Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - prof_klos

Strony: [1]
1
Bieżące Symulatorowe / "Moja MaSzyna 2003-2015"
« dnia: 17 Czerwca 2015, 19:10:27 »
Od dłuższego czasu mierzyłem się z zamiarem napisania podobnego postu...

Cześć,
moi mili, z racji na - ku mej uciesze i zaskoczeniu - postępujący rozwój projektu MaSzyna EU07-424, jako dość stary użytkownik, pragnę wygłosić hołd ku istnieniu Symulatora zaglądając w czeluści przeszłości...
Uczęszczałem jeszcze do szkoły, gdy buszowałem po Sieci w poszukiwaniu wszelkich informacji na temat Kolei, którą jakże bardzo kochałem. To były czasy, gdy za Internet płaciło się dużo przeszło 100 złotych, był on czerpany z linii telefonicznej, zaś prędkość łącza bywała żenująca.
Częstokroć wagary spędzałem wyjeżdżając kilometry wąskotorowymi tramwajami lub podróżując zespołami Bhp (bipa) relacji Ostrów Wlkp./Poznań-Łódź Kaliska, które wówczas zawsze miały w składzie podpięty wagon pocztowy Pdn...
Któregoś dnia spostrzegłem, że istnieje Symulacja prowadzenia lokomotywy EU07 - MaSzyna. Pobrałem program ze strony projektu, ulokowałem na dysku, kliknąłem exe i... pojawił się mrugający kursor w prawym, górnym rogu ekranu co uznałem - jakże błędnie! - za usterkę. Pliki zignorowałem na jakiś czas, gdy miłość do techniki kolejowej narastała w zastraszającym tempie. Któregoś wiosenno-letniego dnia postanowiłem ponowić próbę uruchomienia "MaSzyny". Załączyłem exe (starterów jeszcze nie było) i poszedłem zająć się czymś innym. Jakże wielkie zdziwienie zastałem na swej twarzy, gdy po powrocie pod monitor dostrzegłem znane, zielone, toporne kontury wnętrza EU07! Tak zaczęła się przygoda, pierwsze próby uruchomienia, pierwsze zarywane nocki przy wyjeżdżaniu kilometrów po jednej i tej samej trasie. Prędko opanowałem tajniki klawiszologii symulacji. Później jeździło się na SN61 w wersji hardcore na ukrotnienie i "bipę". Zaczęły się nowe trasy, kolejny tabor, udzielanie się na forum, widmo legendarnej "Nebuli". Piękne przeżycia.
Lata mijały - MaSzyna odeszła w cień. Praca - czasu coraz mniej. Jak łączyć przyjemne z pożytecznym? Sporadycznie uruchamiałem symulację by przebrnąć jakiś szlak - przeważnie Bałtyk (bo krótki), bądź Całkowo (bo klimat).
Po tym jak kilka lat temu urodziło mi się dziecko na sprawę spojrzałem zupełnie inaczej. Każde załączenie MaSzyny stanowiło pewien rytuał - piwo, muzyka, papieros... Jechałem słuchając przeraźliwie głośno wspaniałych dźwięków pędzącej EU07, często celowo "paląc" ją na oporach z mega ciężkim składem towarowym, tylko po to, aby uzyskać ambrozję dla uszu... Przemierzałem tak wszystkie szlaki, praktycznie raz w tygodniu. Wzruszyło mnie, gdy synek nie chciał spać - wziąłem go na kolana, oparł główkę na moim ramieniu, obserwował bacznie obraz, po czym główka stawała się cięższa, cięższa, cięższa... Zasypiał od razu.
Ostatnio w końcu zainstalowałem najnowszą, aktualną wersję symulacji - piękna sprawa i pełen podziw dla twórców, że ktoś nadal za darmo dla ogółu się udziela dla tak wspaniałego działa!
Wprost uwielbiam sobotnie, nocne jazdy na "Całkowie", sporadyczne "Zwierzyńce" czy szaleńczą jazdę na Drawinowie. Dzięki MaSzynie zyskałem znaczną wiedzę o kolejnictwie i przepisach. Dzięki MaSzynie wygrałem też pewien zakład, gdy kolega, zapalony miłośnik kolejnictwa, orzekł że nie jest możliwe, abym tak płynnie prowadził dowolne składy w MaSzynie; założyłem się, że "bujnę" dziesięć próżnych wagonów do danej prędkości, po czym hamując jednostajnie stanę w idealnie wyznaczonym punkcie. Tak też się stało. Wygrałem zakład. ;-)
Partnerka niezbyt przychylnie spogląda na monitor laptopa lub "stacjonarki", gdy pojawia się napis MaSzyna. Wiadomo, że za moment wypiję kilka piw, będę "rżnąć" głośniki i prowadząc opowiadać setki anegdot z życia kolejowego.
Symulator stał się idealnym sposobem na odreagowanie ciężkich tygodni, na pełen relaks i oddanie się temu, co się kocha, bo przecież ile można w kółko siedzieć przy torach i fotografować to samo? Tutaj załączam takie krajobrazy, okoliczności i tabor na jaki mam aktualnie ochotę, a do tego mogę się bezkarnie dobrze bawić.
Za to dziękuje MaSzynie i ludziom, którzy ją stworzyli i tworzą nadal. Za ten uśmiech i radość, gdy robimy to, czego w życiu realnym nie da się dosięgnąć.
Jesteście WIELCY.

