Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - mac310

Strony: 1 [2]
31
Na warsztacie / Odp: Kaliska - sceneria do pobrania w pierwszym poście!
« dnia: 07 Września 2019, 06:35:27 »
Jak Ci się nie chce podmieniać, to masz przykładowo składy ,,na gotowca" w załączniku. Podmienić i jechać.

32
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 06 Września 2019, 21:40:34 »
W dzisiejszym uaktualnieniu:

- poprawka, potencjalna latka na klopoty kart amd z wizualizacja dymu (chociaz szanse ze wysypy faktycznie znikna sa raczej mizerne)

- eksperymentalnie, symulator powinien domyslnie uruchamiac sie na karcie graficznej zamiast pseudoukladow graficznych intela

- dobra zmiana, aktywacja kabiny nie wiaze sie z uruchamianiem czuwakow w calym skladzie

- funkcjonalnosc, dodany alternatywny tryb przejmowania kontroli nad innym pojazdem, dostepny pod kombinacja Ctrl+F5  W trybie tym, jesli przejmujemy pojazd znajdujacy sie w skladzie ktory juz kontrolowalismy z innego pojazdu, ai normalnie umieszczane w pojezdzie ktory opuszczamy zostaje automatycznie uspiona. Pozwala to np. na przechodzenie miedzy dwoma lub wiecej obsadzonymi EZT spietymi ze soba w trakcie scenariusza (nalezy jednak pamietac o 'recznym' ustawieniu w opuszczanym pojezdzie kranu w pozycje odciecia oraz nastawnikow jazdy/kierunku w pozycji neutralnej)

33
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 02 Września 2019, 18:57:27 »
W dzisiejszym uaktualnieniu:

- poprawka, kalkulacja predkosci zderzen powinna byc taka sama bez wzgledu na orientacje pojazdu

- poprawka, usuniety potencjalny wysyp symulacji przy rozpinaniu puszpula

- eksperymentalnie, spadek cisnienia oleju jest teraz nieco szybszy

- dobra zmiana, diagnostyka zderzen obejmuje dodatkowo logowanie predkosci

- dobra zmiana, identyfikator czuwaka na panelu pomocnika miga, w celu poprawienia zauwazalnosci

- w ramach koncertu zyczen, na port uart wysylana jest dodatkowo informacja o aktywnej kabinie (6 bajt, 2 bit) oraz stan miernika niskiego napiecia (bajty 21-22). Uwaga: w zwiazu z ta zmiana parametr uarttune wymaga podawania dwoch dodatkowych zmiennych, konfigurujacych miernik niskiego napiecia na takich samych zasadach jak konfigurowane sa pozostale mierniki analogowe

- w ramach koncertu zyczen, na bis, skrypty pythona otrzymuja informacje z grupy diesel_param_ rowniez dla pojazdow z napedem spal-ele. W grupie tej podawany jest dodatkowy parametr, temperatura silnika dostepna pod kluczem engine_temp

34
Prace nad pulpitem w końcu ruszyły.

35
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 26 Czerwca 2019, 20:07:28 »
W dzisiejszym uaktualnieniu:

- poprawka, zdarzenia przypisane do kategorii event0 nie powinny uruchamiac sie przy jezdzie z niska predkoscia

- szamyna stawia na jakosc, lampka gotowosci do zalaczenia WS powinna uwzgledniac obecnosc wysokiego napiecia i/lub "aktywacji" glownego obwodu

36
Króciutki post po pokazie mojego miniaturowego pulpitu EU07 na dzień dziecka w Toruniu, który odbył się 1 i 2 czerwca. Pulpit przeszedł chyba największa próbę wytrzymałościową w jego historii. Dzieci jak to dzieci wiedziały lepiej co, w którą stronę się kręci i jakie przełączniki powinny być powłączane na pulpicie. Jeśli chodzi o jazdę to udało się im uruchomić wszystkie możliwe zabezpieczenia działające w symulatorze, ale dzięki temu miałem sprawdzone wszystkie lampki kontrolne i przyciski odblokowujące. Myślę, że nie był to ostatni pokaz bo zainteresowanie było ogromne. Poniżej kilka zdjęć.

