Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - AntoniS

Strony: 1 [2] 3
31
... w byku, wyły wentylatory i sprężarka, w kabinie nie dało się rozmawiać. Trzeba było krzyczeć aby coś powiedzieć. Chcecie takie dźwięki?

Nie, nie o to chodzi. Mnie chodzi o poziom poszczególnych dźwięków względem innych dźwięków. Jak ktoś będzie chciał mieć taki realizm, to nie ma problemu sobie podgłośnić. Natomiast problem jest, jeżeli głośność jednych dźwięków jest niewspółmierna do głośności innych dźwięków.

Cytuj
Za to Rp1 dawane w siódemce ciągniętej przez byka, było mało co słyszalne.

No dobrze, tylko ja nie mówię o Rp1 z ciągniętej lokomotywy a słyszanym w innej lokomotywie, tylko o słyszanym w tej lokomotywie, w której jest dawane. Swoją drogą, jeżeli było tam tak głośno, to wcale nie dziwne i możliwe, że tamto Rp1 było mało słyszalne. Choćby właśnie z powodów podobnych do tych, o których mówiłem w komentowanym filmie. Nie uważam także abym się wygłupiał. Nie twierdzę, że mam 100% racji, być może wcale jej nie mam, nie uważam się też za jakiś autorytet w tym temacie, ale to nie znaczy, że nie mogę wypowiedzieć swojego zdania i swoich argumentów licząc m.in. na to, że właśnie zostanie to zweryfikowane i ewentualnie sprostowane lub poparte przez osoby, które w tej kwestii mogą wypowiadać się autorytatywnie przede wszystkim z uwagi na swoje doświadczenie.

32
Cytuj
Podważasz nagrany film, więc nie ma o czym dyskutować.

Nie podważam nagranego filmu. Podważam, a raczej dyskutuję z wnioskami wyciąganymi na jego podstawie. Także na jego podstawie wyciągam swoje wnioski.

33
Cytuj
Na wklejonym przykladzie w okolicy 2:30 mozna zaobserwowac mijanke z innym skladem i dojsc do wniosku ze wyciszenie jakie mamy w symulatorze jest wrecz niedostateczne ;>
Pozwolę sobie polemizować, choć jak już wcześniej wspomniałem nie jestem specjalistą - ani mechem ani akustykiem. Jednak wydaje mi się, że praktycznie niesłyszalna mijanka z innym składem wynika przede wszystkim z faktu, że na dźwięk powstający przy mijaniu składa się przede wszystkim szum powietrza + dźwięki emitowane przez zestawy kołowe (zawieszenie) mijanego składu. Do tego dochodzą oczywiście dźwięki wytwarzane prze ciągnącą go lokomotywę (głównie wentylatory w sytuacji, gdy jedzie on rozpędem bez znacznego przyśpieszania, czy hamowania). Wszystkie te dźwięki są słabo słyszalne, bo nakładają się na na nie bardzo podobne, bliźniacze dźwięki pochodzące z naszego składu, które w dodatku są dużo głośniejsze. Jak do tego dodać jeszcze jakość sprzętu nagrywającego (mikrofonu), to nic dziwnego, że specjalnie składu jadącego z przeciwka nie słychać... podejrzewam, że nawet przelatujący obok samolot zdawałby się w tych warunkach (na nagraniu z jadącego elektrowozu) bardzo wyciszony. Myślę, że w rzeczywistości maszynista doskonale słyszy hałas powstający przy mijaniu innego, jadącego składu. W dodatku chodziło mi głównie o nadmierne wyciszenie dźwięków spoza kabiny, ale pochodzących głównie z urządzeń tej samej lokomotywy, a nie z tła czy otoczenia. Natomiast na filmie akurat sygnał baczność w minucie 1:50 i późniejszych słychać znacznie lepiej, głośniej i wyraźniej niż ma to miejsce w "naszym" symulatorze. Podobnie mijanka ze składem PKP IC (podejrzewam, że jadącym szybciej niż poprzedni towarowy) w 6:13 jest już znacznie lepiej słyszalna, łącznie z Rp-1 podanym z tamtej lokomotywy. Podobne odczucia miałem kiedyś jadąc szynobusem SA-133 (jako pasażer na miejscu zaraz za kabiną maszynisty) . Podawane przez niego sygnały dźwiękowe były bardzo dobrze i głośno słyszalne. Tymczasem w symulatorze wewnątrz kabiny lokomotywy dźwięk syreny tejże lokomotywy swoim natężeniem bardziej przypomina dźwięk słyszany przez pasażera w n-tym wagonie za lokomotywą niż przez prowadzącego ją mechanika. Oczywiście nie chodzi tutaj o to by idealnie odwzorować każdy z dźwięków, bo nie taka jest rola tego symulatora i też jest to kosmetyka, a są znacznie potrzebniejsze rzeczy do zrobienia. Jednak wydaje mi się, że poziom dźwięków w poprzednich wersjach (15.04 czy 17.07) był znacznie realniejszy. Zdaję sobie sprawę, że zmiany wynikły z wprowadzenia pozycjonowania dźwięków i uwzględnienia w ich głośności właśnie miejsca ich pochodzenia - to oczywiście świetnie i bardzo dobrze. Tyle tylko, że to wyciszenie zwłaszcza syren a po części też innych urządzeń lokomotywy, jak np. przetwornica jest z punktu widzenia kabiny maszynisty nadmierne. Szczególnie w odniesieniu do z kolei głośności choćby radio telefonu (gdyby nie to, to nie było by problemu, żeby sobie podgłośnić w ustawieniach systemu albo na głośniku)....
Proszę nie traktować mnie ani tego co piszę jako krytykanta szukającego dziury w całym i czepiającego się o szczegóły, bo nie jest to moim celem. Jedynie dzielę się moimi wrażeniami i odczuciami, nieśmiało licząc, że może w przyszłości coś się poprawi :-)... Natomiast w żadnym wypadku nie dążę i nie namawiam do dalszego rozbudowywania w symulatorze mechanizmów obsługi dźwięków. Wręcz uważam, że to co jest w tym względzie, jest naprawdę dobre i wystarczające - kwestia tylko odpowiedniego zgrania głośności poszczególnych grup dźwięków i ewentualnego skorygowania współczynników wyciszenia.

