Autor Wątek:  A co to znaczy "deweloper"?  (Przeczytany 25505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
A co to znaczy "deweloper"?
« dnia: 08 Lutego 2009, 22:39:58 »
A co to znaczy "deweloper"?

Jak powszechnie wiadomo, jestem deweloperem i zajmuję się dewelopowaniem symulatora. Zapewne wielu z Was zastanawia się teraz, co to znaczy deweloper. Postaram się pokrótce (no dobra, macie mnie, nie skończy się tak szybko :D) odpowiedzieć na to pytanie. Zacznijmy od tego, że deweloper to osoba, która zajmuje się budową domów i ich sprzedażą. Uprzedzając pytania, nie mam wolnych mieszkań w samym centrum Warszawy. Po prostu jest to kalka językowa z angielskiego developer. Pochodzi ono od słowa develop, czyli 'rozwijać'. Tak więc jestem rozwijaczem symulatora. Ale nie rozwijaczem z rolki, tylko osobą wkładającą pewien zasób pracy intelektualnej w celu polepszenia właściwości programu komputerowego MaSzyna EU07-424.

Równie dobrze ktoś mógłby tutaj zapytać, dlaczego nie można nazywać się jakoś inaczej, tak typowo po polsku. Odpowiedzi są dwie. Pierwsza z nich wynika z tego, że deweloper brzmi po zachodniemu, czyli jakoś tak poważniej, wymusza szacunek (no a nie?). Druga odpowiedź jest taka, że deweloper nie do końca ma określone znaczenie w kontekście symulatora (bo w zasadzie powinien zajmować się nieruchomościami). Istnieje możliwość zastosowania polskich odpowiedników. Weźmy np. takiego twórcę. Twórca powinien coś tworzyć, robić coś z niczego. Mamy nic, zyskujemy coś. Powinien być aktywny przez większość czasu. Jednak niezbyt tutaj pasuje, gdyż często otrzymuje się coś z czegoś, nic z czegoś, albo najczęściej nic z niczego. Programista? Nie, to słowo odpada, gdyż wywodzi się ze słowa informatyk, co w pewnych kręgach ma nieco negatywne zabarwienie. Rozwijacz? Już pisałem o rolce. Modelarz, trasopisarz? To są konkretne funkcje deweloperów. Więc pozostaje deweloper dewelopujący.

Jako że ta kwestia została omówiona, zajmijmy się drugim trudnym słowem na dziś - dewelopowaniem. Jak pewnie się domyślacie, znaczy ono tyle, co rozwijanie. Cóż, jest to wierzchołek góry lodowej. Najprościej mówiąc, jest to ogół środków i czynności podejmowanych w celu polepszenia właściwości symulatora i/lub dodatków. Oczywiście jest to pojęcie pojemne niczym Zas, więc wypadałoby określić, co w ten ogół się wlicza. Oprócz pisania nowych linijek w kodzie źródłowym pliku wykonywalnego, należy dodać testowanie działania, jazdy, rozmowy, konsultacje. Powiedzmy, że jest to pierwsze czytanie tego słowa. Ale jest też drugie, do którego przechodzę.

Jak już pisałem, dewelopowanie jest pojemne i pewne słowa należy rozumieć w przenośni. Konsultacje to z reguły przesiadywanie godzinami na IRCu, gadanie o głupotach. Oczywiście od czasu do czasu zdarza się, że ktoś komuś uświadomi błędy (choć nie zawsze napisze, co dokładniej jest źle), czy pomoże przy pracy. No ale jest tyle rzeczy do obgadania. Poza tym kompilacja się ciągnie w nieskończoność, więc czemu mam czekać bezczynnie? Oczywiście nie siedzi się cały czas na ircu. Po rzeczonej komplikacji kompilacji należy przetestować nowe exe. Jak to się robi? Odpalamy bata, wszystko się samo kopiuje i uruchamia. Nie jest źle, jeśli sceneria się odpali. Jest dobrze, gdy się nie zawiesi przez pierwsze 5 sekund. Jest bardzo dobrze, jak to, co miało działać, działa. Jest wspaniale, gdy nie utworzyło się nowego błędu. Potem szybkie zamknięcie i ponowne zanurzenie się w mrocznych zakamarkach kompilatora. Oczywiście przy pracy należy się posilać. Empirycznie najlepsze efekty uzyskuje się przy czipsach oraz ajsti (oczywiście z Biedronki). No ale z drugiej strony, jak się je czipsy, to palce są tłuste i szkoda pisać po klawiaturze, bo będzie brudna. Więc się czeka, aż skończą się czipsy, myje ręce i można by było pisać dalej. Jest jedno ale - bez czipsów jakoś tak gorzej idzie.

