Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - crazy-life

Strony: [1]
1
Bieżące kolejowe / Odp: Z kamerą na PKP
« dnia: 15 Marca 2012, 19:52:12 »
Ja ją widziałam przed 12:00 w Gliwicach.

2
Cytuj
Pociąg Kolei Śląskich utknie na trasie? Czas zabijecie lekturą! Od czwartku w 15 składach spółki znajdziecie w sumie 1500 książek. Pogrupowane w 122 pudłach spoczęły na półkach bagażowych przy wejściach do pociągów. (...)biblioteka na torach powstała w ramach akcji "Pociąg do czytania", wspólnej inicjatywy Kolei Śląskich i katowickiego wydawnictwa Sonia Draga

Żródło: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/pierwsza-w-polsce-biblioteka-na-torach,1,4980846,region-wiadomosc.html

Dość ciekawa akcja, aż pożałowałam, że na co dzień nie jeżdżę pociągiem ;) Podobno jakiejś ambitnej literatury tam nie będzie, ale ja ostatnio nie mam czasu, żeby cokolwiek przeczytać. Co to tym sądzicie?

3
W Gliwicach jest tego trochę, ale opiszę tylko te, o których wiem.

Fabryka Drutu Gliwice (dawniej Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu).
Została założona w 1852 roku. Bocznica przecina ulicę Dubois, a łączy się z innymi torami w okolicach Dworca w Gliwicach. Biorąc pod uwagę jej stan, nie jest już użytkowana.

Fabryka Opla (General Motors Manufacturing Poland)
Fabryka istnieje od 15 lat. Bocznica przecina ulicę Portową i biegnie wzdłuż ul. Tomasa Edisona.
Niedaleko od torów odchodzi też bocznica Zakładu Tworzyw Sztucznych Izo-Erg, położonego przy ul. Jana Śliwki, ale nie udało mi się zrobić jej zdjęć, nie wiem też czy jeszcze jest czynna.

Gliwicka Fabryka Wagonów (dawniej Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego), mieszcząca się przy ulicy Błogosławionego Czesława.
Udało mi się zrobić tylko kilka zdjęć w okolicach ul. Sportowej (niedaleko stadionu KKS Kolejarz), na których widać parę wagonów i zardzewiałe tory, ale na pewno kilka bocznic dochodzących do fabryki jest użytkowanych.

Bocznice kolejowe są też przy Porcie Gliwice, w Łabędach przy Bumarze, jak kiedyś uda mi się zrobić zdjęcia, to wrzucę je i napiszę coś więcej.
 
Dawniej w Gliwicach była też bocznica prowadząca do GZUT-u przy ulicy Robotniczej, ale już nie ma po niej śladu. Przez miasto przechodziły też kiedyś tory kolei wąskotorowej łączące okolice Gliwickiej Fabryki Wagonów z KWK Sośnica-Makoszowy i linią biegnącą na południe od miasta. Teraz zostało po nich tylko kilka podkładów w ścieżce i most nad Kłodnicą niedaleko ulicy Królewskiej Tamy.

Zdjęcia:
1. Bocznica prowadząca do Fabryki Drutu, przecinająca ul. Dubois.
2. Bocznica Fabryki Drutu łącząca się z innymi torami (w oddali widać już perony Dworca w Gliwicach).
3. Początek bocznicy fabryki Opla.
4. Bocznica fabryki Opla przecinająca ul. Portową.
5. Widok na fabrykę Opla.
6. Tory w ulicy Sportowej (nieprowadzące do niczego) przy Gliwickiej Fabryce Wagonów.
7.,8. Teren Gliwickiej Fabryki Wagonów.
9. To, co zostało z bocznicy prowadzącej do GZUT-u (zdjęcie zrobiono na terenie GZUT-u).
10. Pozostałości po torach biegnących kiedyś przez Gliwice.

Strony: [1]