Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - mac310

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 18
61
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Rozbiórka zaworów FD1 i FV4a
« dnia: 19 Sierpnia 2022, 15:50:30 »
Ja to ostatecznie zrobiłem tak FD1 i FV4a i działa od ładnych paru lat. Jedyne co zmieniłem to w tym drewnianym klocku z dziura dla FV4a wbiłem kawałek łamanego ostrza z noża do tapet, żeby wchodził w wycięcie trzpienia potencjometru bo miałem wrażenie, że potrafił się ślizgać po pewnym czasie w samym otworze w drewnie. Teraz nie ma siły i wszystko chodzi stabilnie.

62
A zobacz co masz w pliku eu07_input-uart.ini. Jeśli nie dodałeś tam stosownych wpisów to nie będzie działać. Standardowo są tam 23 linie podstawowych przełączników, wszystko inne trzeba dopisać ręcznie. Z mojego pliku .xlsx możesz skopiować kolumny od A do D i wkleić we wspomniany plik .ini. Tam na końcu będziesz miał wpisy dotyczące radiotelefonu (od 40 do 47). Ta pierwsza kolumna zawiera informacje o bicie i bajcie zgodnie z małą tabelką widoczną po prawej stronie arkusza (przykładowo zmiana na wyższy kanał radiowy to bajt 5 bit 1 czyli 41 w pierwszej kolumnie wpisu)

63
Ja te bajty/bity aktualizowałem sobie na podstawie zawartości pliku uart.cpp z GitHub'a. Tam jest aktualna zawartość ramki danych zPC.

64
Większość informacji i narzędzi znajdziesz w tym wątku.
Ja sobie zrobiłem jeszcze takie zestawienie.

65
Ale o jakie adresy Ci chodzi? Szukasz opisu bitów w ramkach komunikacyjnych doPC i zPC, czy coś innego masz na myśli?

66
A to już jak tam chcesz. Można na drabince rezystorów i odczytywać analogowym pinem napięcia. Podobno tak niektórzy robią. Dobre bo potrzebujesz tylko jednego analogowego pinu na wejściu. Ja zrobiłem to bezpośrednio podpinając styki nastawnika pod piny expanderów i zbieram odczyty z podłączonych krzywek w postaci liczby 32 bitowej. Później porownuję taką liczbę ze wzorcem i wiem na jakiej pozycji jest nastawnik. U mnie działa ale musiałem zrobić dedykowaną płytkę z expanderami, żeby nie zabierać pinów z samego arduino.
Może prościej Ci będzie z rezystorami spróbować. Poeksperymentuj najpierw z bocznikiem, bo ma mniej pozycji i szybciej zobaczysz efekty.

67
Uuuu Paaanie. Z radiem to inna sprawa. Czekam,  aż kiedyś może uda się, żeby taki przełącznik dało się obsłużyć jak nastawnik, wysyłając do exe konkretny numer kanału. Niestety nie wiem kiedy to się stanie więc na razie zrobiłem sobie tak, że przełączenie w prawo wysyła impuls zwiększający numer kanału, a w lewo, zmniejszający. Działa choć nie można za szybko kręcić bo się zgubi.
Ale to jedyny przypadek, jeszcze tylko podobnie działa przełącznik głośności w Radmorze. Inne orzełączniki na pulpicie działają jak hebelki za wyjątkiem przełącznika rodzaju hamulca, który ma 3 pozycje (podobnie jak nastawnik kierunkowy) ale można rozpoznawać tylko dwie skrajne pozycje, a trzecia (środkowa) będzie wtedy gdy skrajne nie są rozpoznane.

68
Zdecydowanie wszystkie wejścia jako INPUT_PULLUP. Żadnych dodatkowych rezystorów podciągających. Po to to jest, żeby sobie życie i projekty ułatwiać.

69
A jak masz zdefiniowany w setupie pinMode dla tego przycisku? Jeśli chcesz sterować stanem niskim to powinien być podciągnięty do zasilania (INPUT_PULLUP).

70
Na warsztacie / Odp:  Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 16 Sierpnia 2022, 17:23:05 »
Od jakiegoś czasu jest animowana lampka odbioru w Kolibrze, która się świeci podczas odgrywania dźwięku. Można by ją do tego wykorzystać.
Jestem za. Można liczyć na taki ficzer? Parę rzeczy dotyczących obsługi radiotelefonu nadal wisi nieruszone ale rozumiem, że jest teraz deficyt programistów i tylko Ty to ogarniasz. Nie naciskam zatem, choć byłoby fajnie.