34
Dzięki serdeczne za odpowiedzi. Co do konfiguracji UI, to może rzeczywiście nie ma potrzeby dalszego rozbudowywania funkcji związanych z regulacją poszczególnych dźwięków. Natomiast nie wiem, czy obecnie przyjęte wyciszenie dźwięków dochodzących z zewnątrz do kabiny nie jest zbyt radykalne... W tym temacie to najwięcej do powiedzenia mogliby mieć ci, którzy na co dzień prowadzą dane pojazdy trakcyjne. Choć pewnie skoro nawet takiemu laikowi w tym temacie, jak mnie, wydają się one zbytnio wyciszone, to pewnie coś jest na rzeczy...

35
Witam,
mam takie 2 pytania:
1. Czy zmiana głośności syreny (poziom dźwięku słyszany w kabinie) jest możliwy w pliku *.mmd przez podanie wartości parametrów: amplitudefactor lub amplitudeoffset? Ewentualnie przez regulację (w jakichkolwiek ustawieniach) poziomu wyciszenia dźwięków dochodzących do kabiny spoza jej wnętrza (swoją drogą to wydaje mi się byłaby sensowna opcja, bo niestety mam nieodparte wrażenie, że obecnie wszystkie dźwięki pozycjonowane poza wnętrzem kabiny są w niej nienaturalnie tj. zdecydowanie za mocno wyciszone...). W efekcie pomiędzy poziomem głośności przetwornicy, sprężarki, czy właśnie syreny a choćby głośnością radia czy głośnością działania poszczególnych przełączników panuje nienaturalny rozdźwięk... Może jest to dostosowane do nowoczesnych, dobrze wyciszonych pojazdów typu trax, czy pendolino, ale na pewno nie do starych EU/EP/ET a nawet dużo młodszych szynobusów czy innych zespołów trakcyjnych... Przykładowo: dźwięk syreny w kabinie lokomotywy swoją głośnością przypomina raczej ten słyszany w drugim z wagonów przez tę lokomotywę ciągnionych... Czy jedyny sposób to przeniesienie źródeł tych dźwięków do wnętrza, co jest całkowicie bez sensu... lub podgłośnienie źródeł, czyli edycja poszczególnych plików dźwiękowych?
2. Czy jest możliwe (a jeżeli tak, to w jaki sposób - domyślam się, że w imgui.inc) zapisanie sposobu wyświetlania ramek z rozkładem jazdy oraz tych pod F12 itp. - chodzi mi głownie o zapisanie na stałe, które mają być rozwinięte, a które nie lub wyświetlone czy całkiem ukryte - np. zakładka Vehicul AI rozwinięta, ale już GFX Renderer zwinięta. Rozkład jazdy wyświetlony w całości, a ramka pomocnika całkowicie zamknięta? Generalnie, by nie trzeba było za każdym włączeniem symulatora ich od nowa wybierać i rozwijać/zwijać/zamykać - obecnie zapamiętują mi się tylko ich rozmiary oraz pozycje.

Z góry dziękuję za odpowiedź, a wszystkim czytającym ten wątek życzę szczęśliwego całego Nowego Roku!

36
Pomoc doraźna / Odp: l053 cargo part2 problem z et41
« dnia: 29 Grudnia 2019, 20:36:52 »
:-)... no to dziwnie... mnie się ani razu nie udało poza tymi razami, gdy zawczasu opuściłem pantograf.

Steele, przy tej okazji jestem Tobie i nie tylko dłużny wyjaśnienie odnośnie moich problemów z miganiem i błyskaniem ekranu podczas symulacji... Otóż w końcu, w połowie listopada zdecydowałem się nowszego windowsa (obecnie mam Win 7) i problemy te znikły całkowicie... Także wychodzi na to, że rzeczywiście sterowniki (niby najnowsze, ale jednak) do karty graficznej lub same możliwości systemu były zbyt przestarzałe jak na wymagania symulatora z roku 2019...
Dzięki za wtedy poświęcony czas, pozdrawiam!

37
Pomoc doraźna / Odp: Zmiana rozkładu jazdy.
« dnia: 29 Grudnia 2019, 20:31:14 »
Dzięki za informację. Właśnie tak mi się kojarzyło, że coś kiedyś o tym czytałem, ale zupełnie o tym nie pamiętałem, po drugie nie mogłem skojarzyć, czy to były dyskusje przed wprowadzeniem tych zmian, czy już efekty ich wprowadzenia a poza tym, to właśnie... opis w maszynowej wiki, która w obecnym stanie jest jednym z najlepszych źródeł (ale jednak typu kompedium a nie pełnej dokumentacji) nie wynika wprost czy użycie tego parametru przesuwa odpowiednio w czasie wykonywanie event launcherów, czy tylko rozkładów jazdy... Stąd moje ówczesne wątpliwości, brak stosowania i w efekcie "niepotrzebna" robota na piechotę...

Swoją drogą, to doskonale sobie zdaję sprawę i zgadzam się z tym, co ktoś kiedyś w jakiejś dyskusji na tym forum powiedział... że wobec masy niedoróbek, rzeczy, które trzeba poprawić albo wprowadzić oraz ciągłej ewolucji symulatora (wskutek jego rozwoju i coraz pełniejszej i lepszej jakości) trudno jest na bieżąco tworzyć pełna dokumentację i lepiej jest czas poświęcać na rozwój i ulepszanie samego symulatora. Jednak gdyby taką dokumentację tworzyć na bieżąco, potem w razie potrzeby ją modyfikując lub uzupełniając, to nie byłoby trzeba aż tyle pracy, a byłaby to ogromna pomoc dla takich jak ja - co coś chcą zrobić, ale ich wiedza nt.możliwości, sposobów  i działania symulatora jest nikła i podstawowa.

