Wymagania jakie musi spełnić kandydat pragnący zostać „Betatesterem”.
Definicja podstawowa:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Beta_tester ,
w pojęciu symulatora osoba taka także musi znać się na zagadnieniach technicznych związanych z transportem szynowym.
Ze względu na charakter pełnionych funkcji przez osoby będące beta testerami, wyróżnia się następujące tematy zagadnień:
1. Sprawdzanie poprawności działania głównego kodu programu tzn. kompatybilności sprzętowe, przyczyny zawieszania się symulatora oraz podawanie informacji o przyczynie i sposobie rozwiązania problemu.
2. Sprawdzanie poprawności implementowanych algorytmów symulujących fizykę pojazdów. W zakres tych obowiązków wchodzi także sprawdzanie zgodności stworzonych modeli z rzeczywistymi charakterystykami pojazdów.
3. Sprawdzanie poprawności implementacji obsługi scenerii. W zakres tych obowiązków wchodzi kontrola poprawności wyświetlania obiektów znajdujących się na trasie, poprawnego ich oświetlenia, teksturowania.
4. Testowanie implementacji Sztucznej Inteligencji, SRK. Tutaj należy sprawdzać poprawność modułów odpowiedzialnych za samoczynne kierowanie ruchem pojazdów oraz tymi pojazdami.
Wymagania odpowiednio do wymienionych wcześniej punktów:
1. Znajomość diagnozowania błędów spowodowanych przez złą konfigurację sprzętową, przeglądanie logów systemowych, zrzutów pamięci, znajomość podstawowych mudłułów oraz innych elementów wymaganych przez symulator.
2. Wiedza z zakresu obliczania równań matematycznych z uwzględnieniem rachunku macierzowego. Znajomość zasady działania i konstrukcji pojazdów trakcyjnych z uwzględnieniem ruchu pojazdów w zapisie matematycznym.
3. Obsługa grafiki na komputerze wraz z obsługą biblioteki OpenGL. Pojęcia związane z oświetleniem obiektów w środowisku naturalnym w przełożeniu na język maszynowy, znajomość programów do obróbki grafiki 2D oraz 3D oraz związane z tym pojęcia.
4. Pojęcia związane z urządzeniami SRK oraz prowadzeniem ruchu kolejowego. Metody Implementacji algorytmów pełniących funkcję komputerowych systemów sterowania i kontroli pojazdów trakcyjnych – Wirtualny Maszynista.
W Każdym z tych przypadku przydatna jest wiedza z zakresu:
Znajomość takich języków programowania jak C, C++, Pascal, Tworzenie i testowanie interfejsu użytkownika.
Betatester musi być osobą komunikatywną, potrafiącą pracować w grupie i dzielić się swoimi wynikami z innymi członkami pracującymi nad symulatorem.
Kwalifikacje na beta testera odbywają się na drodze egzaminu wewnętrznego, w którym kandydat musi wykazać się biegłą znajomością zagadnień z co najmniej dwóch z wyżej wymienionych punktów.
Przykładowe pytania jakie mogą się pojawić zostaną podane później.
Administracja