To tyle z mojej strony, dziękuję za uwagę.
Pozdrawiam!!

2
Bieżące kolejowe / Koniec trakcji parowej w Wolsztynie
« dnia: 11 Marca 2014, 12:05:02 »
Wydaje się, że odwlekane od wielu lat w końcu staje się faktem.
Załączam znaleziony w sieci materiał:Z moje  strony powiedzieć mogę tyle - parowozy to piękne maszyny, wspaniale że uchowały się tylko u nas, w Polsce, w codziennym ruchu liniowym. Niemniej maszyna taka, jak każda inna, wymaga pewnej konserwacji i nakładów finansowych a można odnieść wrażenie, że to spłwa na dalszy plan. Wolsztyńskie parowozy są zużyte i czynne są już tylko dwie sztuki, z czego - jak podają w filmie - jedna z nich niedługo "odpadnie" na rewizję. Kto zna temat, ten wie, że rewizja kotła to bardzo kosztowna sprawa.
Chyba pora się z wolna godzić z tym, że kolejna epoka na naszej kolei odchodzi do lamusa. Wszystko tyczy się, jak zwykle, o pieniądze i można mieć jedynie nadzieję, że reakcja Marszałka Województwa Wielkopolskiego ma na celu dość mocne "potrząśnięcie" odpowiednimi środowiskami, by wywrzeć jakiś kompromis mający na celu utrzymanie trakcję parową w Wielkopolsce.
Przy okazji przypomnę, że na Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej właśnie odbył się przejazd pożegnalny z parowozem (rewizja...), zaś niebawem odbędzie się kolejne pożegnanie ostatniej trakcji parowej, tym razem na kolejce z Środy Wlkp. do Zaniemyśla.
Zapraszam do komentowania sprawy.

Post został raportowany. W tym miejscu znajduje się ten sam film. Uważam jednak, że temat może zostać, by nie zaśmiecać tamtego wątku, który dotyczy czegoś innego. Dopóki nie będzie mocno politycznych wywodów, to zachęcam do pisania. Gdy przesadzicie, to temat zostanie zamknięty.
Benek

3
Cześć!

Wstyd mi pisać na forum w tak prostej sprawie będąc symulatorowym MaSzynistą od 2004 roku ale jedna rzecz ostatnim czasem nie daje mi spokoju. Nie mogę znaleźć jasnego wytłumaczenia w żadnym miejscu, więc zadam to pytanie tutaj.