71
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 08 Sierpnia 2022, 19:17:44 »
Czy jest taka możliwość, żeby było wiadomo kiedy jest coś nadawane/odbierane przez radio? Gdyby tak było i udało się wyprowadzić to na jakimś bicie po uart to można byłoby tym załączać diodę na radmorze. W ogóle fajnie byłoby kilka rzeczy dotyczących radiotelefonu uwzględnić w komunikacji uart, o których już dawno pisałem.

72
Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Natomiast jeśli ustawię wartość maksymalnego wychylenia w stosunku do maksymalnego wskazania na manometrze to wtedy wskazówka pokazuje bzdury.
Dlatego moje pytanie brzmi, czy maksymalna wartość w bitach, tudzież 255 dla zbiornika głównego to 1,6 Mpa czy raczej 0,8 Mpa według symulatora?
Patrząc na to co mam w kodzie testowym, gdy sobie ćwiczyłem zastosowanie tych silniczków to mam tak jak pisałem wcześniej:
motor3.setPosition(map(TankPress, 0, 1023, 0, 3318));gdzie TankPress to wartość z exe, a konkretnie ciśnienie w zbiorniku głównym z obu bajtów 15 i 16, żeby mieć zakres 10 bitowy (do 1023).
zPC_TankPress = zPC[15];
zPC_TankPress1 = zPC[16];
TankPress = (zPC_TankPress << 0) | (zPC_TankPress1 << 8);
Jeśli chcesz na jednym bajcie to po prostu bierzesz sobie tylko bajt 15 i robisz mapowanie nie do 1023 tylko do 255.
Odpowiadając na pytanie, to ciśnienie z exe chyba jest w barach i max czyli 255 (lub 1023) to jest max na skali manometru. Ja to sobie robiłem tak, że odpalałem ten program testujący od @maciek001. Tam ustawiam rozdzielczość, którą wykorzystuje (8 lub 10 bitów) i suwakiem od danego manometru szukam maksymalnej wartości wskazywanej na skali manometru. To oczywiście gdy w kodzie dla silnika jest pełen zakres i mapowanie wtedy jest 0, 1023, 0, 3780. Wtedy wychodzi, że maksymalne wskazanie nie jest oczywiście na końcu zakresu silniczka tylko wcześniej i ograniczam wtedy zakres pracy silniczka (liczbę kroków) tak aby mapowanie zakresu 0-1023 (lub jak wolisz 0-255) odpowiadało zakresowi kroków 0-X, gdzie X będzie maksymalną wartością na skali manometru (1,6 dla ZG lub 1,0 dla PG i CH) dlatego w moim przypadku zakres dla ZG to 0-3318 i takie mapowanie mam w finalnym kodzie. Oczywiście użyteczny zakres pracy musisz podać w eu07.ini w linii uarttune, gdzie podaje się wartości ciśnienia i odpowiadające im wartości przesyłane po UART. Dla 10 bitów i ZG powinno tam być 1.6 1023 (lub dla 8 bitów 1.6 255). To powoduje, że exe wysyła wartość z podanego w ini zakresu 0-1023 lub 0-255 i tę wartość wykorzystujesz w kodzie, żeby przemapować na kroki silniczka w zakresie od 0 do wartości odpowiadającej maksimum na skali. Po tym wszystkim bawiąc się suwaczkiem w programie diagnostycznym powinieneś mieć wskazania od 0 do maksimum skali. Zatem zakres tego co wysyła exe zależy od wpisu uarttune w eu07.exe.

Edit1: Policzyłem sobie jeszcze jak to wszystko działa i wyszło mi, że użyteczny kąt dla pełnych skali manometrów to około 276°. Jeśli użyjemy 10 bitów to wychodzi ok 0,3° na bit co daje 3 kroki na 1°. W związku z tym Używając tego specjalizowanego układu AX1201728SG i 10 bitów z exe to i tak wracamy do rozdzielczości podstawowej zamiast 12 kroków na 1°. Ten 1° na ok. 50 mm długości wskazówki daje prawie 0,9 mm na jej końcu. Przy pewnej bezwładności silniczka to raczej nie daje szans na płynne wskazania. Niby 1 bit powoduje przesunięcie liniowe ok 0,3 mm na końcu wskazówki i to powinno nie być bardzo widoczne jednak dane z exe zanim trafią do silnika to pewnie chwilę trwa i on nie wskazuje wartości co 1 bit tylko skokowo co kilka i stąd drgający ruch wskazówek. Muszę się jeszcze pobawić parametrami w bibliotece Switec i może to coś poprawi.

