Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - bartas

Strony: [1] 2 3
1
Króciutki post po pokazie mojego miniaturowego pulpitu EU07 na dzień dziecka w Toruniu, który odbył się 1 i 2 czerwca. Pulpit przeszedł chyba największa próbę wytrzymałościową w jego historii. Dzieci jak to dzieci wiedziały lepiej co, w którą stronę się kręci i jakie przełączniki powinny być powłączane na pulpicie. Jeśli chodzi o jazdę to udało się im uruchomić wszystkie możliwe zabezpieczenia działające w symulatorze, ale dzięki temu miałem sprawdzone wszystkie lampki kontrolne i przyciski odblokowujące. Myślę, że nie był to ostatni pokaz bo zainteresowanie było ogromne. Poniżej kilka zdjęć.

2
Bardzo ladnie wykonany pulpicik. Podoba mi sie. Gratuluje starannosci wykonania. Jednak obawiam sie (byc moze niepotrzebnie) o kierownice, czy konstrukcyjnie wytrzyma nieco mocniejsze krecenia i obciazenia boczne (mam na mysli te, gdy jedna reka sie kreci). Widac na filmiku, iz  pewnym momencie kierowniczka chybocze sie na boki.

Trafna uwaga Mariusz. Ogólnie mechanizm kierownicy jest zbudowany bardzo solidnie i nie ma szansy jego uszkodzenia. Problem tkwi w materiale użytym do budowy kierownicy, gdyż jest drewniana i dosyć szybko wyrabia się miejsce łączenia osi z kierownicą. W przyszłości na pewno będę musiał zrobić ją z innego materiału.

3
Chciałbym zaprezentować mini pulpit EU07 wykonany w skali 1:3. Powtarzające się wypowiedzi na temat pulpitu na wyjazdy służbowe lub pulpitów w zmniejszonej wersji zainspirowały mnie do wykonania tego projektu. Podjąłem wyzwanie wykonania zminiaturyzowanej wersji mobilnej.

Sercem pulpitu jest Pokeys 57U. Sterowanie standardowe powielające się w wielu projektach tj. enkodery, transoptory, PWM dlatego też nie będę wstawiać ponownie tych samych schematów.

Kilka spostrzeżeń dla konstruktorów pulpitów:
- enkoder enkoderowi nie równy (na schemacie rezystory podciągające do masy miały wartość 10k, w moim przypadku 4,7k)
- na tarcze enkodera (małych rozmiarów) nadaje się bardzo dobrze folia do drukarek
- dobrze zaprojektowana płytka PCB zmniejsza ilość przewodów, ułatwia zlokalizowanie usterki i ewentualną wymianę elementów wykonawczych
- jeśli coś nie działa prawidłowo a powinno, wyłącz program Pokeys (potrafi się gryźć z maszyną)
- podpisanie przewodów jest bardzo pomocne przy takiej ilości (dużo mniej szukania)
- przy małych pulpitach trzeba nauczyć się sporej cierpliwości (okazuje się, że ręka staje się za duża)

Filmik nagrany na szybko: https://youtu.be/K0-DlG0H6Rg

4
Może i rzeczywiście jest jakiś problem komunikacyjny ale z drugiej strony wydaje mi się, że soft PoKeys też pokazuje dane na podstawie komunikacji poprzez USB, więc nie widzę powodu, dla którego notatnik czy MaSzyna ma inaczej odbierać sygnały niż sam program konfiguracyjny.
Jeszcze przychodzi mi do głowy stary i dawno omawiany problem, że nie można mieć otwartego programu konfiguracyjnego PoKeys gdy współpracujemy z MaSzyną lub testujemy się z notatnikiem. Wtedy koniecznie musi być zamknięty bo rzeczywiście różne dziwne rzeczy się dzieją. To trochę porada w stylu "urządzenie elektryczne lepiej działa podłączone do prądu" ale może to o to chodzi.

Ten post stał się rozwiązaniem mojego problemu. Okazało się, że po wyłączeniu programu konfiguracyjnego Pokeys wszystko zaczęło działać poprawnie.

5
Panowie napotkałem problem z podłączeniem kranu hamulca do pokeys przy pomocy potencjometru 10k. Otóż na obojętnie jakim ustawieniu kranu sam z siebie przeskakuje na pozycje odcięcie. Zmieniałem ustawienia "Analog filter value" na różne sposoby, ale to nie wpłynęło na samoczynne wchodzenie kranu w pozycje odcięcie.