Oczywiście życie dewelopera nie jest takie proste i kolorowe. Oprócz jedzenia czipsów, picia ajsti i gadania o niczym, należy czasem coś wykonać. Tutaj dochodzimy do ciemnej strony. Od rano do wieczora, a także w nocy odzywają się komentarze:
Cytuj
przydałoby się jeszcze dorobić lampkę X
nie da rady zmienić jeszcze Y
koniecznie należy poprawić Z
W tym całym natłoku informacji trzeba jeszcze objeżdżać w międzyczasie testerów, że pytają o exe sprzed tygodnia, nie testują na bieżąco, nie uwzględniają poprawek. Czasem zrobienie jednej drobnostki zajmuje długie godziny, a nawet tygodnie. I nie ma nawet chwili, żeby skorzystać z zestawu dewelopera...

W chwilach rozmyślań nad miseczką przetworzonych ziemniaczków i szklaneczką brązowozłocistego płynu nadchodzą różne pomysły i rzeczy do wprowadzenia. I tak oto pewnej wiosny, a raczej zimy jeszcze 2007 wpadłem na pomysł polepszenia nieco hamulców, aby coś więcej niż tylko Oerlikon było poprawnie odwzorowane. Skutek jest tego taki, że, z pewnymi perypetiami, piszę już kolejną (trzecią/czwartą) implementację ich. Co jednak cieszy, zanosi się na to, że podstawy będą mogły być niedługo (znaczy się kiedyś tam) wydane. To będą już ze dwa lata grzebania się, ale wychodzi na to, że bardzo owocne. Podobnież było i jest z przekładnią spalinowo-elektryczną, którą to też już jakiś czas męczę. A wszystko zaczęło się od byle jakich kombinacji z przerzucaniem kabin i fizyk między modelami w roku 2005... No ale cóż, człowiek miewa lepsze i gorsze dni, a czasem też lubi sobie zakombinować nie myśląc o konsekwencjach. Tak, to bardzo ważne. Deweloper musi wiedzieć, co robi, nawet jak nic nie robi, bo za jakiś czas nie będzie mógł się wyplątać z tego.

Deweloper musi również mieć plan działania. Np. taki
Cytuj
środa, niedziela - czipsy; poniedziałek, wtorek, piątek - ciacho; czwartek, sobota - woda mineralna
W innym wypadku można nabawić się rozstroju żołądka, miażdżycy bądź cukrzycy. Równie dobrze plan może być abstrakcyjny, np.
Cytuj
pn, śr, sob - modelowanie; wt, czw, nd - exe; pt - jazdy
Oprócz grafiku tygodniowego albo dziennego przydaje się też plan długoterminowy.
Cytuj
Luty - paczka z modelami do testów, Marzec - wypuszczenie modeli, Maj - exe i nowe tekstury
Co jednak ważne, plany takie nigdy nie wychodzą, chyba że są robione z nadmiernym zapasem.

