Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - mac310

Strony: 1 ... 15 16 [17] 18
481
Dokładnie, u mnie na PoKeys55 również występuje taki problem, że trzeba ręcznie przesterować wyjścia. Żałuję, że nie kupiłem 56-stki.
Baaa. Jakbym wiedział to też bym tak zrobił. Taki los pionierów ;)
Następni już będą wiedzieć.
A jak u Ciebie hebelki działają? Też MaSzyna reaguje raz na kilka prób?
Wygląda to na problem MaSzyny, a nie PoKeys bo wszystkie naciśnięcia symulowane przez PoKeys są prawidłowo odbierane np. w notatniku.

482
U mnie zarówno lampka SHP jak i CA działają bez problemu.
Znalazłem przyczynę. To PoKeys55 ma taką przypadłość, że trzeba mu ręcznie uaktywnić wyjścia cyfrowe po każdym podłączeniu do USB. Jak to zrobię, to wszystkie kontrolki działają. Podobno PoKeys56U ma opcję zapisania stanu wyjść, które pamięta po restarcie. Niestety szkoda mi wydać kolejnej kasy na drugi kontroler.

483
Zminiaturyzowana wersja enkodera z myszki właśnie przeszła testy przy połączeniu do PoKeys. Sygnały są przekazywane prawidłowo, a i dekodowanie kierunku ruchu działa elegancko.
Użyłem elementów z myszki, gdzie detektor ma 3 piny (podwójny fototranzystor ze wspólnym kolektorem jak sądzę).

Sprawdzony schemat wygląda jak w załączniku. Wprawdzie użyłem rezystora R1 - 220 ohm, a nie 330 jak w schemacie (taki był oryginalnie na płytce w układzie zasilania diody, a nie miałem innego).
Teraz czas na wykonanie elementów mechanicznych i poskładanie całości. Jak to zrobię to i pewnie fotkę jaką podrzucę.

Zatem porzucam pomysł krańcówek, transoptorów i mechanicznego ramienia. Nastawniki jazdy i bocznikowania mam nadzieję zbudować z elementów jednej myszki :)

  Dodano: 16 Lipca 2013, 02:23:22
Po eksperymentach z nastawnikiem, hamulcami i miernikami przyszła kolej na kontrolki poprzez PoKeys.
Zrobiłem stosowny układ do sterowania diodą/żarówką zasilaną z 12V poprzez transoptor i przekaźnik. Wszystko działa super. Przetestowałem kontrolkę jazdy na oporach na pinie 32 PoKeys i działa, SHP na 23 też działa, a CA na 24 nie działa.
Czy to jakiś problem z exe (tak samo jest na standardowej 394 z paczki 2013 jak i na 414) czy może jakiś inny powód?

484
Ech... sparafrazuję stare przysłowie "Daleko szukacie, a swego nie znacie" ;)
Kombinowałem ze znalezieniem stosownego schematu, który by potrafił zamienić sygnały z dwóch transoptorów szczelinowych na impulsy, które mógłbym przekazać do PoKeys i zmapować jako przyciśnięcia klawiszy zależnie od kierunku obrotu nastawnika. Czyli chciałem na siłę zrobić dekoder sygnałów kwadraturowych, a jak się okazuje sam PoKeys potrafi takie rzeczy robić sam z siebie :)
Zatem dla posiadaczy PoKeys, jeśli jeszcze tego nie wykorzystali (ja niestety dopiero do tego doszedłem, polutowałem płytkę z transoptorami i przetestowałem "tarczą" z wycięciami zrobioną z kawałka kartonu) spieszę z radosną nowiną. Dwa transoptory, kilka rezystorków i mamy po podlączeniu do PoKeys elegancko działający nastawnik (zarówno jazdy jak i bocznik można tak samo zrobić).
W załączeniu moja prymitywna płytka (proszę się nie śmiać, ale to chyba trzeci kawałek elektroniki, który poskładałem w życiu), oraz ustawienie PoKeys dla nastawnika jazdy.
Teraz czeka mnie tylko poskładanie mechaniki nastawników z jakichś łożysk i kół zębatych dla ustalania położeń stabilnych.