Film obrazujący problem:
https://youtu.be/h7WlyMEnOT0

6
Ma ktoś może klucz nastawnika kierunkowego do EN57? Jeśli tak, to bardzo prosiłbym o zwymiarowanie, bo potrzebuję sobie taki dorobić (tak, przymierzam się coraz bardziej do budowy pulpitu z jednostki), a chciałbym, żeby nie tylko działał, ale też wyglądał jak prawdziwy. No chyba, że ma ktoś taki klucz w ogóle zbędny... :)

Dołaczam zdjęcia zrobione na szybko na kartce w kratkę, żeby można było samemu sobie zwymiarować.

7
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Oerlikon EN57
« dnia: 17 Stycznia 2018, 16:08:45 »
Pisałeś do PR w tej sprawie? Zawsze można jednak zapytać złomiarza, który kupił "kibla" do cięcia za ile by mógł odsprzedać.
Pisałem. Czekam jeszcze na jedną odpowiedź od firmy, która złomuje takie rzeczy. Myślałem, że może któryś z kolegów jest w posiadaniu albo może być i jakoś byśmy się dogadali.

8
Poszukuję, chcę zrobić / Oerlikon EN57
« dnia: 15 Stycznia 2018, 12:36:30 »
Witam wszystkich forumowiczów.
Piszę z pytaniem czy ktoś jest w posiadaniu kranu hamulca z en57? Chętnie go odkupię. Szukam go wszędzie od roku i niestety mam problem ze zdobyciem. Moje prace związane z budową pulpitu stanęły w miejscu ze względu na ową część. Czy znajdzie się ktoś kto mógłby mi pomóc?

9
Czy ktoś wie jak zrobić nastawnik do maszyny, taki jak jest w np. Traxxach lub Impulsach? Powinienem zrobić to na przetworniku A/C zamieniającym zmianę wychylenia nastawnika na impulsy, które będzie można zamienić na wirtualne wciśnięcia klawiszy na klawiaturze, czy może na potencjometrze, którego opór przy największym i najmniejszym wychyleniu będzie odpowiadał największemu i najmniejszemu wychyleniu nastawnika w symulatorze? Może ktoś ma inny pomysł?
A nie łatwiej będzie użyć rozwiązania jak w zwykłym nastawniku? Tzn. transoptor z myszki kulowej podłączony do pokeys a szczeliny, które były w zwykłym nastawniku w formie koła tutaj można użyć w formie wyprofilowanej "linijki z nacięciami". W załączniku dodaję mój pomysł. Jak coś nie jasnego to mogę wyjaśnić.

10
Szanowni koledzy.
Dotyczy Arduino.

Poszukuję gotowego rozwiązania podłączenia do maszyny manometrów, halsera i amperomierzy za pomocą Arduino.
W zamian oferuję gotowe rozwiązanie pod Arduino Micro lub Leonardo zamieszczone we wcześniejszym poście.

A to ja dodam od siebie trzy grosze. Mój "pulpit", na razie tylko przyciski i przełączniki. W środę dojdzie wytrawiona płytka w której trzeba będzie trochę powiercić, i przylutować elementy. Pulpit będzie starowany przez płytkę Arduin.
W skład zestawu wchodzi
- Plik pdf/cdr do wytrawienia jednostronnej płytki drukowanej (płytka zawiera 14 modułów obsługujących 2-pozycyjne dźwigniowe przełączniki bistabilne działające jak chwilowe – każdy z modułów można przeznaczyć na dwa przełączniki chwilowe lub jeden enkoder).
- Gotowy kod do Arduino wraz z komentarzami
- Ewentualne konsultacje na maila

W razie potrzeby instalacji większej ilości przełączników bardzo łatwo zmodyfikować istniejący projekt i dodać następne moduły – jest jeszcze 8 wolnych pinów w Arduino.

Pozdrawiam i czekam na propozycje.

P.S. Proponuję zapoznać się z płytką Arduino DUE - 54 wejścia IN-OUT w tym aż 12PWM
oraz 12 wejść analogowych.