Z racji tego, że już tak się rozpisałem, powinienem pokazać, że deweloper też człowiek. Zatem, jak już wspomniałem, zamierzam w jakimś czasie doszlifować exe do tego stopnia, żeby dało radę funkcjonować bez większych błędów i stawania AI w szczerym polu. Oprócz nowych hamulców, dorzucę jakieś drobiazgi ogólnie i parę koniecznych nowinek do spal-ele. Może uda się jeszcze zrobić jakieś optymalizacje, by wyciągnąć FPSów kilka. Nie wiem, kiedy to nastąpi dokładnie. Zmiany poczynione są takie, że wymagają jakiejś paczki w miarę skompletowanej. Wolę nie ryzykować pójściem na żywioł z daniem samego exeka z dokładnym opisem, bo i tak mało kto to przeczyta w całości (niektórzy proszą o rzeczy będące już w dizelpacku...). Poza tym podchodzę któryś z kolei raz do robienia scenerii, ze skutkiem takim jak zawsze. Odwołując się do spraw świeższych, myślałem nad falownikami, ale bez żadnych charakterystyk tego nie da rady zrobić, poza tym Taurus i Traxx wydają dźwięki w nieco inny sposób. Na chwilę obecną za wiele innych spraw mnie goni.

Cóż jeszcze mogę dodać? Jeśli ktoś chce cieszyć się symkiem, niech zostanie zwykłym szarym użytkownikiem. Rzadko kiedy mam możliwość, żeby po prostu zrobić sobie jakąś misję i pojeździć dla przyjemności. Gdy tylko jadę, testuję. Zapewne każdy deweloper odczuwa to w nieco inny sposób, w każdym razie tak to wygląda z mojej perspektywy. Mam nadzieję, że moja taka refleksja rozjaśnię nieco sytuację panującą.

Pozdrawiam!
----
Początkowo tekst miał traktować o sprawach bieżących, przeszło-przyszłych, ale tak jakoś wyszło.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lutego 2009, 23:00:01 »
Zapomniałeś o maturach. Oraz o lagach w dostarczaniu nesti, złotówek i czipsów. Jeszcze zapomniałeś o userze, który nie może skończyć Ci małej scenerii testowej.

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lutego 2009, 23:27:28 »
Deweloper to ktos taki, kto widzac tak dlugi tekst zlozony zapewnie z losowych znakow stwierdzi, ze nie chce mu sie tego czytac :)

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lutego 2009, 00:25:57 »
Albo przeczyta początek i koniec a potem stwierdzi, że zapoznał się z treścią ;-)
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Lutego 2009, 00:31:54 »
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Lutego 2009, 00:50:31 »
Te słowa bet, dev... , moim zdaniem, to były potrzebne po to aby uzyskać poziomy dostępu do różnych działów. Można zrezygnować ze słów, a przypisać cyfry. Wtedy nie będzie problemu z przetłumaczeniem słów i co one znaczą. Będzie nowy problem, co oznaczają cyferki, no ale już nie słowa. Można też zlikwidować rangi. Mnie osobiście słowa "Developer, Global Moderator" za bardzo nie pasują, ale i specjalnie mnie nie rażą. Mnie Global Moderator kojarzy się z globulkami.... :)

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Lutego 2009, 01:56:58 »
A ja to bym chcial miec 'maruda' zamiast 'developer' :P

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lutego 2009, 03:05:14 »
Może to nie będzie trochę na temat, ale po tekście made by YouBy trochę mi developerów szkoda... Cóż, szewc bez butów chodzi.
Szczerze mówiąc, tak jak to zostało opisane, tak zawsze wyobrażałem sobie pracę każdego developera. I cieszę się, że nim nie jestem, bo każdy ma swoje miejsce, a moje jest na końcu łańcucha - jako zadowolony użytkownik czyjejś ciężkiej pracy. "Developować" trzeba po prostu lubić, tak jak lubię pisać wiersze, ale się nad nimi nie zachwycę* tak, jak zachwycę się nad tym, jak się ktoś zachwyca, i podzieli się ze mną tym zachwytem.
*Chociaż satysfakcja i poczucie spełnienia na pewno jest - developerzy MaSzyny czy też innego programu też muszą takie mieć, bo skądinąd motywacja by była?
End of offtopic and useless digression of freak user.