  Dodano: 11 Lipca 2013, 15:04:59
Prototyp się sprawdził, ale ze względu na wymiary transoptorów, tarcza encodera musiałaby mieć ponad 30 cm średnicy ;)
Zamordowałem myszkę kulkową i jest teraz szansa na miniaturyzację encodera :)

485
Również interesuje mnie ów schemat, ale to rozwiąznie jest dosyć wymagające, np. do wzmacniaczy potrzebny jest zasilacz symetryczny. Ja myślałem, aby silnik zastąpić dwiema krańcowkami z ramieniem, które w zależności od kierunku obrotu koła ma za zadanie tylko jednorazowo zamknąć właściwą krańcówkę przed wygenerowaniem się impulsu z transoptora szczelinowego.
To mnie właśnie martwi. Jeden mówi, że to proste i skuteczne rozwiązanie, które mu się sprawdzało w praktyce, a drugi pisze, że to wymagające rozwiązanie. I jak tu wybrać, w którą stronę iść?
Zrobiłem protoyp z ramieniem i krańcówkami, ale zdaję sobie sprawę, że może to być nietrwałe rozwiązanie. Widzę tu potencjalne korzyści z rozwiązań ściśle opartych na elektronice, ale brak istotnego elementu układanki łączącej enkoder wału z wyjściami pinów klawiatury. No i jest pat. Nie jestem w stanie ogólnej koncepcji czy schematu idei przekuć w konkretny schemat wykonawczy. Liczyłem na wsparcie kolegów z doświadczeniem elektronicznym.
Czytając ten i podobne wątki dochodzę do wniosku, że jak już ktoś coś opracował i zrealizował to nie ma ochoty tego udokumentować tak, żeby inny mógł to wykonać. Czyli pozostaje ponowne wyważanie tych samych drzwi, do których już inni dorobili sobie sami pilnikiem klucze :(

  Dodano: 27 Czerwca 2013, 22:33:57
Podrzucono mi następujące rozwiązanie impulsatora z wykrywaniem kierunku. Wygląda ciekawie i dość jasno jeśli chodzi o ideę. Jedna tarcza na wale z dwoma transoptorami. Mało miejsca zajmuje i nie wydaje się skomplikowane. Dalej potrzebna logika analizująca sygnały z transoptorów A i B.
Znalazłem układ z podwójnym inwerterem CMOS4013, który myślę, że by się nadał do tego zastosowania i zrobiłem szybki szkic. Mam jednak problem co zastosować jako bramkę NOT oraz dwie bramki wyjściowe dla sygnałów C- i C+? Czy mógłby to być jeden układ CMOS4000 dla bramki NOT oraz jeden CMOS4023 dla dwóch bramek NAND? Schemat całości również w załączeniu.
No i co ma stanowić sygnał zegara C?

Porzucam powyższą koncepcję robienia dekodera, bo mój PoKeys już to w sobie ma i nawet to działa :)
Opis w kolejnym wpisie.

486
Rok temu skończyłem i zbudowałem kolumnę nastawnika....
Bardzo fajnie, że kolejnym zapaleńcom udaje się zbudować coś nowego. Miałem jednak nadzieję, że zgodnie z tytułem wątku, będą tu zamieszczane konkrety (opisy, schematy, rysunki, zdjęcia itp), a nie informacje, że ja też zbudowałem i nie jest to trudne. Z takich wiadomości niewiele wynika, chyba tylko frustracja tych co się zabierają za robotę i orientują w połowie, że dalej nie wiadomo co.
Zwracam się zatem z apelem, żebyśmy zamieszczali tu praktyczne i pomocne rozwiązania poszczególnych elementów.