38
Pomoc doraźna / Odp: Zmiana rozkładu jazdy.
« dnia: 29 Grudnia 2019, 04:51:04 »
Nie no, czemu smutno... Wręcz chce mi się śmiać... :-))) Dzięki za wiadomość, bo o tym faktycznie warto wiedzieć i wiele to ułatwia. Szkoda tylko, że nie ma gdzieś kompletnych i pełnych opisów wszystkich możliwości, parametrów, funkcji itd. realizowanych w aktualnie dostępnym exe (wiem, że nie jestem ani pierwszy ani oryginalny z taką uwagą). Nawet, gdyby te opisy się pojawiały z opóźnieniem, ale były w jednym miejscu, a nie rozrzucone w setkach różnych wątków tego forum (nie mówiąc nawet o tych, o których jeszcze nikt "przypadkowo" nie wspomniał...) to znacznie ułatwiłoby to pisanie, modyfikowanie czy po prostu jakiekolwiek dłubanie przy istniejącej lub nowej scenerii.... Np. także teraz natrafiłem przypadkowo na informację, że podobno można już przypisywać więcej niż jeden event dla danego kierunku konkretnego toru... choć też nie znalazłem na razie nigdzie jakiegoś jasnego i pełnego wytłumaczenia co można a co nie... Czy np. po zdefiniowaniu dla konkretnego toru jednego eventu "event1" w definicji toru, a drugiego zdalnie w pliku *.ctr: tor:event1 oba te eventy zostaną wykonane, czy tylko jeden, bo nie można łączyć różnych sposobów... Podobnie wiem, że dawniej eventy putvalue i getvalue nie działały poprawnie jeżeli nie były wywoływane bezpośrednio "z toru" tylko za pośrednictwem wywołanego z tego toru eventu multiple - czy coś się zmieniło, czy dalej tak jest?

Dzięki za informację - chętnie skorzystam, bo łatwiej wpisać jedną godzinę niż zmianiać ileś komend timetable i do tego przeliczać ileś eventlauncherów wiem, że można by do tego też stworzyć odpowiednie narzędzie, ale jakoś się za to nie zabrałem i pewnie tak by zostało. Swoją drogą czy taka modyfikacja jest możliwa z poziomu pliku scn a nie ini (np. przez wpis typu config)?

Tak, czy inaczej będę wdzięczny, jeżeli ktoś rozwieje i wyjaśni  moje wątpliwości opisane we wcześniejszym poście, choćby dla samej wiedzy - podejrzewam, że może się to przydać nie tylko przy zmianie rozkładów, czy szerzej godziny scenerii i choćby dlatego chciałbym znać odpowiedzi na moje pytania.

39
Pomoc doraźna / Odp: l053 cargo part2 problem z et41
« dnia: 29 Grudnia 2019, 04:23:41 »
Potwierdzam - miałem te same problemy - paczka pobrana 19.listopada. Do złamania dochodzi na odcinku pomiędzy tarczą ostrzegawczą a semaforem wjazdowym do Furman od strony WPA. Próbowałem doszukać się czegoś w pliku trakcji, ale nic nie znalazłem - z tym, że się na tym nie znam - nie ma co ukrywać. Co ciekawe dla dokładnie tak samo zdefiniowanej trakcji dla tego odcinka na scenerii l053_całkowo_służba-tlk-1. Na tamtej scenerii łamanie pantografu (w tym miejscu i tym samym kierunku ruchu) nie występuje (ani razu na kilkanaście przejazdów). Z kolei dla scenerii l053_cargo_part2 w tym miejscu pantograf jest zawsze łamany - chyba, że się go wcześniej złoży. Logów tego też nie miałem - jedynie o zanikach napięcia, w tym w miejscu złamania.
Może to coś pomoże: zauważyłem obserwując podczas jazdy od zewnątrz, że w momencie złamania, podobnie jak i kilkukrotnie wcześniej na odcinku WPA - Furmany - ślizgacz znacznie wychodzi ponad przewód jezdny trakcji (podczas jazdy, złamanie pantografu następuje dopiero przed Furmanami). Natomiast w tych samym miejscach, gdy się ten pantograf opuści i podniesie (nawet bez jego całkowitego położenia, a tylko tak, by opadł poniżej przewodu jezdnego), to po podniesieniu wraca on na właściwe miejsce tj. szczotka ślizgacza opiera się na przewodzie jezdnym - nie wychodzi już ponad ten przewód - aż do czasu....

40
Pomoc doraźna / Zmiana rozkładu jazdy.
« dnia: 29 Grudnia 2019, 03:33:23 »
Jeżeli poniższy problem już był poruszany na forum, to przepraszam i proszę o link do tej dyskusji. Generalnie chodzi mi o coś takiego, że dostosowuję scenerię l053_noc do rozpoczęcia o innej godzinie niż w oryginale - ot taki kaprys... W tym celu muszę odpowiednio przesunąć rozkłady jazdy oraz godziny wykonania eventlauncherów (jest kilka zdarzeń tego typu w pliku *.ctr). Przesunięcie czasu rozkładów uzyskuję w ten sposób, że do wszystkich torów, na których są umieszczone na początku pociągi z nadanymi im we wpisie "trainset" rozkładami jazdy tworzę sobie komórki pamięci i następnie za pomocą zdarzenia typu "onstart..." wywołuję eventy updatevalues poszczególnych komórek z podaniem do nich właściwych rozkładów jazdy z interesującym mnie przesunięciem czasowym. Problem polega na tym, że po wykonaniu tej operacji w składach osobowych, których na danym torze oprócz lokomotywy stoi jeszcze wagon lub wagony z obsadą "passenger" rozkład zostaje przypisany prawidłowo, ale lokomotywa (z obsadą headdriver) pozostaje w trybie "prepare_engine" a w tryb "obey_train" przechodzi zagon znajdujący się na początku danego toru (jeżeli między nim a lokomotywą mieści się jeszcze jeden wagon) to także ma ustawiony tryb "prepare_engine". W efekcie po wystąpieniu godziny odjazdu te pociągi nadal stoją w miejscu i cała symulacja się rozjeżdża. Niczego nie zmiania dodatkowe, późniejsze podanie im komendy "obey_train" ani też nadanie wraz z nowym rozkładem prędkości początkowej jak też podanie sygnału zezwalającego na jazdę na semaforze wyjazdowym (sygnał ten jest skanowany przez wagon znajdujący się w trybie "obey_train", a lokomotywa nie skanuje niczego. W związku z powyższym mam następujące pytania/proszę o następujące informacje:

1. Czy takie zachowanie symulatora jest właściwe, a jeżeli nie, to czym może być spowodowane? (nota bene, jeżeli jest to poprawne, to przydałaby się odpowiednia informacja/komentarz w scenery.doc, albo jeszcze lepiej w maszynowej Wiki np. w dziale dotyczącym komend dla AI...
2. Zakładam (jeszcze nie spróbowałem), że  problem zniknie, gdy wagony te  będą z obsadą "nobody" zamiast "passenger" - czy teoretycznie tak będzie? A jeżeli tak, to jaka jest różnica praktyczna (użytkowa) w symulacji dla wagonów z obsadzonych "nobody" i passenger"?

