojazd kolejami piaskowymi(dawnymi).
Imielin :
Stacja Uzdatniania Wody - W zasadzie to tam nigdy nic nie przejechało. Raz był planowy przejazd z jakąś substancją (później zastąpił ją chlor) i później zrezygnowano z eksploatacji. Tor wychodzi z żeberka, które odchodzi z toru trzeciego. Niestety rozebrany. Szkoda, że zrezygnowano z eksploatacji, bardzo malowanicza linia, łąki, las, nasyp :)
Skład metali nieżelaznych 'Metale' - Wciąż korzysta z usług PKP Cargo, przyjeżdżają 6-7 wagonowe zdawki(w porywach bywały dwa razy większe!) prowadzone przez wibratora, rzadko się zdarza, że wpinają w towara i odczepiają w Imielinie.
Chełm Śląski :
Zakład Wzbogacania Węgla - Węgiel dostarcza PCC Rybnik, wyładowują na rampie oraz załadowują na samochody ciężarowe.

W zasadzie opisałem m/w zakłady, które funkcjonują, a nie te, które funkcjonowały.
« Ostatnia zmiana: 19 Maja 2009, 21:57:26 wysłana przez Patrykos »
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Sigman

  • Gość
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Maja 2009, 22:51:20 »
W Puławach jest bardzo rozbudowana bocznica do Zakładów Azotowych Puławy, odchodząca od stacji Puławy Azoty w kilku miejscach. Można tam spotkać T448p i SM42 w malowaniu CTL, na stację przyjeżdżają rozmaite lokomotywy CTL-u i innych prywaciarzy.

Offline waciak

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Maja 2009, 00:48:43 »
W Jaworznie były jeszcze :
-Fabryka dynamitu zlokalizowana w pobliżu Zakładów Chemicznych Organika Azot. Do fabryki prowadziła jednotorowa linia zelektryfikowana. Obecnie pozostały ruiny dwóch obiektów i betonowe fundamenty po słupach trakcyjnych.
-Zakłady dolomitowe, dla których produkowano dynamit. Linia kolejowa zelektryfikowana,  na starszym kamieniołomie pozostały resztki prochowni (podobno ma tu powstać Jurajski Park), a na drugim w wyniku zalania powstała szkoła nurkowania.   

Offline nortonex

  • Wiadomości: 173
  • MaSzynowy User
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Maja 2009, 11:11:48 »
U mnie tzn. w Nowogrodzie Bobrzańskim funkcjonowała fabryka domów FaDom, później Ekonbud FaDom. Mieli swoją SM03...
A do chwili obecnej funkcjonuje u nas Górażdże Cement - co jakiś czas po ich gruszki przyjeżdża żagańska ST43.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Maja 2009, 14:38:09 »
@_MK_EU7 zapomniałeś o torze przechodzącym kiedyś przez ul. Piekarską. Obecnie nie ma po nim śladu. Szedł on do jakiegoś zakładu, lecz bij zabij nie mam pojęcia do jakiego.
Jest jeszcze odgałęzienie z bocznicy elektrociepłowni, mniej więcej w połowie, przy przejeździe na ul. Straconki koło Gemini Parku. Idzie do jakiegoś starego składu materiałów budowlanych. I koło stacji B-B Leszczyny jest dość duży zakład. Lecz też nie wiem jak się nazywa, za co przepraszam. Do niego też szła bocznica. Ale ją ok 2-3 lata temu zdemontowali.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Maja 2009, 15:47:00 »
Nie wiem gdzie były dolomity w Jaworznie, ale podejrzewam, że zrezygnowano z nich dla tego, że w Imielinie są aż 3 kamieniołomy.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline waciak

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Maja 2009, 16:28:13 »
Jeden kamieniołom jest za Warpiem, jadąc z Centrum do Szczakowej przejeżdżasz przez most nad nim. Słyszałem, że zakończono eksploatacje z powodu wyczerpania się bogatych złóż, ale także chodziło o rezerwat Sasanki położony nad kamieniołomem. Dalsze wydobycie wiązało się ze zniszczeniem pomnika przyrody.