Żeby wyjść naprzeciw postanowiłem dokumentować dokładnie każdy element zbudowanego przeze mnie pulpitu tak aby korzystając z niego można byłoby odtworzyć go bez wymyślania na nowo całych rozwiązań. Niestety nie wszystkie elementy mam już opracowane i ciągle poszukuję rozwiązań np. sterowania nastawnikami. Przytoczony powyżej przykład z bocznikiem wygląda bardzo zachęcająco, ale niestety tu też jest jak dla mnie istotna dziura w informacjach dotycząca wzmacniaczy operacyjnych i braki logicznej CMOS. Gdyby ktoś podrzucił schemat tej elektroniki wiążącej transoptor i silniczek z wyjściowymi transoptorami powodującymi zwarcie na dwóch wyjściach, to byłby to znaczny krok do przodu.

487
Ja póki co nad nim pracuję, wg mnie jest to w miarę proste i tanie rozwiązanie, a na pewno bardziej niezawodne od ramienia, które w zależności od kierunku obrotu styka "+" lub "-".
Też chętnie coś takiego bym zbudował, tylko gdybyś tak udostępnił dokładny schemat elektroniki, to byłaby szansa na sukces.

Stawiaj znaki interpunkcyjne.
Rozi

488
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Wymiary pulpitu EU07
« dnia: 24 Czerwca 2013, 02:12:43 »
Wszystko poza kolumną nastawników mam i jak pomierzę to wstawię tu rysunki. Jest to od ET41 ale wygląda mi, że elementy są wspólne z EU07.

489
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Rozbiórka zaworów FD1 i FV4a
« dnia: 28 Maja 2013, 23:38:34 »
Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wygląda od środka FD1 to zapraszam do oglądania http://youtu.be/CAJNKRfSpkg
Rozbiórka kranu hamulca zespolonego FV4a jest tutaj http://youtu.be/80fQqlpfCzw

490
Ja chciałbym tylko, żeby budowa pulpitu nie okazała się zabawą wyłącznie dla doświadczonych elektroników, bo nie każdy MiKol takowe doświadczenie posiada, a pojeździć w realu nie każdy ma okazję. Zatem możliwie realistyczny pulpit do realistycznej MaSzyny to coś co mi się teraz marzy, ale jak słyszę o tych różnych mikrokontrolerach, procesorach i układach A/C to mnie z lekka przerażenie łapie. Już wspominałem, że chciałbym pojeździć, a nie doktoryzować się z elektroniki, dlatego PoKeys dla mnie wydaje się najbardziej realnym interfejsem. Pewnie inne rozwiązania mają swoje zalety i może są tańsze, ale ja ich sam nie zaprojektuję. Gdyby tak ktoś zechciał opublikować dokładne schematy z konkretnymi elementami to pewnie niejeden podjąłby się polutowania tego w całość (ja pewnie bym to zrobił), ale jak słyszę tylko luźne koncepcje to są one inspiracją tylko dla wtajemniczonych :(

491
Tylko nie zapominajcie o wsparciu dla PoKeys. Prace nad budową pulpitu już trwają i nie chcę zabrnąć w ciemną uliczkę ;)

492
Poszukuję, chcę zrobić / Rozbiórka zaworów FD1 i FV4a
« dnia: 18 Maja 2013, 01:07:08 »
Jestem w posiadaniu kompletnych zaworów, które chcę rozmontować tak aby zewnętrzne obudowy pozostały i sposób poruszania kranami również, ale żeby odchudzić je wagowo (zwłaszcza FV4a swoje waży), a przede wszystkim dać możliwość podłączenia potencjometrów pod oś obrotu kranu.
Nie chciałbym ich popsuć bo to dość kosztowne zabawki. Schematy jakie mam nie do końca obrazują możliwość rozmontowania tychże. Mam wrażenie, jakby były zamkniętymi odlewami z różnymi otworami.
Jeśli ktoś używa takowych do pulpitu MaSzyny, lub rozkręcał je kiedykolwiek to proszę o sugestie jak się do tego zabrać.