Póki co problem rozwiązałem przez odpowiednie cofnięcie składów (tak, by na torze do którego komórki wysyłam rozkład jazdy stała tylko lokomotywa). Jednak poruszam ten temat, by wiedzieć więcej, być może zwrócić uwagę na błąd w exe i ewentualnie znaleźć inny sposób na rozwiązanie tego problemu (kiedyś przesunięcie składu może nie być możliwe lub stwarzać inne problemy).
Od razu zaznaczam, że zdaję sobie sprawę z tego, że mogę oczywiście podzielić dany tor na dwa: pod lokomotywą i resztą składu - ale takiej ingerencji wolałbym uniknąć - znów może się okazać trudna do wykonania w jakimś przypadku.
Wiem też, że można przypisywać do "wybudzonych" pociągów rozkłady jazdy za pomocą semaforów - modyfikując ich komórki pamięci - i tutaj mój drugi problem, bo tego rozwiązania próbowałem (od razu zaznaczam, że w przeciwieństwie do opisanych wcześniej nie na paczce 19.08 z II poł. listopada, a na 19.04) i działało to wybiórczo i z dużym opóźnieniem... Konkretnie: podobnie, jak wcześniej wyzwalałem zdarzenie onstart_... multiple... z 10 sekundowym opóźnieniem, które uruchamiało serię zdarzeń typu updatevalues, które z kolei z opóźnieniem 30 i 60 sek (testowałem dla dwóch składów) przesyłały przesunięte rozkłady do komórek pamięci skanowanych przez AI semaforów wyjazdowych. Konkretnie rozkłady dla MPE13129 i MPE41132 odpowiednio do: debica_m_sem_mem oraz sandomierz_l_sem_mem. Rozumiem, że teoretycznie w czasie ok. minuty (no powiedzmy 2 minut) od uruchomienia scenariusza powinno zostać wykonane podstawienie obu przesuniętych rozkładów. Tymczasem dla składu MPE13129 stojącego przed semaforem wyjazdowym M w Dębicy nic się nie zmianiało i po podaniu odjazdu wyruszał z Dębicy zgodnie z oryginalnym rozkładem jazdy. Z kolei skład MPE41132 stojący przed semaforem wyjazdowym L w Sandomierzu nowy rozkład otrzymywał praktycznie o oryginalnej godzinie odjazdu (odjeżdżał, więc według zmienionego rozkładu) z chwilą podania semafora, czyli ok. 4-5 min od rozpoczęcia scenerii, a nie ok 1,5-2 jak wynikałoby z ustawionych czasów wykonania eventów... W logu zauważyłem różnicę taką, że przesłanie jednego rozkładu wykonywane jest po podaniu odjazdu na semaforze a drugi przed tym zdarzeniem i to praktycznie jedyna różnica. Pytanie moje odnośnie tej sytuacji jest takie: skąd tak duże opóźnienie w wykonaniu obu eventów wysyłających rozkłady do komórek pamięci semaforów oraz czemu w jednym przypadku to działało, a w drugim nie. W razie potrzeby oczywiście załączę potrzebne pliki - przepraszam, że tego nie robię od razu, ale mam je na innym komputerze.

Z góry dziękuję za wyjaśnienia i pomoc oraz przy tej okazji wszystkim życzę szczęśliwego Nowego Roku!

41
A jeszcze pytanie czy ewentualnie jakieś ustawienia w Biosie komputera nie mają znaczenia?

42
Dzięki za odpowiedź. Z Twojej odpowiedzi wnioskuję, że jeżeli nie sterowniki, to system trzeba inny... :-)

43
Pobrałem i zainstalowałem maszynę 19.04 na laptopie z systemem Win 7 Home 64bit, karta graficzna AMD Radeon HD 6310 Graphics, generalnie procesor wolniejszy niż mój, za to trochę więcej Ramu - efekt oba exeki działają i nic nie migocze. A jeszcze jeżeli tera powiem herezję, to z góry przepraszam, ale czy jeżeli mam 32bitowy system zainstalowany na sprzęcie 64bit (nie jestem pewien, że tak jest, ale jest to możliwe, jeżeli w ogóle jest możliwe), to czy to może też mieć jakieś znaczenie?
W związku z powyższym mam pytanie (bo mimo wszystko jakoś chcę rozwiązać ten problem, a korzystanie z laptopa jak dla mnie nie wchodzi w grę, z resztą na większe scenerie jest on za słaby) - czy jest to kwestia systemu operacyjnego, czyli muszę choćby zaktualizować system do tegoż Win 7, czy kwestia karty graficznej - wymienić na lepszą, czy może jednak sterowników monitora lub samego monitora? A może pomogłoby w jakiś sposób przeczyszczenie sterowników graficznych zainstalowanych w systemie (w komputerze jest także zintegrowana karta graficzna Intela), po zainstalowaniu obecnej karty AMD Radeon HD 7350 system automatycznie zainstalował do niej sterowniki, po czym ja je zaktualizowałem na te pobrane ze strony AMD - może ich jest po prostu za dużo lub to wszystko się jakoś ze sobą kłóci? Ewentualnie czy próbować rozwiązania niestandardowego tj. instalacji nowszego sterownika karty graficznej niż ten przeznaczony dla mojego systemu - np. choćby ten dla Win 7 licząc na to, że system od tego nie padnie? Rozumiem, że ponowna instalacja maszyny z np. wcześniejszym odinstalowanie wszystkich zainstalowanych pakietów Microsoft  Visual C nic nie da? A może póki co poczekać i spróbować nową wersję Maszyny - bo chyba jest już blisko - czy to w ogóle miałoby jakiekolwiek szanse rozwiązać ten problem?