Edit2: Pobawiłem się jeszcze raz tymi silniczkami i zaktualizowałem swój opis na https://baur.pl/manometry-naped-alternatywny/ Może komuś się przyda.

73
Wyjście z exe jest na dwóch bajtach więc można wykorzystać 10 bitów co też zrobiłem w tym teście. Liczyłem na płynniejszą pracę ale jednak widać delikatne skoki wskazówki.
Twoje obliczenia nie do końca są poprawne bo nie uwzględniasz skalowania do wartości ciśnienia tylko do kąta, który wskaże wskazówka przy maksymalnym ciśnieniu. W tym przypadku mając 3780 kroków to dla maksymalnego wskazania wyszło mi 3318, co masz w moim przykładzie dla zbiornika głównego. Ja robiłem o ile pamiętam dla 1/3 stopnia. Musiałbym sobie przypomnieć jak to liczyłem ale generalnie działało mi to jak możesz zobaczyć na moim nagraniu z YT. No ale jak działa to nie trza psuć. Jak weźmiesz dane z jednego bajtu to będziesz miał rozdzielczość 8 bitową, a jak z dwóch to więcej, ale nie wiem czy to coś wnosi na płynność wskazań. Jakoś nie zauważyłem za bardzo.

74
A dziękuję. Oczywiście, że nie można się zrażać ale trzeba chcieć. Ja nie miałem formalnych podstaw. Nie byłem w żadnej szkole elektronicznej czy informatycznej ale bardzo chciałem mieć działający pulpit. Dzisiejszy efekt to w sumie jakieś 10 lat prób i modyfikacji. Jak patrzyłem na wcześniejsze rozwiązania na bazie klawiatur czy innych układów to mnie to trochę przerażało. PoKeys dał łagodny start i coś udało się budować. Później wpadło mi w oko Arduino i różne filmy na YT np. Elektroprzewodnik. Tak zacząłem się tym bawić i robić jakieś małe projekty nie związane z pulpitem. Trochę się oswoiłem z płytką i sposobem programowania. Jak zacząłem myśleć o przesiadce z PoKeys na Arduino to coś tam już wiedziałem i mogłem eksperymentować. Na początek z pająkami na biurku podłączając wyjście na lampki sygnalizacyjne w postaci samych diod. Bez podpowiedzi Kolegów z tego forum byłoby ciężko dlatego też staram się dzielić swoimi doświadczeniami i tutaj, i na swojej stronie. Myślę jednak, że trzeba spróbować się nauczyć pewnych podstaw, żeby dało się jakoś komunikować. Tak jak pisałem wyżej nikt nie wrzuci tu raczej gotowego kodu w całości. Raz, żeby nie oddawać tak po prostu miesięcy lub lat pracy, a po drugie to każdy z projektów jest inny i zawsze trzeba dostosowywać rozwiązania do swoich potrzeb i możliwości.
Dlatego lcddisplay nie powinien się zniechęcać ale też trochę zaznajomić ze środowiskiem Arduino. Warto pooglądać różne poradniki jakich wiele na YT i pobawić się na przykładach zwykle dostarczanych z bibliotekami. Sam korzystałem, w przypadku prób z napędem manometrów z projektu Guy'a i najpierw pobawiłem się przykładami dołączonymi do biblioteki obsługującej te silniczki krokowe.