493
Pomoc doraźna / Standardowa klawiatura a PoKeys
« dnia: 08 Maja 2013, 22:25:17 »
Od jakiegoś czasu testuję możliwości PoKeys i generalnie bardzo mi się podobają jego możliwości. W zasadzie wszystko na razie działa z wyjątkiem stabilności sterowania hebelkami poprzez TriggeredInput. Nie rozumiem tego zjawiska, ale efekt jest taki, że ze standardowej klawiatury można w dowolnej częstotliwości przełączyć np. przetwornicę klikając odpowiednio "Shift+x" oraz "x". Programując te same sekwencje w PoKeys system operacyjny dostaje co trzeba, co widać np. w notatniku. Dowolnie szybkie przełączanie hebelka generuje oczekiwane sekwencje znaków. W MaSzynie wygląda jednak to tak, że okno loga poprawnie pokazuje przyciskanie odpowiednich klawiszy tak samo jak by były wywoływane standardową klawiaturą, jednak sam interfejs MaSzyny nie reaguje za każdym razem. Czasem muszę kilkukrotnie przełączyć hebelek żeby nastąpiła zmiana ustawienia widoczna na pulpicie MaSzyny. Czyli log pokazuje co innego od reakcji symulatora.
Czy można na to jakoś zaradzić? Jak diagnozować takie zjawisko?

Jeśli literę a można zastąpić spójnikiem i, to nie stosujemy przecinka przed a.
Poprawiłem nazwę tematu.
Benek

494
Bocznica / Zdjęcie nastawnika jazdy
« dnia: 07 Maja 2013, 22:33:40 »
Mam elegancką kierownicę od żuka z dziurą po klaksonie. Chciałbym ją wypełnić czymś co będzie możliwie wiernie odpowiadało oryginałowi z lokomotywy. Mam zamiar wyciąć koło z jakiegoś materiału i nadrukować na nim stosowną grafikę i do tego potrzebuję dobrej jakości zdjęcia tego środka nastawnika.
Jeśli ktoś ma, albo może pstryknąć jakiś ładny nastawnik, to się polecam.
Mogę w rewanżu zrobić stosowny wydruk na czymś sztywnym (np. PCV).

W wątki "Zdjęcia taboru na tekstury" masz tego całą masę. Do wyboru, do koloru.
Pisz poziomo.
Bocznica.
Rozi

495
Ja myślę, że dla nieelektroników PoKeys jest bardzo wygodny. Ja się nim bawię jakiś czas i w zasadzie wszystko mogę poustawiać. Mam jednak dylemat co do tych nastawników, które mają więcej pozycji przestawianych wielokrotnym naciśnięciem jednego z dwóch klawiszy. Gdyby tak można było inaczej to taki np. nawrotnik mógłbym podłączyć do zwykłego trójpozycyjnego przełącznika jaki używa się w gniazdach siłowych (lewo-0-prawo). Teraz to mogę zrobić makro z podwójnym kliknięciem d lub r przestawiając tym samym nawrotnik w skrajne pozycje. Niestety nie wiem jakie makro wróciłoby nawrotnik w pozycję neutralną, bo to niestety zależy w jakiej aktualnie się znajduje :(
Ma ktoś pomysł na to?

  Dodano: 04 Maja 2013, 00:26:28
Jak się pomyśli to się i wymyśli ;)
Zamiast kombinować z makrami wziąłem "Triggered input" i pod jedną pozycję przełącznika ustawiłem Key down na "d" a Key up na "r", na drugą odwrotnie, więc dzięki temu wchodzenie na pozycję przełącza nawrotnik tam gdzie trzeba a wychodzenie wraca na pozycję neutralną. Trójpozycyjny przełącznik zadziała tu jak dwa przełączniki stabilne przełączane jedną dźwignią. Pozycja środkowa pozostanie niepodłączona.
Sam sobie odpowiedziałem bo może jakiś zwolennik PoKeys skorzysta przy okazji ;)

  Dodano: 06 Maja 2013, 00:13:33
Niby rozwiązanie dobre w koncepcji, ale w realizacji jakoś nie do końca się sprawdza. Nie zawsze MaSzyna reaguje na wysyłany sygnał. Raz włączy, a raz nie włączy. Zrobiłem manewr z Triggered Input npdla przełączania świateł, załączania i wyłączania przetwornicy, sprężarki czy obsługi pantografów i niestety czasem przełącza, a czasem nie przełącza. Zdarza się, że słychać jakby przełączał ale hebelek w MaSzynie nie zmienia położenia i poza kliknięciem nic się nie dzieje. Czyżby MaSzyna nie odbierała czasami tych kodów klawiaturowych wysyłanych przez PoKeys?
Szybkie przełaczanie nastawnika jakoś nie robi problemu, podobnie z przyciskami typu czuwak, a z przełącznikami coś szwankuje.
Ma ktoś taki efekt?