Jeśli chodzi o gotowy projekt prostego pulpitu na Arduino to był w tym temacie wcześniej: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg427220.html#msg427220
Jeśli chodzi o sterowanie amperomierzami, woltomierzami i manometrami poprzez Arduino to z tego co wiem na razie nie jest wspierane przez symulator takie rozwiązanie. Działające w 100% sterowanie miernikami jest przez Pokeys. Były też prace nad pełnym sterowaniem przez port COM. Dyskusja na ten temat jest tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460

11
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 13:27:16 »
W sytuacjach awaryjnych to i tak wszyscy wiedzą jak się zrywa drzwi ;)
W to nie wątpie ;) Dziękuje za odpowiedzi i na pewno użyję tych wskazówek przy projektowaniu układów elektronicznych do tego pulpitu.

12
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 13:20:43 »
Czego nie rozumiesz z tego co napisałem?
Wszystko rozumiem tylko za późno napisałem. Wszystko jest jasne i klarowne.

13
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 13:17:44 »
No widzisz, ile EN57 tyle wersji, natomiast teorii żadnych nie trzeba wymyślać - patrz poprzedni post.
Chodziło mi tylko o to czy wie ktos jak działa to otwieranie, które dodałem. Dziwne mi się wydaje, że w sytuacji awaryjnej (pożar jednostki etc.) maszynista nie może wypuścić pasażerów jednocześnie i tak szybko jak jest to możliwe.

14
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 13:08:05 »
Niestety tam jest otwieranie. Dodaje załącznik. Macie jakąś teorię na ten temat?

15
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 12:45:34 »
No to mam do Was Panowie jeszcze jedno zagadkowe pytanie z serii EN57 SPOT. Jak wygląda centralne otwieranie drzwi np. lewych. W załaczniku opis przycisków ze strony Transport Szynowy. Czy maszynista trzyma przycisk "centralne otwieranie drzwi" i potem wybiera klawisz "indywidualne otwieranie drzwi lewych" i wtedy otwierają się wszystkie drzwi z lewej? Czy wygląda to inaczej?
Przycisk nr 30 jest "otwieranie a nie zamykanie"

16
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 12:35:55 »
Naciśnięcie przycisku zamykania drzwi jest jednocześnie starym brzęczykiem ostrzegawczym. Dopóki trzymamy przycisk zamknięcia lewych bądź prawych drzwi, dopóty jest brzęczyk. I takie rozwiązanie jest nie tylko w SPOTach, ale i w innych EN57, które mają przyciski otwierania drzwi.

Ta odpowiedź jest dla mnie satysfakcjonująca. Domyślając się, podczas trzymania tego przycisku świeci się kontrolka "sygnał odjazdu"?

17
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 12:26:56 »
Moje pytanie pojawia się dlatego, że buduję pulpit EN57 SPOT i chciałbym go odzwierciedlić w 100%. Czyli jednak jakoś jest uruchamiany sygnał odjazdu. Tylko na pulpicie ze zdjęć udostepnionych w internecie nie widzę takiego przełącznika. No i kwestia tej kontrolki "sygnał odjazdu". Kiedy ona się zapala skoro nie ma takiego przełącznika?

18
Bocznica / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 12:11:28 »
Nie chodzi mi o symulator Panowie. Chodzi o prawdziwego kibla. Jak to jest w rzeczywistości. Może niech wypowie się w tej kwestii maszynista, który jeździł na tych EN57.

19
Bieżące kolejowe / Odp: Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 12:00:40 »
Nie sprecyzowałem pytania. Chodziło mi o realistyczne EN57. Czytałem sporo na ten temat i nie znalazłem odpowiedzi. Czyli mam rozumieć, że sygnał odjazdu załącza sie jak zostanie wciśniety przycisk zamykający drzwi? Dalej idąc za tą myślą podczas trzymaniaa tego przycisku świeci się kontrolka "sygnał odjazdu"?

20
Bieżące kolejowe / Sygnał odjazdu w EN57 SPOT
« dnia: 18 Marca 2017, 11:43:10 »
Witam wszystkich forumowiczów.
Mam nietypowe pytanie odnośnie sygnału odjazdu w EN57 wersji zmodernizowanej w ramach SPOT. Z tego co wiem sygnał ten jest włączany podczas wciśnięcia przycisku zamykającego drzwi. Słyszałem również, że istnieje również zwykły sygnał taki jak na starych kiblach. Tylko gdzie on jest włączany skoro nie ma takiego przełącznika na pulpicie? Jest kontrolka "sygnał odjzadu" ale nie ma hebelka.