Będę bardzo wdzięczny za poradę, bo rozwiązując ten problem z maszyną nie chcę sobie wywrócić wszystkiego w komputerze do góry nogami... a z drugiej strony jestem zdeterminowany sprawę rozwiązać...

Pozdrawiam

44
Spróbowałem, jednak na zwykłym exe brak znaczących zmian a na exe __gl33 także, tylko zmienia się zapis logu na poniższy:

Starting MaSzyna rail vehicle simulator (release: M7 (gfx-work) 23.05.2019)
For online documentation and additional files refer to: http://eu07.pl
Authors: Marcin_EU, McZapkie, ABu, Winger, Tolaris, nbmx, OLO_EU, Bart, Quark-t, ShaXbee, Oli_EU, youBy, KURS90, Ra, hunter, szociu, Stele, Q, firleju and others

available monitors:
Monitor_domyślny:0,0
Monitor_domyślny:0,0
Monitor_domyślny:0,0
Monitor_domyślny:0,0
Bad init: failed to create glfw window


Czy to podświetlenie wskaźników jest nanoszone na ich "obraz" po wygenerowaniu obrazu całej kabiny, bo mam wrażenie (być może zupełnie błędne), że to miganie ma związek z częstotliwością monitora, tzn. problemem z synchronizacją pomiędzy odświeżaniem obrazu na monitorze a jego generowaniem przez kartę graficzną. Jakby momentami były wyświetlane nie ukończone klatki (stąd częściowy lub całkowity brak podświetlenia). Z drugiej strony wydaje się istnieć ewidentny związek z prędkością jazdy i włączeniem reflektorów (przy próbach na scenerii td.exe: na początku po uruchomieniu miga, po łączeniu reflektorów podświetlenie wskaźników wyświetla się poprawnie, także po ruszeniu aż do osiągnięcia prędkości ok. 40 km/h, gdy znowu zaczyna migać, okresowo gasnąć bądź się pojawiać...).

45
Aktualne wpisy z log.txt odnośnie sterownika:

Starting MaSzyna rail vehicle simulator (release: M7 5.04.2019, based on tmj-a081077c)
For online documentation and additional files refer to: http://eu07.pl
Authors: Marcin_EU, McZapkie, ABu, Winger, Tolaris, nbmx, OLO_EU, Bart, Quark-t, ShaXbee, Oli_EU, youBy, KURS90, Ra, hunter, szociu, Stele, Q, firleju and others

