Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - bartas

Strony: [1]
1
Króciutki post po pokazie mojego miniaturowego pulpitu EU07 na dzień dziecka w Toruniu, który odbył się 1 i 2 czerwca. Pulpit przeszedł chyba największa próbę wytrzymałościową w jego historii. Dzieci jak to dzieci wiedziały lepiej co, w którą stronę się kręci i jakie przełączniki powinny być powłączane na pulpicie. Jeśli chodzi o jazdę to udało się im uruchomić wszystkie możliwe zabezpieczenia działające w symulatorze, ale dzięki temu miałem sprawdzone wszystkie lampki kontrolne i przyciski odblokowujące. Myślę, że nie był to ostatni pokaz bo zainteresowanie było ogromne. Poniżej kilka zdjęć.

2
Chciałbym zaprezentować mini pulpit EU07 wykonany w skali 1:3. Powtarzające się wypowiedzi na temat pulpitu na wyjazdy służbowe lub pulpitów w zmniejszonej wersji zainspirowały mnie do wykonania tego projektu. Podjąłem wyzwanie wykonania zminiaturyzowanej wersji mobilnej.

Sercem pulpitu jest Pokeys 57U. Sterowanie standardowe powielające się w wielu projektach tj. enkodery, transoptory, PWM dlatego też nie będę wstawiać ponownie tych samych schematów.

Kilka spostrzeżeń dla konstruktorów pulpitów:
- enkoder enkoderowi nie równy (na schemacie rezystory podciągające do masy miały wartość 10k, w moim przypadku 4,7k)
- na tarcze enkodera (małych rozmiarów) nadaje się bardzo dobrze folia do drukarek
- dobrze zaprojektowana płytka PCB zmniejsza ilość przewodów, ułatwia zlokalizowanie usterki i ewentualną wymianę elementów wykonawczych
- jeśli coś nie działa prawidłowo a powinno, wyłącz program Pokeys (potrafi się gryźć z maszyną)
- podpisanie przewodów jest bardzo pomocne przy takiej ilości (dużo mniej szukania)
- przy małych pulpitach trzeba nauczyć się sporej cierpliwości (okazuje się, że ręka staje się za duża)

Filmik nagrany na szybko: https://youtu.be/K0-DlG0H6Rg

3
Może i rzeczywiście jest jakiś problem komunikacyjny ale z drugiej strony wydaje mi się, że soft PoKeys też pokazuje dane na podstawie komunikacji poprzez USB, więc nie widzę powodu, dla którego notatnik czy MaSzyna ma inaczej odbierać sygnały niż sam program konfiguracyjny.
Jeszcze przychodzi mi do głowy stary i dawno omawiany problem, że nie można mieć otwartego programu konfiguracyjnego PoKeys gdy współpracujemy z MaSzyną lub testujemy się z notatnikiem. Wtedy koniecznie musi być zamknięty bo rzeczywiście różne dziwne rzeczy się dzieją. To trochę porada w stylu "urządzenie elektryczne lepiej działa podłączone do prądu" ale może to o to chodzi.

Ten post stał się rozwiązaniem mojego problemu. Okazało się, że po wyłączeniu programu konfiguracyjnego Pokeys wszystko zaczęło działać poprawnie.

4
Ma ktoś może klucz nastawnika kierunkowego do EN57? Jeśli tak, to bardzo prosiłbym o zwymiarowanie, bo potrzebuję sobie taki dorobić (tak, przymierzam się coraz bardziej do budowy pulpitu z jednostki), a chciałbym, żeby nie tylko działał, ale też wyglądał jak prawdziwy. No chyba, że ma ktoś taki klucz w ogóle zbędny... :)

Dołaczam zdjęcia zrobione na szybko na kartce w kratkę, żeby można było samemu sobie zwymiarować.

Strony: [1]