Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - RafiMk

Strony: [1]
1
Dzięki za odpowiedź,dipol posiadam,bardzo dobrze się sprawuje,chciałem sobie też przetestować z ciekawości jak sprawowała by się antena gp,widziałem gdzieś na forum jak zrobiona była z kawałka blachy w kształcie odwróconej L w to gniazdo UC1-G1 ,promiennik wlutowany w środek gniazda a przeciwwagi przyspawane do blachy po rogach.

2
A czy do nasłuchu pasma kolejowego nadaje się antena GP i jak tak, to jakie powinny być długości,promiennika,przeciwwagi i jaki kąt ich nachylenia od promiennika?.

3
Mam pytanie do znawców, jak zbudowana jest ta antena kolejowa,na większości posterunków zdalnie sterowanych są takie montowane dosyć często teraz .

Sorry za większy rozmiar zdjęcia , ale z tego hostingu co wstawiłem tylko taki się da na forum wstawić. 

4
Nie zakładał bym nic na te rurki. Z miedzią nic się nie dzieje, a lód zrobi się na wszystkim. W zależności od tworzywa, zepsułem kiedyś samochodówkę do CB, po założeniu otuliny nie dała się zestroić na najniższy współczynnik fali stojącej. Musiałem z powrotem oskubać antenę.
Tak mówisz , tylko wtedy trzeba by sobie pilnować żeby odłączać radyjko od anteny jak będzie np burza z wyładowaniami, bo jak by tak piorun trafił przypadkiem w antenę to by skaner szlak trafił zapewne. 

5
Nie, w ręczniaku na VHF jest zwykła spirala z laminowanego drutu.
To znaczy że jest zrobione tak jak w radio-telefonach , u mnie w robocie taki jest ze zdezelowaną antenką troszeczkę i widać właśnie taki drut zwinięty w tzw sprężynkę. Tylko te są akurat w gnieździe BNC a w radio-nadajniku wkręcany na gwint tak jak śruba.


A mam jeszcze takie pytanie, czy na rurki od dipola 18mm można założyć np gumowy przezroczysty wąż o średnicy 19mm żeby mi to nie zaśniedziało i nie zalodowaciało?, bo rurkę plastikową o średnicy 19mm ciężko dostać.

6
Jeśli chodzi o zaginanie kabla, to każdy z nich w karcie produktu ma parametr związany z tym, jaki najmniejszy promień zagięcia wytrzyma. Nie chodzi tu o samą środkową żyłę, ale o oplot i izolację między drutem/linką a oplotem. Przy silnych zagięciach można uszkodzić izolację, i oplot (skutkuje brakiem należytego tłumienia od zakłóceń). Także można naruszyć odległości oplotu od żyły głównej (to ważne).
Cytuj
A co oznacza zdanie "zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej
Każda antena ma współczynnik zysku w stosunku do anteny anizotropowej, która ma 0 db zysku. Jeśli używasz anteny na ręcznym odbiorniku, która jest krótka i ma mały zysk w decybelach, to podłączając dipol pół falowy możesz zyskać tych decybeli więcej. Ten zysk to oczywiście korzyść dla Ciebie i lepszy odsłuch. Ten zysk może zniwelować też straty wywołane zastosowaniem posiadanego przez Ciebie kabla. Zysk z anteny pół falowej jest na tyle duży, że pokryje straty z kabla a sygnał będzie i tak większy niż z anteny fabrycznej ręcznego skanera.
I teraz wszystko rozumiem :), dzięki za stosowne wyjaśnienie. Fakt na fabrycznej antence jest o dużo słabiej słychać niż na dipolu, nawet trzeba podciszać radyjko :D. Zawsze zastanawiałem się jak wygląda budowa tej krótkiej antenki, i wydaje mi się że tam jest kawałek kabla antenowego połączonego odpowiednio do wtyku BNC.

7
Strata będzie jakieś 2,5db, zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej. Z karty produktu wynika, że tłumienie w paśmie 200mhz jest 13db/100m. Są kable, co na 100m mają tylko 5db tłumienia przy podobnej częstotliwości, ale jak posiadasz ten - wykorzystaj. Lepsze są kable z drutem, nie z linką.
Ok, dzięki za odpowiedź, a z tym kablem to była taka sprawa że kupiłem sobie 25m/5m poszło dla znajomego do radio telefonu bo jest krótkofalowcem. Sprzedawca mi doradził żeby sobie lepiej wziąć kabel z linek bo te z drutem potrafią się łamać przy formowaniu/układaniu na zgięciach, i tak zrobiłem jak doradził, ale np na jakimś forum lotniczym też polecali taki z linki kabel tylko ze H1000 który drogo kosztuje.

A co oznacza zdanie "zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej". Bo tak nie za bardzo jeszcze jestem wprowadzony w temat budowy anten :).   

8
Mam pytanie co do kabla do skanera , mam możliwość zamontowanie dipola pół falowego na dachu, tylko że z mieszkania do dachu długość kabla będzie wynosić około 20m, kabel jaki posiadam to H155(miedziana linka, miedziany oplot). Czy będzie odczuwalna strata sygnału na takiej długości kabla?. 

9
Wykonałem dipol z rurek 18mm, taki jak na zdjęciu w poście kolegi jussi19 z pierwszej strony tematu, ten w białej puszcze elektrycznej. I teraz pytanie, jeżeli zamontuję dipol na dworze to muszą być te obie rurki miedziane pokryte jakąś PCV-ką?, bo słyszałem od kolegi że od wiejącego wiatru przez pocieranie o rurki wytwarza się energia elektryczna i można spalić skaner, może ktoś potwierdzić czy to prawda i mi doradzić :).   

10
Mam pytanie odnośnie budowy dipola do skanera, czy średnica miedzianej rurki 18mm wystarczy, czy trzeba użyć rurki o większej średnicy?. Spotkałem się z opisem dipola na pasmo kolejowe i tam jeden użytkownik napisał że użył rurki miedzianej 28mm, nie jest to przesada ?, pytam bo nie wiem jaką średnice najlepiej dobrać. I teraz jeszcze jedno najważniejsze pytanie , Przypuszczalnie jeżeli np użył bym rurki o średnicy 12cm i na pasmo kolejowe obliczoną mam długość na jedno rurkę 48cm to czy na tak grubej rurce musiał bym mieć te wymagane 48cm(obie rurki) czy mogą być krótsze?.

Strony: [1]