Gfx Renderer: AMD Radeon HD 7350 Vendor: ATI Technologies Inc. OpenGL Version: 4.2.11927 Compatibility Profile Context
Supported extensions: GL_AMDX_debug_output GL_AMDX_vertex_shader_tessellator GL_AMD_conservative_depth GL_AMD_debug_output GL_AMD_depth_clamp_separate GL_AMD_draw_buffers_blend GL_AMD_multi_draw_indirect GL_AMD_name_gen_delete GL_AMD_performance_monitor GL_AMD_pinned_memory GL_AMD_query_buffer_object GL_AMD_sample_positions GL_AMD_seamless_cubemap_per_texture GL_AMD_shader_stencil_export GL_AMD_shader_trace GL_AMD_texture_cube_map_array GL_AMD_texture_texture4 GL_AMD_transform_feedback3_lines_triangles GL_AMD_vertex_shader_layer GL_AMD_vertex_shader_tessellator GL_AMD_vertex_shader_viewport_index GL_ARB_ES2_compatibility GL_ARB_base_instance GL_ARB_blend_func_extended GL_ARB_color_buffer_float GL_ARB_compressed_texture_pixel_storage GL_ARB_conservative_depth GL_ARB_copy_buffer GL_ARB_depth_buffer_float GL_ARB_depth_clamp GL_ARB_depth_texture GL_ARB_draw_buffers GL_ARB_draw_buffers_blend GL_ARB_draw_elements_base_vertex GL_ARB_draw_indirect GL_ARB_draw_instanced GL_ARB_explicit_attrib_location GL_ARB_fragment_coord_conventions GL_ARB_fragment_program GL_ARB_fragment_program_shadow GL_ARB_fragment_shader GL_ARB_framebuffer_object GL_ARB_framebuffer_sRGB GL_ARB_geometry_shader4 GL_ARB_get_program_binary GL_ARB_gpu_shader5 GL_ARB_gpu_shader_fp64 GL_ARB_half_float_pixel GL_ARB_half_float_vertex GL_ARB_imaging GL_ARB_instanced_arrays GL_ARB_internalformat_query GL_ARB_map_buffer_alignment GL_ARB_map_buffer_range GL_ARB_multisample GL_ARB_multitexture GL_ARB_occlusion_query GL_ARB_occlusion_query2 GL_ARB_pixel_buffer_object GL_ARB_point_parameters GL_ARB_point_sprite GL_ARB_provoking_vertex GL_ARB_sample_shading GL_ARB_sampler_objects GL_ARB_seamless_cube_map GL_ARB_separate_shader_objects GL_ARB_shader_atomic_counters GL_ARB_shader_bit_encoding GL_ARB_shader_image_load_store GL_ARB_shader_objects GL_ARB_shader_precision GL_ARB_shader_stencil_export GL_ARB_shader_subroutine GL_ARB_shader_texture_lod GL_ARB_shading_language_100 GL_ARB_shading_language_420pack GL_ARB_shading_language_packing GL_ARB_shadow GL_ARB_shadow_ambient GL_ARB_sync GL_ARB_tessellation_shader GL_ARB_texture_border_clamp GL_ARB_texture_buffer_object GL_ARB_texture_buffer_object_rgb32 GL_ARB_texture_compression GL_ARB_texture_compression_bptc GL_ARB_texture_compression_rgtc GL_ARB_texture_cube_map GL_ARB_texture_cube_map_array GL_ARB_texture_env_add GL_ARB_texture_env_combine GL_ARB_texture_env_crossbar GL_ARB_texture_env_dot3 GL_ARB_texture_float GL_ARB_texture_gather GL_ARB_texture_mirrored_repeat GL_ARB_texture_multisample GL_ARB_texture_non_power_of_two GL_ARB_texture_query_lod GL_ARB_texture_rectangle GL_ARB_texture_rg GL_ARB_texture_rgb10_a2ui GL_ARB_texture_snorm GL_ARB_texture_storage GL_ARB_timer_query GL_ARB_transform_feedback2 GL_ARB_transform_feedback3 GL_ARB_transform_feedback_instanced GL_ARB_transpose_matrix GL_ARB_uniform_buffer_object GL_ARB_vertex_array_bgra GL_ARB_vertex_array_object GL_ARB_vertex_attrib_64bit GL_ARB_vertex_buffer_object GL_ARB_vertex_program GL_ARB_vertex_shader GL_ARB_vertex_type_2_10_10_10_rev GL_ARB_viewport_array GL_ARB_window_pos GL_ATI_draw_buffers GL_ATI_envmap_bumpmap GL_ATI_fragment_shader GL_ATI_meminfo GL_ATI_separate_stencil GL_ATI_texture_compression_3dc GL_ATI_texture_env_combine3 GL_ATI_texture_float GL_ATI_texture_mirror_once GL_EXT_abgr GL_EXT_bgra GL_EXT_bindable_uniform GL_EXT_blend_color GL_EXT_blend_equation_separate GL_EXT_blend_func_separate GL_EXT_blend_minmax GL_EXT_blend_subtract GL_EXT_compiled_vertex_array GL_EXT_copy_buffer GL_EXT_copy_texture GL_EXT_direct_state_access GL_EXT_draw_buffers2 GL_EXT_draw_instanced GL_EXT_draw_range_elements GL_EXT_fog_coord GL_EXT_framebuffer_blit GL_EXT_framebuffer_multisample GL_EXT_framebuffer_object GL_EXT_framebuffer_sRGB GL_EXT_geometry_shader4 GL_EXT_gpu_program_parameters GL_EXT_gpu_shader4 GL_EXT_histogram GL_EXT_multi_draw_arrays GL_EXT_packed_depth_stencil GL_EXT_packed_float GL_EXT_packed_pixels GL_EXT_pixel_buffer_object GL_EXT_point_parameters GL_EXT_provoking_vertex GL_EXT_rescale_normal GL_EXT_secondary_color GL_EXT_separate_specular_color GL_EXT_shader_image_load_store GL_EXT_shadow_funcs GL_EXT_stencil_wrap GL_EXT_subtexture GL_EXT_texgen_reflection GL_EXT_texture3D GL_EXT_texture_array GL_EXT_texture_buffer_object GL_EXT_texture_compression_bptc GL_EXT_texture_compression_latc GL_EXT_texture_compression_rgtc GL_EXT_texture_compression_s3tc GL_EXT_texture_cube_map GL_EXT_texture_edge_clamp GL_EXT_texture_env_add GL_EXT_texture_env_combine GL_EXT_texture_env_dot3 GL_EXT_texture_filter_anisotropic GL_EXT_texture_integer GL_EXT_texture_lod GL_EXT_texture_lod_bias GL_EXT_texture_mirror_clamp GL_EXT_texture_object GL_EXT_texture_rectangle GL_EXT_texture_sRGB GL_EXT_texture_sRGB_decode GL_EXT_texture_shared_exponent GL_EXT_texture_snorm GL_EXT_texture_storage GL_EXT_texture_swizzle GL_EXT_timer_query GL_EXT_transform_feedback GL_EXT_vertex_array GL_EXT_vertex_array_bgra GL_EXT_vertex_attrib_64bit GL_IBM_texture_mirrored_repeat GL_KTX_buffer_region GL_NV_blend_square GL_NV_conditional_render GL_NV_copy_depth_to_color GL_NV_copy_image GL_NV_explicit_multisample GL_NV_float_buffer GL_NV_half_float GL_NV_primitive_restart GL_NV_texgen_reflection GL_NV_texture_barrier GL_SGIS_generate_mipmap GL_SGIS_texture_edge_clamp GL_SGIS_texture_lod GL_SUN_multi_draw_arrays GL_WIN_swap_hint WGL_EXT_swap_control
Framebuffer objects enabled
Texture sizes capped at 8192 pixels
Shadows map size capped at 2048 pixels
Dynamic light amount capped at 7 (8 lights total supported by the gfx card)
Using multisampling x4

46
Zainstalowałem w końcu pobrane sterowniki ze strony AMD - okazało się, że problem z ich instalacją wynikał z braku testów zgodności z windowsem. Niestety problem jak był, tak pozostał... Poszukałem jeszcze w internecie i pytanie czy z tym miganiem może mieć jakiś związek zastosowanie przejściówki z DVI na VGA (pomiędzy kartą graficzną a kablem monitora) - pewnie mogłoby, tylko pytanie od czego zacząć i gdzie dalej szukać rozwiązania?

Bardzo intryguje mnie jeszcze ten problem z wersją gl33 pliku wykonywalnego, bo pojawiający się opis błędu sugeruje jako byłby popełniony błąd w deklaracji rozmiaru tablicy w pliku vertex.vert a przecież rozumiem, że u innych osób tego błąd ten nie występuje... Czy pliki te różnią się dla systemów 64 i 32 bitowych? A jeżeli tak, czy możliwe jest, że są pomylone ich wersje? No i najważniejsze czy to mogłoby mieć jakiś związek z występującym błędem i niemożnością uruchomienia eu07_gl33.exe? No bo nic innego nie przychodzi mi już do głowy...

47
Dziękuję za poradę. Spróbowałem aktualizować sterowniki karty, ale nie jestem pewien na ile się to udało. Znaczy pod podanym linkiem jest program instalacyjny Catalyst - zainstalowałem go, a następnie go uruchomiłem i przy jego pomocy zainstalowałem (według wyszczególnionych w nim składników): "Menedżer instalacji AMD Catalyst; Sterownik Audio HDMI oraz HydraVision". Jednak w menedżerze urządzeń windowsa nadal mam sterownik datowany na 2012 r. Co więcej menedżer instalacji sprzętu windowsa w folderze pobranym ze strony AMD nie odnajduje lepszego sterownika niż ten zainstalowany przy próbie jego aktualizacji bądź ponownej instalacji tą drogą.