1. Do czego w zasadzie używa się przełącznika "opóźnienia hamulców -> osobowe/towarowe/pospieszny"? Jakie ma on działanie i co konkretnie "daje"?
2. W jakim celu stosuje się przełącznik wysoki/niski rozruch? Definicję tej opcji znam, nie znam jednak zastosowania - kiedy się to używa, w jakich warunkach staje się przydatne?
3. Do czego służy przekaźnik samoczynnego ruchu?

To tyle, za każdą odpowiedź bardzo dziękuję, pozdrawiam!

4
Bocznica / Odp: Szkoły kolejowe
« dnia: 17 Lutego 2010, 15:58:38 »
Nie, o Koluszki pod Łodzią.
Parę lat temu (relatywnie niedawno, bodaj w 2007 roku) byłem w poradni w wyborze szkół dla młodzieży, załatwić wizytę dziecku znajomego, zagadałem tam właśnie w sprawie tych placówek kolejowych, dał mi nawet namiary na Technikum w Koluszkach, gdzie wówczas była otwarta klasa o profilu kolejowym. Pamiętam, że na miejscu miał być internat. 

5
Bocznica / Wydzielone z "Syrena TEM2 (PaPiK Cargo S.A)"
« dnia: 03 Sierpnia 2008, 22:59:16 »
Podczepię się pod ten wątek. Próbowałem stworzyć własne syreny - jednak źle się nakładały i powilały w przestrzeni.
Jakim programem to robicie?

Wydzielam.
Akvin

6
Bocznica / Wydzielone "Rotfl!"
« dnia: 06 Lipca 2008, 20:22:01 »
No niezłe jaja na tym filmiku ;-)

7
Bocznica / Wydzielone z "Filmy o Mietku".
« dnia: 04 Lipca 2007, 15:11:57 »
Ale po co - niech będzie ogólnikowa - "Co sądzisz o moich filmach".

8
Bocznica / Wydzielone
« dnia: 01 Czerwca 2007, 00:44:17 »
O jaa :)
Dzięki. Wszakże wszyscy jesteśmy takimi dużymi dziećmi :)

9
Bocznica / Wydzielone
« dnia: 12 Maja 2007, 04:40:03 »
W ogóle to malowanie jest fuuuj - niestety często to coś widuję w okolicy :/

Profilaktycznie usuwam, nim ktoś wda się w dyskusję na temat schematu malowania.
Akvin

10
Bocznica / Wydzielone
« dnia: 30 Kwietnia 2007, 17:32:20 »
OT:
Maciek, zmień ten Avatar! Toż to całą stronę zajmuje :/


11
Bieżące kolejowe / Filmiki autorskie
« dnia: 30 Marca 2007, 16:50:23 »
O - coś dla mnie - prawie codziennie mam do czynienia z ED59.

Dla zainteresowanych, filmik - mego autorstwa - kręcony w moim mieście i bliskiej okolicy, gdzie właśnie ED59 najczęściej wchodził 'pod obiektyw'.

http://video.google.pl/videoplay?docid=-1302484918175306739&hl=pl
Polecam obejrzeć do końca - tam pokaz donosności trąbki Edka :)
Miłego oglądania :P

Wydzielone.
Akvin

12
Screeny / Rotfl!
« dnia: 18 Lutego 2007, 15:41:04 »
Macie jakieś zabawne screeny z MaSzyny?
Zamieszczajcie!

Na wstępie ja przdstawiam

AIR SU45 :)

Nie wymaga to chyba zbędnego komentarza - zobaczcie sami :PPrzy okazji nasuwa mi się pytanie - czemu tu nie wywala NULL TRACK
tylko lok swobodnie spada? :)

13
Bocznica / Wydzielone-Lista ozanczeń
« dnia: 18 Lutego 2007, 14:41:00 »
Dobra robota!
Kiedyś za dawnych lat na kartkach takie rzeczy pisałem :)


prof_klos jak nie masz nic do powiedzenia, to nie pisz.
Jeszcze jeden taki post i poleci ostrzeżenie.
Mariusz