21
Witam.
Nie chciałem zakładać nowego tematu i stwierdziłem, że spytam tutaj. Czy ma ktoś z Was dostęp do wymiarów pulpitu zmodernizowanego EN57-20xx?

22
Witam. Chciałbym zapytać czy jest ktoś z Was chętny do zamówienia PoKeys57U? Przy zamówieniu 5szt. wyjdzie odrobinę taniej.

23
Jak ja nie lubię takich "hamerykanckich" schematów... Pulpit bardzo ładny, kolumnę nastawnika miałeś oryginalną? Rozumiem, że manometry  "usztywniłeś", a woltomierz WN podłączyłeś niezależnie wykorzystując styki pantografów?
Kolumnę nastawnika robiłem sam. Jedynie posiadałem tabliczkę pozycji nastawnika jazdy i nastawnika kierunkowego. Woltomierz WN ma osobny układ, który po przełączeniu przełącznika chwilowego daje impuls na tyrystor, który załącza układ opóźniający włączenie. W rezultacie wygląda to tak, że czekamy około 5sek. od chwili włączenia przełącznika zanim pojawi się napięcie na woltomierzu WN.

24
Chciałbym zaprezentować mój drugi pulpit. Postanowiłem zrobić pulpit kompatybilny z MaSzyną za pomocą klawiatury, gdyż po pierwsze chciałem sprawdzić kilka patentów, które były wcześniej prezentowane na forum a po drugie więcej osób posiada klawiatury i chciałbym im powiedzieć ze również można sporo z nią zrobić ;-). W załączniku przedstawiam schemat, który można zastosować do zbudowania np. nastawnika. C1, C2 były dobierane doświadczalnie (w granicach 30uF). Gorąco zachęcam osoby nie posiadające Pokeys do budowania pulpitów i poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.

link do filmu na Youtube:

25
Ten schemat sprawuje się u mnie bardzo dobrze. Nigdy nie było problemów i gorąco polecam!

26
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Wymiary pulpitu EN57
« dnia: 28 Maja 2011, 09:54:53 »
Zrobiłeś rysunek techniczny bez wymiarów? A w jakiej skali? Gratulacje.

Nie chce się z Tobą spierać ale po co Ci skala jeżeli będziesz miał podane wszystko w milimetrach? Chyba, że skalujesz milimetry to również gratuluje. Pytanie do Was: Może lepiej się wybrać do ZNTK i poprosić naczelnika o zgode?

27
Poszukuję, chcę zrobić / Wymiary pulpitu EN57
« dnia: 27 Maja 2011, 18:08:17 »
Wychodzę do Was z prośbą o podanie wymiarów pulpitu niezmodernizowanego EN57. W załączniku wstawiłem zrobiony przeze mnie "rysunek techniczny",_w którym brakuje wypełnienie (?) danych wymiarów w milimetrach.

Przeniosłem z działu Pomoc doraźna do Poszukuję, chcę zrobić. Pomoc doraźna dotyczy problemów z funkcjonowaniem Symulatora i dodatków. Zmieniłem także temat z "Proszę o pomoc – wymiary pulpitu en57" na "Wymiary pulpitu EN57".

libertyn89

28
Rainsted / Odp: Problem z UMP poraz kolejny
« dnia: 26 Czerwca 2010, 10:27:20 »
Aha. Dzięki za info. Może postaram się pociągnąć trase do Iławy to byśmy połączyli nasze traski :)
Ja bym był za, by był jakiś kawałek trasy do przejechania ;). Tylko że narazie coś mam lenia na robotę, w Iławie praktycznie całe PRST mam zrobione, ale tory na grupie towarowej i rozjazdy nie.

Ja dopiero zaczynam pracować nad trasą, ale słabo coś mi idzie :/

29
Rainsted / Odp: Problem z UMP poraz kolejny
« dnia: 26 Czerwca 2010, 10:18:53 »
Aha. Dzięki za info. Może postaram się pociągnąć trase do Iławy to byśmy połączyli nasze traski :)

30
Rainsted / Problem z UMP poraz kolejny
« dnia: 26 Czerwca 2010, 10:04:16 »
Mam problem, ponieważ "ściągnąłem" dane UMP dla Gdańska (robię trase Malbork - Prabuty) i te dane nie sięgają Malborka. Co mam teraz zrobić?

Strony: [1] 2 3