37
Jakbyś rozszerzył okienko to byś miał. ;)

38
Może i rzeczywiście jest jakiś problem komunikacyjny ale z drugiej strony wydaje mi się, że soft PoKeys też pokazuje dane na podstawie komunikacji poprzez USB, więc nie widzę powodu, dla którego notatnik czy MaSzyna ma inaczej odbierać sygnały niż sam program konfiguracyjny.
Jeszcze przychodzi mi do głowy stary i dawno omawiany problem, że nie można mieć otwartego programu konfiguracyjnego PoKeys gdy współpracujemy z MaSzyną lub testujemy się z notatnikiem. Wtedy koniecznie musi być zamknięty bo rzeczywiście różne dziwne rzeczy się dzieją. To trochę porada w stylu "urządzenie elektryczne lepiej działa podłączone do prądu" ale może to o to chodzi.

Ten post stał się rozwiązaniem mojego problemu. Okazało się, że po wyłączeniu programu konfiguracyjnego Pokeys wszystko zaczęło działać poprawnie.

39
Symulator / Odp: Pulpit ET22 1:1 - wątek zbiorczy
« dnia: 16 Grudnia 2018, 15:56:22 »
Kiedy zaczynałem przygodę z budową pulpitu, od razu sobie postawiłem założenie, nie będę niczego programował, bo po prostu tego nie potrafię robić. Co innego napisać sobie kilka ifów, a co innego napisać program komunikujący się z innym programem po jakiś szynach bitowych, dla mnie czarna magia - stąd wybrałem Pokeysa i mam święty spokój. Sama budowa pulpitu zajmuje wiele czasu i u mnie pulpit siódemki prawie gotowy, czeka tylko aż najdzie mnie wena na pomalowanie tego grzmota.
Jeżeli przy jakiś pierwszych próbach z Arduino nie wiesz w co ręce włożyć, to moim zdaniem strata kasy. Już dawno za parę stówek miałbyś Pokeysa i sklepał pulpit. Sama cena materiałów na pulpit niska nie będzie, na taki cel minimum z 1000zł trzeba przeznaczyć. Zależy jeszcze skąd i za co macie części ;)

40
Infrastruktura kolejowa / Odp: Słuchanie kolei
« dnia: 06 Grudnia 2018, 18:51:51 »
Jako radiołącznościowiec niedługo na licencji wypowiem się w tej kwestii. Nasłuch jest jak najbardziej legalny tylko nadawanie już nie. Nie można upubliczniać tego co się usłyszy tj. używać głośnika w miejscach publicznych, wrzucać do internetu. I proszę mi tu nie przytaczać prawa bo nie ma to najmniejszego sensu. Można posiadać radiotelefon nadawczo-odbiorczy i nim słuchać i nie nadawać i będzie to legalne pod w/w warunkiem.

42
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 10 Października 2018, 23:42:00 »
Trzeba (jednorazowo) skasowac z katalogu scenery/ pliki z rozszerzeniem *.sbt tak by wygenerowaly sie od nowa zamiast przechowywac slusznie minione podsypki.

43
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 20 Września 2018, 19:29:20 »
Merge brancha shaderowego (z moim zwykłym, bo do tmj nie nadążam z mergowaniem ;p) zmergowane wszystko
https://ci.appveyor.com/project/Milek7/maszyna/branch/gfx-work/artifacts

44
Na warsztacie / Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« dnia: 29 Sierpnia 2018, 23:17:01 »
To są współrzędne globalne kamery względem originu świata a nie pojazdu.

45
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 12 Lipca 2018, 09:56:20 »
Wracam do domu 6.08.br. i będę skrobał całość jeszcze raz. W pierwszym poście zrobię edit jak się da i napiszę jeszcze raz wszystko przejrzyście.