Jednakże zmieniając różne ustawienia grafiki przy pomocy zainstalowanego Catalyst Control Center udało mi się momentami osiągnąć lepszy efekt, tj. mignięcia/wyłączenia podświetlenia przyrządów/oraz tych niebieskich pasków menu w exe rzadsze lub pojawiające się na krótszy czas. Zauważyłem też, że jest to związane z wyświetlaniem bądź nie całości sieci trakcyjnej, tj. jeżeli cała sieć (tj. po "horyzont" - obszar widoczny na ekranie) jest wyświetlana, to wszystko wyświetla się normalnie, a jeżeli sieć trakcyjna wyrysowana jest tylko na kilka słup€w do przodu a dalej jest nie widoczna, to wtedy też jest problem z podświetleniem itd. Wydaje mi się, że występuje też pewien związek z FPS i jednocześnie częstotliwością odświeżania ekranu oraz generacji obrazu w karcie graficznej jednak trudno mi go jakoś określić. Przykładowo: przy ustawieniu monitora na 60 Hz jeżeli FPS jest na poziomie 12-13 było lepiej niż przy 15-16. Dalej: przy ok. 30 (powyżej) jest lepiej niż np. przy 27-28. Podobnie przy ok. 55 jest lepiej niż przy 60. Zmiany FPS uzyskiwałem zmieniając różne ustawienia karty graficznej (w menedżerze Catalyst) oraz w eu07.ini. Miganie to zależy także od prędkości jazdy oraz zaświecenia świateł, tzn. przykładowo na postoju miga, po włączeniu reflektorów zewnętrznych (wystarczy jeden) przestaje całkowicie aby po ruszeniu i osiągnięciu jakiejś niewielkiej prędkości (rzędu 30-40 km/h) znowu zacząć. Jednakże mam wrażenie, że mimo wszystko jest tu też pewna losowość przez co jest trudno znaleźć ustawienia, parametry czy konkretne sytuacje przy których jest lepiej albo gorzej.
Generalnie po ustawieniu parametru grafiki: "Wait for vertical refresh" na "always on" oraz odznaczeniu "triple buffering" w OpenGL settings (jedyny parametr dostępny w tej grupie) jest zauważalnie lepiej, choć nie rozwiązuje to problemu a jedynie zmniejsza jego częstość występowania.
Jeżeli ktoś miałby w związku z powyższym jakiś pomysł, to oczywiście proszę o radę.

Co do wersji exe z gl33 to niestety nadal występuje ten sam błąd. Natomiast pytanie, czy może być tego przyczyną system operacyjny, brak lub niepoprawna instalacja środowiska Visual C lub np. kwestia instalacji jakiegoś oprogramowania związanego z obsługą Open gl w komputerze (w internecie są różne sterowniki, wersje itd.)?
Ja mam Windowsa XP jeszcze (wiem - trochę przestarzały) i mam zainstalowane: Microsoft Visual C++ 2005, 2008, 2010, 2013 i 2017. Czy mogłoby pomóc np. odinstalowanie lub przeinstalowanie którejś z tych bibliotek? Może któraś jest niewłaściwie bądź nie w pełni zainstalowana, a ponieważ niby jest to podczas instalacji Maszyny nie jest naprawiany ten błąd (nie instaluje się jej pełna/właściwa wersja)?

W tym miesiącu trochę wyjeżdżam dlatego z takimi przerwami się odzywam, jednak problem mam jak najbardziej aktualny i jeżeli ktoś może lub coś wymyśli to proszę o pomoc.

48
Niestety wygląda na to, że dalej pojawiają się te same błędy... tj. dwie tablice w pliku vertex.vert których rozmiar ma być integer a nie real...

49
Z ustawieniem na "simple" próbowałem - nie wiele to zmienia. Dzięki za link - spróbuję to przegrać i zobaczymy.

50
Dodatkowo zauważyłem, że miga także podświetlenie wskaźników, co przedstawia niniejszy filmik:
https://drive.google.com/open?id=1PSVyJaLj__4zQOBZXiTQFjfknkMslwHt

Tak się zastanawiam, że skoro tylko u mnie występują takie efekty, to może w moim oprogramowaniu lub ustawieniach grafiki coś jest nie tak,np. ze sterownikami itp. ewentualnie mogłyby pomóc jakieś ustawień w samym eu07.ini?
Chciałem też jeszcze zapytać, co mogę zrobić by móc uruchomić wersję exe z gl33? Teoretycznie wystarczyć powinno ponowne pobranie folderu "shaders" i tu mam kolejny problem, bo w repozytorium go nie ma... Wnioskuję zatem, że jest on jakoś generowany w procesie instalacji całej paczki. Jeżeli tak, to czy ponowne pobranie paczki może pomóc zważywszy na fakt, że obecna, niedziałająca wersja również pochodzi z instalacji paczki całościowej do pustego folderu? Niestety nie ukrywam, że problemy te dotyczą zagadnień na których się zbytnio nie znam dlatego przepraszam, jeżeli zadaję głupie lub oczywiste pytania...

51
Rzeczywiście nie wspominałem - myślałem o tym, ale skoro i tak zamieszczałem filmik, to stwierdziłem, że będzie to tam najlepiej widoczne.
Co do exeka, to pobrałem całą paczkę tj. maszynę 19.01 + 19.04 (zgodnie z opcjami w instalatorze)  i zainstalowałem do pustego, nowego katalogu.  Folder shaders mam i jest w nim nawet rzeczony plik, w którym jest błąd (jak wynika z zapisów loga).

Czy mogę jeszcze jakoś pomóc w rozwiązywaniu tych problemów np. coś jeszcze załączyć np. loga z przejazdu z "migotaniem" albo czegoś innego?