496
Ja właśnie obmyślam różne rozwiązania i testuję koncepcje. Nastawnik jazdy zrobiłem na kole zębatym i dźwigni (http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.60.html). Działa całkiem nieźle. Wyobrażam sobie, że to samo będę musiał powtórzyć dla bocznika stosując wycinek koła, ale miałem nadzieję na uproszczenie konstrukcji dla nawrotnika. Niestety koło zębate i dźwignia razem z całym mocowaniem zajmuje sporo miejsca i nie wiem czy uda mi się te trzy mechanizmy sensownie upchnąć obok siebie. Ja wybrałem PoKeys bo jest super elastyczny jako symulator klawiatury. Większość rzeczy mogę zaprogramować makrami, ale przy takim trójpozycyjnym przełączniku jak nawrotnik sterowany przez kolejne przyciśnięcia dwóch klawiszy nie jest to łatwe. Podobny przełącznik jest w wyborze hamulca, ale tam kombinacje są też trzy i każdej pozycji można dać stosowne makro. Przy nawrotniku niestety chyba tak się nie uda. Na razie wymyśliłem obejście na dwóch pozycjach programując podwójne przyciśnięcie klawisza d lub r. Niestety wtedy mogę się przełączyć z przodu na tył ale nie da rady wrócić na pozycję neutralną.
Chyba, że ma ktoś koncepcję jak to zrobić inaczej programując trzeci styk jakoś tak aby wracał do pozycji neutralnej niezależnie czy jest w pozycji przód czy tył?

  Dodano: 04 Maja 2013, 00:29:58
Wykombinowałem na Triggered input zamiast na makrach i teraz spełnia moje oczekiwania. Zatem nie było pytania ;)

  Dodano: 04 Maja 2013, 00:49:04
Pomyślałem o tym samym rozwiązaniu (tzn Triggered Input dla dwóch stabilnych przełączników) pod sterowanie włączaniem świateł.
Jeden przełącznik po przyciśnięciu wysyła Sh+i a po zwolnieniu samo i, a drugi przycisk odwrotnie. W PoKeys pokazuje jak trzeba, jak sprawdzam np. w edytorze tekstu to również wstawia odpowiednio i oraz I, a w MaSzynie jakoś to głupieje. Przełącza nie ten przełącznik (zamiast od światła białego to włacza np. czerwone), jakby się wciskało nie to co trzeba.
Co to może być? Dlaczego nie reaguje zgodnie z zaprogramowaną sekwencją klawiszy?

497
Finalnie koncepcja jest taka. Jak przetestuję to dam znać czy się sprawdza.

498
Zmodyfikowałem schemat wykorzystujący transoptory i przekaźniki. Na każdą stronę wahadełka będę chciał użyć takiego układu. Jak zgromadzę części i chwilę (może w majowy weekend) to sprawdzę jak to działa. Chyba, że ktoś z Was zasugeruje jakąś modyfikację poniższego schematu.

  Dodano: 24 Kwietnia 2013, 22:43:23
Co do moich przekaźników mono-stabilnych to mam: L Tonic JZC - 20F (4088) 10A DC 12V za 4zł/szt. w sklepie Elektronik, choć mogą być chyba dowolne na 12V. Te akurat sprawdziłem na wyższych częstotliwościach i działają bez problemów. Natomiast bi-stabilnych nie udało mi się jeszcze zdobyć.