46
Jakby ktoś chciał rozbić pulpit EN57, to wstawiam kilka zdjęć z budowy mojego i wymiary. Nie są to jakieś super rysunki techniczne, a tylko takie moje robocze, ale może komuś się przyda ;) Konstrukcję zrobiłem z płyty MFP 12mm. Dodatkowo do wydrukowania na kartkach A4 szablony do wycięcia "blachy" hebelków (ja zrobiłem z płyty pilśniowej): http://eu07.pl/userfiles/21606/priv-blacha_hebelkow_en57-szablony_10pix-1mm.7z

47
Spokojnie Milku. Dźwiękowo jest ogólnie poprawa i z tego jestem happy. Z tymi syrenami coś jeszcze spróbujcie, bo ich słabo słychać.

48
cykanie lampki czuwaka (przecież w realu nie cyka przy zapalaniu)
Jakto nie cyka? Przecież właśnie prawdziwy czuwak nagrywałem dla @mk1991... To samo z SHP - też cyka przekaźnik przy załączaniu i wyłączaniu lampek.
A co do kranu, to teraz też są właśnie dźwięki mechanicznego przestawiania rączki oprócz syków powietrza. Podobnie z kranem hamulca pomocniczego.

49
Jedyna uwaga do exe, że załączanie jest natychmiast po wciśnięciu przycisku, a nie po dłuższym przytrzymaniu.
W przypadku wylacznika szybkiego to blad, ktory wsliznal sie przy okazji zmian; bedzie poprawiony w nastepnym uaktualnieniu.

50
Eksperymentalnie od wersji 18.206 dla wylacznika szybkiego mozna stosowac "stary" model obslugi z odrebna kombinacja klawiszy dla wylaczenia i zalaczenia. Szczegoly sa w watku "na warsztacie", prosze o ile to mozliwe sprawdzic czy funkcjonuje to poprawnie z Pokeys -- jesli tak, to bedzie to mozna rozwinac na dalsze komendy.

51
Mi chodzilo raczej o to co ludzie na chwile obecna maja faktycznie obslugiwane przez swoje pulpity podpiete przez Pokeys (zeby spriorytyzowac wprowadzenie zwiazanym z tym funkcji) a na tej liscie to jest chyba wszystko co jest w tym momencie w exe i jeszcze pare innych rzeczy/kontrolek ktore na 95% nie sa wyprowadzone do tego urzadzenia... ;>
Problem jest wszędzie tam, gdzie kiedyś był Shift, a dzisiaj tym samym przyciskiem robisz kilka różnych czynności (chociażby oświetlenie). Na szybko co pamiętam:
- załączenie baterii - teraz tylko "j", kiedyś Shift + "j",
- pantografy - teraz "p", "o", kiedyś Shift + "p", Shift + "o",
- wyłącznik szybki - teraz "m", kiedyś Shift + "m",
- przetwornica - teraz "x", kiedyś Shift + "x",
- sprężarka - teraz "c", kiedyś Shift + "c",
- wszystkie przyciski od oświetlenia - "y", "u", "i"
- pakietowy z wyborem hamulca - "b"
- wysoki rozruch - teraz "f", kiedyś Shift + "f"

Tyle mi na razie do głowy przychodzi na szybko, z czym miałem wczoraj problem. Tak jak poprzednicy piszą, wystarczy, że raz gdzieś styk nie łapie i dany element chodzi na odwrót.

52
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Części na budowę pulpitu eu07
« dnia: 12 Września 2017, 11:18:07 »
Witam.
Robię porządki u siebie i mam na zbyciu trochę części kolejowych. Na pierwszy rzut gdyby ktoś był zainteresowany mierniki LUMEL M15. Większość to nówki (leżaki magazynowe) tylko trochę sponiewierane ;) Ze 130-150szt będzie. Gdyby ktoś był zainteresowany to pisać na PW. Jak będę miał czas w tym miesiącu na ogarnięcie to będą i LS48 (nowe i używane), przełączniki typu Z, przyciski, prędkościomierze i inne. Trochę się przez lata nazbierało ;)

53
@Piotr93 ma na mysli usunięcie submodeli z t3d, tylko do tego trzeba znać nazwy tych submodeli i mieć pliki t3d. Prostsza opcja, tą którą stosowałeś, to tak jak pisałeś dać na Haslery przeźroczystość, tylko na odpowiednie pliki, to te wymienione przez Ciebie to są starsze Haslery, obecnie korzysta się z nowych, których textury to np.: 4ert_jas_szary_alt, 4ert9_jas_zielony, 4ert9_jas_zielony2, 4ert9_tru_zielony_alt, 303ert9_turkus i inne. Musisz sobie zobaczyc w folderze z 4E (czy 303E, zależy które chcesz) i poszukać te nowe tekstury i tam zrobić to co opisywałeś i robiłeś w takim przypadku wcześniej.