Drugi kamieniołom zlokalizowany jest na Pieczyskach niedałeko byłej cementowni. W latach 90 zakład sprywatyzowano, zakład nie radził sobie chyba zbyt dobrze, bo właściciel nie zapłacił za prąd i  odcięto jego dostawę. Po wyłączeniu pompy przestały pracować i kamieniołom zalało wraz z całym sprzętem koparkami itd. Jak już pisałem  powstała tam szkoła nurkowania, kręcono tam filmy, a w ostatni weekend zorganizowano tam rajd samochodów terenowych.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Maja 2009, 17:13:30 »
W Imielinie tak jak wspomniałem są 3 kamieniołomy, jeden prywatny a reszta to chyba państwowe. Ciągle się rozwijają, szkoda tylko, że brakuje bocznic.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Kozi

  • Wiadomości: 791
  • Prosto z Serca Europy...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Maja 2009, 16:33:11 »
W Dębicy mamy 3 dość duże zakłady. Pierwszy to Firma Oponiarska TC Dębica posiada ona dośc sporą bocznice z wieloma torami postojowymi. Mają 2 lokomotywy SM42 i 409Da (numerów nie znam), swego czasu stała jeszcze odstawiona SM30 ale gdzieś zniknęła, a także dwa wagony ochronne platformy wyposażone w sprzęg automatyczny SA3. Można tam spotkać różne wagony np. platformy z kontenerami, pudernice, także takie wagony podobne do pudernic tyle, że malowane na czarno i zamiast 3 posiadający jeden duży zbiornik, węglarki, cysterny i wiele wagonów zza wschodniej granicy.

Kolejny to Tikurila Polska (dawny Polifarb Dębica) posiadają także bocznice odchodzącą z Dębicy Towarowej lecz w całości znajduje się ona na terenie zakładu, lokomotywa jaką posiadają to bodajże SM03.

I ostatni to WUCH. Zakład w zasadzie już nie istniejący(upadły), na jego terenach działa wiele innych mniejszych firm. Jego bocznica również odchodząca z Dębicy Towarowej jest używana do przetaczania cystern do rozlewni gazu. Obsługe zapewnia SM42 PKP Cargo.

Dawniej istniały jeszcze bocznice do zakładów mięsnych, cegielni i kotłowni na ulicy Konarskiego. Obecnie wszystkie są rozebrane.
"... W Moich Snach Wciąż WŁOSZCZOWA !!!"

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Maja 2009, 17:20:47 »
A co z byłym ZNTK?
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Kozi

  • Wiadomości: 791
  • Prosto z Serca Europy...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Maja 2009, 23:20:47 »
Jakim ZNTK? Chodzi ci o Tabor Dębica? ZNTK chyba to nie było albo ja za młody jestem żeby to pamiętać.

Firma pana Dybowskiego. Bocznica do niej również odchodzi ze wspomnianej wcześniej Dębicy Towarowej. Dawniej to była łącznica między linią 25 a linią do Rzeszowa.

http://www.tabor-debica.pl/ofirmie.php

No i jeszcze jest dawny Zakład Napraw Infrastruktury. teraz to składują tam różne rzeczy chociaż w związku z naprawą i modernizacją lini 71(Rzeszów - Ocice) Widąc zwiększony ruch na terenie tzw. "Bazy".
Jak coś jeszcze wspomne to napisze.
"... W Moich Snach Wciąż WŁOSZCZOWA !!!"

Offline Szociu

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 828
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 54
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Maja 2009, 09:11:28 »
Sosnowiec:
-KWK Niwka-Modrzejów
-KWK Niwka
-KWK Porąbka-Klimontów (kilka połączonych kopalni)
-KWK Sosnowiec
-KWK Milowice
-KWK Kazimierz
-KWK Juliusz
-Huta Cedler
-Huta Buczek
-Kopalnia Piasku Podsadzkowego Maczki-Bór
-Cegielnia
-Fabryka Kotłów Przemysłowych
-Fabryka Maszyn Górniczych
-największa i najważniejsza stacja Kolei Piaskowych - Jęzor Centralny - jednocześnie największa stacja kolei przemysłowych w Europie
-Rentrans
-Złomrex
-Walcownia
-Timken - regeneracja i naprawa łożysk
-Euroterminal w pobliżu stacji Sosnowiec Maczki
-terminal kontenerowy przy stacji Sosnowiec Płd.
-Fabryka Lin i Drutu
-Expo Silesia
-dwie nieczynne parowozownie