52
A do przechwytywania obrazu majlepiej użyć programu bandicam, ma swoją darmową wersję.

PS. Dziękuję za podpowiedź. Nawet fajny programik, choć nie można nagrywać Maszyny w trybie nagrywania gry a jedynie ekranu - no ale może to dlatego, że w końcu Maszyna jest symulatorem a nie grą... ;-)

53
Sprawdziłem i wnioski są następujące:
1. Nie mogę uruchomić eu07_gl33.exe - podczas uruchamiania wyskakuje błąd i koniec - odpowiednie pliki w załączeniu.
2. Sporządziłem 2 filmiki z migotaniem ekranu - pierwszy podczas jazdy (ozn. a), drugi na postoju (ozn. b). Widać tam też informacje z gfxrenderera. Linki do filmików:
   a: https://drive.google.com/open?id=1jqmw4eISb6jqAbDDW9w19x37N1uDs4Wm
   b: https://drive.google.com/open?id=1MPPA9m1WtTt9RMClzq_hPOvNn7GjJp7X
Jeżeli ktoś do czegoś dojdzie, to będę bardzo wdzięczny za pomoc/informację lub radę jak to migotanie zlikwidować.

Z góry dziękuję!

54
Próbowałem na obu i wydaje mi się, że bez różnicy, ale muszę się jeszcze upewnić. Na pewno na eu07.exe tak się dzieje a na eu07_gl33 nie jestem pewien, czy aby na pewno Rainstead mi uruchomił właśnie tą wersję (w windowsowym menedżerze zadań proces nazywał się tak samo, tj. eu07.exe).

Będę wdzięczny za podpowiedź w jaki sposób mogę przechwycić ekran - rozumiem, że muszę mieć do tego jakiś program rejestrujący wideo? Jeżeli tak, to będę wdzięczny za podpowiedź jaki?

Póki co już kończę na dzisiaj, więc życzę wszystkim czytającym dobrej nocy!

55
Witam,

mam taki oto problem: podczas symulacji występuje coś w rodzaju rozbłysków/migotania ekranu (widoku). Nie wiem za bardzo jak to opisać. Chyba najbardziej adekwatnym jest: zmienne rozjaśnianie i przyciemnianie ekranu. Przypomina to efekt taki, jak podczas jazdy przez las w słoneczny dzień, tj. prześwitywanie słońca pomiędzy drzewami (rozbłyski słońca na szybie). Jednak zjawisko to występuje także po wyłączeniu wyświetlania cieni oraz podczas postoju na stacji. Zdarza się też, że przez jakiś czas ono nie występuje. Jest to dość męczące dla oczu i dlatego chciałem to jakoś wyłączyć lub zmniejszyć intensywność tudzież skalę rozbłysków. Jednak wyłączenie wyświetlania cieni ani uproszczenie gfx.renderer nic nie zmienia. Nadmieniam, że nie mam problemów z płynnością działania symulacji (FPS powyżej 20). Nie dawno zainstalowałem najnowszą wersję symulatora (19.04), wcześniej (17.07) ten problem nie występował. Jeżeli trzeba, to oczywiście załączę przykładowy plik log. Mogę także spróbować nagrać komórką filmik z tym zachowaniem ekranu podczas jazdy. Jednak być może tak ma być lub wystarczy zmienić jakiś parametr w eu07.ini związany np. z odbiciem, dlatego póki co tak "na sucho" opisuję problem.

Parametry komputera:
Intel Celeron CPU G1610 2,6 GHz & 2,6 GHz
Ram: 3,49 GB
Karta graficzna: AMD Radeon HD  7350 - 400 MHz, 1GB

Nie jest to może jakoś dużo, ale jak napisałem symulator działa w miarę płynnie, z reguły nie przycina (czasem (bardzo rzadko) zdarzają się chwilowe przycięcia np. podczas hamowania na dużej stacji - na tyle rzadko, że nie są one regularnymi, a wyjątkowymi sytuacjami i nawet gdy się pojawiają, to nie zakłócają w sposób znaczący przebiegu symulacji.


56
https://eu07.pl/userfiles/23148/kabina-r2.7z
Wgraj do dynamic/pkp/et41_v2/203e Na paczce dds, tga powinno mieć priorytet, ale jak dalej będą jasne, to po prostu usuń plik kabina.dds

Jeśli nikt się nie obrazi, to wrzucam to na repo.

Dzięki serdeczne - problem rozwiązany.

57
Dzięki za odpowiedź. Czy dobrze rozumuję, że celem podmiany tekstury na ciemniejszą trzeba by ją edytować i zmienić kolor wskazówki? Czy ewentualnie można jakoś prościej przez np. podmianę pliku tekstury na wcześniejszą (czarną) wersję?

58
Witam,

właśnie pobrałem i zainstalowałem najnowszą wersję Maszyny (tj. 19.04) i w loku ET41 (v1, sceneria: l053_cargo2) wskazówka manometru cylindrów hamulcowych lokomotywy jest tak blada, że praktycznie nie widoczna. We wcześniejszej wersji (17.07) wskazówka ta była widoczna normalnie.

59
Trasy / Odp: Problem z oświetleniem
« dnia: 23 Grudnia 2017, 14:17:25 »
Ja miałem ten sam problem. Kupiłem i zainstalowałem kartę graficzną i teraz wszystko działa jak należy a i wydajność o niebo lepsza - także polecam jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie tej sytuacji.

60
Symulator / Odp: Pobieranie aktualizacji z repozytorium.
« dnia: 05 Grudnia 2017, 18:55:59 »
Jako, że zapoczątkowałem temat, pozwolę sobie kolejno (od końca) odpowiedzieć w zbiorczym poście:

@Mlek7: Dzięki bardzo serdeczne!!! Myślę, że nie tylko we własnym imieniu! Miałem właśnie prosić o umożliwienie pobierania, ale mnie ubiegłeś :-) Dzięki jeszcze raz! Pozdrawiam!

@Piotr93: Dziękuję, jednak dzięki Milkowi odnajdywanie i pobieranie poprawionych plików jest znacznie prostsze :D Swoją drogą, czy na stronie w tym wypadku @Ra są pliki z aktualnymi poprawkami zrobionymi przez Steele'a? Chyba, że to poprawki Ra, a Steel je jedynie umieścił w repozytorium....

@Szogun: Również dziękuję za pomoc - próbowałem, ale niestety nie da się zalogować loginem i hasłem z tego forum.

Pozdrawiam wszystkich!

Strony: 1 [2] 3