Jak myślałem o Twoim układzie na 3 przekaźnikach to zakupiłem:
1 bistabilny - HFD2/012-M-L2-D
2 monostabilne - HFD27/o12-S
oraz transoptory  TCST 1103 V69 040 ale ich bezpośrednio pod 12V raczej się nie podłączy.

Może przetestuję ten zestaw tylko musiałbym zrobić nową tarczę pod te 3 transoptory.

499
Żeby uniknąć mechanicznych elementów takich jak krańcówki czy nawet przekaźniki, zasugerowano mi użycie tranzystora MOSFET N zamiast przekaźnika. Moja niedoświadczona głowa wymyśliła zatem coś takiego jako układ wysyłający zwarcie na pin PoKeys gdy dźwignia wejdzie w szczelinę transoptora.
Co o tym sądzicie?
Oczywiście zastosowałbym dwa takie układy na każdą stronę "wahadełka" mapując jeden pod "+", a drugi pod "-".

  Dodano: 24 Kwietnia 2013, 09:34:54
A może wystarczy sam transoptor to sterowania zwarciem klawisza? Będzie to działać?

500
Ja może nie jestem zbytnio w temacie, ale swego czasu myślałem nad konstrukcją takiego pulpitu i chyba najlepszym wyjściem jest jakieś koło z odpowiednią liczbą otworów (jeden otwór-jedna pozycja), po jednej stronie źródło światła, po drugiej fotodioda. Zaletą tego jest możliwość pracy z dużymi częstotliwościami, mały pobór prądu i prostota układu, nie wiem jak to jest w przypadku przekaźników, ale wydaje mi się, że przy szybkim kręceniu mogą się "zgubić".

Ile ludzi tyle koncepcji ;) Dobrze byłoby, gdyby napisali Ci, którzy nie tylko obmyślają i projektują, ale również zrealizowali swoje (czy nie swoje) projekty i mogą potwierdzić wady i zalety. Dla mnie opis w stylu "jakaś dioda, jakiś tranzystor i jakiś układ robiący coś tam" niewiele wnosi bo jak pisałem nie jestem elektronikiem i sam sobie elementów elektronicznych nie dobiorę. Mogę tylko realizować gotowe sugestie i ewentualnie rozwijać te mechaniczne lub elektryczne.
Po tym wszystkim zastanawiam się nad połączeniem opisywanych koncepcji czyli koło zębate i wychylne ramię, a zamiast krańcówek transoptory szczelinowe. Wystarczy, żeby coś robiło sygnał zwarcia w każdą ze stron obrotu. Najlepiej (prościej) byłoby, gdyby zasłanianie szczeliny dawało zwarcie na wyjściu, czyli coś w rodzaju "przekaźnika optycznego". Bo jeśli takowego rozwiązania nie ma to znowu pozostaje transoptor podłączony do przekaźnika, który dopiero będzie robił rzeczony sygnał zwarcia.

501
Koło z otworami też trzeba zrobić i zajmuje trochę więcej miejsca, ale prawie nie ma części mechanicznych, więc i wytrzymałość jest większa. Krańcówki odradzam, bo sam tak zrobiłem na początku i rozklekotały się po kilku testach podłączania.
Jakbyś mi tylko mógł napisać gdzie i za ile można kupić ten PoKeys55?

Zrobić koło to nie problem. To moje na zdjęciu zaprojektowałem w Illustratorze i zaniosłem do wyfrezowania w plexi. Zrobi to wiele firm reklamowych, które mają frezarki. To nie jest dziś wielki kłopot.

PoKeys zamówiłem u polskiego dystrybutora http://shop.kristech.pl/p/38/193/pokeys55-t-usb-moduly.html dostałem na drugi dzień. Jak na razie wszystko działa. Dziś uruchomiłem i skalibrowałem oba hamulce (przy okazji załączam XLS ułatwiający tą kalibrację).

Muszę pomyśleć nad tą optyczną wersją. Może to i jest rozwiązanie, choć takie duże koło trochę zajmie miejsca, a trzeba jeszcze upchnąć nawrotnik i bocznik obok siebie. Zobaczę jak to się uda. Czy ktoś zrobił już taki działający mechanizm i może potwierdzić, że jest skuteczny?