75
No jeśli się kompletnie nie znasz na programowaniu to będzie trudno. Coś można podpowiedzieć ale raczej gotowca nie dostaniesz, w którym nic nie trzeba będzie dostosować/zmienić/poprawić.
Jeśli podłączyłeś wszystko i na testowym programie od Guy'a Ci działa ten silniczek to teraz musisz pobrać dane dla wskazań, które przychodzą z EXE po UART (to są bajty od 11 do 16) i użyć je do sterowania silniczkami.
motorX.setPosition(wartość_z_exe)Nie wiem jak u Ciebie ale ja miałem chyba rozdzielczość co 1/3 stopnia, więc 315*3 w stałej STEPS.
Dla 3 manometrów podpiąć trzeba 7 pinów (po 2 dla każdego manometru STEP i DIR) oraz jeden RESET. Kod z przykładu uwzględnia jeden silniczek więc kolejne dwa trzeba rozmnożyć w kodzie dodając dodatkowe zmienne i linie obsługi tych silniczków.
To co jest w loop'ie trzeba zamienić kodem wykorzystującym dane z exe na kąt obrotu silniczka (zmienne BrakePress, PipePress, TankPress w moim przypadku).
Tu przykładowa funkcja obsługi 3 silniczków:
void manometry_x25()  {
  motor1.setPosition(map(BrakePress, 0, 1023, 0, 3126));  // przewod glowny X * 3780 / 1023
  motor1.update();
  motor2.setPosition(map(PipePress, 0, 1023, 0, 3126));   // przewod glowny X * 3780 / 1023
  motor2.update();
  motor3.setPosition(map(TankPress, 0, 1023, 0, 3318));   // przewod glowny X * 3780 / 1023
  motor3.update();
}
map jest po to, żeby dopasować wartość z exe (od 0 do 1023) do użytecznego zakresu wskazań na skali manometrów (od 0 do 3xxx zależnie od manometru).

76
Jakie potencjometry najlepiej wykorzystać do hamulców?
Liniowe 10K

77
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 22.03 - problemy
« dnia: 11 Lipca 2022, 11:35:25 »
Jakiś czas temu zwróciło moją uwagę to, że komunikacja przez radio chyba nie do końca tak powinna brzmieć. Chodzi mi o to, że tekst wypowiadany przez mechanika nie powinien brzmieć jak odtwarzany przez radiotelefon, bo on w końcu mówi z kabiny więc powinno go być słychać normalnie, a jedynie tekst KP czy DR powinny brzmieć przez radiotelefon.

78
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 22.03 - problemy
« dnia: 16 Maja 2022, 09:25:35 »
A ja zauważyłem, że niektóre dymy z kominów przykrywają przewody sieci trakcyjnej chociaż są w tle. Tak jakby dym był w wyższej warstwie w stosunku do przewodów. Inne elementy takie jak drzewa, budynki, czy słupy normalnie zasłaniają dym. Widziane na Wrzosach.

79
Dobry klon MEGA można za niecałe 80 zł dostać w Nettigo. https://www.nettigo.pl/products/klon-arduino-mega-2560-r3-atmega16u2
Mniejszego nie ma co brać bo pinów sporo potrzeba. Jeśli peryferia mogą być pod 3,3V to może być też szybsze DUE. Ja jednak polecam MEGA. Tylko lepiej nie z CH340 tylko z atmega16u2 do obsługi USB bo CH340 potrafi robić problemy.

80
Na warsztacie / Odp: Poprawiony shader cieniowania
« dnia: 30 Kwietnia 2022, 13:32:48 »
U mnie na l053 było beż błędów. Dzisiaj na Wrzosach też bez problemu. Cienie wyglądają bardzo fajnie choć jeszcze nie pobrałem tej ostatniej poprawki.

81
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 22.03 - problemy
« dnia: 28 Kwietnia 2022, 17:52:25 »
Zauważyłem ostatnio, że symulacja potrafi się zamknąć zaraz po zakończeniu ładowania. Pojawia się okno i natychmiast zamyka. Myślałem, że to jakiś problem z komunikacją UART, zwłaszcza, że nowe exe mają tu zmiany ale nie, to samo dzieje się również bez włączonej komunikacji. Jest to nagminne na TD choć na szczęście na innych sceneriach chyba tego jeszcze nie zauważyłem. W logach niewiele widać ale dla porządku dołączam.

82
Dawno już PoKeys nie używałem ale wydaje mi się,  że wejścia z potencjometrów możesz sobie sprawdzić w tym programie konfiguracyjno-diagnostycznym od PoKeys. Tam widać czy sygnał zmienia się prawidłowo.
Nie jestem pewny ale chyba też używałem exe od Milka i nie było problemów. Tylko, że to jak wspomniałem było dawno i exe było inne.