Offline Sakorius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 666
  • KB Serwis - Szczecin Dąbie
    • Zobacz profil
    • Sakorius Home Gallery
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Lutego 2009, 10:25:44 »
Wspomnieć też należy, o częstym "molestowaniu" Developerów i Betatesterów przez zwykłych userów, o postępy betatestów, terminy wydania dodatków itp. Należy jednak pomyśleć, że ludzie z tych grup nie dostają nic za to, że coś przetestują, nie zawsze dysponują czasem wolnym by to zrobić, czasem też nie mają chwilowo (lub dłużej) na to chęci. To samo tyczy się twórców dodatków. Ale niestety, zwykły user musi mieć już, teraz, natychmiast... ;)
Pozdrawiam, Sławek

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Lutego 2009, 12:12:56 »
Juz sobie nie cukrujcie tak :P

Sigman

  • Gość
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Lutego 2009, 12:15:45 »
Cytuj
<user> ile sztuk 303E bedziesz robil?
<Sigman> też nie wiem
<Sigman> ile mi się zechce :D

<user> ;-d a z czyich zdjec?
<Sigman> z różnych, z moich, niemoich....
<user> Sakoriusa?
<Sigman> nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem
<user> ;D
<user> rozumiem
<user> jestem ciekawy kiedy wyjda te nowe modele
<Sigman> ja też
<user> no nie, Ty nie wiesz? :D
<Sigman> no nie wiem, nie ja je robię
<user> no ale wkoncu masz dostep do Devs, Bugs i Test dodatkow(w calosci)
<Sigman> ale tam nie jest napisane kiedy będą wydane
<user> no nie ma napisane, ale mozna szacowac
<Sigman> nic nie można szacować na razie

Tak to jest...

A ja jako developer tekstur jestem zalewany ze wszystkich stron materiałem na tekstury rozmaitych rzeczy (i sam też dużo tego materiału produkuję), moja lista tekstur do zrobienia cały czas się powiększa, ale staram się coś tworzyć, żeby nie urosła do gigantycznych rozmiarów i nie zapełniła mi całego twardego dysku razem ze zdjęciami na te tekstury.
Przez to, że się coś tworzy, jest mniej czasu na jeżdżenie i testowanie, niestety...

Aha, jeszcze jedno: niektórzy (już ja wiem, kto) zarzucają mi, że tworzę te tekstury (albo udaję, że tworzę) a w ogóle nie widać ich na forum, nie publikuję ich. Jest tak dlatego, że tworzę tekstury w przeważającej części na nowe modele, które są jeszcze nieopublikowane albo w ogóle tworzę od podstaw nowe układy tekstur dla najnowszych modeli. Ale spokojnie, własnie teraz pracuję nad paczką nowych wagonów na opublikowane modele, myślę że za tydzień wrzucę do testów ;)

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Lutego 2009, 13:30:54 »
Aha, jeszcze jedno: niektórzy (już ja wiem, kto) zarzucają mi, że tworzę te tekstury (albo udaję, że tworzę) a w ogóle nie widać ich na forum, nie publikuję ich.
Takimi stwierdzeniami nawet się nie przejmuj.
Pozdrawiam

Offline HornExpert371

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 97
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Lutego 2009, 17:45:15 »
A co to znaczy "deweloper"?

Dla mnie to nic nie znaczy. Czasem nawet Developerzy są bardziej złośliwi od zwykłych użytkowników.
Uważny czytelnik zauważy o kogo mi dokładnie chodzi...