No i czy można poprosić o konkretne dane jakie to przekaźniki powinny być, bo ja chyba sam nie wpadnę na to (jako nieelektronik ;) ). Mogę poskładać to wszystko do kupy, ale gorzej z dobieraniem elementów. Z mechaniką łatwiej bo wszystko widać ;)

502
Zamówiłem PoKeys55 i zabieram się za koncepcję budowy pulpitu. Z elektroniką będzie mi pewnie pod górkę, ale powalczę. Na razie przekopuję forum i inne źródła i zbieram materiały. Niestety nie mogę znaleźć dość (moim zdaniem) banalnej rzeczy czyli dokładnych wymiarów pulpitu. Najlepiej gdyby były to rysunki techniczne poszczególnych paneli. Mam na myśli EU/EP07 np jak na zdjęciu http://www.garnek.pl/placuch/3810784/pulpit-ep07-1033.
Chciałbym powycinać te panele (niebieskie) i nadrukować na nich widoczne białe oznaczenia. Wtedy każdy panel można by wmontować w konstrukcję pulpitu.
Niestety nigdzie nie znalazłem takich danych poza zdjęciami. Może ktoś ma to obmierzone lub ma pod ręką taki pulpit, który mógłby zmierzyć?

  Dodano: 22 Kwietnia 2013, 00:57:38
Korzystając ze schematów, które zamieścili RooteK i puma2091 wykonałem prototyp mechanizmu nastawnika. Wszystko będzie chodzić pod PoKeys więc nie będę się bawił w bardziej wyrafinowane układy elektroniczne i na razie zastosowałem dwa przełączniki krańcowe do mapowania zwarć jako "+" i "-". W zasadzie wszystko działa choć nadal szukam optymalnej pozycji elementów. Niestety nie byłem pewny co co napędu koła zębatego i wyszło mi delikatnie nieosiowe mocowanie (muszę wyfrezować nowe koło). Ma to jednak znaczny wpływ na ruch ramienia i na niektórych zębach nie przełącza. Myślę jednak nad wyeliminowaniem tych krańcówek i zrobieniem płytki z dwoma stykami, a na ramieniu umieszczę coś w rodzaju "szczotki". Masa pójdzie na ramię, a "gorące" pola na płytce podłączę pod piny PoKeys'a. Zobaczę, które rozwiązanie będzie pewniejsze w działaniu.
Na podobnej zasadzie będę chciał zrobić bocznik i nie wiem czy nie będzie to konieczne w przypadku nawrotnika.
Niestety klawiszologia MaSzyny nie ułatwia działania z nawrotnikiem. Podwójne przyciskanie tego samego klawisza (podobnie jak przy przełączaniu świateł) nie pozwala użyć zwykłego przełącznika trójpozycyjnego (np. lewo-0-prawo jak dla gniazd siłowych). Chyba, że ktoś ma dobry patent jak to rozwiązać, bo budowa tych "wahadełek" jest dość czasochłonna ;)

503
Poszukuję, chcę zrobić / Kolory lampek EU07
« dnia: 19 Kwietnia 2013, 11:23:57 »
Niestety nie wszystkie lampki udaje mi się zapalić w symulatorze, a na zdjęciach też nie widać dokładnych kolorów.
Czy ktoś mógłby rozszyfrować jakie kolory lampek są na tym pulpicie EU07 (załączony obrazek)

1 -
2 -
3 - zielona
4 -
5 - żółta?
6 -
7 - zielona
8 - żółta?
9 -
10 - czerwona
11 - żółta?
12 - niebieska

504
Miałem ten sam problem na Dell'u Latitude i7 z kartą NVidia NVS 4200 M. Zmiana Multisampling'u pomogła :)
Dzięki wielkie. W końcu mogę się przesiąść na paczkę 2013.