« Ostatnia zmiana: 29 Września 2009, 18:26:09 wysłana przez Szociu »
Pozdrawiam.
Piotrek

Offline czegos

  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Maja 2009, 13:59:48 »
Leszno:
Funkcjonujące
- Akwawit - Brasco
- Euro Comfort
- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Zlikwidowane bocznice
- LOB S.A.
- Leszczyńska Fabryka Pomp
Zlikwidowane zakłady
- Tartak
- Młyn

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Maja 2009, 15:58:25 »
Jakim ZNTK? Chodzi ci o Tabor Dębica? ZNTK chyba to nie było albo ja za młody jestem żeby to pamiętać.
Ale wykonywało naprawy rewizyjne(patrz tabor niektóre maszyny CTLu, np. ET22-143 albo 468).
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Kozi

  • Wiadomości: 791
  • Prosto z Serca Europy...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Maja 2009, 16:59:12 »
Ale jako TABOR Dębica. ZNTK to ta firma nigdy nie była.

W okolicach Dębicy jest jeszcze jeden zakład. Zakład Tworzyw Sztucznych ERG Pustków. Posiadają bocznice odchodzącą ze stacji Kochanówka-Pustków. Posiadają zakładową lokomotywę SM31.
"... W Moich Snach Wciąż WŁOSZCZOWA !!!"

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Maja 2009, 23:07:45 »
@_MK_EU7 zapomniałeś o torze przechodzącym kiedyś przez ul. Piekarską. Obecnie nie ma po nim śladu. Szedł on do jakiegoś zakładu, lecz bij zabij nie mam pojęcia do jakiego.

W tamtym rejonie było dużo więcej bocznic, ich obsługa była zresztą główną funkcją stacji Bielsko Biała Wschód. Poza Bultenem żadna już nie istnieje. Zaznaczone na tym planie: http://semaforek.xt.pl/wiki/images/4/4a/Bielsko_Biala_Wschod.gif

Befama, Teksid i chyba Befa (szopa stoi przy zlikwidowanym punkcie zdawczo-odbiorczym, nie na terenie zakładu) miały własne manewrówki. Natomiast na bocznicy Bultenu (fabryka śrubek) mieli wyciągarkę wagonową: bocznica jest na znacznym pochyleniu i kończyła się dwoma bardzo krótkimi, ślepo zakończonymi torami - można było przestawiać wagony z jednego na drugi. Obecnie jest już tylko jeden tor, nie wiem czy coś tam jeszcze podstawiają - 3 lata temu bocznica była używana.

Przy okazji, do kogoś z Bielska - czy dalej do B. B. Wschód dowożone są cysterny, które zaczęły się tam pojawiać jakieś 3 lata temu?

I koło stacji B-B Leszczyny jest dość duży zakład. Lecz też nie wiem jak się nazywa, za co przepraszam. Do niego też szła bocznica. Ale ją ok 2-3 lata temu zdemontowali.

Od toru do EC odgałęzia(ła?) się bocznica Prefabetu, a po drugiej stronie torów szlakowych była jeszcze bocznica fabryki akumulatorów (rozebrana koło 2005).