83
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 22.03 - problemy
« dnia: 20 Kwietnia 2022, 10:40:41 »
Nie wiem czy to można traktować jako problem paczki ale jeżdżąc najczęściej po Wrzosach IC8310 widzę, że nadal są opóźnienia reakcji na rezonatory SHP w trzech miejscach. Przed tarczami ostrzegawczymi na wjeździe do Nurzca, na posterunek odgałęźny Nowa Ruda i na wjeździe do Rycin. Rezonatory przed semaforami reagują prawidłowo.

84
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 22.03 - problemy
« dnia: 04 Kwietnia 2022, 10:01:51 »
Nie mam włączonego debugmode, ale o ile wiem to gdyby był włączony to lampka SHP nie działałaby również podczas jazdy, a działa normalnie (CA również).
Zauważyłem, że tak się dzieje np. na scenerii Wrzosy EIE8310 nawet ze standardowym składem, na TD buczek i SHP po załączeniu baterii działają jak wcześniej.

85
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 04 Kwietnia 2022, 09:59:05 »
Nowa paczka pewnie generuje nowe problemy więc nie będę się ponownie upominał w kwestii zmian w obsłudze radiotelefonu po UART ale może chociaż da się zmienić liczbę pozycji przełącznika głośności. Teraz jest to przełącznik 10 pozycyjny (tak jak ten od zmiany kanałów), a w realu głośność ma tylko 6 pozycji. Widzę (a właściwie słyszę), że przełącznik działa i zmienia głośność komunikatów przez radio więc może da się łatwo zsynchronizować go z pozycjami fizycznego manipulatora.

86
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 22.03 - problemy
« dnia: 04 Kwietnia 2022, 09:49:14 »
Ja mam GTX1050Ti i jestem zadowolony. Jeżdżę od jakiegoś czasu tylko po Wrzosach i mam stabilne 50 fps po załączeniu vSync, bez vSync oczywiście bywa więcej (poza stacjami rośnie czasami dwukrotnie ale wolę mieć ograniczenie do synchronizacji monitora bo wtedy przynajmniej nie działa na 100% i mniej się grzeje).
Pobrałem 22.03, zainstalowałem i działa. Na razie nie zauważyłem poważnych problemów tylko takie w sumie kosmetyczne rzeczy.
  • Po załączeniu baterii nie załącza się buczek i lampki SHP tylko świecą się lampki od styczników liniowych i różnicówka obwodu głównego, którą można oczywiście skasować odblokiem. Wcześniej było inaczej.
  • Podczas jazdy słyszę nowy dźwięk delikatnego stukania. Brzmi to jak stuki na połączeniach szyn. Słychać je częściej przy przejeżdżaniu przez rozjazdy. To jest generalnie OK ale brzmi trochę nienaturalnie bo są to pojedyncze stuki w regularnych odstępach czasu. Tak jakby pojazd miał pojedyncze osie równo rozmieszczone na długości.

87
Na warsztacie / Odp: Wrzosy - otwarte testy
« dnia: 02 Lutego 2022, 11:08:32 »
Po konsultacji z Maćkiem wrzuciłem aktualną wersję Wrzosów do pierwszego wątku.
To może popraw też rewizję i datę aktualizacji, bo teraz jest nowy plik, a stare opisy.

88
Na warsztacie / Odp: Wrzosy - otwarte testy
« dnia: 30 Stycznia 2022, 22:00:56 »
Słuchajcie, kod eventów spadku zasilania to parę linijek, mogę teraz zrobić prawdopodobieństwo 0%, a później jak poprawione zostanie zachowanie AI to można prawdopodobieństwo zwiększyć do 1-3%. To w mojej  ocenie będzie najlepsze rozwiązanie.
Generalnie spadki napięcia nie są problemem jeśli nie uniemożliwiają kontynuowania jazdy. Raz miałem sytuację zaraz na starcie wrzosy_ic8310, które mocno eksploatuję, że spadek napięcia był jeszcze przed ruszeniem z Wolicy, a jak już napięcie wróciło to semafor wygasł i nie można było wyjechać na szlak.

89
Na warsztacie / Odp: Wrzosy - otwarte testy
« dnia: 13 Stycznia 2022, 14:35:13 »
A jak ze spostrzeżeniami opisanymi tutaj?

90
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 07 Stycznia 2022, 20:42:26 »
gfx.angleplatform w ogóle nie mam w eu07.ini i jedynie wyłączenie gfx.usegles pozwala uruchomić exe Milka. Na exe @tmj było to włączone i działało więc nie wiem w czym problem.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 18