Zamykam.
adsim

505
Inne niekolejowe / Odp: Pytanie na temat pagonów.
« dnia: 24 Stycznia 2013, 23:11:03 »
EU40 opisał na razie najwięcej z tego co udało mi się znaleźć. Jednak czy ktoś wie gdzie (i czy w ogóle) można znaleźć dokładne opisy umundurowania i dystynkcji kolejowych przed i powojennych? Szukam i nic konkretnego nie znajduję. Mam w zasobach np. czapki i nie wiem z jakiego okresu dokładnie pochodzą i kto je nosił. Chciałbym skompletować inne elementy umundurowania ale chciałbym wiedzieć czego szukać, a nie łapać wszystko jak leci.
Znalazłem coś takiego http://archeo.kolej.pl/faq/grupy.html ale nie wiem jak wyglądają np. stosowne elementy na czapkach powiązane z tymi grupami oraz czego dotyczy dana grupa.

506
Bieżące kolejowe / Kolejowo w Belgii
« dnia: 28 Października 2012, 13:49:32 »
Za miesiąc będę miał do dyspozycji dwa weekendy w Belgii. Jak ktoś zna ciekawe miejsca związane z kolejnictwem, które warto zobaczyć, to niech się podzieli.
Ja na razie znam słynny dworzec w Antwerii. Nie wiem czy np. są jakieś pozostałości fabryki Cockerill, które można zobaczyć...
Tak czy inaczej czekam na sugestie, a jeśli się uda dotrzeć to obiecuję fotograficzne wspomnienia. Dzięki :)

507
Pomoc doraźna / Odp: Problemy z Paczką Całościową 2011 SP1
« dnia: 27 Października 2012, 21:31:31 »
@Mechatronik - no prawda :) rzeczywiście. Dzięki za przypomnienie zasad.

508
Pomoc doraźna / Odp: Problemy z Paczką Całościową 2011 SP1
« dnia: 27 Października 2012, 20:11:30 »
Oczywiście "stój", a nie "stop". Też zwykle staram się być purystą terminologicznym ;) Późno już było i tak wyszło.
SP1 pobrałem i zainstalowałem więc mam nadzieję, że pod tym względem jest OK. @matek123 - czy chcesz powiedzieć, że przy SP1 nie powinno się to dziać? Może w takim razie zainstaluję SP1 jeszcze raz.
EXE jest taki jaki był w wersji 2011 po SP1 - 1.8.625.365.
A co do czekania na SBLu wyświetlającym S1, to może czegoś nie wiem. Czyżby S1 na takim semaforze nie nakazywał bezwarunkowego zatrzymania?

  Dodano: 27 Października 2012, 20:51:29
Rozpakowałem i zastosowałem SP1 jeszcze raz. Na SBL 522 jest S1 jak był.
@Mechatronik - może to i nie jest błąd wymagający poprawki, ale zauważyłem coś co mnie zaskoczyło i wcześniej nie występowało to się podzieliłem spostrzeżeniem. Byłem ciekawy czy u innych też tak jest. Może trzeba zmienić coś drobnego w scenariuszu, albo zignorować S1 i jechać dalej ;)

509
Pomoc doraźna / Odp: Problemy z Paczką Całościową 2011 SP1
« dnia: 27 Października 2012, 00:23:04 »
A ja mam problem z Bałtykiem EP08-006.
W drodze powrotnej na ostatnim SBLu (o ile pamiętam 522) jest wyświetlany stop i można tam czekać do tzw us... śmierci. Nic się nie zmienia. Jak dla testów pojechałem dalej to na następnym (wjazdowym) przed Bałtykiem jest podany S6 i dalej do końca misji jest już OK. Tak się dzieje za każdym razem więc nie wiem co z tym SBLem jest nie tak.

510
Bieżące kolejowe / Odp: Umieszczanie semaforów na słupach
« dnia: 30 Czerwca 2012, 16:12:19 »
Czyli to czy jest na słupie czy obok słupa to zależy tylko od tego, żeby był dobrze widoczny i jednoznacznie interpretowany?
Żadnych dodatkowych znaczeń formalnych to nie ma?

Strony: 1 ... 15 16 [17] 18