Poza tym w okolicy Bielska:

Bielsko Biała Główna - we wschodnią stronę biegła bocznica zakładów Lenko, obecnie w ich miejscu stoi największa "atrakcja" Bielska Białej - C.H. Sfera; poza tym była też chyba bocznica FIATa - szła między torami szlakowymi i wagonownią

Bielsko Biała Komorowice - posterunek bocznicowy obsługujący czynną bocznicę Silscrapu (złom)

Bielsko Biała FIAT - bocznica szlakowa, prowadzi do zakładu firmy spedycyjnej TNT, która wysyła stamtąd samochody z fabryki FIATa; nietypową rzeczą jest przejście między torami szlakowymi przy jej odgałęzieniu (bocznice szlakowe niemal zawsze łączą się tylko z jednym torem) - zostało ono wstawione podczas niedawnego remontu toru nr. 2, aby umożliwić działanie bocznicy podczas tego remontu

Bocznica do EC Bielsko Północ - ale ta już w zasadzie w Czechowicach - odchodzi ze stacji Czechowice Dziedzice Południowe

Jeszcze dwie ciekawe bocznice z nieco dalszej okolicy:

Kozy - tor przy placu ładunkowym nie kończył się ślepo, ale biegł kawałek dalej, do stacji przeładunkowej kamieniołomu - ładowano tu na wagony urobek zwożony z kamieniołomu... kolejką linową. Miała około 40 wagoników o ładowności po 500kg. Kamieniołom jest nieczynny, bocznica została zlikwidowana pod koniec lat 80, po kolejce prawie nie ma śladu.

Żywiec Sporysz - bocznica Śrubeny (znowu fabryka śrubek :)) - czynna bocznica, która właściwie nie ma połączenia torem kolejowym ze stacją - wagony wwożone są na teren zakładu... przesuwnicą, która w dodatku przejeżdża przez publiczną drogę.

http://www.eu07.pl/~pawelo/g39/zsp_srubenia_pzdo.jpg
http://www.eu07.pl/~pawelo/g39/zsp_suwnica_wjazd.jpg
http://www.eu07.pl/~pawelo/g39/zsp_suwnica_przejazd.jpg
http://www.eu07.pl/~pawelo/g39/zsp_suwnica_brama.jpg
http://www.eu07.pl/~pawelo/g39/zsp_srubenia_suwnica.jpg


także takie wagony podobne do pudernic tyle, że malowane na czarno i zamiast 3 posiadający jeden duży zbiornik,

Jakieś Tad..s? Czy ruskie?
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2009, 17:45:51 wysłana przez Paul »
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Maja 2009, 08:24:01 »
O wielu zakładach słyszałem, ale tylko 1 zapamiętałem - Vulcan Floundry.
1. Masz błąd powinno być Vulcan Foundry.
2. Zakłady Vulcan Foundry były w Anglii, w Szczecinie były zakłady Vulcan (pełna nazwa to Stettiner Maschinenbau-Aktien-Gesellschaft Vulcan).
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline Kozi

  • Wiadomości: 791
  • Prosto z Serca Europy...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Maja 2009, 10:36:33 »
także takie wagony podobne do pudernic tyle, że malowane na czarno i zamiast 3 posiadający jeden duży zbiornik,

Jakieś Tad..s? Czy ruskie?
Polskie wagony. Co ja te TAds-y tylko dwuosiowe. Malowany na czarno. Chociaż te ruskie w kształcie trapezu też często są.
"... W Moich Snach Wciąż WŁOSZCZOWA !!!"

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Maja 2009, 11:11:21 »
Przy okazji, do kogoś z Bielska - czy dalej do B. B. Wschód dowożone są cysterny, które zaczęły się tam pojawiać jakieś 3 lata temu?
Czy chodzi ci o wagony z napisem "olej jadalny"? Jesli tak, to widzialem takie na poczatku maja, wlasnie w Bielsku.
Pozdrawiam, Karol

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jakie zakłady przemysłowe funkcjonowały w Twojej okolicy?
« Odpowiedź #29 dnia: 24 Maja 2009, 12:00:12 »
Czy chodzi ci o wagony z napisem "olej jadalny"?

Te są do Bielmaru. Tamte wyglądały tak: http://www.eu07.pl/~pawelo/g38/bbw_cysterny.jpg Wozili tym chyba nawozy RSM z Puław, w Bielsku Białej Wschód przepompowywali to na cysterny drogowe. Gdybyś się orientował to napisz jeszcze czy jeździ coś do Bultenu :)
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2009, 12:16:53 wysłana przez Paul »
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com