14
Bocznica / Wydzielone Quark-Bohun
« dnia: 17 Lutego 2007, 01:42:01 »
Ale mi się podobało bardzo to, że strasznie dawno nie jechałem na oryginalnym Quarku.
No i teraz - poczułem się jak na prawdziwej kolei - po paru latach...
W miejscu szopy rosną drzewka, wszystko przebudowane, trasa do 'Testowa' praktycznie nie istnieje, okoliczne wsie się rozbudowały... :)

15
Inne niekolejowe / Ostatni nałóg mężczyzny - kobiety!
« dnia: 11 Lutego 2007, 20:26:27 »
Blondynki, brunetki i co przyniesie świat...

Co Wam bardziej wpada w oko, gdy idziecie ulicą?

Oczywiście mówię tu o kolorach ewidentnie NATURALNYCH.

Jeżeli podoba Ci się farbowana szatynka - głosuj na pozycję 'farbowane'.

Miłej zabawy ;)

To jest właśnie ostatni męski nałóg.....

16
Bocznica / Wydzielone
« dnia: 12 Stycznia 2007, 05:30:43 »
Heh, zaraz będzie pytanie 'a skąd paczkę' :-)

Ale jeszcze nie padło. Nie masz nic konkretnego do napisania? To nic nie pisz

Andrzej.

17
Bieżące kolejowe / "Inne" funkcje radia ?
« dnia: 11 Grudnia 2004, 17:39:52 »
Zbliża się Boże Narodzenie , a co za tym idzie- Sylwester i Nowy Rok.
Odnośnie Sylwestra:
Czy mechanik-pechowiec , który w tą noc będzie musiał poprowadzić przykładowy skład towarowy z Ostrowa Wlkp. do Łodzi o tajemniczej godzinie 00,00 usłyszy przez radio jakieś życzonka ?

(Czy takie coś jest w ogóle dozwolone ?  )

18
Tabor kolejowy / CHŁODNIA
« dnia: 04 Czerwca 2004, 14:47:35 »
!!!WAGON CHŁODNIA!!!
Czy ktoś ma może jakieś materiały na temat tego wagonu?
Chętnie bym zrobił teksturkę tego unikalnego już wagonu,ale nie mam z czego... :-D
Jak już gdzieś taki wagon gdzieś spotkam to jest na jakiejś odludnej bocznicy,złoty od rdzy...

19
Poszukuję, chcę zrobić / Pabianice
« dnia: 06 Maja 2004, 13:30:19 »
Wiem,że nigdy się nie doczekam trasy  Pabianice-Łódż
więc na mnie chyba spadnie to ciężkie zadanie zrobienia tej linii.
Co prawda z Łodzią może być problem(za dużo obiektów!!!)
ale z Pabianicami nie powinno być żadnego problemu.
A przynajmniej można by sobie pojeżdzić po pabianickich bocznicach
,na których od lat nie jeżdziła żadna lokomotywka!
Ponadto strasznie mnie korci aby zrobić teksture mojego ulubionego
elektrowozu-ET40-ki...
W ogóle to w pobliżu DWORCA PKP jeżdżi tramwaj"11"(Pabianice-Łódż-Zgierz  28km!!!) Czy myślicie o tym co ja?
 Zdjęcia naszego "pięknie"obmalowanego dworca mam, bloków też,
więc ze scenerią nie powinno być problema.
Co myślicie o moim projekcie?

20
Poszukuję, chcę zrobić / "odjazd!"
« dnia: 02 Maja 2004, 15:53:10 »
Tak sobie myśle,jak by to było gdyby jadąc np.EN57
przed zamknięciem drzwi słyszało się "ODJAZD" przez radio...?
Ale i bez tego jest po prostu-SUPER.
I wszyscy o tym wiedzą :) So nie?

Strony: [1]