54
Programista bałaganiarz ze mnie, więc w paczce są 3 pliki:
- Master to nastawniki;
- Slave to Krany hamulca;
- Excel to tabela z rozpisanymi pinami i tym za co odpowiadają (5 tabelek, lubi otwierać się na skrajnej prawej, trzeba przeskrolować wtedy);

http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-nastawnik_kod.zip

EDIT: A tutaj reszta kodów: http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-pulpit_kod.zip Gdzieś mam jeszcze rysunek z opisami który program na jakiej płytce i w którym miejscu się znajduje, ale to muszę poszukać.
PS. Nie wszystkie kody zostały w pełni przetestowane, więc nie biorę odpowiedzialności za poprawność działania. Ogólne rozwiązanie ma tak wyglądać, jak coś się zmieni, poprawię i podmienię link powyżej.

55
Nie wiem czy się to komuś przyda, ale coby było:

http://eu07.pl/userfiles/23589/priv-Nastawnik.7z

Ostrzegam, duże :)
Rozrysowane wszystkie elementy z modelami, rysunkiem złożeniowym. Wszystko zgodnie z wymiarami być powinno (za wymiary, szczególnie kąty podziękowania dla @miko22). Sprężyny trzeba samemu ustawić, bo tutaj ich nie ma. W razie pytań do paczki, służę pomocą na tyle na ile umiem :)

EDIT: Odnosząc się do wiadomości niżej, dodam od siebie: grubości są tak pomyślane, aby dało się w obudowie o oryginalnych wymiarach umieścić i mechanizm i elektronikę odpowiedzialną za wykrywania położeń wałów :)

56
po świętach muszę zamówić płytkę z przekaźnikiem czasowym dla uruchomienia przetwornicy i mierników NN.
Jak chcesz, to mogę Ci przesłać gotowe schematy płytki PCB mojego sterownika mierników NN (SMNN). Działa on identycznie jak prototyp na tym filmie. Wskazania są prawidłowe m.in. dla EU07 303E, a sądząc po pulpicie, taką właśnie robisz, więc powinno pasować. W załączniku screen z programu do projektowania PCB pokazujący ile i jakich mniej więcej elementów potrzeba do budowy.
PS.: Tak poza tym, to świetna robota jak na miesiąc prac ;)

57
Bieżące Symulatorowe / MaSzyna z portem COM (SerialPort)
« dnia: 13 Listopada 2016, 17:07:48 »
Konfiguracja portu szeregowego (COM):
Standardowa ramka UART -> 8 bitów danych, 1 bit stopu, bez kontroli parzystości i przepływu
Prędkość można ustawiać w pliku eu07.ini. Ja używam 0,5Mbps (przejściówka UART-USB).

Jak działa transmisja:
Transmisję rozpoczyna PC-et wysyłając pierwszy bajt danych. Mikrokontroler od razu odsyła pierwszy bajt danych.
Drugi bajt danych z PC - drugi bajt danych z uKontrolera itd.
Jeżeli uKontrolerowi skończą się dane do wysłania to tylko odbiera.

Jak to działa w praktyce: komputer nadaje całą ramkę danych. Mikrokontroler powinien niezwłocznie nadać dane do komputera. Mikrokontroler może wysłać wszystkie dane w momencie odebrania czegokolwiek od PC-ta (full-duplex). Nie wysyła się danych do PC-ta więcej razy niż PC-et wysłał do mikrokontrolera. Taki sposób transmisji zabezpiecza przed wysyłaniem danych jeżeli port szeregowy w komputerze nie został jeszcze otwarty.