(przepraszam że niżej zjeżdżam z tematem, ale nie chciałem nowego wątku zakładać)

O złośliwości ciąg dalszy...
Zajmuję się tworzeniem eRPe jedynek do symka. Najpierw uczyłem się tworzyć na potrzeby TRS2004, potem przyszedł czas na MaSzynę. 28 stycznia wyraziłem chęć zrobienia nowych dźwięków - propozycja została odrzucona (przynajmniej ja mam takie odczucie). Zaczęto się z tego nabijać, była mowa o "efektach węchowych"... Liczyłem na poważne podejście do sprawy, bo dźwięki które mogę zrobić są dużo lepszej jakości niż te obecne (nie mówię tu o dźwiękach sprzed dwóch lat). Ale wtedy trzeba coś zrobić, żeby symek mógł ładować dźwięki lepszej jakości niż 22,050kHz; 8 bitów; Mono   21kb/s. Na to NIKT nie zwrócił uwagi i nikt się na ten temat nie wypowiedział. Kolega Hunter napisał, że 22050 Hz 16 bitow mono wystarczy, ale te parametry to jak "chrumkanie świni przez telefon" w porównaniu do "koncertu Rp1 na żywo". Moja chęć do tworzenia czegokolwiek znikła...

No cóż, widocznie zostaje mi kombinować samemu, jak obejść wady symulatora.
A jeżeli już cokolwiek powstanie, to będzie to jedynie do obejrzenia w filmiku na YouTube.


Pozdrawiam (zniechęcony do rozwijania MaSzyny) HornExpert371

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Lutego 2009, 17:58:54 »
Bo Ty meloman jesteś, a inni nie :), 22 KHz, to 10 KHz górna f pasma przenoszenia. Mnie i nie tylko mnie te "chrumkania świni wystarczą".
Tak z ciekawości zapytam, jeśli dźwięk ten co chcesz nagrać do MaSzyny nagrasz w 44 kHz, to jak tam rozkład widma częstotliwości?
Chodzi mi tutaj, o dźwięki powyżej 10 kHz.

O Rulz mi podesłał test na melomana:
&fmt=18

Jak słyszycie?
Ja dopiero od 14 k :)
Przynajmniej w tym teście.
« Ostatnia zmiana: 09 Lutego 2009, 18:22:05 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline REWIZOR

  • Administrator
  • Wiadomości: 3679
    • Zobacz profil
    • www.eu07.pl
  • Otrzymane polubienia: 28
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Lutego 2009, 18:11:09 »
Jak słyszycie?
Ja dopiero od 14 k :)

21.1
Pozdrawiam

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lutego 2009, 18:20:03 »
19,8

A wracając do tematu, to popieram słowa kolegi @HornExpert371. W każdej grupie są osoby mniej lub bardziej zaangażowane, miłe, itd... Rownież wśród Developerów są tacy, którzy wkładają wiele w rozwój symka, jednak są też tacy... mniej aktywni. Po prostu - życie.
« Ostatnia zmiana: 09 Lutego 2009, 18:40:17 wysłana przez libertyn89 »
Pozdrawiam, Karol

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Lutego 2009, 18:32:51 »
Choć nie wiem, czy ten test z tego linku jest miarodajny. Wziąłem Audiocity i gnerowłem sinus 18 k i słyszalem, ba nawet 20 k słyszałem, więc nie wiem, ale coś w tym jest, iż w tym linku ja dopiero słyszę od 14, a inni powyżej.

Offline _KAT_

  • Wiadomości: 425
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Lutego 2009, 18:35:17 »
Ja za pierwszym razem usłyszałem coś koło 18.8, poźniej cały czas, a teraz od 17.7 :D he he he...

Offline firefoxfan

  • Wiadomości: 244
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Lutego 2009, 18:44:09 »
Może być niemiarodajny, gdyż próbowałem nagrać ten sygnał (Audacity) i dopiero od 18.8 widać było sygnał :)

(Próbowałem wygenerować ton ok. 25kHz ale coś mi nie wyszło i wyłączyłem :) )

Offline iwan

  • Administrator
  • Wiadomości: 596
    • Zobacz profil
    • Fotki na TWB
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: A co to znaczy "deweloper"?
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Lutego 2009, 18:48:21 »
To zalezy rowniez od sprzetu... Na sluchawkach slysze 19,8, na wbudowanych w lapa glosnikach juz nie...
/Krzysztof Waszkiewicz/ <iwan@eu07.pl> http://www.eu07.pl
tel: +48667841589
********* Non sunt multiplicanda entia sine necessitate *********