Konfiguracja wejść (przycisków i przełączników):
Przypisania wejść do funkcji dokonuje się w pliku eu07_input-uart.ini. Umożliwia konfigurację sygnału jako impulsowego lub bistabilnego (przełącznika).

Konfiguracja wyjść (lampek kontrolnych, itp):
Nie ma możliwości skonfigurowania tego rodzaju sygnałów. Są one na stałe przypisane do danego Bajtu i bitu (patrz dokumentacja w arkuszu kalkulacyjnym).

Wpisy do pliku eu07.ini:
Do wygenerowania wpisów polecam aplikację MWD SerialPort tester (link niżej). Umożliwia załączenie/wyłączenie obsługi nastawników, kranów hamulców (wejść), kalibrację mierników (manometrów i elektrycznych), konfigurację prędkości transmisji danych i inne.

Programy i przydatne pliki do programowania i testowania elektroniki do pulpitów:
Pod linkiem https://drive.google.com/drive/folders/17aRJMr7fRE2PSOPi4jztCh_sjgfq0Xwz?usp=sharing znajdziecie kilka plików i program, które mogą przydać się przy budowie elektroniki do pulpitu:
  • Program MWD SerialPort tester  służy do generacji wpisów do pliku eu07.ini oraz testowania komunikacji z elektroniką - emulacja symulatora. Można w nim zadawać i odczytywać stany przełączników i kontrolek, odczytywać wartości nastawników i innych kontrolerów. Podczas pierwszego uruchomienia generują się pliki indicatorInfo.ini i switchInfo.ini, w których można przypisać nazwy do kontrolek i przełączników. Program wspomaga ramkę danych od Milek7, opisaną w pliku poniżej.
  • Plik * Maszyna Uart.ods zawiera informacje na temat danych wysyłanych w obu kierunkach
  • Plik libserialport-0.dll: można go podmienić z plikiem w folderze maszyny jeżeli komunikacja z moim programem działa, a Maszyna się nie włącza i generowany jest plik dump (mnie pomogło).

MWD SerialPort tester
Zrzuty z programu dostępne tutaj: https://drive.google.com/drive/folders/1kNK0Q2bLePwM6I0lvyZe6gXf6CnAO8Gt
Wypuściłem wersję 1.2.2 1.0 (u mnie działa). Jeżeli są jakieś problemy proszę o stosowną informację w PW. Program zgodny z wersją MaSzyny21.04 i exe od Tmj.

Komunikacja od dłuższego czasu działa na standardowym exe, pomimo tego załączam linki do exe Tmj:
- od Milek7: https://ci.appveyor.com/project/Milek7/maszyna/build/artifacts
- Tmj: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28920.0.html
exe od Tmj obsługuje już nową ramkę.

Linki do plików źródłowych na github:
https://github.com/eu07/maszyna/blob/master/uart.h
https://github.com/eu07/maszyna/blob/master/uart.cpp

Lista zmian:
Aktualizacja 2021.05.10 2220
MWDSerialPortTester 1.2.2. Dodana obsługa manometru pantografu i porządki w kodzie.

Aktualizacja 2020.05.31 1130
Edycja postu: uzupełnienie informacji.

Aktualizacja 2020.05.12 2100
MWDSerialPortTester 1.0. Poprawa wyglądu i drobne porządki w kodzie.

Aktualizacja 2020.04.13 1320
Aktualizacja arkusza kalkulacyjnego o przekaźnik różnicowy (ground_relay). Exe Tmj powinno współpracować z nową ramką.

Aktualizacja 2020.04.10 1830
MWDSerialPortTester 0.2.2 poprawiono generację wpisów do pliku eu07.ini oraz dodano wpis uarttachoscale - mnożnik prędkości.

Aktualizacja 2020.04.09 2135
do programu MWDSerialPortTester dodano generację wpisów do pliku eu07.ini.

Aktualizacja 2020.04.08 1855
Powoli dokonuję zmian w tym wpisie. Będę go czyścił i redagował na nowo.
Exe z jakim współpracować będzie opisana ramka będzie od Milek7.

Strony: 1 [2]